Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2012, 00:40:30
TudorN TudorN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 5
Implicit Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ?

Buna seara :) . Dupa ce am postat acum ceva vreme o nelamurire cu privire la tatuare, si am avut parte de raspunsuri foarte bune, m-am gandit ca sa revin cu o alta intrebare, in incercarea de a mai clarifica dezordinea care o am in cap.
Cam de pe la 7/8 ani(cam de pe atunci mai tin minte, am 20 acum), am niste vise destul de "ciudate". In ce sens "ciudate"? Pai mai tot timpul visez cum exorcizez copii(fete de cele mai multe ori), barbati,femei, fac anumite ritualuri in limba latina de purificare/exorcizare, ma "lupt" cu demoni, diavoli si tot felul de "creaturi"; si in ultimul an cel putin, toate aceste exorcizari si ritualuri visez ca le fac doar intr-un singur loc, si anume la casa bunicii.Insa astfel de vise, le am dupa cum am mai spus de ceva vreme, si tot am incercat sa le caut o semnificatie, sa imi dau seama ce ar putea insemna.
O sa sune stupid probabil pentru unii, insa pe langa aceste vise, am mai avut pe perioada copilariei si anumite "experiente", cele mi le mai amintesc foarte bine ar fi noaptea de inviere cand aveam in jur de 6 ani, in care eu cu un var de al meu in timp ce ne alergam prin jurul bisericii, am vazut o lumina foarte puternica, alb-galbuie ca "iesea" dintr-o piatra de mormint aflata in spatele bisericii - e foarte greu de uitat pentru ca ambii am vazut acelasi lucru, nu mai era nimeni in jur, nici o sursa care ar fi putut produce acea lumina. O experienta similara a fost cand am vazut o lumina asemanatoare care se ridica spre cer, deasupra unui cimitir sau momentul in care dupa un accident in care am fost implicat eu cu tatal meu, noaptea, in timp ce dormea, am putut sa zaresc deasupra capului lui o mica flacara rosie care a parut ca si cum s-ar fi stins.
Iar o alta intamplare care merita mentionata cred eu, a avut loc acum 1 an cand in timp ce dormeam, am fost trezit, in jur ora 1 noaptea, de o lumina galbena puternica care imi era reflectata in ochi, insa partea ciudata e ca lumina venea din coltul de sus al camerei, eu avand pat supraetajat eram foarte aproape de acel colt de camera , insa nu vedeam de unde vine lumina. Am adormit foarte rapid inapoi, fara sa imi dau seama de la ce era acea lumina. M-am trezit din nou la 3 noaptea, insa de data aceasta nu ma puteam misca, corpul imi era paralizat; incercam sa misc, sa tip sa cer ajutor, dar numai ochi ma puteam folosi. Apoi am simtit ca ma ridic spre tavan, ca incep sa plutesc, iar in tot acest timp un suierat ca de vant sau mai bine zis un sunet facut parca un elicopter care decoleaza, imi suna in ureche din ce in ce mai rapid (primul meu gand atunci a fost "gata, cred ca mor!" :) ).Chestia asta a durat pana cand aproape am atins tavanul, apoi am avut o senzatie ca si cum as fi cazut inapoi in corp, inima a inceput sa imi bata de aproape imi sarea din piept iar un țiuit foarte ascutit a inceput sa imi sune in ureche.Intreaga experienta a durat vreo 3 minute, si eram treaz, constient. Am incercat sa ma documentez despre ce mi s-a intamplat dar am gasit raspunsuri de la paralizie in somn, pana la "trezirea chakrei".
Probabil ca pentru unii o sa para aberatii tot ce am scris, pentru unii amuzant si unii poate chiar vor sti exact despre ce e vorba.
Vreau sa stiu ce parere aveti dumneavoastra, cei care stiti mai multe despre aceste lucruri, spiritualitate, religie; sa stiu daca acele vise si intamplari au insemnat ceva, sa le dau importanta, sau sa le trec cu vederea.(sa imi iertati eventualele greseli gramaticale, cuvinte care se repeta, idei care poate nu au sens)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42