Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 05.03.2013, 02:04:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pai nu pentru a ma converti ci doar din curiozitate.Sa vad ce fel e o slujba catolica,sa vad ce fel e o biserica catolica etc.Sunt absolut convins ca voi ramane ortodox,ortodox m-am nascut,ortodox mor.Nu cred ca Il manii pe Dumnezeu,de ce crezi asta?Daca am sa o fac,o sa ma duc ca intr-o vizita la un muzeu si nu pentru a ma ruga.
Pai du-te.
Un om superficial se va bucura ce scurta e slujba si "accesibila".
Un om duhovnicesc si cu un simt al harului va sesiza diferanta enorma intre una si alta.
De fapt stiu chiar romano-catolici care se planga de liturghia romano-catolica care se serveste la ora actuala in majoritatea bisericilor lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 05.03.2013, 02:11:15
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Linistit

Du-te linistit...fi increzator in discernamantul tau. Se cam exagereaza cu fobia asta fata de celelalte confesiuni.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #253  
Vechi 05.03.2013, 10:30:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cand eram eu mai tanar circula un zvon despre o oarecare secta unde dupa ce se aduna toti se stinge lumina si ...fiecare cu fiecare.
Aveti grija sa nu nimeriti acolo.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 05.03.2013, 11:01:56
Fibril Fibril is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2009
Mesaje: 11
Question Participrea la slujbe in alte biserici

Sunt un crestin ortodox si particip relativ frecvent la sf. Liturghie ortodoxa.
Sotia mea a fost catolica si copii sunt botezati catolici. Din pacte neprecticanti. Am participat la slujbe catolice, inclusiv la moartea sotiei mele. Preotii catolici imi sfintesc casa de Boboteaza ca si preotul ortodox. Nu m-am impartasit la catolici ci la ortodocsi. In biserica catolica imi fac curcea ortodoxa si nu mi-a atras nimeni atentia. Il urmez pe Cristos oriunde ar fi. Gressc oare?
Reply With Quote
  #255  
Vechi 05.03.2013, 11:15:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fibril Vezi mesajul
Sunt un crestin ortodox si particip relativ frecvent la sf. Liturghie ortodoxa.
Sotia mea a fost catolica si copii sunt botezati catolici. Din pacte neprecticanti. Am participat la slujbe catolice, inclusiv la moartea sotiei mele. Preotii catolici imi sfintesc casa de Boboteaza ca si preotul ortodox. Nu m-am impartasit la catolici ci la ortodocsi. In biserica catolica imi fac curcea ortodoxa si nu mi-a atras nimeni atentia. Il urmez pe Cristos oriunde ar fi. Gressc oare?
Poate pentru ca stiu si ei ca asa se facea crucea pana sa apara "inovatiile".
Reply With Quote
  #256  
Vechi 05.03.2013, 12:12:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de logos Vezi mesajul
Am primit si primesc numeroase invitatii de a participa la botezuri sau alte evenimente asa-zis importante (considerate de respectivii) desfasurate in alte biserici decat BO, ma refer in mod special la neo-protestanti &co.
Ma intreb doar de ce noi, ortodoxii fiind, trebuie sa fim atat de reticenti fata de tot ceea ce insemana ne-ortodox, asa cum intelegem noi. Apoi, daca chiar credem ca detinem adevarul si lumina sfanta si adevarata, de ce ne-am teme de alte confesiuni? De ce sa nu participam sau sa intram in alte biserici? oare chiar ne fac atata rau? Si pana la urma, nu trebuie sa intram in mijlocul lor ca sa-i putem convinge si pe ei?
Nu stiu daca sunt preoti/duhovnici care frecventeaza forumul, dar mi-ar plecea sa primesc pareri avizate. De ce nu altceva afara de BO? In plus, tindem sa-i catalogam pe ceilalti ca fiind eretici sau habotnici, dar noi oare nu suntem cu atat mai habotnici decat ei?
In cateva zile, am o invitatie intr-o biserica protestanta pt un botez. Nu stiu ce sa fac. Sa merg? Daca nu, de ce? Daca da, cu ce scop si care ar fi utilitatea?
Cu multumiri, astept pareri...
parerea mea e ca n sinagoga satanei protectia Domnului te paraseste la intrare.aia sunt prea salbaticiti si rupti de adevar.sunt scoliti in minciuni si au tot felul de tertipuri,mai vicleni ca serpii.de unde sa stii u ce intentii au?k la cat de disperati sunt sa si atraga adepti sa le goleasca buzunarele ca la prosti,nu poti sa ai incredere.sunt lupi in piele de oaie cum scrie in biblie,Hristosi mincinosi hulitori de Dumnezeu,premergatorii lui antihrist,unionisti mancatori si mestecatori de religii.toti vor uniune pt destramare si distrugere.de ce sa colaboram cu ei?se dau cu binisoru si cu pretexte de invitatii sa te atraga in prapastie,sa ti placa obiceiurile lor si apoi sa vina cu propuneri.daca vrei sa eviti un rau nu le da ocazii,nici macar una.ei impart pliante si trateaza religia ca un marketing,un fel de amagire si manipulare ce tine de stat.ce treaba are politica cu religia,sau comertul cu religia?oare Hristos vrea sa ne mantuiasca cu sila?avem libertatea de a alege.
o cunostinta a participat la o slujba de adventisti si a spus grozavia si topaiala ce era acolo,profa de religie i a spus ca e pacat,sa se spovedeasca si sa nu mai mearga.deci e cam acelasi lucru.
vezi stirea aia cu nicolaitii parca,i au facut o statuie unei femei fara valoare(un pumn de pamant bun de nimic,poate de vraji),nici macar sfintii n au asa ceva si se inchina ca prostii la un idol din piatra.o numesc Doamna.asta parca vad eu ca vrea s o inlocuiasca pe Fecioara Maria.
ramai in credinta ta ortodoxa adevarata si lasa i pe altii sa se amageasca singuri ca n ai cum sa i mai indrepti,decat sa te strambe ei pe tine.tot ce i neortodox e nesanatos.

Last edited by rainrainbow; 05.03.2013 at 12:29:49. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #257  
Vechi 05.03.2013, 12:33:59
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asta la prima vedere

in realitate, neoprotestantii se ocupa numai de material, nu au venit cu cosuletul la dvs pentru a cersi bani ?
tare asta...:)) mai bn puneau in palarie ca cersetorii
Reply With Quote
  #258  
Vechi 05.03.2013, 12:43:51
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory Vezi mesajul
Ca si preot catolic ma abtin insa nu vad ce problema ar fi ca cineva sa participe la un eveniment intr-o biserica/casa de rugaciuni a altei confesiuni.Asta nu inseamna a nega propria credinta.
ca si preot catolic...ce cauti tu pe un site ortodox? :))
astia sunt primii pasi spre lepadarea de credinta,usor usor il invaluie intunericul ca dintr o data nu se poate.in plus unionistii nu sunt chiar atat de inteligenti incat sa i acapareze pe toti.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 06.03.2013, 14:59:54
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
ca si preot catolic...ce cauti tu pe un site ortodox? :))
astia sunt primii pasi spre lepadarea de credinta,usor usor il invaluie intunericul ca dintr o data nu se poate.in plus unionistii nu sunt chiar atat de inteligenti incat sa i acapareze pe toti.
Mai usor cu teribilismele...nu e lumea atat de imbecila incat sa nu stie in ce sa creada, care le sunt principiile si care le e religia. Nu invaluie pe nimeni intunericul daca iese din "cusca", am explicat cu cateva posturi anterioare ca poate fi chiar folositor sa explorezi.

Mai lejer cu paranoia...

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #260  
Vechi 06.03.2013, 15:12:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ușor-neușor...
Dacă vrei spectacol, de ce nu te duci la circ?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48