Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2011, 21:33:17
credetot credetot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Mesaje: 1
Implicit din toata lumea adunate...

draga crestina , atat timp cat voi credeti in dragostea voastra cu adevarat , sunteti ai lui Dumnezeu ,nu va luati decat dupa lumina inimilor voastre . cand / daca aceasta s-a stins , nu va mai ajuta nici o religie . si retineti:CREDINTA UNESTE OAMENII iar RELIGIA II INVRAJBESTE . sunt unul cu experienta unei casatorii DIN DRAGOSTE care a luptat impotriva tuturor (familiile noastre ,preotii de ambele culte ,apropiati ) iar acum dupa 26 ani ,cu copii mari , minunati , suntem admirati si respectati de toti cei care la inceput nu ne acordau mai mult de 2 luni de convetuire....si mai mult , avem o familie prietena care e formata din sotia divortata cu un copil( ortodoxa ) si el catolic , au impreuna un alt copil ,s-au casatorit la ortodoxi ,k biserica catolica i-a refuzat , fiecare isi urmeaza credinta lui si se impaca de minune . pt ca la urma urmei Dumnezeul nostru este un dumnezeu al dragostei , nu ? atunci de unde atata ura intre crestini ???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.07.2011, 01:12:08
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Smile

Citat:
În prealabil postat de credetot Vezi mesajul
draga crestina , atat timp cat voi credeti in dragostea voastra cu adevarat , sunteti ai lui Dumnezeu ,nu va luati decat dupa lumina inimilor voastre . cand / daca aceasta s-a stins , nu va mai ajuta nici o religie . si retineti:CREDINTA UNESTE OAMENII iar RELIGIA II INVRAJBESTE . sunt unul cu experienta unei casatorii DIN DRAGOSTE care a luptat impotriva tuturor (familiile noastre ,preotii de ambele culte ,apropiati ) iar acum dupa 26 ani ,cu copii mari , minunati , suntem admirati si respectati de toti cei care la inceput nu ne acordau mai mult de 2 luni de convetuire....si mai mult , avem o familie prietena care e formata din sotia divortata cu un copil( ortodoxa ) si el catolic , au impreuna un alt copil ,s-au casatorit la ortodoxi ,k biserica catolica i-a refuzat , fiecare isi urmeaza credinta lui si se impaca de minune . pt ca la urma urmei Dumnezeul nostru este un dumnezeu al dragostei , nu ? atunci de unde atata ura intre crestini ???
Multumesc pentru speranta care mi-ati dat-o.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2011, 02:55:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Fiecare mergea la biserica lui.
Halal casnicie,ne pupam la poarta si fiecare in drumul lui eu asta nu vad o casnicie decit un compromis.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2011, 03:02:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credetot Vezi mesajul
draga crestina , atat timp cat voi credeti in dragostea voastra cu adevarat , sunteti ai lui Dumnezeu ,nu va luati decat dupa lumina inimilor voastre . cand / daca aceasta s-a stins , nu va mai ajuta nici o religie . si retineti:CREDINTA UNESTE OAMENII iar RELIGIA II INVRAJBESTE . sunt unul cu experienta unei casatorii DIN DRAGOSTE care a luptat impotriva tuturor (familiile noastre ,preotii de ambele culte ,apropiati ) iar acum dupa 26 ani ,cu copii mari , minunati , suntem admirati si respectati de toti cei care la inceput nu ne acordau mai mult de 2 luni de convetuire....si mai mult , avem o familie prietena care e formata din sotia divortata cu un copil( ortodoxa ) si el catolic , au impreuna un alt copil ,s-au casatorit la ortodoxi ,k biserica catolica i-a refuzat , fiecare isi urmeaza credinta lui si se impaca de minune . pt ca la urma urmei Dumnezeul nostru este un dumnezeu al dragostei , nu ? atunci de unde atata ura intre crestini ???
Dar nu e ura dle religii diferite in casa provoaca un talmes balmes sa zic asa numai e sarbatoare numai e obiceiuri copii nu stiu in care parte sa treaca e o amestecatura dle si treburile nu merg bine,daca a mers la dnata nu inseamna ca ati dus o viata crestina acolo,fiecare la biserica lui ce-i asta suna rau de tot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2011, 08:22:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Halal casnicie,ne pupam la poarta si fiecare in drumul lui eu asta nu vad o casnicie decit un compromis.
Asemenea casnicii exista,si una dintre ele eu o cunosc f bine:mama si tatal meu!
Una este cand stii la inceputul casniciei in ce te bagi si alta este cand unul dintre ei se converteste pe drum,asa cum s-a intamplat cu mama.Ar fi un lucru nedorit sa se desparta acum la batranete din cauza religiilor diferite!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.07.2011, 11:51:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e vorba sa se desparta, pana la urma nu e vorba de verdicte, daca unul e asa si unul asa o sa fie sigur asa .. sunt niste probleme previzibile, deloc neglijabile, pe de o parte iar pe de alta parte e vorba de constatari si anume ca la casatorii mixte se ajunge pentru ca cel putin unul din cei doi nu-si iau credinta in serios sau oricum are o lista de prioritati la care viata de credinta nu este in nici un caz pe primul loc.

Dar nu asta e tragedia cea mare, daca ar fi situatia asa doar la cei care ajung la casatorii mixte, bine ar fi, din pacate pentru multi dintre noi situatia e la fel de tragica (avem prioritati gresit aranjate) doar ca nu se vede asa limpede ca in cazurile astea.

Iar in cazul unui casatorii deja incheiate, daca unul din soti o apuca pe un drum ratacit dar totusi nu pune in pericol familia din nici un punct de vedere, nu e motiv de despartire, poate fi un impas, chiar o tragedie, dar avem datoria de a ne ruga pentru el(ea).

Oricum, cel cu credinta buna s-ar putea sa aiba de dat socoteala pentru celalalt..

Last edited by AlinB; 14.07.2011 at 11:55:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.07.2011, 13:29:06
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit draga Marinela

"Dumnezeu este dragoste", eu atata vreau sa stiu. sotul meu a trecut la ortodocsi si e tare bucuros de treaba asta. e mandru sa isi puna cruciulita ortodoxa si sa isi faca semnul Crucii in stil ortodox. insa continua sa aiba rugaciunile sale catolice si sarbatorile la fel.
ti se spune ca daca veti avea copii nu vor stii ce sarbatori sa tina si se va face citez "un talmes-balmes". eu ma gandesc ca nu e bai daca tii Pastele de doua ori, cu atat mai mare bucuria in familie. noi acasa avem icoane ortodoxe si icoane catolice si mergem impreuna la biserica catolica din cartierul nostru. cand suntem in romania mergem la biserica ortodoxa, unde avem si un duhovnic.
daca voi vreti sa va pastrati fiecare religia, cu atat mai bine. unde exista dragoste si intelegere e si Dumnezeu cu voi. sunt convinsa ca veti gasi un preot deschis la minte care sa va cunune. oamenii astia de pe forum nu va cunosc si nu-l cunosc pe prietenul tau. tu stii cum e sufletul lui. nu te lasa cu una cu doua. religiile au despartit destui oameni si au provocat destul rau. iti doresc multa fericire si o casnicie minunata!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.07.2011, 13:46:20
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce dor mi-e de vremurile cand sarbatoream Sfintele Pasti de doua ori...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.07.2011, 14:04:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Ce dor mi-e de vremurile cand sarbatoream Sfintele Pasti de doua ori...
De Mos Craciun, nu?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.07.2011, 14:08:10
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De Mos Craciun, nu?
Nuuu Mos Craciun si Mos Niculas erau deodata
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nunta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Biserici Primare era Ortodox sau catolic ioan_strainul Despre Biserica Ortodoxa in general 27 18.02.2011 14:24:09
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29