Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2012, 00:32:04
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit Metode contraceptive

As vrea sa discutam pe acest thread asupra unor argumente valide pentru nefolosirea metodelor contraceptive in cazul unei casatorii. Am citit toate subiectele pe aceasta tema, dar nu m-am lamurit. Din cate am vazut sunt urmatoarele opinii:
1) Sexul este lasat de Dumnezeu pentru nasterea de copii, daca folosesti metoda contraceptiva este onanie.
2) Metodele contraceptive sunt metode de avort. (inclusiv prezervativul, metoda calendarului si coitus interruptus)
3) Dumnezeu nu ofera omului copii mai multi decat poate duce, prin urmare sa stam fara griji, la un moment dat se opreste si nasterea de copii de la sine.
4) Abstinenta este singura metoda contraceptiva acceptata de principiile crestine.

Alte argumente mai exista?
Exista cineva pe acest forum casatorit care sa nu fi folosit niciodata metode contraceptive?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2012, 00:54:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Iar SEX? E clar! Vor urma alte cateva sute de pagini de dezbatere fara noima si fara nici un rezultat.
Drumul spre iad e pavat cu intentii bune! Desi aparent venim cu un gand de pace si de interes... duhovnicesc, ceea ce va urma va fi, duhovniceste, un esec total.
Eu zic ca, cine are astfel de nelamuriri, sa gaseasca alte surse de documentare, pentru a nu-si incarca sufletul cu smintelile altora. Iar asta fiindca, atunci cand spunem sex, nu se aduna albinele sa culeaga necatar si nici sa faca miere, ci se aduna mustele, fiindca "decorul" e apetisant!...
Si-apoi, despre aceste lucruri, eu unul m-am scarbit deja cat s-a scris pe forum. Chiar nu va ajunge? Cand spui "metode contraceptive" esti deja pe cealalta parte a drumului. Oare trebuie sa fim preoti sau filosofi sa intelegem asta? Da, stiu, intentia e alta. Dar rezultatul nu va fi dupa intentia noastra, ci dupa cum cade fiecare in inselare. Iar atat de induhovnicit, incat sa fim vigilenti, e greu de crezut ca chiar suntem, desi noi asa ne pretindem!... Toti! Inclusiv eu!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2012, 01:05:43
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Ok, imi cer scuze pentru cuvantul "sex". Dragoste trupeasca sa-i spunem. Nu pot intelege ce are toata lumea impotriva metodelor contraceptive. Prezervativul de exemplu. Chiar nu inteleg ce rau poate face.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2012, 01:19:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Chiar nu inteleg ce rau poate face.
Dar consumul de fructe, ce rau poate face ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2012, 01:21:32
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar consumul de fructe, ce rau poate face ?
Niciun rau. Nu vad legatura. Poate ma luminati un pic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2012, 01:25:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Niciun rau. Nu vad legatura. Poate ma luminati un pic.
Primii nostri parinti au pierdut starea de gratie fiindca au mancat dintr-un fruct. Intreb: ce rau au facut ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2012, 01:30:56
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Da da, inteleg. Au incalcat o porunca a lui Dumnezeu. Am inteles ce spuneti. Doar ca Dumnezeu nu cred ca a luat in calcul ca vom fi 7 miliarde de oameni. Din 7 miliarde, cred ca cel putin jumatate intretin relatii sexuale (in cadrul unei casnicii sau nu). Daca toate femeile, care sa spunem ca sunt 1 miliard jumate active sexual si fertile, ar naste cate un copil pe an, am face o noua China in fiecare an. Nu cred ca s-a gandit asa si nici nu cred ca a luat in calcul sa ne mutam pe Luna.
Mi se pare absolut aberant sa spui ca a face copii "fara numar" e in regula. Nu e vorba doar de bani. Cum poti sa educi 10 copii daca amandoi sotii sunt la munca toata ziua pentru a face rost de mancare si alte lucruri. Stiu stiu, ca o sa dati exemple cu "pe vremea alor mei sau a bunicilor", dar pe vremurile acelea mortalitatea infantila era foarte ridicata. Cineva in varsta imi povestea ca nu era o tragedie foarte mare sa-ti moara un copil din cei multi. Era ceva destul de comun sa mai moara cate un micut de hepatita, tbc sau dintr-o banala viroza respiratorie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.12.2012, 01:40:53
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Si acum toata lumea lauda oamenii de la tara care au 10-12 copii pentru curajul si devotamentul lor pentru principiile crestine. Acum ceva timp am lucrat in televiziune. Am avut de realizat chiar un subiect pe aceasta tema. Mergeam prin sate, identificam familii cu copii multi si principalele aspecte pe care trebuia sa le clarific erau:
1) De ce ati facut atatia copii?
2) Cum ii cresteti?
3) Cum ii educati?
4) Cum aveti de gand sa le asigurati viitorul.

Credeti-ma ca raspunsurile erau un pic halucinante. La intrebarea 1, aproape toata lumea raspundea cu:
- Asa a fost sa fie
- Asa a vrut Dumnezeu.
- Am mai luat bani pentru alocatii si ajutoare sociale.
Oamenii nu foloseau metode contraceptive fie pentru ca nu stiau de ele, fie pentru ca erau convinsi ca sunt scumpe si nu-si permit, nicidecum pentru ca asa a spus Dumnezeu.
2) Cum ii cresteti....n-are rost sa dezbatem. Traiau claie peste gramada, intr-un miros greu, dintr-un salariu foarte mic sau din munca cu ziua prin sate.
3) Educatie....ce educatie. Unii copii mergeau la scoala altii la munca cu tatii cu ziua.
4) Viitor? Oamenii astia considera ca avand copii sunt asigurati pe viitor. Fie pentru ca acum profita de alocatia lor de stat, fie ca apoi ii trimit la munca.
Mentionez ca de multe ori spuneau ca din cauza lipsurilor prea mari, unii dintre copii erau trimisi la orfelinate. Fara regrete o ziceau. Li se parea o viata mai buna la orfelinat decat acasa.

Astia sunt oamenii care se cununa crestineste, respecta porunca lui Dumnezeu, fac copii cati se poate de multi si apoi iti spun cu zambetul pe buze: Asta e, daca Dumnezeu atatia mi-a dat si eu nu pot sa-i cresc, ii dau la orfelinat sa le fie si lor mai bine.

Ok, nu generalizam. Sunt convinsa ca exista si familii bune care au copii cati le-a dat Dumnezeu, dar eu va zic din experienta mea pe teren pe timpul a 3 luni cat m-am ocupat numai de reportaje legate de copii parasiti, familii dezorganizate, copii care nu merg la scoala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2012, 01:42:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Doar ca Dumnezeu nu cred ca a luat in calcul ca vom fi 7 miliarde de oameni.
Eu nu am nici cea mai mica indoiala ca a luat un asemenea lucru in calcul. Altfel, oare Dumnezeu ar mai fi dumnezeu ?

Citat:
Din 7 miliarde, cred ca cel putin jumatate intretin relatii sexuale (in cadrul unei casnicii sau nu). Daca toate femeile, care sa spunem ca sunt 1 miliard jumate active sexual si fertile, ar naste cate un copil pe an, am face o noua China in fiecare an. Nu cred ca s-a gandit asa si nici nu cred ca a luat in calcul sa ne mutam pe Luna.
Mi se pare absolut aberant sa spui ca a face copii "fara numar" e in regula. Nu e vorba doar de bani. Cum poti sa educi 10 copii daca amandoi sotii sunt la munca toata ziua pentru a face rost de mancare si alte lucruri. Stiu stiu, ca o sa dati exemple cu "pe vremea alor mei sau a bunicilor", dar pe vremurile acelea mortalitatea infantila era foarte ridicata. Cineva in varsta imi povestea ca nu era o tragedie foarte mare sa-ti moara un copil din cei multi. Era ceva destul de comun sa mai moara cate un micut de hepatita, tbc sau dintr-o banala viroza respiratorie.
Atata cat am cercetat viata sfintilor familisti, de regula era vorba, intr-adevar, de familii cu multi copii, chiar daca nu intotdeauna cate zece la numar. Nu imi amintesc sa fi citit ca mureau copiii chiar asa, ca mustele.

Strabunicii paterni au avut 6 copii. Au supravietuit bine mersi toti, au facut scoli si facultati. Strabunicii materni au avut 9 copii. Acolo, intr-adevar, doi nu au trecut de varsta adolescentei. Unul a murit in accident, altul in urma unei meningite. Dar parintii lor au avut mangaierea celorlalti.

Credeti sau nu credeti ca Domnul este autorul vietii ? Daca asta credeti, atunci de ce va temeti ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2012, 01:44:36
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am nici cea mai mica indoiala ca a luat un asemenea lucru in calcul. Altfel, oare Dumnezeu ar mai fi dumnezeu ?



Atata cat am cercetat viata sfintilor familisti, de regula era vorba, intr-adevar, de familii cu multi copii, chiar daca nu intotdeauna cate zece la numar. Nu imi amintesc sa fi citit ca mureau copiii chiar asa, ca mustele.

Strabunicii paterni au avut 6 copii. Au supravietuit bine mersi toti, au facut scoli si facultati. Strabunicii materni au avut 9 copii. Acolo, intr-adevar, doi nu au trecut de varsta adolescentei. Unul a murit in accident, altul in urma unei meningite. Dar parintii lor au avut mangaierea celorlalti.

Credeti sau nu credeti ca Domnul este autorul vietii ? Daca asta credeti, atunci de ce va temeti ?
Da, cred ca este autorul vietii. Fara indoiala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tehnici, strategii si metode interesante de rugaciune in lipsa metaniilor Sebastiana Rugaciuni 3 28.10.2013 20:09:09
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 03.06.2009 00:26:49