Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 22.04.2021, 23:50:12
Needfriend50 Needfriend50 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 22.04.2021
Implicit Caut / Doresc casatorie

Caut o fata/femeie crestina pentru casatorie . Sunt un tip de 35 ani care isi doreste o familie cu copii si sa fim impreuna pana la sfarsitul vietii.

Totusi poate ma contacteaza cineva macar in privat....
Reply With Quote
Vechi 23.04.2021, 01:48:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Era un site cetatea creștină:

https://www.cetatea-crestina.org/

Au și o secțiune cu răspunsuri la unele întrebări

https://www.cetatea-crestina.org/cgi...ebari.pl?user=

Nu știu dacă e pe bune, dacă au useri prezenți sau sunt conturi inactive, ce diferențe de vârstă sunt pe acolo, dacă sunt din diaspora sau țară, dar măcar e ceva.

Arată că ar fi mai multe femei decât bărbați, dar poate sunt multe femei la 45-50 de ani, trecute deja.

Aici e mai mult un forum de discuții.

Ideal ar fi să găsești din parohie, oraș sau pe cineva pe care o poți vedea și vb, pe net nu știi care e starea de sănătate psihică a cuiva, dacă pretinde că e cineva ce nu e referitor la statut, venituri, ocupație, educație, obligații din relații anterioare etc, netul poate încurca mai mult.
Vechi 23.04.2021, 08:35:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Implicit

Dar pana la 35 de ani ce ai facut ?

E un mare semn de intrebare aici...

Prima intrebare ar fi daca esti tu capabil de casatorie pentru ca varsta asta arata ca e o problema mare cu tine.

Nu stiu cat ar trebui sa te gandesti la casatorie cat sa te asezi pe tine corect ca om. O casatorie e un parteneriat cu 2 oameni normali care sa poata sustine un parteneriat. Esti capabil de asa ceva? Ca daca la 35 de ani cauti casatorie... hoho.

35 de ani si necasatorit... da-ne cateva detalii despre viata ta.

Cum poti sa ajungi in situatia asta? Ce ai facut in viata pana acum?

Last edited by gpalama; 23.04.2021 at 09:26:02.
Reply With Quote
Vechi 23.04.2021, 13:06:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

Vrei sa te casatoresti din interes?

Nu-ti fa probleme, un barbat serios abea dupa 50 de ani se gandeste serios sa se insoare.

Te pripesti daca te gandesti deja la casatorie.

Iar ortodocsii nici nu se mai gandesc la casatorie ci la Imparatia Cerurilor.
Morocoșul vsovi învața de la Dumnezeu si Mesia lepadarea de smintenie-pacat-istorlume-stiE-sine-tueutu-E-și-U si pieirea mai ”marElui” U-meu-laudaros-laș=grija-vrrău-blestem-hula-praf-cenushe-gazfumtoxic, barbotat in detzucool dintre coasteleneateia gogoșerpiszmeu. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni.)
Reply With Quote
Vechi 23.04.2021, 13:30:40
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Nu-ti fa probleme, un barbat serios abea dupa 50 de ani se gandeste serios sa se insoare.

Asta este invatatura sectara din cartile albe sectare care promoveaza aberatii precum izolarea (nu castitatea)....

Este o invatatura gresita si o aberatie.

Scriptura promoveaza echilibrul.

Casatoria este taina cu binecuvantarea lui Dumnezeu lasata de Dumnezeu. Este o unire intre un barbat si femeie acoperita de harul lui Dumnezeu.
Vechi 23.04.2021, 14:49:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar pana la 35 de ani ce ai facut ?

E un mare semn de intrebare aici...
A crescut mult vârsta la prima căsătorie față de 1990, uite o analiză:

https://www.news.ro/social/analiza-r...20021019265631

”în 1990, tinerii erau mult mai deciși să își unească destinele decât în prezent. Bărbații se căsătoreau, în medie, la vârsta de 25 de ani, iar femeile, la 22 de ani. De atunci, vârsta medie a tinerilor aflați la prima căsătorie a crescut vertiginos, ajungând, în 2018, la 31,9 ani, în cazul bărbaților, și la 28,7 ani, în cazul femeilor.

Analiza Frames arată și că numărul căsătoriilor a scăzut vertiginos în ultimii 30 de ani. Dacă în 1990, la Oficiile de Stare Civilă erau înregistrate 192.652 de căsătorii, în 2018 numărul a scăzut cu aproximativ 50.000 (143.292).”[/...]

Citat:
Prima intrebare ar fi daca esti tu capabil de casatorie pentru ca varsta asta arata ca e o problema mare cu tine.
N-are de unde să știe omul până nu încearcă.

Citat:
Ca daca la 35 de ani cauti casatorie... hoho.

35 de ani si necasatorit... da-ne cateva detalii despre viata ta.

Cum poti sa ajungi in situatia asta? Ce ai facut in viata pana acum?
E un trend mondial, chiar și în țări dictatoriale de tip Chaina scade nr căsătoriilor, nu se poate da vina nici măcar exclusiv pe Occident pentru treaba asta.

S-ar putea dezvolta un întreg thread pe evoluțille din societate, o culegere de analize INS și statistici ca să vedem starea de fapt a oamenilor, care influențează și viața Bisericii, pe termen mediu ne putem trezi că se va pune lacăt pe multe Biserici din lipsă de populație.
Vechi 23.04.2021, 19:00:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Asta este invatatura sectara din cartile albe sectare care promoveaza aberatii precum izolarea (nu castitatea)....

Este o invatatura gresita si o aberatie.

Casatoria este taina cu binecuvantarea lui Dumnezeu lasata de Dumnezeu. Este o unire intre un barbat si femeie acoperita de harul lui Dumnezeu.
Iar confunzi Trambitele Apocaliptice cu neoprotestantii?
Iar ma confunzi pe mine mirean din poBOR cu Ewald Frankenstain?

(Daca Miunhauzen vrea sa-si intareasca afirmatiile cu minciuni poate oare sa se mai opreasca din ele? Nu pare. Daca si le-a bagat in cap le repeta la infinit. Nu poate saracul sa lupte cu minciuna. O raspundeste pe toate firele de discutie sa luptam noi cu ea. Putoare-lene si nesimtire maxima!)

Minti ca prin Cartile Albe nu se pormoveaza ascultarea, saracia si fecioria ci izolarea. Decat Miunhauzen putea afirma altceva decat e scris acolo! Trambitele promoveaza viata monahiceasca, calugareasca, feciorelnica si lepadarea de lume, viata dusa frumos si curat impreuna cu Dumnezeu.

Auzi la el ca e invatatura gresita sau aberatie. Ce analfabet! Trambitele au fost crescute de Iisus si prin ele s-a suflat Cuvantul lui Dumnezeu. Asa sustin toti flasnetarii amarati care merg dupa Baronul de Miunhauzen ca cica acolo e invatatura gresita! Acolo se scrie Cuvantul lui Dumnezeu, invatatura Apocaliptica!!! Poate ca nu mai stie Dumnezeu ce sa ne invete dar iata ca stie ce sa ne minta-invete marele Baron de Miunhauzen!

Citat:
Nu pormoveaza echilibrul ci infranarea si fidelitatea. Ce e ala echilibrul? Sa o faci o data pe zi, pe saptamana, pe luna, pe an? Doar tapii-teroristi ce urca pe crestele abrupte ale muntilor straini au nevoie de echilibru. Dar mai inainte de a-ti iubi nevasta ar fi mai bine sa-l iubesti pe Dumnezeu ca sa n-o patesti ca Adam care a iubit mai mult pe Eva decat pe Dumnezeu pana la sfarsit.

Citat:
Cu asta sunt de acord. Dar sa nu uitam de iubire. Pentru viata ai nevoie de iubire, de multa iubire si de CREDINTA ca sa poti rabda multe.

Cea mai inalta iubire este iubirea de Dumnezeu la nivel cat mai feciorelnic-ingeresc, ascultator, credincios, rabdator, milos, umil, smerit, pasnic, bland.
Morocoșul vsovi învața de la Dumnezeu si Mesia lepadarea de smintenie-pacat-istorlume-stiE-sine-tueutu-E-și-U si pieirea mai ”marElui” U-meu-laudaros-laș=grija-vrrău-blestem-hula-praf-cenushe-gazfumtoxic, barbotat in detzucool dintre coasteleneateia gogoșerpiszmeu. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni.)

Last edited by Moroco; 23.04.2021 at 19:12:50.
Reply With Quote
Vechi 25.04.2021, 20:02:44
Junior Member

Implicit

Eu cred doar in Dumnezeu... si caut o fata...o femeie care sa fie la fel.... cu credinta...indiferent de ce rezerva viata.... toti avem bune si rele.... din cauza asta Noul Testament este cartea adevarului....

Deci ?? Astept ......
Reply With Quote
Vechi 25.04.2021, 20:04:30
Junior Member

Implicit

Am loc de munca . Am situatie materiala buna...dar pana acum dealungul timpului am gasit doar fete care vor distractie.... eu caut ca sa imi fac o familie....
Reply With Quote
Vechi 25.04.2021, 20:11:43
gpalama's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Needfriend50 Vezi mesajul
Eu cred doar in Dumnezeu... si caut o fata...o femeie care sa fie la fel.... cu credinta...indiferent de ce rezerva viata.... toti avem bune si rele.... din cauza asta Noul Testament este cartea adevarului....

Deci ?? Astept ......
Pentru casnicie iti trebuie asa:

1. Sa va puteti mantui amandoi - asta doar Dumnezeu o stie cu cine te poti mantui.

2. Sa fiti compatibili si sa va puteti duce unul pealtul

3. Nu mai pune tot felul de ganduri.
Vezi cum se aseaza lucrurile in viata si cauta o femeie asezata.

Daca tot ai sa le cauti de moatze vezi ca poate ai sa pierzi o femeie foarte buna cu care poti fi fericit si cu care te poti mantui doar pt ca tie nu ti-a convenit ... o virgula.

Asta cu Noul Testament ridica multe semne de intrebare. Ce confesiune esti? Esti practicatn? Esti ortodox sau prostestant?

Ca daca esti ortodox iti pot da niste sfaturi bune.

Thread Tools
Moduri de afișare