Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2010, 21:37:28
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

in bisericile ortodoxe sunt foarte multi tineri

tineri care vin in biserca pentru Iisus ... nu pentru mascalzone roz
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2010, 21:57:31
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
in bisericile ortodoxe sunt foarte multi tineri

tineri care vin in biserca pentru Iisus ... nu pentru mascalzone roz
Ca de obicei se generalizeaza si ca de obicei, nu stiti cum sa mai atacati BC.
In timp ce BC isi vede de rugaciuni pentru convertirea lumii, pentru reconcilierea omului cu Creatorul, BOR, sau rerezentantii acestia isi vad mai departe de treaba, mai precis de atacuri la adresa BC.

Ce arew de-a face exemplul de mai sus cu BC? Nici mie, ca si catolica nu imi place, ma uimeste, dar atunci e de blamat parohul, nu BC
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2010, 22:01:02
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am totusi o curiozitate, care de fapt sint mai multe:ati vazut vreodata, intr-o biserica ortodoxa, atit de multi copii deodata? Oare Dumnezeu se bucura ca lasam copii sa vina la EL, chiar daca intr-un "hangar", sau credeti ca-si intoarce fata de la noi pentru ca "hangarul" ar fi trebuit sa fie o biserica maramuresana? V-ati pus macar o secunda intrebarea, inainte de ai acuza pe catolici ca fac si ca dreg, ce ar trebui sa faceti voi, ortodocsii, astfel incit in bisericile voastre, perfecte ca arhitectura dupa cum spuneti, sa fie pline de copii?
Uneori particip la Liturghie la Biserica cu Hramul "Sf. Grigorie Palama" din Politehnica (Bucuresti). Aici vin foarte multi copii, adusi de parintii lor. De Craciun, cred ca s-au impartasit in cadrul Liturghiei peste saizeci de copii.
Si nu se deghizeaza nimeni in maimutoi pentru a-i atrage. Nici Hristos nu s-a mascat cand copiii se duceau la El.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2010, 09:08:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Uneori particip la Liturghie la Biserica cu Hramul "Sf. Grigorie Palama" din Politehnica (Bucuresti). Aici vin foarte multi copii, adusi de parintii lor. De Craciun, cred ca s-au impartasit in cadrul Liturghiei peste saizeci de copii.
Si nu se deghizeaza nimeni in maimutoi pentru a-i atrage. Nici Hristos nu s-a mascat cand copiii se duceau la El.
Felicitari si sa dea Domnul sa se intimple acest lucru in toate bisericile ortodoxe, spre o mai mare glorie si slava lui Dumnezeu, nu spre a ne umple noi de orgoliu . Sa dea Domnul ca acei copii sa devina adevarati marturisitori ai lui Isus in lume. Acelasi lucru il doresc si pentru copii care frecventeaza bisericile catolice.

Laudat sa fie Isus Cristos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2010, 10:17:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fotografia care a generat toată discuția este preluată după unul din numeroasele bloguri ortodoxiste. Ea nu înfățișează o liturghie. Unde sunt Sfintele Vase, unde sunt Sfintele Daruri ? Eu văd un preot și o carte pe pupitru. Pare o adunare, poate chiar o Liturghie a cuvântului, dar nimic nu arată că ar fi o liturghie a jertfei, ci e ceva pentru copii. Minciuna mincinosului iese întotdeauna la iveală ca uleiul la suprafața apei, mincinoșii greșind adesea prin insuficienta informare. Astfel, copiii romano-catolici (de vîrsta arătată în fotografie) NU se împărtășesc până către 10 ani.
Neavand Liturghie a Jertfei, nu avem nici blasfemie (în sens de sacrilegiu, altfel semnificația comună a termenului de "blasfemie" este cea de "hulă"). Nici chiar dacă ar fi fost vorba de o Missă cu sfințirea darurilor, prezența unui personaj de circ nu se cheamă blasfemie, ci s-ar chema rea practică liturgică.

Prin urmare, titlul de "Blasfemie la o liturghie catolică" e inadecvat și ar trebui reformulat. Ce-ar fi, de exemplu: "minciună pe un sit ortodox" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2010, 11:34:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fotografia care a generat toată discuția este preluată după unul din numeroasele bloguri ortodoxiste. Ea nu înfățișează o liturghie. Unde sunt Sfintele Vase, unde sunt Sfintele Daruri ? Eu văd un preot și o carte pe pupitru. Pare o adunare, poate chiar o Liturghie a cuvântului, dar nimic nu arată că ar fi o liturghie a jertfei, ci e ceva pentru copii. Minciuna mincinosului iese întotdeauna la iveală ca uleiul la suprafața apei, mincinoșii greșind adesea prin insuficienta informare. Astfel, copiii romano-catolici (de vîrsta arătată în fotografie) NU se împărtășesc până către 10 ani.
Neavand Liturghie a Jertfei, nu avem nici blasfemie (în sens de sacrilegiu, altfel semnificația comună a termenului de "blasfemie" este cea de "hulă"). Nici chiar dacă ar fi fost vorba de o Missă cu sfințirea darurilor, prezența unui personaj de circ nu se cheamă blasfemie, ci s-ar chema rea practică liturgică.

Prin urmare, titlul de "Blasfemie la o liturghie catolică" e inadecvat și ar trebui reformulat. Ce-ar fi, de exemplu: "minciună pe un sit ortodox" ?
Dacă zici tu că nu era Liturghie, atunci așa e.
Nu știu dacă e rău ce au făcut, dar dacă au ajuns să aducă mamuțoi la Biserică ca să atragă oamenii, înseamnă că au ajuns rău, credibilitatea lor e la pământ.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2010, 13:27:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu dacă e rău ce au făcut,
De ce să fie rău ? Atragerea copiilor la viața de credință este un scop bun. Folosirea unor astfel de "maimuțoi" este un mijloc moral neutru. Un scop bun urmărit cu un mijloc bun sau moral neutru este un lucru bun.

Eu, dacă aș fi ortodox, mai degrabă m-aș întreba ce face biserica mea ca să atragă copiii și tineriii ? Mai nimic: să fie aceasta explicația pentru care "a merge la biserică" e poziționat ca ceva pentru moși și babe ? Unde sunt grupurile de cercetași ? Unde sunt grupurile de copii care pregătesc scenete și cântece pentru praznicele împărătești, unde este cateheza pentru copii și cateheza pentru adolescenți, dar școala de rugăciune, dar grupele de adorație euharistică ori taberele de exerciții spirituale ? Unde se face pregătirea tinerilor pentru primirea Tainei Căsătoriei ? Dar pastorația familiilor, în ce constă concret ? Ca laic ortodox, ai cel mult la dispoziție cântatul la strană, în rest nimic organizat formal, în afară de Oastea Domnului, de multe ori luată în șuturi de proprii păstori.

De fapt, ce se pune la biserica dv în loc de maimuțoii noștri, atunci când are loc o întrunire a copiilor din parohie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2010, 13:43:12
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Ca de obicei se generalizeaza si ca de obicei, nu stiti cum sa mai atacati BC.
In timp ce BC isi vede de rugaciuni pentru convertirea lumii, pentru reconcilierea omului cu Creatorul, BOR, sau rerezentantii acestia isi vad mai departe de treaba, mai precis de atacuri la adresa BC.

Ce arew de-a face exemplul de mai sus cu BC? Nici mie, ca si catolica nu imi place, ma uimeste, dar atunci e de blamat parohul, nu BC
fereasca DUMNEZEU sa se converteasca lumea la catolicism
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.12.2010, 14:08:01
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Sincer, bateti campii.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.12.2010, 14:38:00
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dacă zici tu că nu era Liturghie, atunci așa e.
Nu știu dacă e rău ce au făcut, dar dacă au ajuns să aducă mamuțoi la Biserică ca să atragă oamenii, înseamnă că au ajuns rău, credibilitatea lor e la pământ.

Multumim ca va ocupati cu atita consecventa de noi, catolicii si ca ajungeti la concluzii negative despre noi. Eu inteleg din asta ca voi, ortodocsii, fiind buni crestini, va rugati pentru cei rataciti, ca doar asa ne invata si Isus si sfintii parinti. Deci, va multumim pentru toate rugaciunile pe care le ridcati pentru noi cei rataciti, adica pentru noi. Iar daca nu faceti aceste rugaciuni, cu ce sinteti mai buni decit vamesii si pacatosii?

Proverb romanesc: "Ciinele moare de drum lung, iar prostul de grija altuia."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 21:09:11
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Blasfemie redandrei90 Generalitati 35 26.01.2011 21:24:09
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59