Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.09.2013, 15:20:08
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit un mit rural

Nu stiu de unde a plecat ideea ca batranii sunt intelepti si blanzi, cand majoritatea sunt foarte rai si egoisti.
Se pare ca va trebui sa ma resemnez ca situatia nu se va schimba pana cand ma voi muta... Va multumesc pt mesaje
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.09.2013, 16:14:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde de ce le rabzi.
Unii rabda pentru ca sunt prea comozi sa faca altceva.
Chiar astazi s-a vorbit la predica despre importanta crucii in viata noastra. Noi am vrea sa fugim de cruce, nu sa ne-o asumam. Fugim de una, dar dam de alta. Fugim de nasterea de prunci multi, ne trezim ca apar probleme cu soacra ori cu sotul. Pe drumul mantuirii, din perspectiva crestina, toate au un rost.

Privite din alte perspective, afirmatiile mele pot parea, evident, aberatii. Probabil tu crezi ca crucea I se cuvine doar lui Hristos, iar noi ne casatorim doar ca sa facem sex si avorturi! Nu e asa. Casatoria este o cale de mantuire. Sigur ca e bine ca soacra sa fie inteleapta. Dar cum sa fie daca fuge si ea de cruce?

Sigur ca e bine ca sotul sa fie apropiat de nevasta. Dar cum sa fie cand este imatur emotional? Singur, fa-le ce vrei, ca asemenea oameni nu se schimba. Insa cu ajutorul lui Dumnezeu, totul devine posibil.

Acest moment al vietii, daca este valorificat duhovniceste, poate aduce mantuire intregii familii. Mama respectiva poate sa alerge la rugaciune, la preot, poate sa profite efectiv de aceste ispite pentru a se apropia de Dumnezeu. Poate ca Dumnezeu a luat-o de urechi in acest fel ca s-o atraga spre El.

Daca in necazuri castigam credinta, nadejde și dragoste, castigam mantuirea noastra si a celor din jur. Și cat ar fi de frumos ca toti din familia respectiva sa se mantuiasca. Daca incepe unul se face pilda pentru ceilati, cerbicia se mai diminueaza. Dar nu dintr-odata. Trebuie rabdare.

Da. Ar exista multe solutii lumesti pentru a renunta la cruce. Dar ne mai mantuim fara cruce? Despre rolul necazurilor si al crucii scrie foarte frumos parintele Arsenie Boca:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/pre...r-arsenie-boca

Last edited by antoniap; 15.09.2013 at 16:30:19.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.09.2013, 17:35:02
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc
Foarte grea problema aveti aici.

Va dau cateva solutii pe care ati putea sa le aplicati, din experienta altor oameni care au avut de-a face cu batrani:

1. daca aveti bani, puteti sa ii construiti o bucatarie separata batranei

2. puteti sa angajati o persoana care sa se ocupe de curatenia acestei bucatarii

3. Puteti, daca batrana nu se deplaseaza usor, sub acest pretext, sa ii serviti mancarea ei separat, in camera ei, astfel nu va mai manca in bucatarie pentru ca sa faca mizerie.

Sincer, nu cred ca aceasta problema se va rezolva, in sensul ca batrana nu va fi mai curata niciodata, batranii nu se mai schimba. Nici dependenta tatalui de mama lui nu va putea fi schimbata niciodata. De aceea niciodata si in nici o conditie parintii nu trebuie sa locuiasca cu copiii dupa ce se casatoresc pentru ca vor exista numai probleme. Biblia ne invata ca sotii vor fi un trup si vor lasa pe parinti cand se casatoresc, asa e cel mai bine.

Mama nu trebuia sa accepte situatia de la inceput, acum e prea tarziu ca se mai schimbe ceva. Nu ar strica sa va rugati cat mai mult pentru ei sa le imbuneze Dumnezeu inima si sa fie mai buni.

Last edited by aubergine; 15.09.2013 at 17:39:44.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.09.2013, 22:01:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rabdarea

Rabdarea curata, preface si innoieste sufletul. Ceara de nu se va infierbanta in foc ca sa se inmoaie, nu se va putea intipari pecetea ce se pune pe ea, tot asa si omul. De nu va fi muiat de fierbinteala focului scarbelor, a ostenelilor, a bolilor, a suferintelor si a ispitelor, nu se poate intipari intr-insul pecetea Sfantului Duh.


Sursa:http://www.crestinortodox.ro/pilde/rabdarea-139883.html
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.09.2013, 22:31:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Mai Aline, se referea la egoismul specific batranilor, cu alte cuvinte, al bunicii Jamaicai. Foarte multi oameni cand dau de batranete si de probleme devin mai egoisti, mai focusati sa se faca bine, sa le fie usor si sa fie altii care sa ii ajute. Bunica-mea e un alt exemplu de astfel de oameni.
Scuza-mi dezacordul, dar eu am constatat altceva.
Cei care au fost o viata generosi si altruisti cu cei din jur, asa vor fi si la batranete.
Cei care s-au obisnuit o viata sa traiasca profitand de altii (chiar daca intr-o anumita masura si-au facut datoria de parinti) asa vor fi si la batranete.

Citat:
Mama a luat-o sa stea cu noi pentru ca nu mai putea sa se descurce singura, si in 3 ani de cand e aici, poate o data a zis multumesc, in rest vine cu pretentii: "vreau medicamentul ala, vreau TV din-ala, vreau aparat ca nu mai aud bine, vreau ochelari mai buni, vreau sa mananc nu stiu ce", sa nu mai zic ca nu contribuie la cheltuielile casei cu un ac, ci isi aduna toata pensia pentru ea si o tine bine ascunsa.
Caz tipic in care victima coopereaza cu si incurajeaza agresorul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.09.2013, 22:41:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Nu stiu de unde a plecat ideea ca batranii sunt intelepti si blanzi, cand majoritatea sunt foarte rai si egoisti.
Sunt cateva milioane de "batrani" in tara asta, cati ai cunoscut tu din ei ca sa poti spune ca "majoritatea sunt foarte rai si egoisti"?

Citat:
Se pare ca va trebui sa ma resemnez ca situatia nu se va schimba pana cand ma voi muta... Va multumesc pt mesaje
Cu bunica poate ca nu, dar cu tine se poate..
Incercand sa fii o persona mai buna, mai credincioasa - in sensul profund al cuvantului, exista sansa ca sa determini si pe cei din jur sa se schimbe.

Desigur, nu inseamna ca trebuie sa-ti asumi obligatoriu un martiraj pentru care nu simti chemare, in momentul in care vei schimba si ceva dpdv profesional, vei putea pleca si vei putea sa-ti faci o viata cum ti-o doresti.

Ai mare grija insa la alegerile care POTI sa le fac, cateodata iti pot da bataie de cap mai mult decat situatiile dificile in care ai ajuns prin alegerile altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.09.2013, 22:55:00
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scuza-mi dezacordul, dar eu am constatat altceva.
Cei care au fost o viata generosi si altruisti cu cei din jur, asa vor fi si la batranete.
Cei care s-au obisnuit o viata sa traiasca profitand de altii (chiar daca intr-o anumita masura si-au facut datoria de parinti) asa vor fi si la batranete.



Caz tipic in care victima coopereaza cu si incurajeaza agresorul.
Te contrazic cu tarie. Te inseli amarnic tinere.
La batranete, oamenii sufera de boli care le schimba personalitatea. Simplul fapt ca nu mai aud bine, ca nu mai vad sau nu mai sunt utili le da o stare de nervozitate si o doza de rautate uneori insuportabila.
Eu sunt destul de batrana si am vazut multi oameni imbatranind: doua perechi de bunici, unchi, matusi, parintii mei, fratii mei, ca sa nu mai spun, vecini si cunoscuti (locuiesc la tara) si sunt uimita de schimbarile de personalitate ale varstei a treia.
Batranetea ne da impresia ca avem drepturi nelimitate, ca suntem buricul pamantului
Sunt totusi batrani care nu-si permit sa se poarte asa dar numai pentru ca nu au cu cine... Bietii de ei.
E urata si grea batranetea si e trist ca nu constientizam acest lucru.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.09.2013, 23:33:19
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Eh, ce era de facut, toti i-au intors spatele la "buna" ce a fost, dar mamei, cu toate ca pana sa se casatoreasca s-a purtat oribil cu ea, o rupea cu bataia si o punea sa faca toate treburile in casa, i-a parut rau ca e batrana si nu mai poate. Bunica-mea si acum o uraste pe mama, zice ca a fost un copil nedorit dar nu a putut s-o avorteze, desi a incercat, dar mama e om bun si intoarce obrazul celalalt.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.09.2013, 00:23:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Eh, ce era de facut, toti i-au intors spatele la "buna" ce a fost, dar mamei, cu toate ca pana sa se casatoreasca s-a purtat oribil cu ea, o rupea cu bataia si o punea sa faca toate treburile in casa, i-a parut rau ca e batrana si nu mai poate. Bunica-mea si acum o uraste pe mama, zice ca a fost un copil nedorit dar nu a putut s-o avorteze, desi a incercat, dar mama e om bun si intoarce obrazul celalalt.
Depine de ce o face..
Daca in numele Evangheliei, este ceva frumos.

Daca o face din cauza unui sentiment de mila prost administrat + neimpliniri afective + altele asemenea + capacitatea batranei de a manipula aceste slabiciuni si lipsuri, atunci ...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.09.2013, 00:27:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Eu sunt destul de batrana si am vazut multi oameni imbatranind: doua perechi de bunici, unchi, matusi, parintii mei, fratii mei, ca sa nu mai spun, vecini si cunoscuti (locuiesc la tara) si sunt uimita de schimbarile de personalitate ale varstei a treia.
Poate abia atunci ai ajuns sa-i cunosti cu adevarat.
Ar fi multe de spus, am si spus ceva care ai trecut cu vederea se pare sau nu ai inteles, dar te intreb doar atat: oamenii astia, cati copii au avut la viata lor?
Cati nepoti au in grija?

Citat:
Batranetea ne da impresia ca avem drepturi nelimitate, ca suntem buricul pamantului
Nu batranetea ci un orgoliu cultivat cu grija, de-a lungul intregii vietii.
Abia atunci poate iese mai pregnant in evidenta, datorita unui complex de factori din care batranetea este doar unul.

Citat:
Sunt totusi batrani care nu-si permit sa se poarte asa dar numai pentru ca nu au cu cine... Bietii de ei.
Hm, ca sa vezi.
Faptul ca ar putea avea ceva mai mult caracter, este total exclus.

Citat:
E urata si grea batranetea si e trist ca nu constientizam acest lucru.
Pai depinde de care vorbim, cea sufleteasca sau biologica? A doua macar e temporara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare