Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 10.03.2010, 20:42:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sansele sa se faca referendum sunt nule, pentru ca multi din cei presupusi 87% ortodocsi ar vota contra (din varii motive) si BOR stie asta. Ori, 87% suna foarte bine (chiar daca e neadevarat) si ar vrea sa fie singura cifra auzita in Romania, cand e vorba de "turma" BOR, in nici un caz scorul de la un (improbabil) referendum, care ar fi (probabil) cu mult sub 87% "pentru".

Finantarea se va rezolva. Or sa dea drumul la constructie, vor ramane fara bani, si Statul va pompa suficient cat sa se termine, mai ales in preajma alegerilor, cand vor avea nevoie de voturile in plus aduse de imagine de "bun crestin" si de preoti transformati in agenti electorali.

Miza cea mare e in acest moment, dupa parerea mea, demararea lucrarilor. Odata incepute, presiunea pe politicieni pentru ca aceasta biserica sa fie terminata va fi imensa, si sunt sigur ca vor gasi bani, chiar daca vor da afara profesori pentru asta, si vom ramane fara pansamente in spitale.

Nu cred ca in acest moment proiectul mai poate fi oprit. Nu inteleg de ce vor sa o construiasca, sincer, dar ma rog, asta e. Cred ca asta va dezamagi pe multi ortodocsi moderati, cu capul pe umeri, deja satui de comportamentul preotilor si de lacomia lor, care se vor indeparta de BOR. Da, catedrala va fi folosita, probabil va fi aproape plina duminica, la slujba, in parte datorita faptului ca va fi, multa vreme, o noutate. Dar realitatea ramane aceeasi: 400 milioane de euro pentru o biserica.

In conditiile astea, BOR chiar nu poate sa se planga ca pierde credinciosi in favoarea "sectantilor".
Lacomia si mai ales saracia e boala generala , dar pana una alta sunt sigur ca tara va da in clocot cat de curand , deja a ajuns cutitul la os si efectiv se vede si se simte disperarea celor afectati de " criza" guvernantilor nostrii . Ce-i foarte sigur ? O greva generala !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 10.03.2010, 20:54:16
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
bine spui fratele meu ca si daca ar fi bisericile una lInga alta tot cei ce au dragoste sar duce si cum spune cineva aici 5% se duc din care au declarat ca sint ortodoxi eu vad aici departe de tara in spania ca sint cite doua si trei biserici intrun sat si vezi ca intra nu mai mult de 10 15 oameni si aceia trecuti de virsa adoua . nu ca nu este bine sa se construiasca biserici este bine dar mai Inti uitativa la cei nevoiasi la cei ce nu au deasupra capului un acoperis si la faptul ca In spitale nu avem medicamente si daca nu ai bani peti sa mori ca nici biserica nici guvernanti acestia car au surzit si orbit cInd au intrat in parlamentul romIniei
Reply With Quote
  #223  
Vechi 11.03.2010, 20:36:00
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am zis sincer ce as face eu daca as avea banii aia: i-as ajuta pe semenii mei. Incearca sa fii empatic cu cei nevoiasi.

Oare nu sunt suficiente biserici deja construite? De-ar fi destui ortodocsi care sa le umple Duminica. Nu noi avem nevoie de catedrala aia, ci inaltii nostri pentru gloria pamanteasca.

Stii Cristi, mie-mi place sa fiu sincer si sa spun ce am de spus chiar si cu riscul de a fi banat de pe forum. Fara nici o prefacatorie.
Bine spui frarele meu si eu sint de aceiasi parere cu tine si cu cristi si multi de pe forum sint nu pt. noi se construieste ci pt fala paminteasca a maimarilor nosti conducatori bisericesti si lumesti
Reply With Quote
  #224  
Vechi 11.03.2010, 21:39:08
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Ma iertati, fratilor, ca uneori mi se pare ca as avea si eu ceva de spus, e din proasta obisnuinta, dar inainte de a ne razvrati impotriva conducerii Bisericii Ortodoxe Romane as vrea sa intreb ceva: cati dintre "luminatii" ce au impresia ca ar sti mai bine ce e de facut cu banii au auzit indemnul Sfintei Liturghii de a ne ruga pentru mai marii Bisericii si ai tarii? Daca l-ati auzit cati v-ati rugat pentru ei ca si cum v-ati fi rugat pentru parintii vostri sau poate chiar pentru voi insiva?
Fratilor... Imi miroase a duh rau.
Iertati-ma, poate ca e doar mirosul meu.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 11.03.2010, 21:41:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catedrala trebuie sa faca fata numarului mare de enoriasi, care vor lua parte la intronzare. Sa vazut, ca la ultima nu a fost loc pentru toti invitatii, iar enoriasii au fost nevoiti sa stea afara.
Atata doar, ca o intronizare are loc doar odata in viata... si atunci se va ridica cu gandul la posteritate.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 12.03.2010, 15:41:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Catedrala trebuie sa faca fata numarului mare de enoriasi, care vor lua parte la intronzare. Sa vazut, ca la ultima nu a fost loc pentru toti invitatii, iar enoriasii au fost nevoiti sa stea afara.
Atata doar, ca o intronizare are loc doar odata in viata... si atunci se va ridica cu gandul la posteritate.
E o scuza cumva..? Ca argument, nu prea.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 12.03.2010, 15:45:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi_cambir Vezi mesajul
Ma iertati, fratilor, ca uneori mi se pare ca as avea si eu ceva de spus, e din proasta obisnuinta, dar inainte de a ne razvrati impotriva conducerii Bisericii Ortodoxe Romane as vrea sa intreb ceva: cati dintre "luminatii" ce au impresia ca ar sti mai bine ce e de facut cu banii au auzit indemnul Sfintei Liturghii de a ne ruga pentru mai marii Bisericii si ai tarii? Daca l-ati auzit cati v-ati rugat pentru ei ca si cum v-ati fi rugat pentru parintii vostri sau poate chiar pentru voi insiva?
Fratilor... Imi miroase a duh rau.
Iertati-ma, poate ca e doar mirosul meu.
Nici eu nu sunt de acord sa se zica ca mai marii nostri sunt asa si pe dincolo, noi nu avem de unde sa stim ce presiuni s-au facut sau se fac, si toate ratiunile care stau la baza acestei alegeri, dincolo de turnura oficiala pe care o au lucrurile.

Suntem impotriva proiectului in sine, nu ne intereseaza cine a decis asta desi am vrea sa auzim de ce, "pe bune", pentru ca de argumente sanatoasa, crestine, nu prea s-au auzit.

Mandrie nationala, fandoseala si fanfaronada - argumente din astea au curs ceva, dar la cee ce ar trebui sa ne intereseze ca ortodocsi vizavi de sanatatea morala a poporului roman si nevoile REALE Bisericii, nu s-a auzit nimic.
Ba, ca sa nu gresesc, au fost cateva tentative de a face o legatura cu ele, dar ridicole - ca sa nu zic mai mult.

Se incearca cumva sa se mai scurga cateva sute de milioane de la buget pentru nu-stiu-ce-firma de constructii cu sediul prin cine stie ce paradis fiscal?
Si ne-am trezit si noi ortodocsii oportunisti, sa ne alegem macar cu ceva din combinatia asta..

Last edited by AlinB; 12.03.2010 at 15:50:03.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 29.03.2010, 13:16:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici eu nu sunt de acord sa se zica ca mai marii nostri sunt asa si pe dincolo, noi nu avem de unde sa stim ce presiuni s-au facut sau se fac, si toate ratiunile care stau la baza acestei alegeri, dincolo de turnura oficiala pe care o au lucrurile.

Suntem impotriva proiectului in sine, nu ne intereseaza cine a decis asta desi am vrea sa auzim de ce, "pe bune", pentru ca de argumente sanatoasa, crestine, nu prea s-au auzit.

Mandrie nationala, fandoseala si fanfaronada - argumente din astea au curs ceva, dar la cee ce ar trebui sa ne intereseze ca ortodocsi vizavi de sanatatea morala a poporului roman si nevoile REALE Bisericii, nu s-a auzit nimic.
Ba, ca sa nu gresesc, au fost cateva tentative de a face o legatura cu ele, dar ridicole - ca sa nu zic mai mult.

Se incearca cumva sa se mai scurga cateva sute de milioane de la buget pentru nu-stiu-ce-firma de constructii cu sediul prin cine stie ce paradis fiscal?
Si ne-am trezit si noi ortodocsii oportunisti, sa ne alegem macar cu ceva din combinatia asta..
In Ziarul Lumina de astazi , se poate citi o replica data unui articol aparut in Adevarul sub semnatura lui Stelian Tanase in data de 25 martie a.c .Comunicatul de Presa apare sub titlul: "Locul Catedralei in suflet si locatia ei in spatiu " : www.ziarullumina.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 16.06.2010, 23:02:51
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu sponsorizez camatarii!!!

Am inteles mai nou ca BOR intentioneaza sa ia un credit de 200 mil Euro pentru ridicarea Catedralei http://www.adevarul.ro/locale/bucure...273573242.html

eu unul nu sponsorizez asa ceva, un sistem imoral , conceput pentru a tine oamenii intr-o continua dependenta de el.

Daca voi mai duce ceva la vreo biserica vor fi doar bunuri materiale (ulei, paine, etc).

Atat mai ramane amanetarea credintei ca in rest e totul amanetat.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 17.06.2010, 10:50:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana acum s-a lasat a se intelege ca Statul va suporta o buna parte din cheltuieli, acum aflam ca de fapt lucrurile stau radical diferit...

Ar trebui sa se faca publice conditiile imprumutului si mai ales cu ce bunuri va fi el garantat, ca nu vor fi nici putine nici insignifiante.

Si daca n-ar fi fost un topic pe aici cu un preot care a ajuns (aproape) sa fie scos in strada ca a girat cu casa imprumutul pentru renovarea bisericii..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41