Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2012, 11:48:22
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Vorbim de oameni credincioși; care știu ce e postul, sunt deprinși cu abstinența, nu exclud nevoințele, înțeleg că plăcerea nu e scop în sine. Și dacă ajung la 5-6 copii, de regulă trec prin destule nevoințe ca să-i crească, iar acestea, împreună cu dragostea și preocuparea pentru copii îi fac să se gândească mai puțin la ei înșiși.
Însă măcar de-am vorbi de contracepție după 5-6 copii.
Cu tot respectul, dvs cati copii aveti?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2012, 11:50:05
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Însă măcar de-am vorbi de contracepție după 5-6 copii.
Sau inainte de a avea copii cand inca parintii nu dispun de mijloace materiale si sa oferim tinerilor o mai buna educatie sexuala.

Cred ca opiniile Melindei Gates sunt pertinente:
http://www.ted.com/talks/melinda_gat...he_agenda.html (aveti subtritare in limba engleza)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.12.2012, 11:54:55
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Nimeni nu a comentat despre postarea mea cu familii dezorganizate din mediul rural. As vrea sa aud opinia celor care sunt contra contraceptiei ce spun despre aceste lucruri. Sunt sigura ca ati auzit toti la TV asemenea cazuri. Eu le-am vazut pe viu timp de 3 luni cata vreme m-am ocupat exclusiv de ele.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.12.2012, 11:57:14
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Nimeni nu a comentat despre postarea mea cu familii dezorganizate din mediul rural. As vrea sa aud opinia celor care sunt contra contraceptiei ce spun despre aceste lucruri. Sunt sigura ca ati auzit toti la TV asemenea cazuri. Eu le-am vazut pe viu timp de 3 luni cata vreme m-am ocupat exclusiv de ele.
Am activat ca voluntar intr-un sat de rromi si am vazut... ce poate face lipsa educatiei sexuale, alcoolul, lipsa educatiei formale, saracia etc.

E tragic sa vezi fete gravide la 14 ani... cu copii neingrijiti si familii cu peste 10 copii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.12.2012, 11:58:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Nu sustin sub nicio forma avorturile. Tocmai de aceea pun problema contraceptiei.
Și contracepția, în cazul anticoncepționalelor, este tot o formă de avort. Poate nu știai că contracepția nu lasă sarcina să se fixeze, dar fencundația poate avea loc.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Consider ca foarte multe femei fac greseala avortului, desi puteau s-o evite. Cand se trezesc insarcinate cu al 6 lea copil, nu fac fata presiunii psihice, au un moment de slabiciune si avorteaza. Cu siguranta o sa regrete toata viata.
Păi vezi că lucrurile se complică, când noi le complicăm. Nu mai vrei copii, închide "la fabrică" și gata ai rezolvat orice problemă. S-au întâlnit atâtea cazuri în care femeia a rămas însărcinată, deși s-a folosit prezervativul.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Apoi legat de toata discutia asta cu absinenta, sincer mi se pare cam aberanta. Pe de o parte incurajati tinerii sa se casatoreasca de la o varsta cat mai frageda. Daca doi tineri se casatoresc la 18-20 de ani si pana la 28 de ani fac 5-6 copii, s-ar putea sa decida ca este de ajuns si sa opreasca. Sa fim seriosi cine accepta abstinenta la 28 de ani? Unii abia atunci incep viata in doi si altii sa se opreasca.
Firesc este ca soțul să dea pace femeii pe timpul sarcinii și în timpul alăptării. E cam imposibil să ai 6 copii în 8 ani, având în vedere că femeia după ce naște are nevoie de o peroadă de refacere.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Poate unele femei ar fi mai usor de induplecat pentru o asa regula, dar barbatii cu siguranta sunt in numar foarte mic.
Bineînțeles că celui care nu este unit cu Hristos îî este greu...nu degeaba se spune că nimeni nu poate să slujească la doi domni.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sa-i spuna o femeie unui barbat la 28 de ani ca nu mai vrea sa aiba relatii cu el. Vedeti atunci ce se intampla, scandal, cearta, reprosuri si e posibil intr-un final sa ajunga la divort. Si asa poti ramane ca femeie cu multi copii in grija si fara sot langa tine. Nu e chiar asa simplu.
Lucrurile sunt simple, doar noi le complicăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.12.2012, 11:59:34
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Firesc este ca soțul să dea pace femeii pe timpul sarcinii și în timpul alăptării. E cam imposibil să ai 6 copii în 8 ani, având în vedere că femeia după ce naște are nevoie de o peroadă de refacere.
Fa o plimbare prin satele de rromi! Anu si copilu'!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.12.2012, 12:01:25
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Prezervativul nu actioneaza prin ceea ce ati spus dvs ca nu lasa sarcina sa se fixeze.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.12.2012, 12:02:34
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Exceptii peste exceptii. Pentru 1% cazuri de esuare a prezervativului, hai sa renuntam toti la el pentru ca oricum nu te protejeaza.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.12.2012, 12:04:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am copii. Aș putea spune că vorbesc dintr-o experiență de viață negativă, nu din una pozitivă.
Dar ceea ce spun e ceea ce am înțeles, regretând că n-am făcut așa. Poate nu s-a putut, nu vreau să dau amănunte legate de viața personală.
Nu înțeleg, însă, de ce argumentele de genul celor pe care le aduc sunt luate ca niște constrângeri. Eu am în vedere îndeosebi sănătatea spirituală. Vreau să arăt doar ce am înțeles că e bine, ce ne face fericiți. Să învățăm să distingem între bine și rău și să nu ne mai lăsăm amăgiți. Pentru că lumea actuală e îmbibată de lucruri/preocupări fără sens, care duc la eșuarea vieții.
Unirea în iubire a unui bărbat cu o femeie naște niște energii imense în sufletele lor, care nefolosite corespunzător pot exploda, aruncând totul în aer, fărâmițându-i, distrugându-i. Iar folosite cum trebuie, ele îi unesc mai strâns și le dau putere să-și crească copiii.
Am înțeles că nimic nu-i fără rost și că energia aceasta e dată cu un scop. E de ajuns să parcurgi calea firească ca să ajungi la scop.
Omul modern a devenit foarte abil în evitarea scopului; și numai sănătos nu e.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.12.2012, 12:04:21
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Doamna, dar care e problema dumneavoastra, in definitiv? vreti sa aflati, pe acest forum ortodox, cum sa va protejati pentru a nu ramane gravida? de ce nu apelati la un cabinet ginecologic? Pentru ca aici primiti invatatura ortodoxa, care nu recomanda ci porunceste abstinenta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tehnici, strategii si metode interesante de rugaciune in lipsa metaniilor Sebastiana Rugaciuni 3 28.10.2013 19:09:09
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49