Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2012, 01:45:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Importanta lucrurilor mici

Imi aduc aminte de o pilda foarte frumoasa care ar trebui sa ne dea de gandit: un ucenic era tare nemultumit de ceea ce se intampla in lume, prea multa rautate, prea multa minciuna, neoranduiala si simtea ca el este capabil sa schimbe acest mers al lucrurilor ... Ajuns la duhovnic, la intrebarea ce ar putea face pentru a contribui la salvarea omenirii, acesta ii taie inflacararea, spunandu-i ca cel mai bun lucru este sa inchida usa chiliei incetisor, fara a face zgomot si fara a deranja pe cineva. Indemn la smerenie, la contamplare?

Mi se pare insa ca, pentru noi, mirenii, pilda aceasta vorbeste despre importanta lucrurilor mici care stau in puterea omului, acelea pe care le poate darui oricine si pe care le socotim adesea nevrednice: un zambet, o vorba de incurajare, o rugaciune scurta pentru omul aflat in nevoie, o strangere de mana, o farfurie de mancare unui om lipsit, un fir de floare... In goana dupa lucrurile mari, am uitat sa pretuim, sa primim si sa oferim lucrurile simple. In drumul nostru prin viata, suntem pusi in multe conjuncturi care ne dovedesc neputinta: vedem fel si fel de grozavii, oameni bolnavi, oameni schingiuiti, ne mahnim ca nu avem mijloacele materiale si sufletesti pentru a-i ajuta, in timp ce aceia despre care socotim ca ar putea-o face, stau deoparte. Si atunci ne departam, socotind ca nu avem nimic de oferit celuilalt, ca nu ne pliem pe nevoile lui. Oare?! Si astfel ne privam pe noi insine si pe altii de daruirea unei mici bucurii, pe care fie nu stim sa o pretuim, fie ne e teama sa nu fie pretuita de celalalt.


Va urma.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2012, 19:18:01
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Interesanta pilda. Cred ca are mare legatura cu viata de manastire. Sa incercam sa nu aplicam exact ce se intampla in manastire in viata dusa in lume. Desigur, ambele moduri de viata duc in acelasi loc, la Dumnezeu, si se intrepatrund. Dar sa ne inchidem total fata de lume, in lume fiind, nu ar fi potrivit pentru ca avem datorii de indeplinit. Ce putem lua din aceasta pilda este sa ne inchidem simturile si sa ne taiem voia proprie fata de ispitele din lume, si sa invatam sa depindem numai de Dumnezeu si sa nu ne bazam pe puterile proprii. Cred ca asta incerca duhovnicul din pilda sa il invete pe ucenic, acesta fiind oarecum mandru, crezand ca ii sta in putere sa schimbe ceva fara Dumnezeu. Mai important decat sa schimbi ceva prin puterile proprii este a te lepada de tine complet si a dobandi Harul Duhului Sfant; deci, a fi total in Grija lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2012, 03:30:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu inclin sa fiu de acord cu glykys (Ana Maria) si astept continuarea.

Sorry, Isihast, nu ma pricep la lucruri mari.
Spre exemplu, cum vine asta?!

Citat:
Ce putem lua din aceasta pilda este sa ne inchidem simturile si sa ne taiem voia proprie fata de ispitele din lume, si sa invatam sa depindem numai de Dumnezeu si sa nu ne bazam pe puterile proprii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2012, 03:41:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Multi din cei care vor sa schimbe lumea, de fapt nu sunt in stare sa se schimbe pe ei.

De fapt, cred ca nemultumirea lor vine mai degraba dinspre propria persoana, dar pentru ca nu o pot obiectiva in acest fel, o reflecta asupra lumiii, transformand neputinta legata de propria persoana intr-o intentie (aparent) altruista.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2012, 09:55:21
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Multi din cei care vor sa schimbe lumea, de fapt nu sunt in stare sa se schimbe pe ei.

De fapt, cred ca nemultumirea lor vine mai degraba dinspre propria persoana, dar pentru ca nu o pot obiectiva in acest fel, o reflecta asupra lumiii, transformand neputinta legata de propria persoana intr-o intentie (aparent) altruista.
De acord. In acelasi timp insa, este iluzoriu sa crezi ca te poti schimba pe tine insuti ramanand inchis fata de lume, fata de nevoile si suferinta celor din jur. Precum duduca cu resarfa pe cap si fustana lunga care intra in biserica si da afara un om care, surd fiind, solicita cu voce mai tare o informatie strict necesara.

Multa prostie, idiotenie si nesimtire.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2012, 12:40:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Depinde,de imprejurari...uneori esti inconjurat/a de oameni care au pretentii mari de la tine;nu sunt multumiti cu lucrurile mici,nu le apreciaza si te fac sa te simti si de 2 parale(te fac sa te simti ieftin,sau zgarcit dupa caz).
Deci zic ca depinde,nu intotdeauna poti iesi castigator mizand pe bunele intentii.

Sunt acei oameni carora daca le aduci o floare , iti arata ca ei au vaze mari pt buchete,le trimiti bomboane cand sunt in spital si iti reproseaza ca s-au topit pe drum si mai bine le trimiteai bani ca-si cumparau ei!!!!

Eu prefer sa mint,decat sa stric bucuria celui care daruieste(stiu ca nu este bine dar nici nu vreau sa mahnesc o persoana cu intentii bune doar pt ca sunt eu mai pretentioasa din fire).

Asteptam si urmarea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2012, 02:29:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Depinde,de imprejurari...

Sunt acei oameni carora daca le aduci o floare , iti arata ca ei au vaze mari pt buchete,le trimiti bomboane cand sunt in spital si iti reproseaza ca s-au topit pe drum si mai bine le trimiteai bani ca-si cumparau ei!!!!

Eu prefer sa mint,decat sa stric bucuria celui care daruieste(stiu ca nu este bine dar nici nu vreau sa mahnesc o persoana cu intentii bune doar pt ca sunt eu mai pretentioasa din fire).

Asteptam si urmarea.
"Calul de dar nu se cautra la dinti."
Adica, un cadou este un dar, iar a critica un dar arata o mare nemultumire(nu neaparat fata de cadoul primit) aflata in sufletul celui care primeste, dar care o afecteaza in asa masura ca nu se poate controla; orice cadou este o atentie ce nu trebuie bagatelizata si a merge cu "un lucru mic", sau de a nu merge cu mana goala, este (pentru unii) un efort.

Last edited by Demetrius; 22.10.2012 at 02:45:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2012, 04:09:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Depinde,de imprejurari...uneori esti inconjurat/a de oameni care au pretentii mari de la tine;nu sunt multumiti cu lucrurile mici,nu le apreciaza si te fac sa te simti si de 2 parale(te fac sa te simti ieftin,sau zgarcit dupa caz).
Deci zic ca depinde,nu intotdeauna poti iesi castigator mizand pe bunele intentii.

Sunt acei oameni carora daca le aduci o floare , iti arata ca ei au vaze mari pt buchete,le trimiti bomboane cand sunt in spital si iti reproseaza ca s-au topit pe drum si mai bine le trimiteai bani ca-si cumparau ei!!!!

Eu prefer sa mint,decat sa stric bucuria celui care daruieste(stiu ca nu este bine dar nici nu vreau sa mahnesc o persoana cu intentii bune doar pt ca sunt eu mai pretentioasa din fire).

Asteptam si urmarea.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Calul de dar nu se cautra la dinti."
Adica, un cadou este un dar, iar a critica un dar arata o mare nemultumire(nu neaparat fata de cadoul primit) aflata in sufletul celui care primeste, dar care o afecteaza in asa masura ca nu se poate controla; orice cadou este o atentie ce nu trebuie bagatelizata si a merge cu "un lucru mic", sau de a nu merge cu mana goala, este (pentru unii) un efort.
Yasmina și Demetrius, mi-ați plăcut amândoi ! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2012, 09:06:36
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sorry, Isihast, nu ma pricep la lucruri mari.
Spre exemplu, cum vine asta?!
Ma refeream la dobandirea Harului Duhului Sfant si lepadarea de sine. Inchiderea simturilor si a mintii fata de ispite se refera la rugaciune si lupta cu gandurile si tentatiile. Acestea nu sunt lucruri mari, ci standard in viata Ortodoxa. Insa dobandirea Harului este totul. Omul este chemat la comuniune directa cu Dumnezeu si ca El sa traiasca in om si pentru om. A trai bazandu-te pe propriile puteri si ganduri este exact boala pacatoseniei iar scopul nostru este de a fi vindecati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2012, 18:05:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mantuitorul, cu putina tina, a redat deplin vederea unui orb. Noi astazi nu mai intrezarim o amagire in faptul de a purta "ochelari", de a ne "familiariza" cu acestia, de a ne increde in ei. Il lipsim pe Mantuitorul pana si de "tina" putinei noastre credinte.

Last edited by Marius22; 22.10.2012 at 18:09:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 11:26:09
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 17:21:39
Sfestania sau slujba Aghiasmei mici alina8023 Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 11:16:03