Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.10.2011, 20:15:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stim, esti singurul din lume, toti ceilalti spun ca apa se strica.
nu as fi singurul, daca si voi ati avea curajul sa faceti experimentul meu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.10.2011, 20:39:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stim, esti singurul din lume, toti ceilalti spun ca apa se strica.
nu exista dovada care sa demonstreze clar ca apa se strica mai repede decat aghiazma. sau invers, ca aghiazma rezista mai mult decat apa chioara, in aceleasi conditii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2011, 19:27:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu exista dovada care sa demonstreze clar ca apa se strica mai repede decat aghiazma. sau invers, ca aghiazma rezista mai mult decat apa chioara, in aceleasi conditii.
Vezi documentarul "Memoria apei"!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2012, 19:32:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Aceasta discutie , pt. cei care cu adevarat sunt interesati sa cunoasca lucruri adevarate , poate fi interesanta si cu mult folos . Pt. cei care sunt gata numai decit sa sara la polemica poate fi , si este sigur, sminteala .
Cu aceasta postare , scopul meu nu este sa polemizez , motiv pt. care nici nu voi raspunde celor dornici de vorbaraie.
Dar am sa va spun parerea mea , cunoascuta si invatata de la monahi, despre aghiasma si despre stricarea ei , care desigur este un fenomen care se poate intimpla oricui si care nu trebuie sa mire pe nimeni .

Stim ca slujbele bisericii se impart in sfinte taine si ierurgi (= slujbe prin care se sfintesc/binecuvinteaza obiectele si parti ale naturii inconjuratoare necesare omului in existenta sa). Ca tip de slujba mai sunt si cele 7 laude aduse Domnului zilnic , dar despre acestea nu discutam , nu face obiectul discutiei .
Ei bine, in sfintele taine , cel care implineste si savirseste defapt aceasta sfinta taina este Hristos insusi , preotul fiind doar un mijloc vazut de actiune pe timpul slujbei . Si desi i se cer anumite conditii speciale pt. a putea savirsi o sfinta taina (fara pacate mari, fara vicii precum alcoolul, fumatul , iubirea de arginti , desfrinarea , deslegarea lesle a pacatelor mari , nesingerarea din trup pe timpul slujbei, pregastirea speciala prin rugaciune, cuget netulburat de nimic cit mai posibil, curatia trupeasca , imbaierea generala inainte de slujba,etc) totusi, preotul chiar daca este un betiv , un fumator, un clevetitor, un mare cartofor, un mare iubitor de bani ca avar sau ca patron, un incurcat in multe procese publice , un practicant neostoit al ghitiei, etc , deci , totusi slujba se implineste , are afect si este considerata valida deoarece tocmai implinitorul jertfei tainei este insussi Hristos iar preotul doar un mijlocitor.
Adica , darurile se transforma in Trupul si Singele Domnului , botezul este valid , cununia la fel , maslul asisderea , mirungerea intocmai , s.a.m.d.
Asa este cu sfintele taine .
La savirsirea ierurgiilor, puterea sfintitoare a naturii , a materiei supuse sfintirii este direct dependenta de HARUL preotului, de cit har are el , de modul cum a stiut sa cultive harul dat la hirotonie, sa lucreze cu el, sa il sporeasca si sa il desavirseasca ! Sau vorbind in termeni populari, puterea lui ca preot va sfinti natura ... sau nu o va sfinti , desi el citeste ceva din Molitfelnic .
Acesta este si motivul (puterea harica) pt. care nu multi preoti se incumeta sa faca molitvele Sf. Vasile cel Mare si ale Sf. Ioan gura de aur cu scopul clar de a exorciza , deoarece daca se lupta cu ispititorul in mod direct si nu este tare vrednic se poate trezii cu mari surprize !

Exista un thread numit ,,Preoti fara har" unde fara sa vreau m-am trezit intr-o polemica cu ,,lore", cum ca cine sunt eu sa jignesc preotii , ca toti sunt cu har , ca una este harul si alta darul , s.a.m.d. I-am pus citeva intrebari dar a pre4ferat sa zica si sa fuga neavind cunostinte si argumente pt. discutie sau poate ca nu o tineau tariile sa discutam (nu stiu din care motive).
Pe baza celor spuse clar mai sus concluzionez ca exista preoti care nu au har , adica , mai au atit de putin datorita nevredniciei vietii traite si necultivarii corespunzatoare a harului primit la hirotonie , incit acea doza mica mai este poate doar pt. a mai fi deosebiti de mireni.

Revenind la aghiasma , da aghiasma se strica in mai multe situatii :
- atunci cind preotul nu are har(preot prea putin vrednic) sau nu este strict de ... ,,curat" . Slujba aghiasmei mici si mari sunt ierurgi cu scopul de sfintire a apelor , adica depind direct de vrednicia/harul preotului . In aceste cazuri , de obicei, aghiasma se strica la gust si la miros , se poate tulbura si miroase a ou clocit . Se arunca la flori sau intr-un loc curat in gradina.
Mie mi s-au intimplat toate acestea pe care vi le povestesc, dar cind se face ou clocit , nu mai chem acel preot niciodata la sfestanie !
- depozitarea in vase si in locuri necorespunzatoare . Pt. a evita orice surpriza care sa creeze si suspiciuni , sticla in care se va lua aghiasma poate fi de plastic sau de sticla , dar daca este din PET atunci aceasta va fi de apaminerala din care s-a turnat in pahar si bauta astfel pina la golire . Nu se sufla in PET (ca sa indrepti sticla turtita) nu se ,,buzeaza" la gura , nu se pune mina pe gura sticlei , etc, Apa minerala este sterila , scrie pe produs aceasta.
- daca in aghiasma a ajuns si busuioc (este vorba de sticla noastra) iar sticla este tinuta la semiintuneric sau intuneric (in camara , sevanta , sifonier, bufet de bucatarie modular sau nu ,etc) atunci in timp semintele din busuioc vor incolti si vor aparea doar niste fire albe (radacina) lungi de 3-5 centimetri.
- in zonele tarii in care apa este dura (mult calciu in apa) prin depozitarea aghiasmei va aparea cu timpul la suprafata lichidului o pojghita f. subtire transparenta alcatuita din flocoane f. fine solidarizate iontre el iar pe fund un depozit discret albicios. Se poate bea fara probleme sau se curata icoanele cu ea sau se pune la flori sau in gradina in locuri curate.
- aghiasma facuta cu apa de isvor poate genera uneori un depozit verzui , fara ca gustul si mirosul sa fie alterate. Cu aceasta se pot sterge iconele (icoanele se curata de praf numai cu cirpa umezita in aghiasma) sau se poate pune la flori , dar se poate si bea cu siguranta.
Aghiasma nu se strica de microbi in veci, chiar exista un sfint parinte , Sf. Ioan Hrisostom ca si Sf. Ap. Petru, care spune ca ,,...pe cele rele le stropim cu cele sinte si le facem curate si bune" . In baza acestei invataturi stim ca lucrurile casnice ale omului , in special cele folosite la baut, prepararea hranei , la imbaiere, la casa, pat, lenjerie, haine, etc atunci cind se spurca accidental ele se curata , se spala si se stropesc cu aghiasma , daca nu putem renunta la ele ( daca in putina de varza cade un soarice sau un sobolan, ori sarpe; daca in cazanul de facut tuica la fel, daca in cazanul cu carne/garnita se intimpla la fel, daca in covata de framintat piine si cozonaci la fel, daca in fintina cade soarice, pisica atunci se evacueaza/goleste , se spala bine , se cloreaza si apoi se sfinteste cu o ierurgie speciala, dupa un mort care a zacut si care a avut probleme de hemoragii masive ori pierderi de scaun , ori varsaturi profuze se va curata toata casa dupa inmormintare si se va sfesti, s.a.m.d.) si astfel devin iarasi bune de folosit.
- unblarea cu aghiasma ca si cu tamiie, tirnoseala, mir, smirna,fabricarea colivei, impartirea milosteniei pt adormiti , prepararea muraturilor ca si umblarea la ele in timpul iernii , de catre femei necurate , compromite sfintenia celor sfinte ca si calitatea celorlalte enumerate .
De ce aceasta ? Este fabulatie precum spune Noesissa , Fany si Ory ?
Nu este fabulatie , iar subiectul femeii necurate a fost dezbatut infocat si de nenumarate ori .
Feministele emancipate , enumerate ami sus si cite or mai fi inca, gresesc mult crezind si afirmind ca : Dumnezeu nu facut nimic spurcat, ca felul in care este femeia la estru este leul normal in care a lasat-o Dumnezeu si ca atare ea are voie astfel fiind sa faca coliva, muraturi ,s a umble cu cele sfinte si sa intre si in biserica ! Nimic mai gresit .
Eu personal am vazut preoti , de mir , este adevarat, care erau doctori in teologie si sustineau mai multe aberatii !
Dar de ce este aceasta mai noua si oculta parere ca femeia necurata este defapt curata ?
Sa nu creada cineva ca felul acesta de inmultire al omenirii este cel facut initial de Dumnezeu la creatie ! Nu , nu este acesta ! Acesta a fost doar ingaduit de Dumnezeu dupa caderea omului in pacat . In rai , Adam si Eva erau goi , Eva nu avea menstra, nu umbla cu tampoane sau cu bandaje, sau infasata . Adam nu se rusina de goliciunea lui sau cu atit mai mult Eva . Firea adamica a omului la creatie nu era ca si firea noastra cea de acum , fire cazuta sub pacat . Adam si eva erau puri , perfecti , adevarat cum spunem noi astazi despre noi in mod fals. aceasta puritate s-a pierdut prin caderea in pacat si prin blestemul lui Dumnezeu . astfel Eva a fost blestemata sa se chinuie in durerile facerii , asa a inceput sa fie menstrata si sa se ingaduie o alta cale de inmultire a oamenilor , alta decit cea care era harazita pt. purii Adam si Eva . Nu stim cum s-ar fi inmultit Adam si Eva , poate ca si ingerii , prin creatie individuala , daca nu ar fi cazut in pacat .
Si cu acest trp cazut au venit cei doi in aceasta lume .Multe au fost consecintele caderii lor , cel mai mare fiind moartea , dar au fost si multe altele la fel de impostante . Animalele din clipa alungarii din Rai simtind mirosul nou, poate neplacut , defapt clar neplacut , nici macar nu au mai recunoascut pe om , mai ales ca odata cu omul si ele au fost alungate din Rai , omul raminind insa pe mai departe stapin peste toata creatia .
Ne intareste noua proorocul David starea cazuta si murdara a omului atunci cin ne spune Psalmul 50 , pe care toti il rostuim cu buzele dar cu inima si ratiunea nu : ,,Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea " Iata deci ca zamislirea omului nu este una CURATA inaintea lui Dumnezeu , curata ar fi fost in Rai, iar fiecare nastere este vesnica in pacatul si blestemul lui Adam si al Evei !

CONTINUI IN POSTUL URMATOR
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2012, 19:33:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ei , atunci ne intrebam , cind este femeia curata si cind nu ?
Clar necurata este in timpul menstrei si cu necuratia ei istorica si cauzata de pacat nu poate sa se apropie de TRUPUL lui HRISTOS , adica de biserica sa si de cele sfinte . Nici cind este lehuza nu poate sa indrasneasca asa ceva , motiv pt. care molitva de curatire a mamei dupa 40 de zile de la nastere se face la casa femei sau in pridvorul bisericii.
Curata este atunci cind starea ei este oarecum asemanatoare cu cea din Eden si atunci poate sa se apropie de cele sfinte .
Hristos a restaurat trupul adamic si a inviat in acest trup curat cu care s-a si ridicat la cer. Nu a ingaduit nimanui sa se atinga de el , pt. ca ceilalti erau necurati . Cu acest trup adamic a iesit din mormint fara sa dea piatra la o parte , a trecut prin usile incuiate la apostoli , a mincat fagure si peste ... defapt a gustat si cu el s-a ridicat acolo unde era originea acestui trup, in Rai !
Iata care este trupul cel curat cu care l-a zidit Dumnezeu pe om , cel adamic, si nu acesta imbracat in piele si carne , cu menstra si cu alte slabiciuni ale lui ingaduit doar de Dumnezeu pt. vietuire dupa caderea in pacat . Deci ingaduit si nu cel initial, original , care crede Noesissa ca ar fi !

De aceea surorilor , eu cred ca este tare potrivita parerea sorei Icamilin, aceea de a nu umbla in perioada de necuratie cu lucruri sfinte si nici de biserica sa nu va apropiati . Iar aceasta nu este un precept din iudaism impotat si de ortodocsi . Si ce sa va spun, de canoane nici nu mai vorbim ! Iudaismul nu are mai nimic in comun cu ortodoxia sau daca aparent sunt puncte comune ele sunt total diferite ca inteles , cult, ritual , importanta .

Nu mai pot continua ideatia si explicatia dar va rog pe voi sa va ginditi ce fac preotii care indeamna femeile sa se creada tot timplul curate pe motiv ca Dumnezeu nu a facut nimic necurat , fara insa a judeca lucrarea lui Dumnezeu cind si cum este facuta . Cita suparare si sminteala pot crea fara a prinde chiar de veste !

NB : va rog sa ma iertati ca nu am mai avut timp sa corectez textul.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 17.02.2012 at 19:53:14.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2013, 11:23:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

La multi ani!
Lasand la o parte proprietatile fizico-chimice si biologice care probabil nu difera prea mult sau deloc fata de apa obisnuita, hai sa vorbim un pic despre proprietatile "spirituale" ale apei sfintite.
Din pacate nu am timp deloc sa mai stau probabil o sa citesc de pe mobil ce veti mai scrie cand voi putea. M-ar interesa urmatoarele aspecte:
1. ce simbolizeaza aghiasma mare, ce are in plus fata de aghiasma mica?
2. de ce se poate consuma numai o saptamana, apoi doar cu binecuvantare, la fel ca sfanta imparatasanie, si daca are aceasi valoare cu aceasta
3. daca se poate consuma aceasta saptamana de catre oricine si in orice conditii sau tot asa numai de cei care au ajunat, nu au facut pacate, etc.
Desigur daca reusec am sa intreb si duhovnicul, sau macar oamenii mai batrani si mai experimentati care frecventeaza biserica. Daca nu reusesc insa imi vor fi de mare folos eventualele dvs. raspunsuri pt care va multumesc anticipat si va doresc tuturor un an nou cat mai bun si mai implinit dpdv duhovnicesc.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2013, 12:22:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si eu am ... apa chioara intr-o sticla, din 1997. si e la fel de buna ca aghiazma ta. pariez.
Aura ta de sfintenie e de vina. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2013, 12:56:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Hristos a restaurat trupul adamic si a inviat in acest trup curat cu care s-a si ridicat la cer. Nu a ingaduit nimanui sa se atinga de el , pt. ca ceilalti erau necurati .
Parera ta, dobandita dupa intense meditatii si analize asupra Sf. Scripturi, cu post si rugaciune sau ai citit undeva?

Citat:
De aceea surorilor , eu cred ca este tare potrivita parerea sorei Icamilin, aceea de a nu umbla in perioada de necuratie cu lucruri sfinte si nici de biserica sa nu va apropiati . Iar aceasta nu este un precept din iudaism impotat si de ortodocsi . Si ce sa va spun, de canoane nici nu mai vorbim ! Iudaismul nu are mai nimic in comun cu ortodoxia sau daca aparent sunt puncte comune ele sunt total diferite ca inteles , cult, ritual , importanta .
Serios? Dar cum a ajuns in ortodoxie? A avut vreun sfant o revelatie ca asa trebuie facut?
In Legea Veche apar aceste concepte si interdicitii si de acolo au fost importate in ortodoxie.

S-a mai discutat despre asta, se pare ca nu toti Parintii au fost de acord in aceasta privinta, dar canoanele au ramas, de multe ori facand referinta unele la altele, fara a exista o origine clara, cu atat mai putin o hotarare cu valoare dogmatica in acest sens.

Citat:
Nu mai pot continua ideatia si explicatia dar va rog pe voi sa va ginditi ce fac preotii care indeamna femeile sa se creada tot timplul curate pe motiv ca Dumnezeu nu a facut nimic necurat , fara insa a judeca lucrarea lui Dumnezeu cind si cum este facuta . Cita suparare si sminteala pot crea fara a prinde chiar de veste !
Pana la urma despre ce necuratie vorbim?
Fizica sau spirituala?

Este femeia necurata spiritual pentru un proces biologic care se petrece indiferent de vointa ei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2013 at 12:58:25.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2013, 13:18:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
La savirsirea ierurgiilor, puterea sfintitoare a naturii , a materiei supuse sfintirii este direct dependenta de HARUL preotului, de cit har are el , de modul cum a stiut sa cultive harul dat la hirotonie, sa lucreze cu el, sa il sporeasca si sa il desavirseasca ! Sau vorbind in termeni populari, puterea lui ca preot va sfinti natura ... sau nu o va sfinti , desi el citeste ceva din Molitfelnic .
Poti sa citezi dogmatica ortodoxa care sa sustina punctul de vedere ca "tainele" se savarsesc cu putere de sus iar "ierurgiile" exclusiv cu muschiu' duhovnicesc al preotului?

Citat:
Acesta este si motivul (puterea harica) pt. care nu multi preoti se incumeta sa faca molitvele Sf. Vasile cel Mare si ale Sf. Ioan gura de aur cu scopul clar de a exorciza , deoarece daca se lupta cu ispititorul in mod direct si nu este tare vrednic se poate trezii cu mari surprize !
Nu se incumeta pentru ca le este frica, stiind ca au o viata lumeasca si nu vor "sa se strice cu dracu'".
De altfel stiu si cazul invers, in care preoti care nu pareau sa straluceasca prin cine stie ce viata duhovniceasca le faceau fara probleme si nu s-au pagubit cu nimic (poate chiar dimpotriva..).

Citat:
Exista un thread numit ,,Preoti fara har" unde fara sa vreau m-am trezit intr-o polemica cu ,,lore", cum ca cine sunt eu sa jignesc preotii , ca toti sunt cu har , ca una este harul si alta darul , s.a.m.d. I-am pus citeva intrebari dar a pre4ferat sa zica si sa fuga neavind cunostinte si argumente pt. discutie sau poate ca nu o tineau tariile sa discutam (nu stiu din care motive).
Lore are dreptate in cazul asta.
Singura latura in care se cunoaste harul personal al preotului este cel al managementului duhovnicesc, adica cum se manifesta preotul in relatie cu credinciosii, in special la spovedanie, unde poate da sfaturi mai mult sau mai putin inspirate, unde poate da canoane mai mult sau mai putin inspirate (desi si Dumnezeu are rolul sau aici daca omul vine cu credinta si pocainta).

Citat:
Pe baza celor spuse clar mai sus concluzionez ca exista preoti care nu au har , adica , mai au atit de putin datorita nevredniciei vietii traite si necultivarii corespunzatoare a harului primit la hirotonie , incit acea doza mica mai este poate doar pt. a mai fi deosebiti de mireni.
Nu poti concluziona nimic pentru ca cele de mai sus sunt teologumene (sau mai rau) si nu argumente in acest sens.


Citat:
Mie mi s-au intimplat toate acestea pe care vi le povestesc, dar cind se face ou clocit , nu mai chem acel preot niciodata la sfestanie !
Deci, dupa tine barbatul nu poate fi "necurat" la modul la care sa strice cele sfintite, doar femeia (si inca printr-un proces biologic involuntar)?

Citat:
sticla in care se va lua aghiasma poate fi de plastic sau de sticla , dar daca este din PET atunci aceasta va fi de apaminerala din care s-a turnat in pahar si bauta astfel pina la golire . Nu se sufla in PET (ca sa indrepti sticla turtita) nu se ,,buzeaza" la gura , nu se pune mina pe gura sticlei , etc, Apa minerala este sterila , scrie pe produs aceasta.
Citat:
Aghiasma nu se strica de microbi in veci,
Atunci pentru ce anume toate precautiunile de mai sus?

Citat:
atunci cind se spurca accidental ele se curata , se spala si se stropesc cu aghiasma , daca nu putem renunta la ele ( daca in putina de varza cade un soarice sau un sobolan, ori sarpe; daca in cazanul de facut tuica la fel, daca in cazanul cu carne/garnita se intimpla la fel, daca in covata de framintat piine si cozonaci la fel, daca in fintina cade soarice, pisica atunci se evacueaza/goleste , se spala bine , se cloreaza si apoi se sfinteste cu o ierurgie speciala, dupa un mort care a zacut si care a avut probleme de hemoragii masive ori pierderi de scaun , ori varsaturi profuze se va curata toata casa dupa inmormintare si se va sfesti, s.a.m.d.) si astfel devin iarasi bune de folosit.
Fara suparare, dar astea sunt idei de la tara din urma cu un secol si, a unor oameni care nu pot face diferenta intre o problema de ordin medical si una de ordin spiritual.

Iti aduc aminte ca soarecele, sobolanul, sarpele - nu mai sunt considerate animale spurcate in NT.
Singura problema daca un soarece/sobolan intra in contact cu alimentele este de ordin medical, fiind purtatoare de virusi.

La fel, tot problema de ordin medical este si daca iti pica un animal intr-o fantana si moare acolo si mai sta si cateva zile la "macerat", poate sa fie si miel sau pasare, tot belea este.
Cu mortul la fel.

Confuziile astea vin dintr-un mediu si dintr-o perioada in care educatia medicala era f. defectiva iar aghiasma era printre putinele mijloace medicale la indemana.

Citat:
Feministele emancipate , enumerate ami sus si cite or mai fi inca, gresesc mult crezind si afirmind ca : Dumnezeu nu facut nimic spurcat, ca felul in care este femeia la estru este leul normal in care a lasat-o Dumnezeu si ca atare ea are voie astfel fiind sa faca coliva, muraturi ,s a umble cu cele sfinte si sa intre si in biserica ! Nimic mai gresit .
Eu nu sunt "femeie emancipata".

Menstruatia nu o fi poate normala in sensul "adamic" (adica.."evic" de fapt), sunt deschis la discutii vizavi de faptul daca aduce si o vina spirituala in momentul in care se produce, dar legatura cu muraturile este chiar ridicola si cred ca arata tot mai mult ca aceste concepte sunt legate de confuzia de care aminteam mai sus (problema medicala/bacteriologica - problema spirituala)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2013 at 14:26:15.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2013, 15:05:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aura ta de sfintenie e de vina. :)
ce faci, mă deconspiri? :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 10:13:41
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 18:50:35