Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2012, 11:54:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As vrea sa spun ceva pentru punctul 5.
Cred ca foarte important este sa stii sa iti ceri iertare si sa-ti recunosti greseala inaintea celuilalt; sa nu vrei sa ai neaparat dreptate. Alt lucru foarte important este sa nu incerci sa pari ceea ce nu esti, de la inceput, si sa nu lasi lucruri importante, chiar negative, neexprimate.
Adevarul, sinceritatea si capacitatea de a te pune sub semnul intrebarii si de a te smeri sunt dupa parerea mea foarte, foarte importante pentru ca un cuplu sa continuie sa se iubeasca si sa evolueze in dragoste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2012, 23:16:17
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Legat de casatoria timpurie, as mai adauga, ca din pacate, desi unii tineri doresc sa se casatoreasca, neprimirea unui sprijin material afecteaza foarte mult. La 18 ani, multi n-au terminat inca liceul. Majoritatea parintiilor nu aproba o asemenea casatorie din motive cum ar fi:
1) Nu avem bani sa va ajutam.
2) Daca te mariti/te insori de acum o sa te lasi de scoala
3) E timp destul sa fi maritata/insurat
4) Unde o sa locuiti, ce o sa mancati, cu ce o sa va intretineti.

Mentionez ca nu pun aceasta problema din perspectiva mea. Nu ma priveste personal. Doar ca si idee, va zic, ca neterminand nici macar liceul, 90% dintre parintii din ziua de azi, nu vor aproba o asemenea casatorie. Apoi realist vorbind, daca ambii tineri sunt in clasa a XII a, cum pot merge impotriva curentului venit din partea parintiilor?
Iar daca au ajuns la facultate si urmeaza facultati grele cum sunt: medicina, arhitectura, politehnica, de unde ar avea bani sa se intretina in primii ani, daca nu au timp sa lucreze si parintii nu vor sa-i sustina?
Eu zic, ca de foarte multe ori si parintii indeamna copiii la a trai in concubinaj. Foarte multi aproba legaturile sexuale dintre tineri, dar nu sunt de acord sa-i ajute sa traiasca cununati.
Ce parere aveti? Mai ales cei care sunteti deja parinti, sau tinerii care vor sa se casatoreasca si se regasesc in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2012, 01:40:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar mai bine ne-ai spune parerea ta si ai descrie putin care este relatia dintre tine si viitorul sot, cum sunt parintii vostri, cum vedeti voi lucrurile, ce planuri de "atac" v-ati facut, ce norme crestine ati respectat pana acum, cat de apropiati sunteti de Biserica etc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2012, 01:50:56
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar mai bine ne-ai spune parerea ta si ai descrie putin care este relatia dintre tine si viitorul sot, cum sunt parintii vostri, cum vedeti voi lucrurile, ce planuri de "atac" v-ati facut, ce norme crestine ati respectat pana acum, cat de apropiati sunteti de Biserica etc.
Nu cred ca este necesar sa ne punem detalii din viata personala pe tava aici. Dar pot sa spun ca sunt fericita pentru ca am un om deosebit langa mine si ma bucur foarte mult ca Dumnezeu mi-a trimis perechea ideala fara a cere sau a cauta. Vom avea nunta anul viitor. Si, suntem amandoi destul de apropiati de Biserica.
Avem deja ceva timp impreuna, consider ca ne cunoastem destul de bine si ce pot sa mai zic...Nu am ce sa mai cer in plus de la viata pentru partea asta. Pentru mine, este partenerul ideal si sper sa ne iubim la fel de mult si peste 10, peste 20 ..... peste 50 de ani.

Last edited by Andra_07; 15.11.2012 at 01:52:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2012, 01:55:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai vezi, tu nu vrei sa oferi detalii dar in schimbi vrei sa auzi de la altii.

In fine, ma bucur mult pentru tine, pentru voi, pentru faptul ca vreti sa va CASATORITI, sa fiti placuti in fata lui Dumnezeu. Macar varsta voastra o poti spune, sau intra tot in categoria intrebarilor indiscrete?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.11.2012, 01:59:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Paisie Aghioritul ii sfatuia pe tineri sa-si termine studiile si dupa ce s-au pus intr-o randuiala sa se casatoreasca. Sublinia faptul ca nu poti face scoala casatorit, ca mai mult te chinui imprastiat in doua parti si il chinui si pe cel de langa tine. Gasesc sfaturile Parintelui foarte practice si in acord cu realitatea in care traim. In ziua de astazi greu iti gasesti de munca si cu facultate, doar cu liceul si mai greu.

Traim vremuri dificile, complicate, important este sa ramanem langa Dumnezeu si sa respectam poruncile Lui in tot ce facem, si vom vedea ca toate se vor pune in randuiala, serviciu, familie, etc. Iti spun asta din multe cazuri concrete pe care le-am cunoscut. Casatoria este extrem de frumoasa, este ceva unic, cu totul deosebit, dar tot pe atat este si de grea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2012, 09:21:34
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul ii sfatuia pe tineri sa-si termine studiile si dupa ce s-au pus intr-o randuiala sa se casatoreasca. Sublinia faptul ca nu poti face scoala casatorit, ca mai mult te chinui imprastiat in doua parti si il chinui si pe cel de langa tine. Gasesc sfaturile Parintelui foarte practice si in acord cu realitatea in care traim. In ziua de astazi greu iti gasesti de munca si cu facultate, doar cu liceul si mai greu.

Traim vremuri dificile, complicate, important este sa ramanem langa Dumnezeu si sa respectam poruncile Lui in tot ce facem, si vom vedea ca toate se vor pune in randuiala, serviciu, familie, etc. Iti spun asta din multe cazuri concrete pe care le-am cunoscut. Casatoria este extrem de frumoasa, este ceva unic, cu totul deosebit, dar tot pe atat este si de grea.
asa este, si eu am gasit pe internet un material foarte bun pentru tineri:

http://www.laurentiudumitru.ro/carti.php?id=2&cap=34
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2012, 11:08:46
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai vezi, tu nu vrei sa oferi detalii dar in schimbi vrei sa auzi de la altii.

In fine, ma bucur mult pentru tine, pentru voi, pentru faptul ca vreti sa va CASATORITI, sa fiti placuti in fata lui Dumnezeu. Macar varsta voastra o poti spune, sau intra tot in categoria intrebarilor indiscrete?
22. Crede-ma ca n-am nimic de ascuns in viata mea. Doar ca e foarte obositor sa trebuiasca sa argumentezi orice spui, pentru ca aici totul se interpreteaza, de catre anumite persoane.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2012, 11:50:09
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
22. Crede-ma ca n-am nimic de ascuns in viata mea.
Orice om are ceva de ascuns (mai ales in privinta trecutului moral)... si exista un spatiu intim personal (mult mai intim decat cel sexual) in care nici macar partenul nu are ce cauta! Cei care practica un fel "cugetare" in care esti tu singur cu gandurile tale stiu cat de speciale sunt astfel de momente!

Am obiceiul sa merg uneori singur pe munte intr-un anumit loc in care imi place sa fiu singur cu gandurile mele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2012, 11:54:00
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Orice om are ceva de ascuns (mai ales in privinta trecutului moral)... si exista un spatiu intim personal (mult mai intim decat cel sexual) in care nici macar partenul nu are ce cauta! Cei care practica un fel "cugetare" in care esti tu singur cu gandurile tale stiu cat de speciale sunt astfel de momente!

Am obiceiul sa merg uneori singur pe munte intr-un anumit loc in care imi place sa fiu singur cu gandurile mele.
Da, ai dreptate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 12:43:05