Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2015, 12:07:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit CONVERTIRI de la EREZIE, la ORTODOXIE

Doamne ajută.

Dedic acest topic, tuturor convertiților de la minciună la Adevăr, adică descoperitorilor de cale mântuitoare, care au ieșit din erezie, din minciună, întuneric și din iad și au venit Acasă, în Creștinism, la Viață, la Adevăr, la Ortodoxie.

Vă rog postați, oricine cunoaște convertiri de la erezie, la creștinism, adică la Ortodoxie.

Mărturia unui fost soldat al S.U.A., penticostal, fost pastor în America, care e devenit preot ortodox, în România, alături de soția lui, fostă penticostală și ea, care acum cântă în strană:

https://www.youtube.com/watch?v=pMj7qBG4Llg

Mărturia lui e foarte moționantă și vie. Să ne fie spre folos și îndreptare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 12:09:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2015, 12:26:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Un tânăr neamț, din Germania, fost lutheran, s-a convertit la Ortodoxie și s-a călugărit, la Mănăstirea Radu-Vodă, din București:

Mărturia monahului Kyrill :

"Pentru tânărul Nimai Karthaus din Germania, (monahul Kyrill de astăzi), acest drum al regăsirii a fost lung.

L-a cunoscut pe Dumnezeu în urma unei călătorii. A făcut primul pas spre Dumnezeu când a cerut la vârsta de 10 ani să fie botezat în Biserica Luterană, religia mamei sale. A urmat apoi cursurile catehetice lutherane și a primit confirmarea (mirungere luterană) la 14 ani.

Însă luteranismul nu i-a potolit setea de Dumnezeu. Impresionat de seriozitatea cu care tatăl său își practica religia sa, mișcarea hindusă Hare Krishna, a călătorit alături de acesta în India.

Am participat la slujbe, am dansat înaintea idolilor, am rostit mantre, dar niciodată nu m-am simțit împlinit acolo. Totdeauna a rămas un gol înăuntrul meu. L-am întâlnit chiar și pe Dalai Lama. A fost o experiență unică, impresionantă și am rămas atras de budism. Însă Dalai Lama exportează budismul adaptat, nu este budismul autentic.
Ceea ce ajunge la noi este un budism de marketing, adaptat la nevoile noastre. Dacă se înțelege ce înseamnă budismul în fapt, eu nu cred că ar mai avea așa de mulți adepți în Occident, spune monahul Kyrill. (...)"

http://ziarullumina.ro/reportaj/am-g...s-la-ortodoxie
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2015, 12:56:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Seraphim Larsen, lutheran din Danemarca, convertit la Ortodoxie, L-a văzut pe Hristos, în apa botezului ortodox:

Serafim Larsen: În apa botezului, am văzut pe Hristos care m-a îmbrățisat! Mântuitorul Hristos m-a luat efectiv în brațe în cel mai real mod cu putință, în timpul Botezului, dat de Părintele de la Schit, la cufundare.

https://www.youtube.com/watch?v=Ck_kD7ZzzRE

(subtitrarea se poate adăuga din butoanele cc, Settings, apoi în stânga butonului Option, butonul cu săgeată în jos, și apoi Translate Captions, apoi selectați Romanian)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2015, 13:05:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Roland Vogel, din Sighișoara, fost luteran, convertit la Ortodoxie, inginer constructor: "Ortodoxia este trezire."

"Am înțeles, printr-o logică matematică și fizică (fiind inginer constructor de mașini), că lumina nu poate fi întreruptă. Cu alte cuvinte, dacă pleacă o lumină de la o sursă și parcurge un anumit timp, ea nu poate fi înlocuită de o alta.

Adică, dacă Hristos a venit pe pământ și a dat această lumină, și a pus această Biserică, spunând că Biserica este Una, Dumnezeu nu poate să se schimbe, că Dumnezeu nu e ca omul. Când face un lucru, îl face trainic și îl face perfect. La El nu se pune problema în termenii ăștia, stai că am greșit și trebuie acum să fac altfel.
Nu. Dumnezeu a făcut o Biserică și a dat o lumină. Atunci, nu poate să apară o lumină, peste 1.000 de ani, altă lumină, și apoi, peste alte 500 de ani altă lumină. Pentru că altfel, avem niște probleme. Undeva, ceva nu e în regulă. Deci Dumnezeu nu e ca omul, să facă șapte SRL-uri.

Nu. Dumnezeu una face, pentru că una știe că e bună. Restul nu sunt ale lui Dumnezeu. Sunt ale oamenilor.
“

http://www.ziarullumina.ro/reportaj/...zire-atata-tot
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 13:12:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2015, 13:19:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Părintele Sava, de la Mănăstirea Oașa, bancher american, convertit la Ortodoxie și călugărit la 40 de ani, în România, după ce își lasă o avere de sute de mii de dolari în SUA:

https://www.youtube.com/watch?v=ujpWXbozQ1k

http://www.formula-as.ro/2010/949/so...ele-sava-13221

La aceași mănăstire Oașa, este și părintele rasofor Seraphim, din Germania, fost calvin, mai tânăr ca părintele Sava, americanul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2015, 13:36:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gary Summers, fost baptist american, convertit la Ortodoxie: Dacă biserica apostolică încă mai există, de ce eu nu fac parte din ea? De ce nu sunt ortodox?

Mărturie cutremurătoare:

În limba Romînă: http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lu...spre-ortodoxie

În limba Engleză, site-ul americanului Gary Summers: http://journeytoorthodoxy.com/2012/1...sia-with-love/

Cunoștinele mele religioase proveneau de la diverse denominațiuni: de la baptiști, evangheliști și prezbiterieni, însă eram complet străin de Biserica Ortodoxă. Istoria bisericească nu a părut niciodată importantă în nici o biserică în care fusesem (de fapt ei îi urmăreau rădăcinile doar până în perioada Reformei). Gândul acestui vid istoric m-a urmărit în permanenă.
(...)

Cred că am stat în maină privind biserica de vreo trei ori până am reuișit să-mi adun curajul să particip la o slujbă. Într-o duminică dimineața, m-am trezit și mi-am spus: Azi e ziua cea mare. O să-mi fac curaj și o să intru în acea biserică.

Când am deschis ușile mari din lemn ale bisericii, mi se părea că deschid un nou capitol al vieții mele. Era altceva: ca raiul pe pământ. Candelele, icoanele, tămâia, lauda adusă lui Dumnezeu, statul în picioare și cântările erau copleșitoare din punct de vedere spiritual.

Atunci m-am gândit: Dumnezeu este aici, prezent cu adevărat!


Ce minunat ! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 13:38:34.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2015, 14:45:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"L-am găsit pe Dumnezeu... în Liturghia Ortodoxă..."

În pașaport se numește George. E cetățean american. Dar numele de botez este Vasile. Adesea își semnează corespondența cu Georgy Vasilievici Georgiyevitch Alexandru, după numele împăratului sau preferat, rusul Alexandru al III-lea. A fost programator IT, iar acum e muncitor salariat pentru Lavra Mănăstirii Poceaev. Americanul și-a găsit patria, materială și spirituală în Rusia. Într-un interviu acordat lui Vitaly și Valentinei Trubetskoi a dezvăluit numeroasele lucruri interesante:

George, e un american care a ales Rusia și Ortodoxia, pentru tot restul vieții sale.

Ce v-a atras la Biserica Ortodoxă Rusă, dvs. fiind un american nativ?

Deși parinții mei sunt neo-protestanți, m-au trimis la o școală catolică pentru că în America acestea sunt considerate a fi mai bune, având cursuri mai serioase și absolvenți cu performanțe mai bune ca protestanții. Acolo este obligatoriu să mergi la orele de religie catolică. Când eram mic era interesant, pentru că la școală auzeam un punct de vedere, iar la Biserica protestantă Presbiteriană era alt punct de vedere (o sectă din America, ce nu există în România). La ore am învățat despre Marea Schismă și am fost încurajați de catolici, să vizităm o Biserică Ortodoxă, pe care o consideră soră cu ei, fiindcă vor să-i unească pe ortodocși cu ei.

Apoi câțiva ani mai târziu am vizitat Rusia în interes de afaceri la o firmă de internet din St. Petersburg. Văzând bisericile de acolo mi-am amintit de ceea ce am învățat la școală.
Când m-am întors acasă am găsit www.oca.org (site-ul oficial al Bisericii Ortodoxe din America) și am văzut rubrica de întrebări și răspunsuri. Citind-o mi s-a părut că toate răspunsurile lor la întrebări erau mai coerente decât ale mele.
Am vizitat o biserică ortodoxă din apropiere și, după patru luni, ascultând predicile de după liturghie, am fost botezat ortodox (nu în religia protestantă, părinții meu nu au prea fost de acord).
Deși era mai greu să asiști la o Liturghie lungă, mi se părea că este un semn de respect pentru Dumnezeu, să fie mai lungă Liturghia. Și m-am mirat că traducerile în engleză din cartea mea de rugăciuni erau similare cu versiunea slavonă, deși sunt făcute de obicei cuvânt cu cuvânt.

Va amintiți când ați vizitat prima oară o biserica ortodoxă? În ce fel v-a impresionat?

Prima vizită pe care mi-o amintesc (în afară de vederea celor din Rusia) a fost parohia de lângă casă mea din New York. M-a impresionat să văd că toată lumea era cufundată în rugăciune, slăvindu-L pe Dumnezeu foarte simplu și curat, față de protestanții care mă oboseau.
În cazul bisericii presbiteriene totul se învârtea în jurul pastorului iar jumătate din slujbă presupunea ascultarea unor predici inspiraționale, și altă jumătate constă în cântece în stil american.
Biserica catolică, la început mi-a plăcut, părea să aibă un respect ceva mai mare pentru Dumnezeu, dar chiar și așa, după înțelegerea ortodoxiei, catolicismul, îmi părea că era prefăcut. În timpul Liturghiei Ortodoxe, Domnul părea că este alături de noi, cu îngerii, sfinții și tot cerul, în mod natural, în timp ce la biserica catolică aveam impresia că Domnul este absent, de parcă era bolnav și a rămas acasă. Era un sentiment ciudat.

Tata ne-a dus câteva săptămâni și la biserica adventistă de ziua a șaptea dar mormăielile mulțimii mi se păreau ciudate. Totul părea repetat dinainte, era prima oară când am văzut cu ochii mei ceva ce eu aș numio sectă.

Apoi când tata a intrat în francmasonerie, m-a chemat să particip la o ședință deschisă. Susțineau că se bazează pe Biblie dar era evident că erau o sectă, am studiat pliante ale lor, nimic, chiar nimic din ce făceau nu era scris în Biblie.

Nu am fost niciodată la o moschee deși este una în apropiere de parohia Bisericii Ortodoxe Ruse din afară Rusiei, din Albany, New York (ROCOR). Ceea ce mă dezamăgește puțin când le văd, nu este neapărat poziția fermă împotriva islamului, ci simbolurile pe care le-au împrumutat de la catedralele ortodoxe. Domurile moscheilor și simbolul semilunii sunt împrumutate de la catedralele ortodoxe din Constantinopol. În același timp este de apreciat faptul că pun în aplicare convingerile în viața de zi cu zi și că deși sunt aproape de parohia noastră din Albany nu am avut niciodată parte de incidente. La facultate, am studiat mult despre religii, dar nu am fost atât de impresionat încât să le vizitez locul de cult. Mi-au părut absurzi, mai ales cu ce catastrofe sunt în țările lor majoritare.

De ce ați hotărât să plecați din America?

Au fost mai multe motive. În America viața politică mi se pare o farsă. Se vorbește mult despre democrație iar în unele state este ilegal ca un al treilea partid să propună un candidat pentru o funcție. Americanii susțin că sunt o națiune creștină dar încep mereu noi războaie indiferent de cine e la putere. Că și creștin ortodox am fost deranjat să văd ce se întâmplă cu creștinii, când America începe un război. Comportamentul trupelor americane din timpul războiului din Kosovo a fost supărător. Au încetat războiul de Ramadam, dar au aruncat bombe cu inscripția Paște fericit! de Paște. Economia de asemenea a fost o problema. Nu mai aveam de lucru că programator IT, pentru că majoritatea posturilor de acest fel sunt externalizate. Era mai inteligent să lucrezi într-o țară unde acest domeniu este în cretere și nu în descreștere.

Dar motivul cel mai important a fost acela că e foarte greu să practici ortodoxia în America, nu?

Avem biserici ortodoxe, frumoase și cu membri foarte activi, însă cultură americană este în total contrast cu ortodoxia. În America, avortul este un drept, iar bisericile sunt încurajate să căsătorească tinerii homosexuali. Ortodoxia nu face așa ceva. Sau să îi spui unei femei să își acopere capul în timpul rugăciunii este că și cum ai face o discriminare. Când lucrurile acestea sunt din Biblie. America va ajunge rău.

Credeți că originile dumneavoastră rusești au contat în această decizie?

Deși am cațiva strămoși ruși din partea mamei, pe care nu i-am văzut niciodată, acest lucru nu a avut o importanță prea mare. Înainte să vin în Rusia, nu știam rusește deloc. Nici mama n-a știut. Că să fiu sincer, am început să învăț rusă pentru că am văzut limba pe un CD al unei formații pop și am fost curios cum se pronunță R invers. Aș vrea să aflu mai multe despre rudele bunicii de la mamă, emigrată în SUA, dar avem puține informații despre părinții săi, întrucât a fost adoptată de mică. M-a interesat mai mult cultura, potențialul și stilul de guvernare din SUA, decât stramoșii mei. Dar am devenit foarte interesat de cultura slavonă, în general.

Cum au reacționat prietenii și familia când le-ați vorbit despre decizia de a pleca din S.U.A. pentru totdeauna pentru Rusia?

Din acest punct de vedere a fost foarte ciudat. Până și prietenii care au principii liberale și care pot fi acuzați într-un fel de spirit anti-american au crezut că e o idee rea. Șeful meu de la vremea aceea mi-a spus că Rusia este o țară înapoiată și infricoatoare. Unul din prietenii mei nu vrea să mai vorbească cu mine pentru că are impresia că CIA îmi urmarește fiecare mișcare și se teme să nu fie trecut pe vreo listă. Tata a fost și este împotriva acestei decizii. De asemenea, nu este de acord nici că m-am creștinat ortodox. Târziu, cam la doi ani după ce m-am botezat, a intrat în francmasonerie, și deși eu cred că grupul nu este foarte activ, au destul de multe elemente de propagandă anti-ortodoxă, lucru pe care tata mi l-a mărturisit.

Cum vi s-a părut Rusia? Ce așteptari aveai de la Moscova? Ai fost dezamăgit?

Cât de cât știam cam la ce să mă aștept întrucât vizitasem de câteva ori Moscova în anii de dinaintea venirii mele definitive în Rusia. Am fost dezamăgit atunci când firma pentru care trebuia să lucrez mi-a spus că nu mai au locuri libere pentru că patronul s-a hotărât să lucreze cu altă firmă. Până la urmă s-a mutat înapoi în Anglia. Cred că i-a mers bine cu afacerea doar pe perioada dinaintea crizei și apoi nu a știut cum să se mai descurce. Din cauza asta am fost forțat să plătesc o chirie scumpă și mi-a fost greu să găsesc ceva de lucru. La început, nu am găsit nimic să muncesc aici.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2015, 14:46:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cum de nu ați fost dezamăgit de Rusia nici măcar după ce ați fost bătut și jefuit? Nu ați vrut să vă întoarceți în America după incident ?

Există oameni răi în fiecare țară. Într-un fel a fost vina mea pentru că am stat până târziu într-o zona rău famată, vorbind cu oamenii, deși era evident după accentul meu că sunt străin. Nu am avut niciodată astfel de probleme în Manhattan pentru că acolo știam ce locuri și ce oameni să evit. Nu cred că în Moscova sunt mai multe infracțiuni decât în New York, cred că sunt chiar mai puține, asta-i clar. Am fost dezamăgit de unii oameni răi, dar în niciun caz de țară în sine. Câteva zile mai târziu am fost plăcut surprins să văd cu câtă amabilitate spontană și susținută, m-au ajutat polițiștii ruși, când m-am rătăcit.

Nu am vrut să mă întorc în SUA, ci m-am înfuriat că indivizii nu au fost prinși. Am fost dezamăgit de abilitățile mele de a evita pericolul. Cred că întoarcerea ar însemna un fel de eșec personal. Nu am prea multe lucruri la care să mă întorc, mi-am vândut toate bunurile de valoare când am plecat. Să mă întorc ar însemna să duc un standard de viață mediocru, cu șanse mici de a găsi de lucru și să mă transform într-o povară pentru familia mea.

Ce ai făcut după ce ați fost bătut și jefuit?

Am mers foarte încet spre hotel. Stătusem inconștient cam o oră înainte de asta. Fusesem bătut foarte tare. M-am gândit să sun la poliție dar nu știam multe despre atacatori. Ar fi trebuit să sun imediat după incident, poate aș mai fi avut vreo șansă dar până mi-am revenit și m-am gândit să fac asta nu mai avea deja niciun rost. M-am hotărât să-i iert, pentru că înțelegeam Ortodoxia.

De ce pentru adresa de e-mail și pentru rețelele sociale folosiți nume rusești în loc de numele adevărat?

Folosesc Vasile pentru că este numele de botez. Dar mă feresc în același timp și de spionajul Statelor Unite. Contul de Facebook a fost spart în Beltsville, MD din apropierea sediului NSA din Fort Meade. Să rămâi anonim pe internet este o idee bună uneori. Spuneam că numele meu este Georgy, pronunțat cu accent grecesc și numele lui tata tot George este, astfel încât numele de Georgy Georgiyevich este unul potrivit. Am mai folosit și pseudonimul Alexandru, care face referire la numele țarului meu preferat, Alexandru al III-lea, pentru viața și acțiunile lui dedicate în întregime poporului său.

Aș vrea să observați însă, că atât George, Vasile cât și Alexandru sunt nume grecești. Așa că toată lumea de aici îmi spune Georgi sau Iura (numele ucrainean pentru George). Unii voiau să îmi spună americanul, dar le-am spus scurt că nu îmi place. Sunt mulți ruși sau ucraineni care ar vrea să meargă în America și ar face orice să ajungă acolo. Cred că mai degrabă lor ar trebui să li se pună porecle precum americanul.

Ce părere au oamenii din Rusia despre povestea dumneavoastră? Cred ei că ați făcut o greșeală plecând din America?

Uni mă cred adesea idiot pentru că am plecat de acolo, dar după ce le explic motivele încep să îneleagă. Rușii cred că totul este mai uor acolo, că americanii au tone de bani. Părinții mei au datorii la bancă, deși au cinci proprietăți și multe bunuri, practicile bancare din timpul boom-ului imobiliar i-au afectat. Banca vrea să le ia două dintre proprietăți în curând.

Membrii Bisericii Ortodoxe mă înțeleg mult mai bine. În biserică, mulți oameni, nu știu de unde au auzit asta, cred că în viitor americanii vor veni în Rusia, iar America va deveni săracă iar dolarul nu va mai valora nimic. Dacă e să se întâmple așa, sunt bucuros să fiu primul american care a plecat pentru Rusia. De fapt, cred că dacă America nu se gândește serios să își schimbe atitudinea, se va întâmpla curând, alte dezastre pentru America. Poți doar să agiți o sabie condusă de o armată cumpărată cu împrumut extern, dar nu va dura prea mult mai ales cu o medie, de un conflict nou pe an.

Puteți să comparați cele două stiluri de viață: rusesc și american? Care vi se pare mai atractiv? Putei să explicați?

Moscova mi se pare foarte asemănătoare cu Manhattanul. Îmi place să vizitez Manhattan-ul, obișnuiam să merg acolo odată sau de două ori pe lună, dar nu aș vrea să locuiesc acolo. Nici în Moscova nu prea îmi place să stau, deși regiunea nouă care se dezvoltă pentru promovarea tehnologiei mi se pare atractivă, dar e multă agitație și gălăgie și oboseală. Voiam să mă mut în Nizhny Novgorod sau Vladimir. Am avut ocazia să lucrez în St. Petersburg dar nu era convenabil din cauza taxelor. Nu am fost acolo decât odată. Mi-a amintit de Praga și mi s-a părut un loc drăguț de locuit. Dar am ales Rusia. Nopțile albe păreau interesante dar să se repete de la an la an, ar fi devenit deranjante. Viața din ambele orașe este asemănătoare cu cea din America.

Orașele mai mici din Rusia și Ucraina seamănă mai mult cu locul unde am crescut. Lake George, NY, este un oraș turistic care se învecinează cu un orășel micuț unde principala sursă de locuri de muncă este spitalul și câteva comunități agricole. Merele, porumbul și laptele sunt încă materie primă pentru industria de acolo. Cu toate acestea, nu am văzut pe nimeni să folosească caii pentru transport iarna (așa cum am văzut în apropierea Lavrei Poceaev), și să cobor din autobuz și să văd într-un oraș mare vaci păscând în fața blocului (cum am văzut în Lvov).

Pare mai ușor să găseti mâncare sănătoasă în Rusia. Mulți ruși se plâng de chimicalele din mâncare, dar în America e dezastru alimentar, chiar și cea organică are o mulțime de chimicale pe care nu le-a verificat nimeni să vadă dacă sunt bune sau nu. Spun că e imposibil fără chimicale. Avem multe ferme de lapte în New York care s-au chinuit să nu dea faliment, dar tot hrănesc vacile cu multe tipuri de hormoni, ca să dea mai mult lapte. Acei hormoni ajung în corpul nostru și ne fac mult rău.

În mod clar prefer Rusia. Doar faptul că pot să găsesc o biserică ortodoxă la orice oră deschisă, este incredibil. Bisericile ortodoxe de acolo sunt deschise numai sâmbăta și duminica și trebuie să mergi o oră până la ele. Alții trebuie să meargă în alt stat ca să găsească una. Îmi place mult limba rusă și îmi place să aud oamenii că o vorbesc în jurul meu. În multe feluri Rusia pare mai liberă decât America, și mai simplă, mai frumoasă, mai curată, acolo din cauza tehnologiei a devenit un fel de stat polițist. În cazurile în care America susține că este mai liberă, precum liberatatea protestelor, totuși se pare că bunul simț dispare. Sunt uimit să văd câți americani sunt de acord cu pângărirea bisericii prin sexualitatea de toate formele, invocând libertatea de exprimare.

Care este cel mai bun lucru din Rusia, pe care nu îl găseti în America?

Pentru mine cel mai important beneficiu rămâne acela că pot intra într-o biserică ortodoxă în orice zi și oră a săptămânii. Nici comunismul, care a fost finanțat din vest și care nu ar fi luat puterea fără bani străini, nu a putut să înfrângă instituția Bisericii, deși Vestul a dorit asta, ca un experiment, dar Biserica a înflorit rapid, mai frumoasă, după prăbușirea blocului comunist.

Ce tip de relații credeți că vor fi în viitor între Rusia și America ?

Experiența pe care o am ca programator și analist financiar mă face să cred că vor veni vremuri grele pentru America. În loc să rezolve problemele care au provocat criza, i-au răsplătit pe făptașii bancheri, și au dat legi care să îi protejeze. Țara și poporul american, au datorii pe care nu le pot plăti în realitate niciodată. Cultura este decadentă iar conducătorii duc războaie care nu sunt nici în interesul oamenilor nici al națiunii. Este un haos organizat, dar care poată scăpa de sub control oricând, iar oamenii își văd de viața lor în timp ce aceasta se destramă lângă ei. Cu sistemul bi-partid nu au prea multe șanse să schimbe ceva.

În cazul Rusiei conducătorii vor să o mențină puternică și competitivă și să îmbunătăească traiul rușilor de rând. Am întâlnit și oameni ce îl critică pe Putin, dar până și acetia știu că nu există o alternativă mai bună care să avantajeze țara. În America nu există așa ceva. Ei merg la alegeri să îl voteze pe cel mai puțin rău. Rusia este o țară care are o clasă de mijloc înfloritoare, o armată din ce în ce mai modernă și o cultură creștină de nezdruncinat. Este un loc bun unde să îți întemeiezi o familie și care îți oferă oportunități de investiție majore. Dacă China va fi următoarea putere economică mondială, după America, Rusia, va fi după China și asta pentru oportunitățile tot mai multe ce le au oamenii în Rusia.

Vă mulțumim pentru timpul dvs.

Și eu vă mulțumesc. Doamne ajută.

sursa: doxologia.ro
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2015, 15:59:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frank Shaeffer: De ce m-am convertit la Ortodoxie?

Marturia unui renumit profesor de universitate, protestant calvin, care s-a convertit la ortodoxie in 1999.

"Scânteia" care l-a determinat să facă acest lucru a fost reprezentată de faptul că nu era satisfacut de viața sa spirituală din cauza lipsei progresului duhovnicesc în drumul său spre Hristos și de faptul că există foarte multe denominațiuni în protestantism cu multe interpretări ciudate ale Bibliei, că există multe căi spre adevăr, și care nu aveau nici o logică în sensul absolut al Adevarului.
A început să-și pună multe întrebări filozofice cu privire la istoria protestantismului, pe de o parte, iar pe de alta parte întrebări despre viața sa spirituală.
La început nu a fost interesat să studieze biserica primară din punct de vedere al tradiției ci mai ales din cel istoric pentru a afla dacă creștinii protestanți nu au "deraiat" de la cale...

https://www.youtube.com/watch?v=9-CJhPlmznA

Apoi a făcut o mărturisire mondială, cutremurătoare, foarte sinceră și organizată:

Frank Shaeffer : The Defense of Orthodoxy (Against Protestantism) : Part 1:
https://www.youtube.com/watch?v=M4YP-4oZ3mI

Frank Shaeffer : The Defense of Orthodoxy (Against Protestantism) : Part 2:
https://www.youtube.com/watch?v=VLtApJdxcbQ

Frank Shaeffer : The Defense of Orthodoxy (Against Protestantism) : Part 3:
https://www.youtube.com/watch?v=DDOBPij4SGU

(urmați din nou, pașii pentru subtitrare, precum sunt prezentați mai sus, la postarea nr. 3 a acestui topic)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 16:07:18.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2015, 16:12:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sfântul Alexie Toth

Pomenirea adormirii întru Domnul a Sfântului Alexis Toth, mărturisitor și apărător al Ortodoxiei în America împotriva întunericul Greco-Catolicismului la lumina Ortodoxiei, 7 mai.


Preluat din cartea "Portrete de Sfinți americani", editura Anestis, 2008, pag. 77-82:



Alexie Toth (fiu al părintelui Gheorghe și al preotesei Cecilia Toth) s-a născut pe data de 18 martie 1854, în apropiere de Epeyis, Ungaria (Slovacia de azi). El a studiat în seminarii romano-catolice și bizantine, și în cele din urmă a absolvit Universitatea din Preșov, cu doctoratul în teologie. S-a căsătorit cu Rozalia Mihalici curând după absolvire. Alexie a fost hirotonit preot în anul 1878 în cadrul Bisericii greco-catolice uniate. A slujit timp de doi ani ca preot paroh, înainte de a fi numit de episcopul său în calitate de administrator de eparhie. Prezbitera Rozalia a adormit curând în Domnul, ca și unicul copil al familiei Toth.

În anul 1881, părintele Alexie a devenit directorul Seminarului din Preșov, unde a predat dreptul canonic și istoria Bisericii în următorii opt ani. În anul 1889, părintele Alexie a fost trimis în America pentru a sluji acolo ca preot misionar. El și-a început slujirea sa în America la Minneapolis, la noua Biserică greco-catolică-ortodoxă rusească Sfânta Maria. Credincioșii de la Sf. Maria erau imigranți din Munții Carpați ai Galiției austriece. Acești imigranți din Munții Carpați erau cunoscuți sub numele de carpato-ruși, urgro-ruși, galițieni și ruteni. În satele Carpaților, strămoșii lor fuseseră ortodocși dintru începuturi, dar Biserica oficială de stat a Imperiului austro-ungar era Biserica romano-catolică, și, în acest chip, oamenii au fost obligați să se unească cu Roma.

În calitate de uniați sau catolici bizantini, li s-a îngăduit să urmeze mai degrabă ritualurile bisericești. Biserica romano-catolică din America era pe atunci într-o stare de permanente conflicte lăuntrice. Mulți dintre episcopii săi au simțit faptul că imigranții romano-catolici ar trebui pe deplin asimilați în cadrul culturii din America. Totuși, imigranții din răsăritul Europei doreau să-și păstreze identitatea lor de nou veniți din țările vechi. Acest lucru a avut un efect uriaș asupra greco-catolicilor care au fost obligați să viețuiască sub jurisdicția episcopilor, având credința de rit latin (adică romano-catolică).

Acești episcopi îi socoteau pe greco-catolici drept o sectă rătăcită. Dar imigranții doreau doar să se închine într-o limbă și într-un chip pe care să-l poată înțelege. La sosirea sa în Minneapolis, părintele Alexie și-a vizitat ierarhul, arhiepiscopul romano-catolic John Ireland. Iată cum descrie această întâlnire părintele Alexie cu propriile sale cuvinte:

Eram uniat când am sosit în America M-am înfățișat dinaintea episcopului Ireland pe data de 19 septembrie 1889. I-am sărutat mâna după obicei și i-am prezentat scrisorile de acreditare, uitând însă să îngenunchiez dinaintea lui (lucru care, așa cum am aflat mai târziu, a fost greșeala mea de căpetenie). Îmi amintesc că de îndată ce a citit faptul că sunt greco-catolic, mâinile au început să-i tremure. Ai soție? Nu. Dar ai avut una?. Da, sunt văduv. Acestea fiind spuse, îmi aruncă hârtiile pe masă și exclamă cu glas tare: Am scris deja la Roma, protestând împotriva unui astfel de preot ca dumneata!. Ce fel de preot vreți să spuneți? De felul dumitale. Sunt preot catolic de rit grec. Sunt uniat și am fost hirotonit de un catolic.. Eu nu socotesc că nici tu, nici acest episcop de care vorbești sunteți catolici Nu-ți voi oferi nici o garanție juridică de a lucra aici.

Arhiepiscopul Ireland în mod oficial și public a interzis oricărui romano-catolic să participe la slujbele săvârșite de către părintele Alexie, așa încât părintele Alexie a făcut apel la episcopul său din Europa răsăriteană, apoi la Roma, dar se pare că nimic nu s-a rezolvat. Alții preoți uniați i-au scris părintelui Alexie că și ei fuseseră tratați în același chip de către episcopii romano-catolici, atunci când au sosit în America.

M-am hotărât să fac ceva ce purtasem vreme îndelungată în inima mea: adică să devin ortodox. Dar cum se putea săvârși aceasta? Trebuia să fiu foarte prudent. Nefericita Uniație (adică formarea Bisericii catolice uniate), izvorul declinului nostru și al tuturor relelor, se înfiripase printre oamenii noștri de prea mult timp. Purtasem deja acel jug pe umerii noștri timp de 250 de ani. M-am rugat fierbinte lui Dumnezeu să-mi dea putere să limpezesc toate aceste lucruri parohienilor mei lipsiți de lumină. În majoritatea cazurilor, oamenii aveau nevoie să fie convinși. Aceștia au propus ca el să ia legătura cu episcopul ortodox rus.

Unii spuneau că acesta locuia la Siotka; alții spuneau că acesta locuia la San Francisco Nu știam absolut nimic. Știam doar că în San Francisco locuia un consul rus. Prin urmare, folosind numele de Andrei Potociniak, am trimis următoarea cerere la consulatul rus Este adevărat că un episcop ortodox locuiește în San Francisco? Dacă este adevărat, cum îl cheamă și unde locuiește el? după zece zile a sosit o scrisoare adresată lui Mihail Potociniak, informându-l că numele ierarhului conducător era Prea Sfinția Sa, episcopul Vladimir și că acesta locuia pe strada Powell North, 1715, în San Francisco.

Un reprezentant din Minneapolis s-a dus la San Francisco să afle dacă acest episcop era într-adevăr ierarh ortodox, sau dacă era credincios de rit vechi sau membru al vreunei secte eretice rusești. Episcopul Vladimir Sokolovski l-a invitat pe părintele Toth să-i facă o vizită pentru a discuta posibilitatea primirii sale în cadrul Bisericii Ortodoxe. În cele din urmă, episcopul Vladimir s-a dus la Minneapolis, iar în luna martie a anului 1891, în Duminica Ortodoxiei, părintele Alexie și comunitatea sa de aproximativ 361 imigranți ruteni au fost primiți în cadrul eparhiei ortodoxe de Alaska și insulele Aleutine. Acest lucru a fost recunoscut oficial și aprobat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe ruse și anunțat la slujba specială ținută la catedrala Sf. Vasile cel Mare (așa cum se numea ea pe atunci) al San Francisco, pe data de 28 august 1892.

Desigur, această faptă i-a nemulțumit pe mulți dintre tovarășii de credință uniată ai părintelui Alexie. Aceștia l-au socotit drept un renegat care a provocat schismă. Totuși, și alți preoți uniați și-au urmat conducătorul și au îmbrățișat credința ortodoxă.

Pe parcursul a doi ani, părintele Alexie s-a mutat din Minneapolis în Wilkes-Barre, Pennsylvania. Zona care înconjura Wilkes-Barre fusese punctul central de importanță majoră pentru imigrația carpato-rusă în America. Părintele Alexie a continuat să lucreze cu imigranții. El a ajutat la înființarea Societății de ajutor reciproc ruso-ortodox spre binele poporului său. Pentru a-i educa pe cei pe care el voia să-i readucă în sânul Bisericii, părintele Alexie a scris un catehism elementar de credință ortodoxă, intitulat Unde trebuie căutat adevărul.

Spre sfârșitul vieții sale, numai el singur primise aproximativ 15.000 de uniați greco-catolici, la Ortodoxie. Pentru eforturile sale, părintele Alexie a fost ridicat la treapta de protoiereu stavrofor. A primit ordinul Sf. Ana (pentru serviciul deosebit adus poporului rus) din parte țarului Nicolae al II-lea și ordinele Sf. Vladimir și Sf. Alexandru Nevski (pentru slujirea plină de abnegație adusă Bisericii) din partea Sf. Tihon, pe atunci arhiepiscop al Americii de Nord. Părintele Alexie a adormit întru Domnul la vârsta de 56 de ani, pe data de 7 mai 1909. el este înmormântat în mânăstirea Sf. Tihon din Canaanul de Sud, Pennsylvania. El a fost canonizat și trecut în rândul sfinților Bisericii în luna mai a anului 1994, fiind socotit mărturisitor și apărător al Ortodoxiei în America.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 16:21:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare