Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Bibliile eretice, sectante și Cornilescu trebuiesc arse.
Da 34 50,00%
Nu 29 42,65%
Nu știu 5 7,35%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 10:09:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse

Plecând de la dovezile de erezie și modificare vicleană expuse mai jos, aș dori să știu, voi ce credeți că trebuie făcut cu bibliile eretice și sectante?

Mai întâi de toate, să știm că din biblia sectantă lipsesc 14 cărți ale Vechiului Testament. De la proorocul Maleahi până la Evanghelia lui Matei, următoarele cărți: Tobit, Cartea Iuditei, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Cîntarea celor trei tineri, Cartea a treia a lui Ezdra, Cartea înțelepciunii lui Solomon, Cartea înțelepciunii lui Iisus, fiul lui Sirah; Istoria Suzanei, Istoria omorârii balaurului Bel, Cartea I Macabei, Cartea II Macabei, Cartea III Macabei, Rugăciunea lui Manase, au scos afară de la pagina 917 la pagina 1097, adică un total de 180 de pagini.

Au scos afară! Au rupt, au sfâșiat, nu mai există pentru ei... Și așa și distribuie smintiții aceste �biblii�. Să amintim ce este scris în Apocalipsa 22:19: �Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta.�

--- --- ---

Biblia Ortodoxă: Psalmi 96:7,8 - �7. Să se rușineze toți cei ce se închină chipurilor cioplite și se laudă cu idolii lor. 8. Închinați-vă Lui toți îngerii Lui; [...]�

Biblia sectantă/Cornilescu: Psalmi 97:7 (diferă numerotarea) - �Sunt rușinați, toți cei ce slujesc icoanelor, și care se fălesc cu idolii: toți dumnezeii se închină înaintea Lui.� (hulirea Sfintelor Icoane și la ei cumva îngerii au ajuns �dumnezei�)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
Matei 1:20 - �[...] Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.�
Luca 1:28 - �Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har [...]�
Luca 1:43 - �Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?�
Luca 1:48 - �Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.

Biblia sectantă/Cornilescu:
Matei 1:20 - �[...] Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce s-a zămislit în ea, este de la Duhul Sfânt.�
Luca 1:28 - �Îngerul a intrat la ea, și a zis: "Plecăciune, ție, căreia ți s-a făcut mare har; [...]�
Luca 1:43 - �Cum mi-a fost dat mie să vină la mine maica Domnului meu?� (în unele variante chiar �mama Domnului�)
Luca 1:48 - �pentru că a privit spre starea smerită a roabei Sale. Căci iată că de acum încolo, toate neamurile îmi vor zice fericită,

(hulirea Maicii Domnului!)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă: Tit 3:10 - �De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,�

Biblia sectantă/Cornilescu: Tit 3:10 - �După întâia și a doua mustrare, depărtează-te de cel ce aduce dezbinări,

Alte erori:
--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
II Paralipomena 36:9 - �Iehonia era de optsprezece ani când s-a făcut rege și a domnit trei luni și zece zile în Ierusalim. Acesta a făcut lucruri neplăcute înaintea ochilor Domnului.�
IV Regi 24:8 - �Iehonia era de optsprezece ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim trei luni. Numele mamei lui era Nehușta, fiica lui Elnatan, din Ierusalim.�


Biblia sectantă/Cornilescu:
2 Cronici 36:9 - �Ioiachin avea opt ani când a ajuns împărat și a domnit trei luni și zece zile la Ierusalim. El a făcut ce este rău înaintea Domnului.�
2 Împărați 24:8 - �Ioiachin avea optsprezece ani când a ajuns împărat și a domnit trei luni la Ierusalim. Mama sa se chema Nehușta, fata lui Elnatan, din Ierusalim.�

(păi ori e 18, ori e 8...)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
IV Regi 8:26 - �Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit un an în Ierusalim. Numele mamei lui era Atalia, fiica lui Omri, regele lui Israel.�
II Paralipomena 22:2 - �Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim un an. Pe mama lui o chema Atalia și era fiica lui Omri.�

Biblia sectantă/Cornilescu:
2 Împărați 8:26 - �Ahazia avea douăzeci și doi de ani când a ajuns împărat și a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri, împăratul lui Israel.�
2 Cronici 22:2 - �Ahazia avea patruzeci și doi de ani, când a ajuns împărat, și a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri.�

(ba 22 de ani, ba 42 de ani...)

--- --- ---

Biblia Ortodoxă:
Facerea 46:27 - �Fiii lui Iosif, născuți în Egipt, erau de toți nouă suflete. Deci, de toate, sufletele casei lui Iacov, care au venit în Egipt cu el, au fost șaptezeci și cinci.
Faptele Apostolilor 7:14 - �Și Iosif, trimițând, a chemat pe Iacov, tatăl său, și toată rudenia sa, cu șaptezeci și cinci de suflete.

Biblia sectantă/Cornilescu:
Genesa 46:27 - �Și Iosif avea doi fii, care i se născuseră în Egipt. - Toate sufletele din familia lui Iacov, care au venit în Egipt, erau în număr de șaptezeci.��
Faptele Apostolilor 7:14 - �Apoi Iosif a trimis să cheme pe tatăl său, Iacov, și pe toată familia lui, șaptezeci și cinci de suflete.�

(cum dom'le, de la 9 și 75 s-a ajuns la 2 și 70 odată și 75 altădată ?)

[...] puncte puncte, etc. etc. și încă multe alte greșeli smintite...

Cuvinte de învățătură ale părintelui Cleopa Ilie despre �Cum să ne purtăm cu sectarii?�


�De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te� (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: �Eu sunt calea, adevărul și viața!�. Iar în psalmul 138 se spune: �Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât� și zice Psalmul: �Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie�. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: �Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!�

Ei zic, că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-I duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.


__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #2  
Vechi 21.01.2011, 10:27:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Ar o greseala enorma.
  #3  
Vechi 21.01.2011, 10:32:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ar o greseala enorma.
Cred ca se refera la ortodocsii care au acasa vreo astfel de Biblie sa o indeparteze, ca pe ceilalti nu-i poate abliga nimeni sa le pastreze.
  #4  
Vechi 21.01.2011, 10:41:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca se refera la ortodocsii care au acasa vreo astfel de Biblie sa o indeparteze, ca pe ceilalti nu-i poate abliga nimeni sa le pastreze.
Asta este altceva. Faci ce vrei cu cartile tale.
Dar si asa nu stiu daca este bine.
Daca tu ai primi un tablou religios eretic (nu ma refer la vulgaritati), care sa-L prezinte pe Iisus, l-ai arde?
  #5  
Vechi 21.01.2011, 10:41:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Foarte inteligent sondaj, colaps, nu am ce zice. Tu ii intrebi pe oameni ce sa faci? Iti vor raspunde in functie de sentimentele lor personale, asa cum si tu ai votat condus de ceea ce te mana. E mai bine sa-l intrebi pe Dumnezeu; asta daca vrei un raspuns corect dupa care sa te ghidezi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #6  
Vechi 21.01.2011, 10:57:25
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta este altceva. Faci ce vrei cu cartile tale.
Dar si asa nu stiu daca este bine.
Daca tu ai primi un tablou religios eretic (nu ma refer la vulgaritati), care sa-L prezinte pe Iisus, l-ai arde?
Pentru ca sunt nestiutor daca fac bine sau rau, l-as duce preotului. Acelasi lucru l-as face si cu biblia atunci cand are prea multe "probleme". Dar atunci cand si preotul confirma banuiala mea, atunci da le-as arde. Un tablou cu o scena biblica este considerat eretic atunci cand se indeparteaza de la adevar sau cand inlocuieste simbolistica scenei respective. In acest caz nu mai are nici un fel de valoare religioasa.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #7  
Vechi 21.01.2011, 11:00:03
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ar fi usor sa il intrebi pe Dumnezeu. Dar daca intrebarea nu ar ajunge acolo? Neoprotestantii au acelasi dogme? E adevarat ca la un moment dat ca la o comanda data de sus aceste biserici au inceput sa aiba semnul crucifixului care pana atunci il considerau element al rusini dar aceasta comanda a venit cu adevarat de sus dar de la o persoana sau conducere lumeasca! Trebuie sa fi orb sa nu vezi acest lucru! Atunci cand ii ceri lui Dumnezeu sa te lumineze dar tu nu faci parte din biserica si te mana curiozitatea sa afli lucruri noi de la noi veniti atunci cand nu esti bine pregatita sa intrebi deoarece nu ai smerenie etc etc intrebarea ajunge cred in alta parte. Pai crezi ca penticostalii aceia care se tavalesc pe jos nu il intreaba pe Dumnezeu? Il intreaba dar Dumnezeu nu poate actiona(asa zic eu) asupra unor oameni pacatosi!...Aici cititi cartea :Religia Viitorului de Serafim Rose! Pe scurt nu poti sa ceri ajutor de la un om (sau de la Dumnezeu) cand tu esti beat si nu vrei sa te schimbi!
Intr-o zi o adventista a plecat in strainatate( pe vremea lui Ceausescu deoarece erau prigoniti...) si mi-a dat imaginea lui Iisus (ea cei drept a fost ortodoxa). Aceea imagine am vazut-o aici la un catolic dar drept sa spun imi pare un Iisus care te hipnotizeaza! Daca stiti un fel de David Gahan solistul de la Depeche Mode cand inca consuma droguri! Sper sa nu avem aceasta icoana si noi si Dumnezeu sa imi ierte impresia mea daca ea nu este adevarata!

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 11:04:25.
  #8  
Vechi 21.01.2011, 11:03:21
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu e cazul sa intrebam pe Dumnezeu chiar orice ! avem minte si instruire crestina, putem gandi ce este bine si corect si singuri.
  #9  
Vechi 21.01.2011, 11:08:26
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu e chiar asa Medusa ! De aceea s-a faramitat biserica ca unii sau considerat mai destepti! Orice facem trebuie sa cerem Domnului dar eu am observat ceva. Protestantii fiind convinsi ca nu ei fac faptele lor ci Domnul care lucreaza in ei , in acel moment la ei nu mai poate sa existe smerenie si nu numai! Orice fapta care o fac ei o considera de la Domnul venita iar ei nu sunt devina cu nimic si nu au voie de nimic. Se cred imbracati dar sunt goi!
  #10  
Vechi 21.01.2011, 11:10:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Am citit din "n" surse ca orice carte, chiar Biblie, daca nu are binecuvantare, ca de exemplu "carte tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului" sa o arunci sau sa o dai pe foc ca nu e pacat.
Acum fac si eu ca Dumitru, daca primesc o statuie, ca nu e icoana, care o infatiseaza pe Fecioara Maria (sunt din alea cu fosfor), ce sa fac cu ea?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35