Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 22.11.2012, 15:24:31
neica_nimeni2's Avatar
neica_nimeni2 neica_nimeni2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Post Exista si o cosmogeneză/cosmologie bisericească ortodoxă

Deși pare ușor off topic, are o strânsă legătură cu el.

Site-ul http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Facerea.html prezintă, așa cum îi spune numele, atât învățătura ortodoxă despre viață, cât și, așa cum era normal și rațional, învățătura ortodoxă despre locul în care apare aceasta, și mai târziu, cununa creației și sensul ei, Omul, anume cosmosul: http://www.hexaimeron.ro/Cosmologie/...osmologie.html

Între ele există o strânsă legătură unitară, sunt roadele și învățătura aceluiași Creator, primite și tâlcuite de către aceiași prooroci, Apostoli și Sfinți Părinți și nu pot fi nicidecum despărțite arbitrar.
Cine primește, crede și mărturisește pe una (viața), va primi coerent și consecvent și pe cealaltă (cosmosul). Una pe alt se țin sau cad.
Aceasta este viziunea "catholică" (deplină).

Întrucât ne aflăm pe forumul www.crestinortodox.ro, credem că aici trebuie expus și susținut punctul ortodox de vedere, cuprins în învățătura Bisericii despre lume/cosmos: apariția ei, locul, momentul, cauza, scopul, sensul, modul. Această învățătură este revelată de Dumnezeu și primită de om.

Întrucât există un singur Dumnezeu, El dă o singură revelație, dar ea este dată pe două "căi": Sfânta Scriptură (proorocii și Apostolii) și Sfânta Tradiție (Sfinții Părinți și scriitorii bisericești)
Creștinii ortodocși trebuie să le cunoască, creadă și mărturisească pe acestea, și să respingă tot ceea ce contrazice această învățătură revelată.

Învățătura revelată poate fi numită "dreapta credință" și conține ceea ce la modul general se cheamă "dogme".

Abaterea de la învățătura ortodoxă se cheamă eterodoxie, sau kakodoxie și conține ceea ce la modul general se cheamă "erezii".

Ereziile majore au fost osândite la cele Sfinte 7 Sinoade Ecumenice. În afara acestora pot exista o sumedenie de erezii care nu au făcut obiectul acestor Sinoade, și, ca atare nu au fost definite și osândite formal.

Pentru unii acest lucru echivalează cu faptul că, cel puțin deocamdată, ele pot fi considerate teologumene, sau cel puțin opinii teologice.

La fel stau lucrurile și cu dogmele: se insistă uneori în același mod, că doar cele formulate la Sinoade au acest statut, restul învățăturilor din Scriptură și Tradiție având o tratare liberă, fluctuantă și negociabilă, supusă dezbaterilor și revizuirilor, cel puțin până la întrunirea unui nou Sinod, care să fie cel puțin "pan ortodox"

Aceste opinii menționate nu sunt ortodoxe, Biserica a considerat că Scriptura și Părinții trebuie, așa cum s-a spus, primiți ca fiind purtători unor adevăruri de credință insuflate de către Duhul Sfânt.

Învățătura științei de azi despre cosmos - cosmogeneza, cosmologia, astrofizica, etc. - este în contradicție flagrantă și radicală cu învățătura Bisericii, lucru ce poate fi probat cu ușurință atunci când ele sunt puse în paralel.
Dar, întrucât știința este atee și s-a scos singură în afara Bisericii, s-ar putea cumva, mai mult sau mai puțin, ignora ereziile ei.

Problema apare atunci când aceste "erezii științifice" pătrund în BIserică, amestecând ereziile și viziunea lor alternativă și atee cu revelația dumnezeiască. În cazul când cineva a conștientizat acest lucru, simte în inima sa datoria sobornicească de a lepăda ereziile acelea, și de a mărturisi învățătura dumnezeiască revelată și mântuitoare, chiar și cu riscul de a fi în contrasens cu opinia majorității contemporanilor, marginalizat și batjocorit.

Criteriul adevărului de credință în Biserică a fost, este și va rămâne consensul cu Scriptura și Sfinții Părinți, ancorarea în Sfânta Tradiție, și nu aggiornamento-ul de tip papistaș la așa-zisa "știință a vremii".

Învățăturile ("ta dogmata") Bisericii sunt adevărate, valabile, negreșelnice și neschimbabile în toate locurile și timpurile!

Last edited by neica_nimeni2; 22.11.2012 at 15:29:37.
  #262  
Vechi 22.11.2012, 15:56:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
prima pagina este aceasta - http://www.hexaimeron.ro/
Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
Doar eu văd ușor schizo?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #263  
Vechi 22.11.2012, 16:04:37
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doar eu văd ușor schizo?
Te asigur ca sunt persoane diferite.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #264  
Vechi 22.11.2012, 16:10:39
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu se refera in mod explicit la geocentrism. Cel mai bine e ca oamenii sa citeasca cartea pr. Serafim, nu doar un citat izolat, luat din context. Banuiesc ca nu ai nimic impotriva ca omul sa cunoasca, nu? Deci, poate citi cartea de aici:http://ro.scribd.com/doc/40303893/Se...m-Serafim-Rose , fara a fi influentat de convingerile altora.

Citatul acela nu sustine geocentrismul, ci antropocentrismul, Universul e pentru om, intru folosul omului. Insa repet, cel mai bine e ca oamenii sa-i citeasca cartea, scrierile sale, nu citate izolate, ca ele nu-ti ofera o imagine completa.
Vad ca ti s-a raspuns deja...

Prima pagina = First Page = Home page = www.hexaimeron.ro
Greu?

Oricine e liber sa citeasca, bine-nteles.
Tot vad ca nu vezi:

În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului.
Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul,
este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului.

Ce-ti arat eu si ce vezi tu... De unde imi permit, fara a avea vreo legatura cu ideea de "jignire" sau "insulta", sa afirm:

Aberezi = te departezi de la adevar, ratacesti, cazi in absurd - conform DEX.

Iarta-ma pentru smintirea mintii tale.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #265  
Vechi 22.11.2012, 16:23:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Te asigur ca sunt persoane diferite.
Ei, dacă mă asiguri tu...
Cu tine ar fi trei deja.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #266  
Vechi 22.11.2012, 16:57:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

am intrat pe hexaimeron si am citit articolul de astronomie al lor. bai, deci ma doare capul efectiv. o chestie fara cap si fara coada, care trece de la teoria relativitatii la stringuri in acelasi pargraf fara nici un fel de legatura intre ele, care vomita niste concepte disparate fara nici o legatura intre ele.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #267  
Vechi 22.11.2012, 17:04:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
De unde imi permit, fara a avea vreo legatura cu ideea de "jignire" sau "insulta", sa afirm:
Aberezi = te departezi de la adevar, ratacesti, cazi in absurd - conform DEX.
Iarta-ma pentru smintirea mintii tale.
Fara a te insulta, iti spun ca ai o gandire de neoprotestant. Interpretezi si intelegi un text in dulcele stil np.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, dacă mă asiguri tu...
Cu tine ar fi trei deja.
fan-clubul site-ului hexaimeron e mare :)
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
am intrat pe hexaimeron si am citit articolul de astronomie al lor. bai, deci ma doare capul efectiv. o chestie fara cap si fara coada...
Poate de aceea au refuzat sa-si asume articolul si au trecut doar "consiliul de redactie" ca autor.
Pe mine m-au amuzat corelatiile pe care le fac intre zodii si diagramele spatio-temporale. (calendar)
Prea multa reclama facem acelui site.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 17:45:13.
  #268  
Vechi 22.11.2012, 18:02:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Draga "anonimule" Catalin2, pe viitor cand mai pomenesti numele Badulescu am sa te rog sa-l mentionezi folosind apelativul corect Pr. Dr. Dan Badulescu, ca altfel s-ar putea intelege ca va trageti de sireturi sau ati facut armata impreuna ... si nu cred ca la asta te-ai gandit. Daca nu esti de acord cu ideile acestuia, nu trebuie sa-l barfesti pe la colturi, pe diverse topicuri ale acestui forum.

Am sa-mi cer eu scuze in numele tau, in speranta ca le va citi si le va accepta. Doamne ajuta!
Cred ca ai inceput sa nu mai vezi ce scrie, intotdeauna am scris Pr. Badulescu, de exemplu: "Cred ca e timpul sa incheiem cu aceasta teorie eronata luata de Pr. Badulescu probabil din vest..". Chiar si cand am scris despre preotul care sustinea evolutionismul tesit am spus Pr. Doru Costache.
  #269  
Vechi 22.11.2012, 18:47:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Nu stiu, am observat ca atunci cand apari tu se cam inchide ... o fi doar o intamplare.
Nu am spus ca esti vinovat, chiar consider ca esti un rau necesar pe acest forum.
vezi ... eu nu am spus că ești tău, niciodată
  #270  
Vechi 22.11.2012, 18:54:31
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pe mine m-au amuzat corelatiile pe care le fac intre zodii si diagramele spatio-temporale. (calendar)
Ai citit dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul?

Cat despre "stilul neoprotestant"... crede-ma, daca ajungem amandoi la concluzia ca astazi un neoprotestant este mai traditionalist decat un ortodox, inseamna ca neamul acesta ortodox (nu invatatura ortodoxa) e de plans... :D Daca...intelegi aspectul.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27