Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2019, 00:18:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
...
( Bine eu am mari dubii în privința a ceea ce suntem noi oamenii înșine , cine ne a făcut, Cum am apărut , dacă suntem făcuți de Dumnezeu cu toții sau doar unii dintre noi, pe când alții suntem făcuți doar de oameni și chiar unii dintre noi chiar cu ajutorul și contribuția celui rău - mă refer aici la cei făcuți în pacat)
(Toti suntem la fel, toti suntem facuti doar de oameni, in pacat.)

Dumnezeu a facut doar conditiile propice ca noi sa aparem si ca Duhul Sfant sa aiba acces la noi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #12  
Vechi 14.08.2020, 14:22:24
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Mici reflecții"

Pe barba mea, pe sacrificiul meu, pe duhul meu, pe viața mea voi vreți libertate și democrație în împărăția mea? Mândria neamurilor a ajuns la ceruri, cu tehnologia lor cu tot mă sfidează cu vanitatea și trufia lor. Vor arde în foc. Sunteți proprietari pe pământul meu, mâncați animalele și plantele mele, ați construit pe resursele mele, respirati aerul meu dar vă credeți stăpâni. Pozați în zei plini de pofte și iluzii. O să vă umilesc! Nu va mai exista vedetă, orice vanitate sau mândrie va fi stârpită prin durere și chin. Tortura o să fie a doua natură a mea. Mânia o va acompania și împreună vor netezi calea spre cunoașterea mea în duh și adevăr. Veți respecta duhul meu, și vă veți apropia de mine cu frică și cutremur. Era judecății și a dreptății a început. Omul nu-și va mai ridica în veci ochii din pământ.
  #13  
Vechi 14.08.2020, 15:50:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
"Mici reflecții"

Pe barba mea, pe sacrificiul meu, pe duhul meu, pe viața mea voi vreți libertate și democrație în împărăția mea? Mândria neamurilor a ajuns la ceruri, cu tehnologia lor cu tot mă sfidează cu vanitatea și trufia lor. Vor arde în foc. Sunteți proprietari pe pământul meu, mâncați animalele și plantele mele, ați construit pe resursele mele, respirati aerul meu dar vă credeți stăpâni. Pozați în zei plini de pofte și iluzii. O să vă umilesc! Nu va mai exista vedetă, orice vanitate sau mândrie va fi stârpită prin durere și chin. Tortura o să fie a doua natură a mea. Mânia o va acompania și împreună vor netezi calea spre cunoașterea mea în duh și adevăr. Veți respecta duhul meu, și vă veți apropia de mine cu frică și cutremur. Era judecății și a dreptății a început. Omul nu-și va mai ridica în veci ochii din pământ.

Este clar demonica afirmatia asta. Numai unul care lucreaza in duh demonic poate scoate afirmatia asta...

Pentru ca invinovateste aiurea fiinta umana.

La fel transforma omul prin frica si nu prin libertate.

Fiinta umana sa nu isi mai scoata ochii din pamant in veci??? De unde asta? "Urmati-ma ca sa fiti desavaraiti si prieteni si Mirelui ceresc".

Dumnezei a venit sa daruiasca pocainta si mila si iubire sa nu puna omul cu capul in tarana...
Daca vroia facea asta de la inceput...

Asa vorbeste Dumnezeu? Pe barba mea? Dar pe tine te mai tine putin discermantul sa nu pui ispravi din astea pe net? Sperii babele cu amenintari...
  #14  
Vechi 14.08.2020, 16:26:39
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pleacă, că dacă suflu spre tine iei foc. Nu ai stiut niciodată când să taci.

Cine își păzește gura își păzește sufletul său; cel ce deschide prea tare buzele o face spre pieirea lui.
  #15  
Vechi 14.08.2020, 16:27:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
"Mici reflecții"

Pe barba mea, pe sacrificiul meu, pe duhul meu, pe viața mea voi vreți libertate și democrație în împărăția mea? Mândria neamurilor a ajuns la ceruri, cu tehnologia lor cu tot mă sfidează cu vanitatea și trufia lor. Vor arde în foc. Sunteți proprietari pe pământul meu, mâncați animalele și plantele mele, ați construit pe resursele mele, respirati aerul meu dar vă credeți stăpâni. Pozați în zei plini de pofte și iluzii. O să vă umilesc! Nu va mai exista vedetă, orice vanitate sau mândrie va fi stârpită prin durere și chin. Tortura o să fie a doua natură a mea. Mânia o va acompania și împreună vor netezi calea spre cunoașterea mea în duh și adevăr. Veți respecta duhul meu, și vă veți apropia de mine cu frică și cutremur. Era judecății și a dreptății a început. Omul nu-și va mai ridica în veci ochii din pământ.
Cine a reflectat astea, Suliman magnificul?

Răspuns acestui trufaș idolaș străin:
”Eu nu ți-aș dori vrodată să ajungi să ne cunoști,
Nici ca Dunărea să-nece spumegând a tale oști.
După vremuri mulți veniră, începând cu acel oaspe,
Ce din vechi se pomenește, cu Dariu a lui Istaspe;
Mulți durară, după vremuri, peste Dunăre vrun pod,
De-au trecut cu spaima lumii și mulțime de norod;
Împărați pe care lumea nu putea să-i mai încapă
Au venit și-n țara noastră de-au cerut pământ și apă -
Și nu voi ca să mă laud, nici că voi să te-nspăimânt,
Cum veniră, se făcură toți o apă ș-un pământ.
Te fălești că înainte-ți răsturnat-ai valvârtej
Oștile leite-n zale de-mpărați și de viteji?
Tu te lauzi că Apusul înainte ți s-a pus?...
Ce-i mâna pe ei în luptă, ce-au voit acel Apus?
Laurii voiau să-i smulgă de pe funtea ta de fier,
A credinței biruință căta orice cavaler.
Eu? Îmi apăr sărăcia și nevoile și neamul...
Și de-aceea tot ce mișcă-n țara asta, râul, ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ție dușman este,
Dușmănit vei fi de toate, făr-a prinde chiar de veste;
N-avem oști, dară iubirea de moși e un zid
Care nu se-nfiorează de-a ta faimă, Baiazid!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #16  
Vechi 14.08.2020, 16:33:20
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeul cel adevărat în templul său român.
  #17  
Vechi 14.08.2020, 19:19:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Pleacă, că dacă suflu spre tine iei foc. Nu ai stiut niciodată când să taci.

Cine își păzește gura își păzește sufletul său; cel ce deschide prea tare buzele o face spre pieirea lui.
Cand debitezi chestii ca alea dinainte, care sunt inafara ortodoxiei si sunt nebunii sectare, nu poate nimeni sa taca.

Nu poti sa te apuci sa vorbesti in numele lui Dumnezeu, asa cum fac sectarii sa profetesti "in duh", asa de capul tau.

Recitarea in numele lui Dumnezeu nu este un specific ortodox, la noi nu se practica debitarea asta specific protestanta, in care fiecare vorbeste crezand ca este Dumnezeu...

Nu mai debita chestii, ca se prinde lumea .
  #18  
Vechi 15.08.2020, 13:26:53
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te-ai gandit ca poate e pe bune? Și eu chiar sunt cine sunt...chiar vrei sa-ti asumi un asemenea risc prostesc?
Sau poate e în destinul tău să fii un vas al mâniei la arătarea în slavă. Faptul că nu am acționat încă în fizic asta înseamnă doar că nu e încă timpul. Atât. Nu uita că e posibil să vorbești cu Dumnezeu în toată plinatatea Sa și pe deasupra încerci să-i dai și lecții... asta e frumusețea credinței că niciodată nu știi de unde sare iepurele.
  #19  
Vechi 16.08.2020, 12:17:39
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îi voi chema la mine pe fiii mei ai luminii născuți din focul meu. Cei împrăștiati printre neamuri. În sânul lor ard îngerii mei. I-am separat printre străini pentru ca să înțeleagă cum e printre cei care sunt morți și nu au duh. Doar ei vor auzi glasul meu în spirit și vor veni la mine.* După ce îi adun, iadul nuclear se va dezlănțui. Popor după popor și oraș după oraș va fi pedepsit cu focuri nucleare. Sodoma și Gomora va arde.* După Curva de pe Bestie va mai domni doar o vreme.

*Vă doresc tuturor credință tare pentru vremea extraordinar de grea ce va veni.
  #20  
Vechi 17.08.2020, 14:17:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Te-ai gandit ca poate e pe bune? Și eu chiar sunt cine sunt...chiar vrei sa-ti asumi un asemenea risc prostesc?
Sau poate e în destinul tău să fii un vas al mâniei la arătarea în slavă. Faptul că nu am acționat încă în fizic asta înseamnă doar că nu e încă timpul. Atât. Nu uita că e posibil să vorbești cu Dumnezeu în toată plinatatea Sa și pe deasupra încerci să-i dai și lecții... asta e frumusețea credinței că niciodată nu știi de unde sare iepurele.
Singura expresie pe care o pot gandi este "Sa mori tu???" Pe bune???

Vad ca singur esti in indoiala daca este Dumnezeu sau nu ... "este posibil"... Doamne, ati ajuns sa fiti dumnezei impostori... Multi dumnezei falsi au mai iesit care vorbesc in impostura folosind numele Dumnezeului viu


Si cum de ti-a trecut prin cap ca esti dumnezeu?
Este recenta? Banuiesc ca a inceput cand ai inceput sa te duci la sectari.
Este singurul simptom?
Mai ai si alte manifestari inafara de acelea ca te crezi dumnezeu si vorbestiin numele lui???


Asta cu infricosarea tine doar la sectari care sunt speriati ca gainile si asta este singura modalitate prin care fac ceva, li se spun continuu povesti de groaza ca prin teroare psihica sa fie conatransi sa ramana in secte...

Doar atata poti....

Stii cum e cu sectarii? Dupa ce incepi sa le oui cateva intrebari incep sa debiteze si sa o ia pe aratura... Nu e nevoie de prea mult, doar de cateva intrebari bine puse..


Eu pot sa iti sau in scris ca vorbesti brasoave si tampenii si te folosesti de numele lui Dumnezeu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare