Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2012, 00:40:30
TudorN TudorN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 5
Implicit Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ?

Buna seara :) . Dupa ce am postat acum ceva vreme o nelamurire cu privire la tatuare, si am avut parte de raspunsuri foarte bune, m-am gandit ca sa revin cu o alta intrebare, in incercarea de a mai clarifica dezordinea care o am in cap.
Cam de pe la 7/8 ani(cam de pe atunci mai tin minte, am 20 acum), am niste vise destul de "ciudate". In ce sens "ciudate"? Pai mai tot timpul visez cum exorcizez copii(fete de cele mai multe ori), barbati,femei, fac anumite ritualuri in limba latina de purificare/exorcizare, ma "lupt" cu demoni, diavoli si tot felul de "creaturi"; si in ultimul an cel putin, toate aceste exorcizari si ritualuri visez ca le fac doar intr-un singur loc, si anume la casa bunicii.Insa astfel de vise, le am dupa cum am mai spus de ceva vreme, si tot am incercat sa le caut o semnificatie, sa imi dau seama ce ar putea insemna.
O sa sune stupid probabil pentru unii, insa pe langa aceste vise, am mai avut pe perioada copilariei si anumite "experiente", cele mi le mai amintesc foarte bine ar fi noaptea de inviere cand aveam in jur de 6 ani, in care eu cu un var de al meu in timp ce ne alergam prin jurul bisericii, am vazut o lumina foarte puternica, alb-galbuie ca "iesea" dintr-o piatra de mormint aflata in spatele bisericii - e foarte greu de uitat pentru ca ambii am vazut acelasi lucru, nu mai era nimeni in jur, nici o sursa care ar fi putut produce acea lumina. O experienta similara a fost cand am vazut o lumina asemanatoare care se ridica spre cer, deasupra unui cimitir sau momentul in care dupa un accident in care am fost implicat eu cu tatal meu, noaptea, in timp ce dormea, am putut sa zaresc deasupra capului lui o mica flacara rosie care a parut ca si cum s-ar fi stins.
Iar o alta intamplare care merita mentionata cred eu, a avut loc acum 1 an cand in timp ce dormeam, am fost trezit, in jur ora 1 noaptea, de o lumina galbena puternica care imi era reflectata in ochi, insa partea ciudata e ca lumina venea din coltul de sus al camerei, eu avand pat supraetajat eram foarte aproape de acel colt de camera , insa nu vedeam de unde vine lumina. Am adormit foarte rapid inapoi, fara sa imi dau seama de la ce era acea lumina. M-am trezit din nou la 3 noaptea, insa de data aceasta nu ma puteam misca, corpul imi era paralizat; incercam sa misc, sa tip sa cer ajutor, dar numai ochi ma puteam folosi. Apoi am simtit ca ma ridic spre tavan, ca incep sa plutesc, iar in tot acest timp un suierat ca de vant sau mai bine zis un sunet facut parca un elicopter care decoleaza, imi suna in ureche din ce in ce mai rapid (primul meu gand atunci a fost "gata, cred ca mor!" :) ).Chestia asta a durat pana cand aproape am atins tavanul, apoi am avut o senzatie ca si cum as fi cazut inapoi in corp, inima a inceput sa imi bata de aproape imi sarea din piept iar un țiuit foarte ascutit a inceput sa imi sune in ureche.Intreaga experienta a durat vreo 3 minute, si eram treaz, constient. Am incercat sa ma documentez despre ce mi s-a intamplat dar am gasit raspunsuri de la paralizie in somn, pana la "trezirea chakrei".
Probabil ca pentru unii o sa para aberatii tot ce am scris, pentru unii amuzant si unii poate chiar vor sti exact despre ce e vorba.
Vreau sa stiu ce parere aveti dumneavoastra, cei care stiti mai multe despre aceste lucruri, spiritualitate, religie; sa stiu daca acele vise si intamplari au insemnat ceva, sa le dau importanta, sau sa le trec cu vederea.(sa imi iertati eventualele greseli gramaticale, cuvinte care se repeta, idei care poate nu au sens)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2012, 08:58:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

cand mai aveti astfel de experiente, chemati numele Domnului si vedeti ce se intampla, ar trebui ca fenomenul respectiv ori sa se intensifice daca e de la Dumnezeu ori sa dispara daca e de la Diavolul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2012, 18:15:52
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

a-ti auzit vreodata de cosmaruri?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2012, 09:53:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
ati auzit vreodata de cosmaruri?
auzit si avut, toata lumea.

cosmarurile sunt provocate de indispozitii in timpul somnului, ganduri negative din timpul zilei etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2012, 19:46:52
Adelline4k Adelline4k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Despre vise

As dori sa stiu de ce nu pot sa-l visez pe tatal meu,care a murit in urma cu o luna,in urma unei suferinte groaznice cauzata de un cumplit cancer pulmonar.Noi am vrea sa stim ce e cu el,ne gandim tot timpul la el,la cum a suferit,la ceea ce a spus,a facut,ne e dor de el si nu avem nicio informatie. Tin sa precizez ca desi suferim enorm dupa pierderea lui,avem totusi un sentiment foarte ciudat de liniste si mangaiere,total inexplicabil si neasteptat.Daca ii este bine,atunci de ce nu ne da niciun semn? Sau daca nu ii este bine,cum putem sa stim?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2012, 20:51:39
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelline4k Vezi mesajul
As dori sa stiu de ce nu pot sa-l visez pe tatal meu,care a murit in urma cu o luna,in urma unei suferinte groaznice cauzata de un cumplit cancer pulmonar.Noi am vrea sa stim ce e cu el,ne gandim tot timpul la el,la cum a suferit,la ceea ce a spus,a facut,ne e dor de el si nu avem nicio informatie. Tin sa precizez ca desi suferim enorm dupa pierderea lui,avem totusi un sentiment foarte ciudat de liniste si mangaiere,total inexplicabil si neasteptat.Daca ii este bine,atunci de ce nu ne da niciun semn? Sau daca nu ii este bine,cum putem sa stim?
Pentru ca nu a prins trenul de intoarcere.

Troll. Sincer nu e posibil ca un om normal, chiar si superstitios sa isi puna astfel de intrebari.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2012, 20:58:10
Adelline4k Adelline4k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Normal ca e posibil si normal ca se astepta la un raspuns competent. Daca nu sunteti competent,nu raspundeti. O persoana competenta intelege rostul intrebarii si faptul ca daca nu cunosti un lucru,nu poti sa fii sigur pe nimic. In fine. Nu raspunde daca nu stii nimic si nu intelegi lucruri profunde.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2012, 21:52:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelline4k Vezi mesajul
Normal ca e posibil si normal ca se astepta la un raspuns competent. Daca nu sunteti competent,nu raspundeti. O persoana competenta intelege rostul intrebarii si faptul ca daca nu cunosti un lucru,nu poti sa fii sigur pe nimic. In fine. Nu raspunde daca nu stii nimic si nu intelegi lucruri profunde.
Cum se tot "nasc" trolli pe aici cu idei profunde.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.11.2013, 08:37:00
Ovidiu2013 Ovidiu2013 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.11.2013
Mesaje: 16
Implicit

Sa sti ca si mie mi s-a intamplat sa visez astfel de exorcizari.
Inca din primii ani de viata am avut vise in care ma luptam in vis cu demonizati...
Ii imobilizam, ii bateam, ii umilieam si rosteam tot felul de cuvinte (nu stiu de unde le stiam) in numele lui Dumnezeu si a lui Iisus Hristos. Nu imi era frica de ei, ci doar in unele momente in care credeam ca am scos demonul sau demonii din persoana resepctiva urmand sa observ ca ochii se faceau din nou negrii si incepea o noua lupta.

Am tot felul de vise dinastea care nu ma sperie ca un cosmar adevarat, nu stiu din ce cauza dar nu sunt mai deloc speriat cand am astfel de vise.
Pot sa spun ca si eu am avut o singura experienta din-asta mai paranormala, eram foarte mic, aveam probabil 5-6 ani.
Pe atunci nu stiam ce rea e lumea, nu stiam prea multe de Dumnezeu si Diavol... eram prea pur ca sa zic asa.
Ma aflam la casa bunicilor, nu mai tin minte exact ce anotimp era, insa stiu ca ma aflam de foarte mult timp in pat (aveam o ora de somn bine stabilita de batrani, nu cred ca depaseam orele 22:00, asta in cazul in care nu eram obosit).

In seara respectiva pur si simplu nu aveam somn. Ca sa va explic putin circumstantele...probabil ca multi dintre voi care aveti bunicii/domiciliul in Ardeal (in cazul meu judetul Salaj), pe langa casa voastra, cu mai multe camere, aveti si o casa mai mica (numita cohe), o casa cu o singura camera-bucatarie. Ei bine dormeam acolo cu bunicii mei, iar in mijlocul camerei era pusa o patura care imparatea camera in 2. Acea patura fusese pusa acolo dinainte sa adorm eu pentru ca lumina trimisa de bec sa nu ma deranjeze.

Bun, in pozitia in care ma aflam eu, puteam sa vad patul bunicilor care era paralel cu patul meu, dincolo de patul lor, era geamul (un geam mic care avea vedere in curtea din fata) si pe aceeasi perete cu geamul mic, era usa, insa nu avem vedere la usa deoarece ma bloca sa o vad, patura de care v-am spus mai sus.

Stateam in pat inca de cand bunicii mei erau treji, dupa ceva timp acestia si-au terminat treburile, si-au spus rugaciunile si s-au bagat la somn. Eu tot nu intelegeam de ce nu pot sa adorm. Cred ca era trecut de ora 00:00, doar cred, nu stiu sigur dar la cat am stat in pat fara sa adorm, mi s-a parut foarte mult. La un moment-dat, ma uitam pe fereastra aceea mica, si am vazut o lumina alba...care parea sa fie un fel de stralucire sau o protectie pentru un corp... In momentul respecti eram uimit de ceea ce vedeam, nu imi era frica din cate imi aduc aminte, pentru ca pe atunci nu stiam ce este binele si raul. Acum vine partea interesanta...Am reusit sa imi dau seama (nu sa vad), ca lumina respectiva o sa intre in camera prin dreptul usii, insa acesta nu a deschis-o, a trecut pur si simplu prin ea. De ce va spun asta? Eu nu aveam vedere la usa camerei/cohei din cauza paturii, insa dupa aproximativ cateva secunde aceasta lumina a trecut doar jumatate prin patura din mijlocul camerei, jumate era trecuta de patura, si jumate in spatele paturii, nu stiu exact cum sa va explic. In momentul acela am simtit o pace... daca stau bine sa descriu, era un copil mai inalt ca mine cam cu un cap...avea haine albe si era protejat de aceasta lumina puternica, ciudat e faptul ca acea lumina nu lumina camera deloc, vedeam bine acel copilas si deja incepusem sa ma sperii putin, deoarece se uita fix la mine din mijlocul camerei...imaginati-va un copil care statea cu patura pana in dreptul nasului si doar ochii erau afara pentru a-l vedea. Tin minte ca ma uitam fix la el cu ochii larg deschisi. Dupa cateva secunde, am clipit... totul s-a dus!

Poate ca multi ma veti crede nebun, sau ca somnul/oboseala imi juca feste, sau ca nu eram treaz ci defapt visam.
Vreau sa va asigur ca nu a fost un vis, imi aduc aminte perfect ca in seara respectiva nu am avut somn deloc pana sa mi se arate acea persoana (daca e drept sa zic asa).
Tin minte ca incercam sa nu ma foiesc si sa nu ma misc pentru a nu-si da seama bunicii mei ca eu sunt treaz la o ora asa de tarzie.
Acum insa cred ca in noaptea respectiva, mi s-a aratat un inger, sau a fost chiar Iisus Hristos pe care il vedeam in forma de copilas. Nu inteleg de ce mi s-a aratat, insa stiu sigur ca Dumnezeu a avut un plan de mi s-a intamplat.

In momentul de fata sunt pasionat de tot felul de fenomene paranormale.
Ma documentez tot mai mult pe Internet, prin Biblie, prin documentare, filme si asa mai departe.

Last edited by Ovidiu2013; 28.11.2013 at 08:40:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42