Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2009, 00:58:46
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citat:
"Spuneau parintii despre un batran oarecare, ca sezand in chilia lui si
nevoindu-se pentru mantuire il vedea aievea pe diavol umbland si-l hulea. Iar
diavolul vazandu-se pe sine ca de multe ori este batjocorit de acest batran, i s-a
aratat lui, zicand: eu sunt Hristos! Batranul vazandu-l, si-a inchis ochii. Zis-a
diavolul: pentru ce iti inchizi ochii? Cauta de ma vezi, ca eu sunt Hristos.
Raspuns-a lui batranul: eu nu voi sa-l vad pe Hristos cu ochii mei in lumea
aceasta. Acestea auzind diavolul, s-a facut nevazut."
Cind oamenii au deschis in cele din urma ochii, pentru ca multi i-or fi inchis de spaima si neincredere in simturi zicindu-si in sinea lor ca nu sint vrednici de o asemenea aratare, Crucea era tot acolo, pe cer.

Citat:
"Unui frate oarecare i s-a aratat diavolul intr-o noapte, in chip de inger luminat
si i-a zis lui: eu sunt Gavriil si sunt trimis la tine sa-ti aduc o veste buna. Iar
fratele i-a raspuns: cred ca vei fi fost trimis la altii, caci eu sunt pacatos si nu
sunt vrednic sa vad inger. Aceasta zicand el, indata a pierit vicleanul dinaintea
lui si a fost nevazut."
Oamenii au strigat “Doamne Miluieste! (Ai mila de noi, pacatosii!)”, insa crucea a ramas nemiscata, sus pe cer.


Iar tu, la rindul tau, ai dreptate. Pentru ca asta vrea si diavolul: [size=3]sa ajungi sa nu mai crezi nimic[/size].
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2009, 02:07:22
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
General vorbind, sunt minuni si false minuni. Minunile sunt de la Dumnezeu, falsele minuni de la diavol. Si diavolii se prefac in sunt ingeri de lumina. Aceasta ,,aratare" se catalogheaza fidel la a doua categorie. Asta daca chiar s-a aratat. Multe lucruri au inventat stilistii pentru a-si justifica schisma de Biserica Ortodoxa.
Iar imaginea care circula pe net NU este o poza, ci o reprezentare artistica, a unei minciuni inventate de catre schismatici.

Mare e, Doamne, puterea Stilistilor daca au ajuns sa regizeze minuni in public, in plina persecutie, cu mii de martori si in prezenta politiei!!

Minunea a avut loc in 1925 si cred ca e de bun simt sa presupunem ca lumea in general nu mergea la slujbele de la miezul noptii cu aparate de fotografiat in buzunar pe vremea aceea. Asa cum ai putut sa citesti in articol, ziarele din Atena au publicat a doua zi reportaje si [size=4]desene[/size] descriind minunea (practica folosita si in ziua de azi atunci cind nu exista fotografii). Colectia de ziare din aceea vreme poate fi consultata de catre oricine. De asemenea, exista investigatia facuta de autoritati cu declaratiile politistilor implicati.

Semnificatia si originea minunii cred ca nu lasa loc de indoiala: o cruce ortodoxa, uriasa, de lumina, deasupra unei biserici in care slujeau ortodocsi (stilisti, calendaristi, traditionalisti – in limbaj ecumenist), care se ridica, in noaptea de 26-27 septembrie (13-14 septembrie dupa Calendarul Bisericii) la sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci.

Nimeni nu-i obligat sa creada. Cu doua mii de ani inainte Mintuitorul facea minuni si Hectorii din vremea aceea strigau ca o face cu putere de la diavol. Marele Sanhedrin si Rabinul Sef dadeau si ei communicate prin care aratau cum se fac minunile dupa lege si isi exprimau indoiala si dezacordul cu privire la lucrarea Domnului.



P.S. Cei care s-au indepartat de la ortodoxie sint si schismatici. Ortodocsii s-au separat de eretici asa cum cer canoanele Bisericii. Dar, probabil, ar trebui sa ma abtin si sa-ti vorbesc despre lucruri elementare. Tu, dupa cum am vazut, nu poti inca sa distingi intre evanghelizare si ecumenism, dar pentru oarecare motive te prezinti drept expert in inselaciune diavoleasca.
Attached Images
File Type: jpg orthodoxoslogo.jpg (4,4 KB, 77 views)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.06.2009, 10:23:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cind oamenii au deschis in cele din urma ochii, pentru ca multi i-or fi inchis de spaima si neincredere in simturi zicindu-si in sinea lor ca nu sint vrednici de o asemenea aratare, Crucea era tot acolo, pe cer.

Oamenii au strigat “Doamne Miluieste! (Ai mila de noi, pacatosii!)”, insa crucea a ramas nemiscata, sus pe cer.
Suntem sceptici fata de calitatea si nr. martorilor oculari care ies din aceste relatari.

Avand in vedere ca lucrurile s-au intamplat acum aproape 100 ani si ca aceasta "minune" este folosita ca argument de catre grupari schismatice, putem avea aceste retineri, nu?

Citat:
Iar tu, la rindul tau, ai dreptate. Pentru ca asta vrea si diavolul: [SIZE=3]sa ajungi sa nu mai crezi nimic[/SIZE].
Serios?
Pentru ca nu crede in "miracole" ale stilistilor?
Sa fim seriosi..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.06.2009, 10:40:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul

Mare e, Doamne, puterea Stilistilor daca au ajuns sa regizeze minuni in public, in plina persecutie, cu mii de martori si in prezenta politiei!!
"Regizatul minunii" de catre stilisti nu este singura explicatie posibila.

[quote] Semnificatia si originea minunii cred ca nu lasa loc de indoiala: o cruce ortodoxa, uriasa, de lumina, deasupra unei biserici in care slujeau ortodocsi (stilisti, calendaristi, traditionalisti – in limbaj ecumenist), care se ridica, in noaptea de 26-27 septembrie (13-14 septembrie dupa Calendarul Bisericii) la sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci.

Citat:
Nimeni nu-i obligat sa creada. Cu doua mii de ani inainte Mintuitorul facea minuni si Hectorii din vremea aceea strigau ca o face cu putere de la diavol.
Pardon, nu se compara. De atunci au exista si exista false miracole, contrafaceri, etc.

Asta inseamna ca ar trebui sa luam de bun toate miracolele prin care se invoca numele lui Hristos pentru o cauza nu tocmai duhovniceasca, ca vezi Doamne, asa erau si fariseii, nu credeau in miracolele lui Hristos?

Citat:
P.S. Cei care s-au indepartat de la ortodoxie sint si schismatici. Ortodocsii s-au separat de eretici asa cum cer canoanele Bisericii. Dar, probabil, ar trebui sa ma abtin si sa-ti vorbesc despre lucruri elementare. Tu, dupa cum am vazut, nu poti inca sa distingi intre evanghelizare si ecumenism, dar pentru oarecare motive te prezinti drept expert in inselaciune diavoleasca.
Vesinicul anti-ecumenism, vesnicul argument atunci cand trebuie sa demonstram ca noi suntem drepti iar aialalti strambi..

Pana la urma si miracolul in cauza nu e decat alt dorit-argument intr-o tranta absurda..

Nu inteleg de ce BOSV nu-si vede de cipusoarele ei si tot incearca sa convinga credinciosii BOR ca ei is aia drepti si destepti iar cei din care s-au desprins sunt in deriva..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2009, 01:30:34
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Suntem sceptici fata de calitatea si nr. martorilor oculari care ies din aceste relatari.

Avand in vedere ca lucrurile s-au intamplat acum aproape 100 ani si ca aceasta "minune" este folosita ca argument de catre grupari schismatice, putem avea aceste retineri, nu?
O spun a treia oara: exista ca marturie ziarele vremii si investigatia facuta de autoritati cu declaratiile politistilor trimisi sa ciomageasca ortodocsi (stilisti, calendaristi, traditionalisti – pe limba ecumenista) si sa le aresteze preotul la instigarea arhiepiscopului ecumenist al Atenei.

Ca tu n-ai apucat vremurile alea sau ca n-ai auzit pina mai ieri de minune, nu inseamna ca nu s-a intimplata sau ca cineva a scos-o de la naftalina doar alaltaieri. De asemenea, cum apreciezi calitatea martorilor ca fiind acceptabila: de la 75% in sus cu licenta in teologie? Sau macar 5% atei, 10% agnostici si 30% ecumenisti ca sa fi avut oarece relevanta demna de luat in seama? Oricum, Crucea a fost vazuta si din oras, deci e de presupus ca sint indeplinite conditiile tale, oricare ar fi ele.

Eu nu vad nimic incorect in folosirea minunii ca argument de catre “grupari schismatice” (schisma de la ce? de la erezie?), si accept si straduintele destul de penibile ale gruparii eretice de a nega, minimaliza sau denatura minunea.


Citat:
În prealabil postat de AlinB
Nu inteleg de ce BOSV nu-si vede de cipusoarele ei si tot incearca sa convinga credinciosii BOR ca ei is aia drepti si destepti iar cei din care s-au desprins sunt in deriva..
Am mai spus-o si nu odata: nu am nici un fel de legatura cu BOSV. Cit priveste celalalt aspect, din pacate multi sint in deriva, de multa vreme sau dintotdeauna, pentru ca sint atrasi si orbiti de farul ecumenismului in asa fel incit sa nu mai vada balizele ortodoxiei: canoanele si invataturile Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2009, 02:07:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Sfanta Lumina se coboara la crestini ortodocsi nu la stilisti.
Sfanta Lumina o vad sute de mii de oameni anual si de aceasta minune cati pomenesc?
:))
Mai sunt si altele mai grozave la crestini ortodocsi.
De exemplu Maica Domnului a vizitat mrea Sihastria cum vedem la viata parintelui Cleopa.
I s-a aratat fratelui parintelui Cleopa si Domnul nostru Iisus Hristos era in bratele Maicii Sale si a binecuvantat mrea Sihastria.
L-a anuntat cand va trece la Domnul si chiar s-a implinit ce i-a zis.
Apoi parintele Arsenie Papacioc zice de acea aratare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.06.2009, 02:09:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

PF Bartolomeu a vizitat mrea Sihastria.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.06.2009, 02:29:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://sihastria.mmb.ro/evenimente.htm
"
Astfel, in anul 1995, cu ocazia implinirii a 110 ani de autocefalie si 70 de ani de patriarhat a Bisericii Ortodoxe Romane, la invitatia P.F. Patriarh Teoctist, au participat la festivitatile prilejuite de acest eveniment Sanctitatea Sa Bartolomeu I impreuna cu intaistatatori ai majoritatii Bisericilor Ortodoxe surori.
Invitatiei facute de I.P.S. Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, de a vizita mitropolia pe care o pastoreste, au raspuns Patriarhul ecumenic Bartolomeu I. P.F. Partenie al III-lea, Patriarh al Alexandriei si al intregii Africi, P.F. Pavle, Patriarhul Serbiei, P.F. Hrisostom, Arhiepiscopul Ciprului, I.P.S. Constantin de Skytopolis, reprezentantul Patriarhiei Ierusalimului, I.P.S. Ioan, Arhiepiscop al Kareliei si a toata Finlanda, si alti ierarhi din tara si de peste hotare."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.06.2009, 04:29:02
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Ai dreptate, mihailt. Imi pare rau ca te-am suparat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2009, 15:44:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"În anul 1925, după îndreptarea calendarului, Protosinghelul Ioanichie era în mare îndoială. Nu știa dacă este bun sau nu stilul nou. Deci, s-a închis în chilie și a început să postească și să se roage până ce Dumnezeu îi va da un semn cum să țină.
După aproape 20 de zile de post, bătrânul a fost găsit în chilie foarte slăbit. Apoi, întărindu-se cu Preacuratele Taine și cu puțină mâncare, a doua zi a spus fiilor săi duhovnicești:
- Multe ispite am pătimit în aceste zile de la diavoli. Că uneori mă amenințau să mă omoare. Alteori mă băteau cu toiege de foc. Odată am văzut o ceată de diavoli, zicând:
- Hai să tăiem pe bătrânul acesta, că vrea să se facă sfânt! Apoi au strigat cu mânie asupra mea:
- Cine ți-a spus ție că astăzi se mai fac sfinți?
- Dar vouă cine v-a spus că nu se mai fac? le-am răspuns. În altă zi mi-au spus cu mânie:
- Degeaba mai postești, că tot în mâinile noastre o să vii! Iar eu le-am zis:
- Eu am nădejde în mila lui Dumnezeu, că mă voi izbăvi de mâinile voastre!
După mai multe zile de post, am văzut deasupra mea în văzduh trei sfinți îmbrăcați arhierește care semănau cu Sfinții Trei Ierarhi. Cel din mijloc mi-a zis cu glas ca de trâmbiță:
- Ioanichie, de ce te îndoiești și nu faci ascultare? Nu știi că ascultarea este mai mare decât jertfa? Deci, ascultă de cei mai mari, că nu vei răspunde tu de îndreptarea calendarului. Apoi, binecuvântându-mă toți trei deodată, s-au urcat spre cer și nu i-am mai văzut.
Din ziua aceea, bătrânul nu s-a mai îndoit de îndreptarea calendarului."

Pe parintele Ioanichie l-a vizitat Maica Domnului in 1942.
Dar Domnul nostru Iisus Hristos a binecuvantat crestin ortodoxia la mrea Sihastria ca dupa ce parintele Cleopa a trecut la Domnul unii au incercat sa slujeasca o liturghie comuna cu catolicii ceea ce parintele Cleopa nu ar fi acceptat fara numai in cazul in care catolicii ar renunta la punctele dogmatice care ne despart de dansii (si care sunt aratate in cartea "Calauza in credinta ortodoxa" de parintele Ilie Cleopa) si le-ar accepta pe cele crestin ortodoxe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23