Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afiºare
  #31  
Vechi 24.02.2009, 15:36:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mare platã va avea aceastã creºtinã dacã va ierta cãci binele fãcut acelei persoane ei ºi l-a fãcut.Încearcã sã o convingi sã se împace acum la începutul postului mare ºi Dumnezeu îî va da rãsplatã pe mãsurã.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.02.2009, 17:23:42
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrãrii: 25.11.2007
Locaþie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Cool pentru Patinina

Bine ai facut ca ne-ai povestit aceasta ,,felie de viata ,,cred ca este de folos oricui, cat traieste omul invata ,din pacate binele nu se rasplateste cu bine intotdeauna,sau macar cu un multumesc sincer! pacat ca se intampla . Te rog, spre lamurirea mea si poate a altorea,sa spui si daca cei ajutati de prietena ta ,au incercat sa-si ceara iertare pt cele spuse (,, au povestit vrute si nevrute din casa ei inapoi in Romania, minciuni toate minciuni,,) adica daca au constientizat gresala lor.... ..Prietena ta este in adevar un om bun -cine poate ajuta neconditionat pe altii asa cum face ea ,in continuare ,dupa asa dezamagire si necaz (moartea mamei )merita mai mult decat respect .Binele l-a facut in primul rand pt ea ,si sunt sigura ca nu se astepta la nu stiu ce laude sau preamariri .dar nici la barfe si minciuni. Multi ar putea sa ajute si n-o fac ...Dar daca aceia si-au recunoscut gresala .si-au facut pas spre impacare... ....Pacat ca nu-i poate ierta inca..eu zic ca o va face cu timpul ..de aceea mai sufera si acum ,dupa 8 ani ..pt ca nu i-a putut ierta ..sau poate i-a iertat si nu uita..Dumnezeu s-o ajute sa-si limpezeasca sufletul ..Acum , din toata aceasta poveste intelegem ca sunt oameni carora li se pare ca fac bine si de fapt viata le arata ca nu-i tocmai asa ..Eu nu vreau sa judec pe nimeni dar .nu pot sa nu constat atitudinea ( gresala )celor care ,gandind ca le fac un ,,bine,, le-au povestit toate,,minciunile ,,pe care cei ajutati le-au povestit in Romania..si-or fi zis ,,lasa sa afle pe cin-o ajutat ,,si .. de aici tragedie -mama s-a supatat asa tare ..nu mai e, prietena ta desi a facut bine acum duce povara asta ..ca nu-i iarta...De -aia-i bine sa nu duci vorba de colo, colo ..ca n-ai nici un folos dimpotriva ,faci rau !Te apreciez mult ca esti alaturi de ea si te -ai straduit sa faca pasul spre iertare .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.03.2009, 22:34:13
usermaria1204 usermaria1204 is offline
Junior Member
 
Data înregistrãrii: 04.03.2009
Mesaje: 4
Implicit

Nici eu NU AM IERTAT NICIODATÄ PE NIMENI si nici NU AM UITAT CE MI S-A FÄCUT -

Deoarece eu consider cä

NUMAI DUMNEZEU ARE DREPTUL DE A IERTA

Eu, ca muritoare de rind, am obligatia sä invät din greselile mele, ale altora, din cärti, din povestiri, etc. si sä am grijä sä nu preiau anumite lucruri care nu sint in domeniul de activitate ca muritoare de rind.

Dimpotrivä m-am rugat lui Dumnezeu si am spus obligatia mea este sä nu uit ce mi s-a fäcut ca sä fiu in stare sä invät din greselile fäcute si sä nu mai dau ocazia vreodatä sä fiu din nou chinuitä, batjocoritä, etc.

Eu mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut si le-am permis sä se apropie prea mult de mine unora care s-au dovedit nevrednici - eu nu uit si mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut
si
te rog pe tine, Dumnezeule sä-i pedepsesti pe äia care au ris de mine, care m-au batjocorit, m-au chinuit si dacä se poate te rog sä faci in asa fel ca sä aflu dacä am dreptate adicä sä aflu dacä au fost intr-adevär vinovati si tu i-ai pedepsit ca sä stiu ce si cum sä fac mai departe in viatä.

Si de fiecare datä am aflat mai repede sau mai tirziu - eu am träit mai departe ocolind asemenea indivizi care deveniserä in ochii mei animale (sä nu uitäm cä oamenii dupä cum a dovedit stiinta provin din maimute!) - iar Dumnezeu m-a informat printr-o scrisoare, o stire, o informatie datä de altii cä vinovatii au fost pedepsiti dupä fapta lor -cä au fost pedepsiti pentru comportamentul lor cu mine.

Dacä nu am aflat nimic m-am gindit dupä o vreme cä, poate am gresit si, totusi am pästrat amintirea celor petrecute - intre timp viata a mers mai departe si am devenit din ce in ce mai atentä la ce spun, la ce fac, la amänunte - respectind legile scrise si nescrise ale lui Dumnezeu si ale societätii.

Intre timp de mai bine de doi ani astept dovezi clare de la Dumnezeu - am väzut cum räufäcätori si din aceia care m-au spionat s-au "uscat" pe picioare - una aräta bine in urmä cu 5-6 ani intre timp - e de o seamä cu mine (1963) - aratä ca o bätrinä de cel putin 60-70 de ani - numai piele si oase si s-a micit, si-a pierdut serviciul si din functionarä a ajuns femeie de serviciu in casa unor bogätasi si se bucurä cä de la äia primeste ciubucuri, singurul ei fiu - dupä spusele ei - merge foarte räu cu scoala, etc.

Si eu acum nu mai fac nimic decit astept ca Dumnezeu sä-mi arate cum i-a pedepsit si cum ii pedepseste pe cei ce au incercat sä mä distrugä, care m-au batjocorit, care au incercat sä-mi omoare copiii, care mi-au ametit pärintii cu calmante si medicamente, care au incercat si mai incearcä sä mä omoare.

Deci - eu nu uit nimic din ceea ce mi se face mie si nu iert nimic pentru cä dupä pärerea mea si experienta de viatä a familiei mele si a mea de iertat poate numai Dumnezeu sä ierte cä numai El stie exact cit a gresit cineva. Eu nu am de unde sä stiu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.03.2009, 21:52:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de usermaria1204 Vezi mesajul
Nici eu NU AM IERTAT NICIODATÄ PE NIMENI si nici NU AM UITAT CE MI S-A FÄCUT -

Deoarece eu consider cä

NUMAI DUMNEZEU ARE DREPTUL DE A IERTA

Eu, ca muritoare de rind, am obligatia sä invät din greselile mele, ale altora, din cärti, din povestiri, etc. si sä am grijä sä nu preiau anumite lucruri care nu sint in domeniul de activitate ca muritoare de rind.

Dimpotrivä m-am rugat lui Dumnezeu si am spus obligatia mea este sä nu uit ce mi s-a fäcut ca sä fiu in stare sä invät din greselile fäcute si sä nu mai dau ocazia vreodatä sä fiu din nou chinuitä, batjocoritä, etc.

Eu mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut si le-am permis sä se apropie prea mult de mine unora care s-au dovedit nevrednici - eu nu uit si mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut
si
te rog pe tine, Dumnezeule sä-i pedepsesti pe äia care au ris de mine, care m-au batjocorit, m-au chinuit si dacä se poate te rog sä faci in asa fel ca sä aflu dacä am dreptate adicä sä aflu dacä au fost intr-adevär vinovati si tu i-ai pedepsit ca sä stiu ce si cum sä fac mai departe in viatä.

Si de fiecare datä am aflat mai repede sau mai tirziu - eu am träit mai departe ocolind asemenea indivizi care deveniserä in ochii mei animale (sä nu uitäm cä oamenii dupä cum a dovedit stiinta provin din maimute!) - iar Dumnezeu m-a informat printr-o scrisoare, o stire, o informatie datä de altii cä vinovatii au fost pedepsiti dupä fapta lor -cä au fost pedepsiti pentru comportamentul lor cu mine.

Dacä nu am aflat nimic m-am gindit dupä o vreme cä, poate am gresit si, totusi am pästrat amintirea celor petrecute - intre timp viata a mers mai departe si am devenit din ce in ce mai atentä la ce spun, la ce fac, la amänunte - respectind legile scrise si nescrise ale lui Dumnezeu si ale societätii.

Intre timp de mai bine de doi ani astept dovezi clare de la Dumnezeu - am väzut cum räufäcätori si din aceia care m-au spionat s-au "uscat" pe picioare - una aräta bine in urmä cu 5-6 ani intre timp - e de o seamä cu mine (1963) - aratä ca o bätrinä de cel putin 60-70 de ani - numai piele si oase si s-a micit, si-a pierdut serviciul si din functionarä a ajuns femeie de serviciu in casa unor bogätasi si se bucurä cä de la äia primeste ciubucuri, singurul ei fiu - dupä spusele ei - merge foarte räu cu scoala, etc.

Si eu acum nu mai fac nimic decit astept ca Dumnezeu sä-mi arate cum i-a pedepsit si cum ii pedepseste pe cei ce au incercat sä mä distrugä, care m-au batjocorit, care au incercat sä-mi omoare copiii, care mi-au ametit pärintii cu calmante si medicamente, care au incercat si mai incearcä sä mä omoare.

Deci - eu nu uit nimic din ceea ce mi se face mie si nu iert nimic pentru cä dupä pärerea mea si experienta de viatä a familiei mele si a mea de iertat poate numai Dumnezeu sä ierte cä numai El stie exact cit a gresit cineva. Eu nu am de unde sä stiu.
Am citit ºi am recitit mesajul tãu cãci o atitudine asemãnãtoare am întâlnit ºi eu la unii oameni care se mai numesc ºi creºtini-ortodoxi.
Nu ºtiu,nu am înþeles prea bine deºi þi-am citit postãrile ce religie ai dar oricum nici tu nu eºti creºtin în faptã cãci altfel cum ai putea sã te crezi mai bunã decât Dumnezeu?
Oare nu se spune clar în rugãciunea domneascã Tarãl nostru "ºi ne iartã nouã greºiþilor Tãi ,precum ºi noi iertãm greºiþilor noºtri".
Cum adicã nu mai faci nimic ci doar aºtepþi?Tu nu te rogi? Este cumva Dumnezeu proprietate personalã?
De obicei sunt o persoanã conciliantã ºi pacifistã dar nu pot fi deacord cu cele pe care le spui ºi sunt miratã cã nimeni nu a comentat aceastã postare.Oare tu nu ai greºit niciodatã?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.03.2009, 23:46:33
romantic romantic is offline
Banned
 
Data înregistrãrii: 06.03.2009
Mesaje: 36
Angry

Atunci cand o persoana nu poate sa uite raul care i s-a facut inseamna ca putem sa-i vedem limitele!
Cu cat poate ierta mai putin, cu atat este mai limitat sufleteste!


Deci, daca tii minte raul si nu poti sa ierti inseamna ca esti din cale afara de orgolios, de mic la suflet si de lipsit de generozitate, un zgarcoman.

Ori se stie, femeile adora barbatii generosi nu zgarcomanii care se tot trag pe c... pana sa dea ceva, inclusiv iertare sau daca vreti, mai ales iertare!

Deci, nici sa nu te astepti la mai mult!



cred ca am fost cat se poate de clar!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.03.2009, 00:27:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrãrii: 29.11.2008
Locaþie: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Sia:
Ea nu poate uita si basta.
Sufletul ei este foarte generos, insa gresala ei este ca asteapta binele de la cei la care a facut bine, bnuiesc.
Ori asta, din nefericire nu prea se intimpla.
Pentru binele facut, Dumnezeu iti da rasplata, nu oamenii.
Cei la care ea a facut bine sustin ceva de genul asta: noi nu am obligat-o sa ne ajute........
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastrã!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.03.2009, 00:34:40
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrãrii: 29.11.2008
Locaþie: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit pentru romantic

[quote=romantic;121172]Atunci cand o persoana nu poate sa uite raul care i s-a facut inseamna ca putem sa-i vedem limitele!
Cu cat poate ierta mai putin, cu atat este mai limitat sufleteste!

Nu ai dreptate: ea este una dintre putinele fiinte generoase de aici din Calgary care ajuta pe cei in nevoi de la lingura si furculita pina la pat etc si alte nevointe. Face asta de mai bine de 10 ani.
Povestea ta cu barbatul si femeia nu-si are locul aici. Efectiv nu are nici o legatura.
Ea nu pote ierta pe cineva care a primit mai mult ajutor decit altii, constienti de ceea ce fac ei, si nerecunoscatori.
Mai exista o vorb: daca nu poti juta, lasa , pleaca mai departe si macar spune o vorba buna.
Este vorba despre altceva, cu totul altceva aici.
Din pacate este ca tu juti, altii te improasca cu noroi...cam asta este filozofia epocii moderne.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastrã!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.03.2009, 00:37:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrãrii: 29.11.2008
Locaþie: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de usermaria1204 Vezi mesajul
Nici eu NU AM IERTAT NICIODATÄ PE NIMENI si nici NU AM UITAT CE MI S-A FÄCUT -

Deoarece eu consider cä

NUMAI DUMNEZEU ARE DREPTUL DE A IERTA

Eu, ca muritoare de rind, am obligatia sä invät din greselile mele, ale altora, din cärti, din povestiri, etc. si sä am grijä sä nu preiau anumite lucruri care nu sint in domeniul de activitate ca muritoare de rind.

Dimpotrivä m-am rugat lui Dumnezeu si am spus obligatia mea este sä nu uit ce mi s-a fäcut ca sä fiu in stare sä invät din greselile fäcute si sä nu mai dau ocazia vreodatä sä fiu din nou chinuitä, batjocoritä, etc.

Eu mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut si le-am permis sä se apropie prea mult de mine unora care s-au dovedit nevrednici - eu nu uit si mä sträduiesc sä invät din greselile pe care le-am fäcut
si
te rog pe tine, Dumnezeule sä-i pedepsesti pe äia care au ris de mine, care m-au batjocorit, m-au chinuit si dacä se poate te rog sä faci in asa fel ca sä aflu dacä am dreptate adicä sä aflu dacä au fost intr-adevär vinovati si tu i-ai pedepsit ca sä stiu ce si cum sä fac mai departe in viatä.

Si de fiecare datä am aflat mai repede sau mai tirziu - eu am träit mai departe ocolind asemenea indivizi care deveniserä in ochii mei animale (sä nu uitäm cä oamenii dupä cum a dovedit stiinta provin din maimute!) - iar Dumnezeu m-a informat printr-o scrisoare, o stire, o informatie datä de altii cä vinovatii au fost pedepsiti dupä fapta lor -cä au fost pedepsiti pentru comportamentul lor cu mine.

Dacä nu am aflat nimic m-am gindit dupä o vreme cä, poate am gresit si, totusi am pästrat amintirea celor petrecute - intre timp viata a mers mai departe si am devenit din ce in ce mai atentä la ce spun, la ce fac, la amänunte - respectind legile scrise si nescrise ale lui Dumnezeu si ale societätii.

Intre timp de mai bine de doi ani astept dovezi clare de la Dumnezeu - am väzut cum räufäcätori si din aceia care m-au spionat s-au "uscat" pe picioare - una aräta bine in urmä cu 5-6 ani intre timp - e de o seamä cu mine (1963) - aratä ca o bätrinä de cel putin 60-70 de ani - numai piele si oase si s-a micit, si-a pierdut serviciul si din functionarä a ajuns femeie de serviciu in casa unor bogätasi si se bucurä cä de la äia primeste ciubucuri, singurul ei fiu - dupä spusele ei - merge foarte räu cu scoala, etc.

Si eu acum nu mai fac nimic decit astept ca Dumnezeu sä-mi arate cum i-a pedepsit si cum ii pedepseste pe cei ce au incercat sä mä distrugä, care m-au batjocorit, care au incercat sä-mi omoare copiii, care mi-au ametit pärintii cu calmante si medicamente, care au incercat si mai incearcä sä mä omoare.

Deci - eu nu uit nimic din ceea ce mi se face mie si nu iert nimic pentru cä dupä pärerea mea si experienta de viatä a familiei mele si a mea de iertat poate numai Dumnezeu sä ierte cä numai El stie exact cit a gresit cineva. Eu nu am de unde sä stiu.

Uite ce cred eu despre ce zici tu aici: ca incerci sa cauti o razbunare personala folosind numele lui Dumnezeu.
Cred ca este mai mult o ideologie a musulmanilor, dinte pentru dinte si razbunare.
Daca totusi nu ierti nimanui nimic, atunci e grav fata mea.
Da, Dumnezeu stie cit a gresit cineva cuiva, insa asteapta ca tu sa ierti mai intai, ca apoi sa fii iertata si tu. ( Tatal Nostru)
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastrã!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.03.2009, 00:50:39
romantic romantic is offline
Banned
 
Data înregistrãrii: 06.03.2009
Mesaje: 36
Implicit

Asa e.

Personal, imi dau uneori palmi ca iert prea usor, si asta e un defect sa stii!

Asa ca am invatat sa fac pe "durul", altfel ti se urca in cap!

Vreau sa fiu dastept ca mania-n oamenii dastepti, un ceas traieste!

Daca traieste aproape un an de zile, e grav de tot,
inseamna ca persoana pur si simplu are o problema "crestineasca"!

Ca adica de ce naiba mai zice rugaciunea domneasca si tot trancaneste despre iertare si dragoste de aproapele - marketing teologic?

o fi si asta o inventie: sa stii sa vinzi cat mai bine gogonele duhovnicesti, da' nu gradinarului!

clar?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.03.2009, 13:23:02
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrãrii: 30.01.2009
Locaþie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit a ierta

A IERTA - se poate face in mai multe moduri;eu insa cunosc doar doua dintre ele:
* am iertat-pt.ca eu nu sunt ca ei,eu sunt altfel,trebuie sa fiu altfel-iertarea aparenta,egoista,cea care eticheteaza semenii in categoria inferioara,si-mi aduce mie sentimentul ca sunt speciala - dar de fapt,victima mandriei "moraliste";
* am iertat si am uitat totul,pt.ca si eu la randul meu am gresit si am fost iertata-iertarea bazata pe invatatura crestina-care care arunca de pe umeri povara tinerii minte a tot raului intalnit si-mi elibereaza sufletul....

in fapt,a ierta pe cel care a gresit fata de mine,inseamna a ma accepta pe mine insami asa cum sunt,inseamna a ma ierta pe mine si a-mi asuma responsabilitatea faptelor mele...

dar toate acestea aveam sa invat a le deosebi mai tarziu,dupa niscai experiente neplacute,dar necesare......

"Cãci cu judecata cu care judecaþi, veþi fi judecaþi, ºi cu mãsura cu care mãsuraþi, vi se va mãsura."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemãnãtoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 18:17:06