Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2013, 22:38:16
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit Familie

Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2013, 23:52:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Cati copii sunteti?
2. De cati ani este situatia asta?
3. Care e varsta bunicii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2013, 23:55:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

acum mai sunt eu , dar momentan nu ma pot muta
situatia este asa de dinainte sa ma nasc
varsta ei este de 80 de ani acum, dar mama o stie decand avea bunica 55 si e la fel
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 11.09.2013 at 23:57:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2013, 00:34:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma mir ca a rezistat atat.
Mai poate rezista cred, inca ceva timp.

Ce poate sa faca? Sa se roage s mai reziste.

Ce poti tu sa faci? Sa te rogi sa ai atitudinea corecta in tot balamucul ala si daca se poate sa pleci cat mai repede.

Tu ce varsta ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2013, 00:55:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

as dori daca are cineva inspiratia de moment sa imi lase mesaj la intrebarile adresate. multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2013, 02:10:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci asta era..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2013, 05:04:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci asta era..
Eu te sfatuiesc sa te muti afara sa-ti faci viata ta, lasa pe tata in pace ca in curand va ramane fara mama si poate fara familie.... mai cunosc eu pe unul care tot asa a patit.
Doamne ajuta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2013, 06:26:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Poate că ar fi binevenit un efort material ca bunica să stea la țară cât mai comod, cu cine vrea ea.
Cred de asemenea că este foarte important să vă pregătiți că bunica va trăi mult și bine, iar voi să vă smeriți efectiv în așa fel încât să acceptați situația așa cum e. Nu aveți ce face!

Poate că Dumnezeu pe voi vă încearcă prin ceea ce trăți acum. Faceți voia Lui, cum spune și evanghelistul Matei.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2013, 08:08:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna seara. Am o problema in familie si anume tatal meu este dependent de mama sa. Mereu a fost asa, a refuzat sa isi ia casa si sa traiasca cu familia lui, chiar i-a spus mamei mele ca daca vrea casa separata sa isi ia copii si sa se mute ca el nu o paraseste pe mama lui, iar bunica i-a zis sa se mute ea singura ca nu ii da nepotii . De aici o multime de conflicte. Bunica o barfeste pe mama la toate rudele, cand ea ii face de mancare, spala, calca si tine toata casa, iar rudele ne suna sa ne faca observatie ca nu avem grija de bunica (?)
O alta problema si mai delicata tine de ...igiena, sau mai bine zis de bunul-simt. Bunica ia de pe jos si pune pe masa, scuipa in oala cu mancare, linge lingura si o pune la tacamuri curate si multe alte lucruri extrem de scarboase care nu pot fi mentionate. Casa mea e ca o cocina oricat as incerca sa tin ritmul curateniei cu ei.
Tata este la fel ca ea, neglijent din cale afara si nu te poti intelege cu el. Daca foloseste un anumit lucru nu il pune la loc nici daca il rogi, dar data urmatoare cand are nevoie de el tipa si devine agresiv ca noi l-am luat. Este o dezbinare in familie palpabila, iar tensiunea o tai cu cutitul. Tata nu vorbeste cu nimeni inafara de mama lui, daca ii spui ceva nu aude, parca nu existi, iar noi nu putem vorbi nimic cu bunica fara ca el sa sara ca un leu sa o apere fara sa mai conteze pe cine jigneste.

Am incercat sa vorbesc cu bunica sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa fim uniti nu sa ne iscodim unul pe altul la rude sau vecini, si sa fie mai atenta la curatenie ca obosesc mereu facand curat dar nu am cu cine discuta, uneori ma enervez cand vad imputiciunea si lipsa de interes si reactionez in consecinta, apoi sare tata si mai avem putin si ne batem. Iar istoria se repeta.
Tata nu poate lua nicio decizie fara mama lui, si nu tine cont decat de parerea ei. Mama oricat incerca in trecut sa comunice cu el si sa il faca sa inteleaga anumite lucruri, intervenea bunica iar el paraliza, nu zice decat da mama.
Cu cat imbatraneste cu atat strange latul si mai tare iar tata nu ii poate zice nimic, il chinuie, il alearga toata ziua pt nevoile ei, il cicaleste iar asta se resimte numai cand incercam sa vorbim noi cu el : tipa nu are rabdare si e suprasolicitat.Doar cand bunica este plecata la tara avem intelegere in casa.

Am nevoie de sfaturi, practice , pt ca am incercat pana acum sa vorbesc cu ei , si sa ignor problema dar nu am avut succes. Cum as putea sa rezolv relatia dintre tata si noi si cea legata de curatenie.
Ce pot sa fac , ca sa imbunatatesc situatia ? Multumesc

Din pacate nu se mai poate schimba nimic acum,aceasta situatie troneaza de prea mult timp ca sa se mai rastoarne acum in favorea ta sau a mamei,1-0 Bunica.

Inteleg ca mama ta a fost un fel de victim a educatiei vechi in care baiatul musai locuia cu parintii dupa casatorie,si numai femeile se mutau din casa lor parinteasca ducandu-se dupa sot.Un fel de lege nescrisa,cu mare effect in zonele rurale.
In urma acestei"mode"au aparut si bancurile,cantecele si zicalele care contin tema"soacra=poama acra".


Gandeste-te si tu,daca mama ta a acceptat situatia asta si I-a putut face fata atatia ani,este clar ca situatia merge mai inainte tot asa in termenii bunicii.
Ca sa schimbi o situatie trebuie sa I te opui ei si poate in cativa ani o schimbi,daca doresti.
La urma urmei si detaliile stabilite inainte de casatorie cu tatal tau raman valabile,mama ta stia dinainte in ce se baga.Poate sa accepte pana la capat ce i se intampla sau poate sa se impotriveasca si sa se desparta de ei 2(desi ar fi traumatizant dupa atatia ani de casnicie,la o varsta matura cu si copii mari).

In privinta bunicii,poti sa-ti iei orice ganduri de dresare.La 80 de ani nu o sa-ti faca tie pe plac sa aseze perfect servetul de bucatarie cum vrei sau sa nu linga lingurile.Simplul fapt ca locuiti in casa ei are si un pret(sau este casa parintilor tai si ea s-a mutat?)
Desi si spune ca batranii sunt intelepti,multi sunt ursuzi si incapatanati,chiar rautaciosi.
Dar asta este si urmarea faptului ca oamenii nu asculta de Dumnezeu si nu isi dau silinta sa traiasca bine unii cu altii.

Banuiesc ca bunica ta nu este credincioasa?
Daca ar fi fost,ar fi fost o femeie mai buna,mai blanda,mai apropiata de femeile din familie.

Pacat...
Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau.Nu se poate rezolva decat facandu-ti viata ta,mutandu-te,incropind propria familie.
Daca atmosfera este tensionata,poti cauta doar o camera cu chirie,intr-un apartament cu alte fete.Se gasesc relativ usor,bani sa ai :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2013, 12:53:08
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Situatia este de asa natura incat nu ma pot muta cel putin inca un an de acum inainte.
Initial tata locuia cu mama , dar la plansetele si insistentele matusilor lui care ii spuneau cat sufera mama lui dupa el, s-a mutat inapoi. Atunci mama l-a urmat, ea facand naveta pt ca lucra in alt oras, situatie care s-a mentinut pana cand era gravida in luna 7 cu primul copil. Bunica nu a vrut-o niciodata dar nici nu i-a lasat sa isi faca viata lor. Asa cum am postat initial, cand s-a ivit ocazia unui apartament nu s-a concretizat si acum avem toti de suferit.
Intelegerea nu a fost asa de la inceput, mama nici acum nu accepta situatia, iar eu am preluat toate frustrarile si comportamentul ei.
Bunica nu poate sta la tara pt ca e bolnava de picioare. Si-a terminat sanatatea din cauza ca toata viata a avut 150 kg , si noi suportam consecintele ( nu ma intelegeti gresit stiu ca are dureri si ca nici ei nu ii este bine, batranetea e grea). Ea e adventista, nu pot sa ard tamaie in casa decat cu scandal pt ca se sufoca si zice ca miroase a mort.
Nu pe ea vreau sa o schimb pt ca stiu ca e imposibil, ci pe tata. Mor pt ca nu intelege care este familia lui, parca are facute farmece, nu stie sa managerieze situatia, suporta orice de la bunica, si ne obliga si pe noi sa facem la fel sa tacem din gura si sa facem ce zice ea. Lucrul care ma termina psihic este ca tata s-a imbolnavit iar ma-sa il chinuie mereu pt nevoile ei, il alearga la medici il pune la cheltuieli mari pt lucruri imaginare, spune ca are cancer de piele, diabet, infectie la rinichi, tensiune si nu are nici pe dracu (ma scuzati). Mama a tinut cu dintii familia.

Eu nu imi doresc familie, nici nu suport gandul, daca as avea un partener sunt sigura ca as razbuna tot ce a patit mama.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 12.09.2013 at 13:14:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare