Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2009, 11:09:52
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Fratilor, in primul rand va rog sa-mi iertati nevrednicia cu care va scriu necitit fiind si lenes in cele pentru mantuire. Mintea mea intinata cu patimile trupesti(ca nici pe prima treapta n-am fost in stare sa urc pana acum) nu imi da pace in niste privinte legate de Preoti. Desi stiu ca nu sunt vrednic nici a intra in Biserica dupa ce intru mai ridic si capul uitandu-ma la gesturile Preotului! As vrea sa va intreb: care este "job-ul" Preotului altul decat a savarsi Sfanta Slujba? De ce nu acorda Preotul importanta insemnarii Sfintei Cruci asupra credinciosilor si asupra celorlaltor lucruri? Si de ce se grabeste sa rosteasca Slujba? Chiar si la Sfanta Manastire am vazut aceasta. Ma intreb cate-odata: oare n-ar vrea sa facem schimb de job-uri? Ma tulbura sa vad Semnul Sfintei Cruci facut in graba asa ca dupa Preot imi mai fac si eu una ca in putina mea lectura am gasit ca se tavaleste vrajmasul pe jos de ras cand vede pe credincios ca face Semnul in graba si fara atentie, cu atat mai mult un Pastor de turma cred ca il trimite in concediu medical.
"Binecuvantati pe Domnul toti Ingerii Lui! In tot locul Stapanirii Lui binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!"
Ca a Ta este Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2009, 13:00:48
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi_cambir Vezi mesajul
Fratilor, in primul rand va rog sa-mi iertati nevrednicia cu care va scriu necitit fiind si lenes in cele pentru mantuire. Mintea mea intinata cu patimile trupesti(ca nici pe prima treapta n-am fost in stare sa urc pana acum) nu imi da pace in niste privinte legate de Preoti. Desi stiu ca nu sunt vrednic nici a intra in Biserica dupa ce intru mai ridic si capul uitandu-ma la gesturile Preotului! As vrea sa va intreb: care este "job-ul" Preotului altul decat a savarsi Sfanta Slujba? De ce nu acorda Preotul importanta insemnarii Sfintei Cruci asupra credinciosilor si asupra celorlaltor lucruri? Si de ce se grabeste sa rosteasca Slujba? Chiar si la Sfanta Manastire am vazut aceasta. Ma intreb cate-odata: oare n-ar vrea sa facem schimb de job-uri? Ma tulbura sa vad Semnul Sfintei Cruci facut in graba asa ca dupa Preot imi mai fac si eu una ca in putina mea lectura am gasit ca se tavaleste vrajmasul pe jos de ras cand vede pe credincios ca face Semnul in graba si fara atentie, cu atat mai mult un Pastor de turma cred ca il trimite in concediu medical.
"Binecuvantati pe Domnul toti Ingerii Lui! In tot locul Stapanirii Lui binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!"
Ca a Ta este Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Frate,
Pentru inceput as dorii sa incep cu o observatie la felul cum ai pus problema. Cand aduci o acuzatie, sau cand faci o afirmatie despre cineva, de regula seerge de la modul general spre particular, asa ca intrebarea ta corect ar fi sunat: "Dntre toti preotii,de ce unii....". Ca altfel s-ar putea sa ataci intreaga preotie fata temei, plus ca ne jignesti duhovnicii.
Sa nu te tulburi cand vezi semnul Sfintei Cruci ca nu e facut cum trebuie, fa-l tu mai intai si apoi, daca vrei cu adevarat ca respectivul preot sa se indreapteze, la sfarsitul slujbei, cu blandete poti sa-l atentionezi asupra faptului in cauza.
Asa ca indemnul meu este sa nu te tulburi, pentru ca tulburarea duce, stii tu la ce ... sminteala ... si iarasi mai stii cine se simteste...
Asadar, la toate intrebarule care tu le-ai pus aici, cel mai in masura sa-ti raspunda este preotul de care tu esti nemultumit.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2009, 13:24:16
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Imi cer iertare!

De obicei nu ma tulbur asa tare insa am momente cand ma doboara gandurile. Sunt tanar deci crud, nu mai pun pacatos si cu ochi intunecat ca astea se subinteleg. Va multumesc pentru timpul acordat si blandetea nemeritata, aveti dreptate referitor la faptul ca trebuia oarecum sa restrang cercul si sa nu las sa se inteleaga ca toti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2009, 13:37:47
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi_cambir Vezi mesajul
De obicei nu ma tulbur asa tare insa am momente cand ma doboara gandurile. Sunt tanar deci crud, nu mai pun pacatos si cu ochi intunecat ca astea se subinteleg. Va multumesc pentru timpul acordat si blandetea nemeritata, aveti dreptate referitor la faptul ca trebuia oarecum sa restrang cercul si sa nu las sa se inteleaga ca toti.
Bine frate, apropie-te de Sfintele Taine si vei ajunge ca tu sa luminezi!
Fii binecuvantat!

Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2009, 14:29:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema ridicata este reala si am simtit cam acelasi lucru vazand ca unii preoti fac crucea stramba, incompleta sau chiar intoarsa. Am intrebat preotul de la o manastire si m-a linstit intru-catva, spunandu-mi ca acest pacat este al preotului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2009, 15:23:11
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Si eu am vazut oameni prin mijloacele de transport in comun facand niste cruci de asa natura, ca daca era rastignit cineva pe ele fie se prabusea in lateral, fie trebuia sa ridice picioarele ca sa nu atinga solul cu genunchii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2009, 15:31:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Eu cred ca trebuie facut ceva, un fel de forma standard, in care sa-ti bagi degetele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2009, 15:37:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Si eu am vazut oameni prin mijloacele de transport in comun facand niste cruci de asa natura, ca daca era rastignit cineva pe ele fie se prabusea in lateral, fie trebuia sa ridice picioarele ca sa nu atinga solul cu genunchii.
DA, ai sublinit f bine neglijenta cu care unii isi fac semnul crucii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2009, 15:38:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie facut ceva, un fel de forma standard, in care sa-ti bagi degetele.
Nu trebuie nici un sablon; trebuie doar sa te gandesti ce semnifica. Atunci vei face efortul de a face semnul crucii corect.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2009, 15:54:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu trebuie nici un sablon; trebuie doar sa te gandesti ce semnifica. Atunci vei face efortul de a face semnul crucii corect.
Cred ca numai pe baza unui sablon se poate stabili corectitudinea crucii.
Trebuie sa fie perfect simetrica si cu proportiile clar stabilite de geometria romana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog rugati-va pt reusita operatiei tatalui meu! Yasmina Umanitare 47 20.08.2012 10:18:06
Venirea Fiului Omului Tartaruga Dogmatica 69 18.08.2012 14:42:23
Cuvantul AMIN costel Generalitati 6 15.03.2012 23:21:08
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Numele Fiului lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 11 02.04.2010 12:41:10