Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 11.01.2011, 20:07:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Eu nu am motive, stimată soră. Adventiștii au înțeles mai de mult (ca și Sf. Petru) că trebuie să ducă Evanghelia păgânilor. Adică pe acolo pe unde nu prea se înghesuie ortodocșii s-o facă.
no sa meri la polul nord,ai sa maninci foca cu morsa,aia nau nici pita nici legume,no amu sa te vad,vi de aclo galben de gras.
  #162  
Vechi 11.01.2011, 20:34:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dumnezeu i-a spus in vis ca TOATE animalele sint sfinte, pentru ca Sfint e cel care le-a creat
Haideți să nu exagerăm! La indieni vaca era sfântă, la egipteni pisica; însă evreii niciodată n-au sanctificat vreun animal, nici măcar blândul miel care simboliza pe Iisus.
  #163  
Vechi 11.01.2011, 20:56:07
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

15. Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
16. Și aceasta s-a făcut de trei ori și îndată acel ceva s-a ridicat la cer.

Nimic din ceea ce Dumnezeu a creat noi nu putem numi necurat, lucrul acesta Dumnezeu i l-a spus lui Petru de trei ori.

2. Tocmai ca vorbim oprirea la mincare a unor bucate, porcul nostru in discutie. Dumnezeu in primul citat ne-a transmis ca toate sint curate, iar sfintul Pavel ne-a transmis sa NU-i ascultam pe cei care ne opresc de la mincarea unor bucate.

Concluzie: nu e pacat sa mancam carne, char si de porc. Daca e sanatos, asta e o alta poveste
  #164  
Vechi 11.01.2011, 20:58:49
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Foarte tareeeee..........................un singur lucru frumos la americani, au legi pentru animale, politie speciala...!
Lasa ca si la noi au legi pt animale,ca doar de aia nu le mai fac nimic cainilor din multe cartiere din Bucuresti care ataca femei gravide si copii.Mii de plangeri si nimeni nu face nimic.Eu cand trec pe langa e,i zic Doamne Iisuse Hristoase...ca sa ma linistesc,ca cica astia simt frica
  #165  
Vechi 11.01.2011, 22:17:30
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Carnea de porc este cea mai toxica.Porcul fiind un animal inteligent,realizeaza ca va fi sacrificat iar hormonii fricii pe care ii degaja in acele momente,contamineaza carnea.
In opinia unora si sa omori o musca este ceva sadic si macabru...daramite un porc..
Iti dau dreptate in legatura cu frica ...am citit eu intr-o carte sau revista recunosc nu imi aduc aminte sursa ... '' noi de fapt consumand carnea unui animal care a trait frici puternice inainte de a fi sacrificat ,preluam acele frici ...'' prin frici se pot intelege multe dar cu adevarat cine le simte poate vorbi clar despre asta.
Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
  #166  
Vechi 11.01.2011, 22:58:28
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
...
Dar probabil aceste lucruri sunt prea grele.... e mai facilă interpretarea că de la acest moment creștinii pot mânca porc (mă mir că nu și celălalte lighioane)...

voi si musulmanii aveti probleme cu carnea de porc

crestinii nu au ...

ps: de fapt cred ca sunt evreii, musulmanii si voi
  #167  
Vechi 11.01.2011, 23:49:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
voi si musulmanii aveti probleme cu carnea de porc
Interesantă abordare... Ca și cum ai spune unui nefumător: "cred că tu ai probleme cu țigara..."

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
crestinii nu au ...
Sfinții apostoli nu au fost creștini? Ori, cum mi-a spus odată un ortodox nervos: " Hristos n-a fost creștin!" Vă imaginați o trăsnaie mai mare?
  #168  
Vechi 11.01.2011, 23:55:37
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Interesantă abordare... Ca și cum ai spune unui nefumător: "cred că tu ai probleme cu țigara..."

Sfinții apostoli nu au fost creștini? Ori, cum mi-a spus odată un ortodox nervos: " Hristos n-a fost creștin!" Vă imaginați o trăsnaie mai mare?
vad ca tu esti de parere ca VT se aplica ad litteram ... pentru tine Iisus nu a venit ... sau a venit degeaba

si legea talionului ... e continuare in vigoare la tine/la voi ?
  #169  
Vechi 12.01.2011, 00:21:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
vad ca tu esti de parere ca VT se aplica ad litteram ...
La tine nu se aplică ad litteram, ci taman pe dos? Adică unde scrie "să nu mâncați porcul, să-l priviți ca necurat" se înțelege "să mâncați porcul, să-l priviți ca prea sfânt"?

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
pentru tine Iisus nu a venit ... sau a venit degeaba
Iisus nu a venit ca să curățească porcul, a venit ca să salveze și să-i curățească pe oameni. Pentru El, un demonizat avea mai mare valoare decât mii de porci. Tu ai avea inima aceea să-L vinzi pe Hristos nu pentru o ciorbă de linte, ci pentru o tocană de porc?

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
si legea talionului ... e continuare in vigoare la tine/la voi ?
Ce-are a face legea talionului cu porcul?
  #170  
Vechi 12.01.2011, 01:10:41
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

[quote=Adelinne;322234]Iti dau dreptate in legatura cu frica ...am citit eu intr-o carte sau revista recunosc nu imi aduc aminte sursa ... '' noi de fapt consumand carnea unui animal care a trait frici puternice inainte de a fi sacrificat ,preluam acele frici ...'' prin frici se pot intelege multe dar cu adevarat cine le simte poate vorbi clar despre asta.
Doamne ajuta![/QU


Soro cum sa nu iti aduci amintre sursa?Avem printre noi pe la alte topicuri un frate caruia daca nu ii precizezi sursa,ia foc.Glumeam desigur
Vroiam sa mai adaug un alt motiv pt care nu e recomandata carnea de porc....porcul ia trichinela de fapt prin consumul sobolanilor.Ei poarta de fapt acest parazit si il transmit porcului,iar de la el ,la om,gazda definitiva.
Ceea ce denota ca acest animal inocent care a starnit intr.adevar atata valva pe forum, din cand in cand se indeletniceste cu consumul de ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
A omori sau a fii omorat ? elenavioletacocos Generalitati 3 09.10.2009 15:48:08
De ce a fost omorat Cain? Iustin Din Vechiul Testament 14 12.01.2009 20:41:20