Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2012, 14:39:52
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Interesant. Sunt atitea legende/atita folclor cu "omul din Luna"... Oare de ce? si cit de vechi?
Teoria Conspiratiei aduce bani! Contraargumentele la aceste teorii cu privire la Luna le gasiti mai sus la a 3-a postare de la acest topic!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2012, 14:48:33
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Teoria Conspiratiei aduce bani! Contraargumentele la aceste teorii cu privire la Luna le gasiti mai sus la a 3-a postare de la acest topic!
Eu nu cred in aiure;li consopirationist-misticard-imbecile. Eu chiar cred ca a fost/este cineva acolo. Sau ceva...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2012, 15:15:36
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Eu nu cred in aiure;li consopirationist-misticard-imbecile. Eu chiar cred ca a fost/este cineva acolo. Sau ceva...
Misiunile Apollo 11, 12, 14, 15, 16, 17:
11: http://www.youtube.com/watch?v=okT2x6IU_Bs
12: http://www.youtube.com/watch?v=FBhIDjWaByg
14: http://www.youtube.com/watch?v=W1NGXL3wc0M
15: http://www.youtube.com/watch?v=6xTGzesCsjs (Apollo 15, In Muntii de pe Luna - cea mai impresionanta misiune. A fost folosit si un Rover)
16: http://www.youtube.com/watch?v=vsuBd0nUKZw
17: In final ultima si cea mai lunga misiune pe Luna: http://www.youtube.com/watch?v=MjWiMYr6XDA


Mai sus am pus niste inregistrari ca sa arat ca nu poate fi contestata aselenizarea:
-Lansarile rachetelor nu pot fi contrafacute nici cu tehnologia din anii 70 nici cu cea de acum.
-Testele modulelor lunare sunt postate pe youtube.
-Puteti gasi pe internet misiunile Mercury care a avut ca scop trimiterea in spatiu a primului astronaut american (scuzati pleonasmul), de asemenea puteti gasi misiunile Gemini care aveau ca scop testarea capacitatii omului de a supravietui in spatiu si a face cateva teste premergatoare misiunilor Apollo
-Avem inregistrari cu primele misiuni apollo cand sa reusit iesirea din naveta in spatiu (test necesar inainte de a pasi pe luna)
-De ce NASA ar face mii de teste pentru ca in final sa simuleze nu una ci 6 aterizari pe luna? (O mare aberatie teoria asta a conspiratiei)
-Orbitarea in jurul Lunii cu misiunea Apollo 10 iarasi nu poate fi contestata.
-Esecul misiuni Apollo 13 arata ca nimic nu a fost regizat.


Nu voi mai sta sa postez link-uri cu misiunile Gemini, Mercury si cu restul misiunilor Apollo... le aveti pe net si va veti convinge ca teoria conspirariei este o farsa.

Au fost zeci de iesiri in spatiu inainte ca omul sa paseasca pe Luna. Nu au reusit nimic dintr-o data! De asemenea au fost testate cateva rachete... (si puteti gasi inregistrari cu esecul lor) inainte ca sa se realizeze tipurile de rachete care pot trimite oameni in spatiu.

Last edited by UNNOOM; 29.11.2012 at 15:21:03.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2012, 15:28:07
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Teoria Conspiratiei aduce bani! Contraargumentele la aceste teorii cu privire la Luna le gasiti mai sus la a 3-a postare de la acest topic!
Nu dragule, acestia fac bani:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rockefeller_family
http://en.wikipedia.org/wiki/Rothschild_family
http://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_International
http://www.vatican.va/

Cat despre Centurile Van Allen...este singurul argument care m-a interesat in mod direct sa-l aflu. Am fost surprins de cat de stupid l-au explicat...

Începând cu altitudinea de 1.500 de kilometri și până la aproximativ 40.000 de kilometri deasupra Pământului, există o zonă plină de radiații, denumită centura Van Allen. Fiecare misiune spațială, cu oameni la bord, atât din Statele Unite, cât și din URSS, din 1961 până în prezent, a avut loc sub acest câmp de radiații. Mercury, Gemini, Soiuz, Skylab, Space Shuttle…toate au menținut altitudinea sub 1.500 de kilometri. Toate…cu excepția misiunilor Apollo, care ar fi ajuns pe Lună.

În 1998, nava Space Shuttle a zburat până la o altitudine de 500 de kilometri, una dintre cele mai înalte altitudini atinse vreodată, cu 1.000 de kilometri sub zona în care începe centura de radiații van Allen. Dar radiațiile au fost atât de severe, încât astronauții au văzut flash-uri de lumină, chiar având ochii închiși, pe care le-au descris ca fiind stele căzătoare. Așa de puternice erau radiațiile, încât acestea au penetrat învelișul navei, apoi învelișul protector al costumelor lor, trecând prin craniul lor și ajungând până la retina lor închisă.

Postul de televiziune CNN relata cu privire la acest lucru:

“Centura de radiații ce înconjoară Pământul ar putea fi mult mai periculoasă pentru astronauți decât s-a crezut inițial (…) Aceste radiații ar putea avea efect asupra astronauților, afectându-le sănătatea. Electronii de radiații pot penetra diverse materiale, inclusiv costumele de astronauți și pot trece prin pereții navelor spațiale.”

Să mai aducem aminte că într-un interviu acordat de șeful NASA, Dan Godlin, în 1994, jurnalistei de televiziune Sheena McDonald, acesta a recunoscut faptul că omenirea nu se poate aventura în spațiu mai mult de 400 de kilometri, până nu se va găsi o modalitate de a traversa centura de radiații mortale van Allen. Săracul șef NASA uitase că în urmă cu vreo 25 de ani, Agenția Spațială Americană trimisese deja 27 astronauți, dincolo de această centură, până pe Lună (aflată la circa 400.000 de kilometri distanță).

Astea si multe altele arata aberatiile para-ortodoxe in care multi se scalda. Sa-mi fie cu iertare, dar nu cred ca asta trebuie sa fie "pasiunea" unui crestin. Sau mai corect zis: patima (passion=patima)... Poate ma insel eu, cine stie...
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2012, 16:05:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Cat despre Centurile Van Allen...este singurul argument care m-a interesat in mod direct sa-l aflu. Am fost surprins de cat de stupid l-au explicat...

Începând cu altitudinea de 1.500 de kilometri și până la aproximativ 40.000 de kilometri deasupra Pământului, există o zonă plină de radiații, denumită centura Van Allen. Fiecare misiune spațială, cu oameni la bord, atât din Statele Unite, cât și din URSS, din 1961 până în prezent, a avut loc sub acest câmp de radiații. Mercury, Gemini, Soiuz, Skylab, Space Shuttle…toate au menținut altitudinea sub 1.500 de kilometri. Toate…cu excepția misiunilor Apollo, care ar fi ajuns pe Lună.

În 1998, nava Space Shuttle a zburat până la o altitudine de 500 de kilometri, una dintre cele mai înalte altitudini atinse vreodată, cu 1.000 de kilometri sub zona în care începe centura de radiații van Allen. Dar radiațiile au fost atât de severe, încât astronauții au văzut flash-uri de lumină, chiar având ochii închiși, pe care le-au descris ca fiind stele căzătoare. Așa de puternice erau radiațiile, încât acestea au penetrat învelișul navei, apoi învelișul protector al costumelor lor, trecând prin craniul lor și ajungând până la retina lor închisă.

Postul de televiziune CNN relata cu privire la acest lucru:

“Centura de radiații ce înconjoară Pământul ar putea fi mult mai periculoasă pentru astronauți decât s-a crezut inițial (…) Aceste radiații ar putea avea efect asupra astronauților, afectându-le sănătatea. Electronii de radiații pot penetra diverse materiale, inclusiv costumele de astronauți și pot trece prin pereții navelor spațiale.”
1. Nu poti nega faptul ca luna a fost orbitata... sunt filme.
2. Nu se moare asa usor, cantitatea de radiatii absobita de astronauti in timpul celei mai lungi misiuni Apollo (in lipsa vreunei explozii solare) nu depaseste radiatia absorbita in 5 minute de radiografie generala din cap pana in picioare. (compara 3 zile cu 5 minute)
3, Daca acele radiatii pot traversa orice material fara a putea fi retinute macar partial (inclusiv de peretele navei spatiale), inseamna ca poate treversa corpul uman fara ca sa produca daune (neutrinii au aceasta propietate de a trece prin corpul uman fara a lasa urme... si suntem mereu bombardati cu neutrini).
Insa cand vorbim de radiatii nocive vorbim de radiatii ce pot fi absorbite de corpul uman. Daca acestea pot fi absorbite de corpul uman, inseamna ca sunt si materiale/substante/aliaje care pot retine aceste radiatii. Daca sunt materiale care pot absorbii radiatii, atunci putem realiza obstacole in calea radiatiilor (cand am facut radiografie, am luat pe mine un astfel obstacol... si nu avea cine sti ce grosime). Daca avem astfel de materiale care pot retine radiatiile, putem trimite oameni in spatiu.

Deductie logica elementara!

Nu doresc sa lungesc discutia despre teorii ale conspiratiei. Sunt alte subiecte mai de interes: terraformarea, sistemul solar, Hubble, ISS, experimente in spatiu, supernove, exoplanete etc.

Daca doriti, continuam dezbaterea pe privat sau pe un alt topic!

Last edited by UNNOOM; 29.11.2012 at 16:11:52.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.11.2012, 16:11:19
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
1. Nu poti nega faptul ca luna a fost orbitata... sunt filme.
2. Nu se moare asa usor, cantitatea radiatii absobita de astronauti in timpul celei mai lungi misiuni Apollo (in lipsa vreunei explozii solare) nu depaseste radiatia absorbita in 5 minute de radiografie generala din cap pana in picioare. (compara 3 zile cu 5 minute)
3, Daca acele radiatii pot traversa orice material fara a putea fi retinute macar partial (inclusiv de peretele navei spatiale), inseamna ca poate treversa corpul uman fara ca sa produca daune (neutrinii au aceasta propietate de a trece prin corpul uman fara a lasa urme... si suntem mereu bombardati cu neutrini).
Insa cand vorbim de radiatii nocive vorbim de radiatii ce pot fi absorbite de corpul uman. Daca acestea pot fi absorbite de corpul uman, inseamna ca sunt si materiale/substante/aliaje care pot retine aceste radiatii. Daca sunt materiale care pot absorbii radiatii, atunci putem realiza obstacole in calea radiatiilor (cand am facut radiografie, am luat pe mine un astfel obstacol... si nu avea cine sti ce grosime). Daca avem astfel de materiale care pot retine radiatiile, putem trimite oameni in spatiu.

Deductie logica elementara!

Nu doresc sa lungesc discutia despre teorii ale conspiratiei fiindca sunt alte subiecte mai de interes: terraformarea, sistemul solar, Hubble, ISS, experimente in spatiu, etc.

Daca doriti, continuam dezbaterea pe privat sau pe un alt topic!
Nu am timp de asa ceva. Zilele astea voi fi plecat. Imi place maniera in care-mi explicati si cel mai amuzant mi s-a parut primul punct: "sunt filme!" Da, asta zic si eu. Si Avatar este un film, deci nu voi putea niciodata contesta existenta acelor vietati in fata unuia ca dumneavoastra.

In alta ordine de idei, eu v-am enuntat un caz concret. Restul afirmatiilor pe care le faceti sunt speculatii. Stergeti din istorie episodul mentionat de mine si dupa ceea mai discutam. Sau cereti o naveta spatiala proprie si demonstrati-mi personal ca nu veti pati nimic.

Cred ca puteti totusi face diferenta dintre neutrini si alte particule... Nicaieri nu s-a afirmat ca nu pot fi retinute in totalitate. Exista un caz concret - dupa misiunea Apollo - cand cu mult sub centurile Van Allen, radiatiile nu au fost retinute aproape deloc. Incercati sa cititi mai atent ce va dau... altfel este neconstructiva discutia.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.11.2012, 16:20:37
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
...
Amestecati Avatar cu inregistrarile misiunilor Apollo!
Nu puteau falsifica survolul deasupra Lunii cu tehnologia cinematografica de atunci.
Si mai ales nu mi se pare credibila posibilitatea de a falsifica asa de multe misiuni,,, inclusiv avaria din cadrul misiunii Apollo 13.
Centura aceea de radiatii a fost trecuta repede.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.11.2012, 20:37:36
neica_nimeni2's Avatar
neica_nimeni2 neica_nimeni2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Post you tube

Pe forumuri, printr-o convenție acceptată nescris, domnește o egalizare democratică aproape totală. Acolo profesorul e totuna cu elevul, învățatul cu ignorantul, maturul cu adolescentul, credinciosul cu ateul, ortodoxul cu toți ceilalți, monahul și clericul cu mirenii, teologii cu ne-teologii, cel competent și autorizat cu impostorii, cel serios cu șmecherașii de cartier,etc. toți o apă și un pământ.

Se vede că nici aici pe forum crestin ortodox nu este diferit, și alegem - cât om putea și ne țin balamalele răbdării - să ne supunem acestor "reguli nescrise" în niciun regulament, fie al forumului, fie al Oxfordului.

Deci nu sunt păstori și oi, nici învățători și învățăcei, ci toată lumea învață aici pe toată lumea!

Fie și așa...

Dacă ne punem la nivelul tineresc de you tube, uitați la acel link:
http://www.youtube.com/watch?v=ZLdcVG9aUYQ

și citiți comentariile, e cu adevărat instructiv, chiar și la acest nivel (l-am numit cu multă îngăduință "tineresc" ca să nu spunem altcumva...).
Comentariile au arătat tare asemănător cu un topic pe forum, secțiunea "teologie știință" așa că aducerea lui nu a fost chiar o idee de tot proastă.

Vedeți cum s-au conturat cele două tabere pro și contra, nici un "neica nimeni" sau "hexaimeronist" odios și nefast prezent, așa cum se induce cu dragoste și milă creștinească pe aici de câtăva vreme, nici un fan club.

Vedeți cine erau adversarii geocentrismului, începând cu cel care a urcat clipul pe tube, profilul său, ce argumente au, ce credință, și vedeți-i și pe ceilalți. De altfel se mai pot vedea și altele relatate tot pe aceeași temă și postate cu dragoste de niște atei, le găsițiși singuri, că măcar la net se presupune că ne pricepem și avem ceva abilități...

Apoi, știind că "cine se aseamănă se adună" și "spune-mi cu cine te însoțești ca să-ți spun cine ești" (provebe ale înțelepciunii populare "negeocentriste"!) să ne cercetăm fiecare cugetul și să vedem întâi în sinea noastră în care ceată ne situăm. Și asta că tot suntem în post și ne ducem unii măcar la spovedanie, mai întâi își cercetează omul cugetul său, și apoi în fața duhovnicului și a lui Dumnezeu.

Să cercăm duhurile! Fii cărui duh suntem?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2012, 20:51:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
Pe forumuri, printr-o convenție acceptată nescris, domnește o egalizare democratică aproape totală. Acolo profesorul e totuna cu elevul, învățatul cu ignorantul, maturul cu adolescentul, credinciosul cu ateul, ortodoxul cu toți ceilalți, monahul și clericul cu mirenii, teologii cu ne-teologii, cel competent și autorizat cu impostorii, cel serios cu șmecherașii de cartier,etc. toți o apă și un pământ.



Deci nu sunt păstori și oi, nici învățători și învățăcei, ci toată lumea învață aici pe toată lumea!
Păi și nu îți convine, domnule Cornel Lemnaru ? Nu este asta singura variantă și singura ipostază în care simți și tu că te ia cineva în serios, atunci când susții geocentrismul și te iei la trântă cu știința ?

Apropo, pe când un topic în care să ne explci că și legea gravitației este eretică (una din celelalte idei pseudo-ortodoxe ale mentorului tău, Bădulescu) ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.11.2012, 23:14:16
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Păi și nu îți convine, domnule Cornel Lemnaru ?
Cred ca esti obsedat ... mergi la militia comunala sa te tratezi. Nu ai observat ca filmul este despre Cosmologia lui Gantolea ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resurse anti-evolutioniste bin000 Resurse ortodoxe on-line 3 16.06.2013 11:06:53
resurse rugaciuni ortodox2 Resurse ortodoxe on-line 2 16.12.2011 23:51:54
Resurse Stiinta si Religie Zalmoxis_Nemuritorul Stiri, actualitati, anunturi 1 28.02.2010 23:34:43