Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2009, 13:38:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cele mai multe ganduri nu sunt de la om. De aceea parintii accentueaza "paza mintii" si "neincrederea in ganduri si vise", incurajand ascultarea de un batran sau de un om cu experienta harului, care le poate discerne.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2009, 17:16:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca rostim catre ingerul pazitor cuvinte de mijlocire si nu primim raspuns de la el prin cuvant, sa nu ne intristam. Nu inseamna ca nu ne-a bagat in seama, ca e ocupat cu altcineva. Dimpotriva, sa ne gandim ca atunci cand am trecut usor peste anumite greutati, s-a facut posibil acest lucru si prin lucrarea ingerului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2009, 20:12:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Costelush, esti bun de pus la rana...Intotdeauna ma innarmez cu unele cuvinte de-ale tale, fiindca incearca sa inteleaga si omul si duhul acestei tarane care tinde spre desavarsire.
Multumesc !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2009, 20:25:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Foarte interesant acest topic.
Stiu ca ingerul pazitor il primim la botez, deci fiecae ortodox are un astfel de inger pazitor.
Dar ce se intampla daca persoana, desi botezata este necredincioasa sau hulitoare? Nu va mai fi pazita de ispite? Va fi lasata total in mintea ei lumeasca?

Si alta intrebare: este "corect" sa rog ingerul meu pazitor sa ocroteasca si o astfel de persoana necredincioasa (ca stiu ca acea persoana nu se ingrijeste deloc de sufletul ei)?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.06.2009, 00:16:22
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Despre ingeri

[COLOR=purple]Copilul din transee[/COLOR]

In anii 1944-1945, in timpul razboiului antihitlerist, printre ostasii romani care luptau departe de casa se aflau si fratii bunicii mele, Dumitru si Ioan. Dumitru era ofiter, si amandoi luau parte la dezrobirea Ardealului.

Cand frontul s-a mutat langa Blaj, intr-o dimineata de toamna ploioasa si friguroasa, Dumitru a fost surprins de un proiectil care l-a ingropat in pamant, in timp ce incerca sa scoata un copil ranit din transee.
Camarazii lui l-au cautat peste tot, dar a fost in zadar. Ranitii, a caror ultima speranta de-a fi gasiti era glasul lor cu care cerseau ajutor, mortii, al caror sange se amesteca in noroi, alcatuiau un decor sinistru in noaptea aceea rece si umeda.
Ioan nu incetase insa nici o clipa sa spere ca Dumitru va fi gasit in viata. Visase cum se intorceau amandoi acasa. In timp ce se ruga pentru fratele lui,[COLOR=purple] a aparut un copil in straie albe, stralucitoare, cu doua aripi prinse de[/COLOR] [COLOR=purple]umeri[/COLOR] si care tinea in mana o casca militara. Casca lui Dumitru.[COLOR=purple] Noroiul dens nu reusise sa intineze albul pur si stralucitor al vesmantului si nici picioarele ingerului, iar ploaia care cadea nu-l uda.[/COLOR]
Copilul i-a spus lui Ioan ca fratele lui, Dumitru, are nevoie de ajutor si i-a aratat locul unde era ingropat. Apoi, a disparut in bura rece a noptii, lasand doar casca in urma lui.

Dupa mai bine de 48 de ore de lupte continue, in primul ragaz creat, Dumitru a fost dezgropat din locul aratat de inger. Traia! In mod cu totul miraculos, ramasese in viata, iar in bratele sale strangea trupul mort al copilului pe care il aparase si care avea acelasi chip ca si ingerul. Nu putea sa auda si sa vorbeasca, dar, dupa cateva luni petrecute in spital, si-a revenit si s-a intors acasa, impreuna cu fratele sau Ioan, asa cum visase acesta ca se va intampla.
Eu, cea care va scrie aceasta scrisoare, am 17 ani, dar intamplarile acestea sunt transmise in familia noastra ca un mesaj.

CUCOREANU ALINA - Ramnicu-Valcea
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.06.2009, 00:25:11
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Visul

Nu stiu cum sa ma adresez, e pentru prima oara cand incerc sa scriu nu o poveste, ci o intamplare adevarata, traita de mama mea in anii '40-'41.
Avea cam 30-31 de ani, cand s-a trezit, intr-o dimineata de iarna, paralizata pe partea dreapta a trupului. Pe atunci, lucra la Farmacia Regala din Ploiesti.
A fost dusa timp de o luna de zile la Corporatie, unde i se infasurau mana dreapta si piciorul stang cu bandaje ude, dar tratamentul nu a dat nici un rezultat. Patronul farmaciei a instiintat-o ca nu mai poate sa o plateasca si sa-i prelungeasca concediul la nesfarsit, si biata mama era disperata. Plangea tot timpul, gandindu-se cum ma va intretine mai departe la scoala, fiindca tata murise si nu avea alt venit.
Stateam la bunica, la tara, si mama imi trimitea tot ce aveam nevoie.

In pragul deznadejdii, a avut intr-o noapte un vis care avea sa-i schimbe viata si pe care nu l-a uitat niciodata pana cand a murit, in anul 1976.
Mi-l povestea adesea si nu doar mie, ci si altora, pentru ca fusese o minune dumnezeiasca. Adevarul este ca mama era foarte credincioasa, tot timpul postea si mergea mereu la biserica.
Dar iata ce s-a intamplat.
Pe cand fusese deja externata, fiindca nu mai existau sperante de vindecare, mama a visat intr-o noapte ca statea cu fata intoarsa in sus, intinsa pe pat, si plangea. Dintr-o data, in jurul patului ei au aparut cinci [COLOR=purple]fapturi luminoase, cu parul lung, auriu, imbracate in vesminte albe.[/COLOR] Doua stateau de partea dreapta a patului, alte doua in partea stanga, iar cea mai frumoasa dintre ele - la picioarele mamei.

"De ce plangi cu atata disperare?", a intrebat-o pe mama.
"Cum sa nu plang?", a raspuns mama, "cand eu zac de atata vreme in pat, fara nici o nadejde de vindecare?! Fata mea o sa ramana orfana, fara nici un ajutor."
"Nu te teme", i-a spus faptura cea frumoasa si luminoasa, apoi le-a poruncit insotitoarelor ei: "Puneti mana pe ea!".
Doua dintre ele au luat-o de maini, doua au luat-o de picioare, iar cea care ii vorbise a luat-o de cap.

Au azvarlit-o in sus, si cand a cazut iarasi in pat, mama s-a trezit stand in sezut. Se inchina cu mana dreapta, de unde, vreme de mai mult de o luna, nu putuse sa miste nici un deget. Imediat s-a dat jos din pat, a aprins lumina si a vazut ca era ora trei dimineata. A pus apa la incalzit si primul lucru pe care l-a facut a fost sa se spele pe cap.
Cand a vazut-o ca vine la munca, sanatoasa si vesela, patronul farmaciei s-a frecat naucit la ochi. Era adevarat: ingerii cei buni o ridicasera pe mama din boala.

LAZAR MARIA - Iasi

[COLOR=#da233d]Cititor Formula AS[/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2009, 18:07:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si alta intrebare: este "corect" sa rog ingerul meu pazitor sa ocroteasca si o astfel de persoana necredincioasa (ca stiu ca acea persoana nu se ingrijeste deloc de sufletul ei)?
Este corect sa ne rugam pentru orice persoana. Nu crede ca ingerul pazitor e ca un agent de paza la un obiectiv, ca el nu raspunde decat de un anumit obiectiv. Cere ingerului pazitor ajutor. Chiar daca prin absurd, mi-ar fi dat sa cred ca nu este in "aria lui de acoperire", ingerii sunt mai uniti ca noi oamenii, asa ca de voi accepta absurdul, va primi mijlocire de la un alt inger.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2009, 15:04:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Copil fiind, prima rugaciune pe care am invatat-o, a fost cea catre ingerul pazitor. Nu stiam alte rugaciuni, insa pe aceasta o rosteam in fiecare seara inainte de culcare. Altfel simteam atunci permanenta vecinatate a acestui mijlocitor ceresc. Altfel ii simteam si lucrarea.

Cu vremea, am invatat ca sunt multe alte rugaciuni, ca acestea pot fi adresate si catre alti mijlocitori, Maica Domnului sau sfinti, iar, mai apoi, ca pot fi inaltate direct catre Dumnezeu.

Cu toate acestea, acum, mi se intampla, de multe ori, ca in vremea rugaciunii sa o rostesc doar cu buzele, strain fiind de ingeri, de sfinti, de Maica Domnului si de Dumnezeu. Ceea ce rostim in rugaciune, nu de fiecare data este ecoul, a ceea ce rasuna mai intai, in inimile noastre.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2009, 16:00:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Marius, si eu cand eram copil simteam ingerul foarte aproape atunci cand rosteam rugaciunea catre el. Astazi, nu stiu daca il mai bag in seama. Mi se pare ca rugaciunea "Inger, ingerasul meu" e pentru o anumita etapa a vietii. Desi, daca vom fi mai atenti, vom putea vedea ca neincetat suntem "mici", "slabi" si ca "in tot locul" avem nevoie de prezenta sa. Merita ca in fiecare zi, macar prin aceasta rugaciune sa fim copil.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2009, 16:46:04
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect ingerii e langa noi tot timpul chiar daca noi nu vedem pentru ca suntem rai la suflet sau nu vrem sa acceptam ca exista sa cum stiu eu pe cinevacare e ateu .Eu am mare evlavie la ingerasul meu si ma rog la el in fiecare seara sa ma tina tare pe mine si pe Mihaela.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor, calauza ta din umbra NECTARIE Generalitati 5 21.07.2014 12:59:41
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 13:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 04:28:03
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 14:52:27