Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.05.2011, 11:23:39
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Baieti, biserica lui Hristos lucreaza de 2000 de ani ! Avem sfinti, avem minuni, avem mantuiri, avem o relatie concreta cu El ! Nu-mi pasa daca este negata lumina de la Ierusalim ! Sa afirmi ca de 2000 de ani patriarhii intra cu o combinatie de substante care iau foc ..., este un pretext jenant pt refuzul de a-ti lua crucea. Pune-te in genunchi frate si ai sa vezi lume nevazuta la GREU ! Nu mai filozofa stand pe bara !
Bravo, IonelS !!!!! ai pus punctul pe i...oamenii astia nu or sa creada minunea asta cu sfanta Lumina nici daca vad cu ochii lor...eu nu stiu ce cauta "rataciti" de genul lor pe aici !!!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.05.2011, 11:43:08
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!" - aceasta era dilema mea.

Intrebarea nu este daca vreau sau nu vreau. Ci daca vine sau nu vine.
Si nu prea vine. Sau cel putin nu se poate demonstra, decat pe marturii gen "mi-a povestit mie cineva".
Atat si nimic mai mult.
Maicutele de la Sf Mormant au vazut cu ochii lor producerea minunii inclusiv faptul ca Lumina nu arde in primele secunde.....(ele sunt de peste 20 de ani acolo !!!)...de luminile de deasupra Muntelui Tabor o sa zici ca sunt lasere ???!!!!...iar intoarcerea cursului apei Iordanului, iluzie optica?....etc
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.05.2011, 12:23:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca a fost contestata Invierea lui Hristos, nu vad de ce nu ar fi contestate si alte fapte minunate. Lumea nu mi se pare mai bogata fara aceste minuni, ci mai saraca. Minunile nu se cuprind cu mintea, indiferent cat de mult am incerca noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 30.05.2011, 12:48:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
eu nu stiu ce cauta "rataciti" de genul lor pe aici !!!
Eu știu. Caută și ei adevărul. Să sperăm că bunul Dumnezeu se va milostivi și de ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #75  
Vechi 30.05.2011, 13:03:55
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu știu. Caută și ei adevărul. Să sperăm că bunul Dumnezeu se va milostivi și de ei.
Se va milostivi pana la urma....ca si pe ei ii iubeste bunul Dumnezeu !!!! Am atasat niste poze din pelerinajul meu, macar in ele sa vada acele locuri sfinte !!!
Attached Images
File Type: jpg DSC_0598.jpg (26,8 KB, 22 views)
File Type: jpg DSC_0372.jpg (43,5 KB, 17 views)
File Type: jpg DSC_0381.jpg (25,2 KB, 15 views)
File Type: jpg DSC_0597.jpg (23,8 KB, 17 views)
File Type: jpg DSC_0378.jpg (43,4 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 30.05.2011, 16:58:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Se va milostivi pana la urma....ca si pe ei ii iubeste bunul Dumnezeu !!!! Am atasat niste poze din pelerinajul meu, macar in ele sa vada acele locuri sfinte !!!
"macar in ele sa vada ..." chiar ca sunt venit cu pluta si aterizat direct aici pe forum?
Am mai vazut si eu cate ceva la viata mea, chiar daca uneori las alta impresie.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.05.2011, 17:07:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Maicutele de la Sf Mormant au vazut cu ochii lor producerea minunii inclusiv faptul ca Lumina nu arde in primele secunde.....(ele sunt de peste 20 de ani acolo !!!)...de luminile de deasupra Muntelui Tabor o sa zici ca sunt lasere ???!!!!...iar intoarcerea cursului apei Iordanului, iluzie optica?....etc
... dar de calugarii tibetani ce leviteaza deasupra pamantului ce zici?
Trebuie sa cred sau nu? Sunt multi care jura ca i-au vazut intr-o asemenea stare.
Sa ma bazez pe juramintele lor si sa-i cred?
Si de ce nu i-as crede?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 30.05.2011, 19:18:00
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am mai scris pe un topic despre teoria fosforului, dar reiau cu placere.


Fosforul a fost descoprit (din greseala) in 1669, de catre un alchimist german _ Hennig Brand _ care cauta sa obtina "piatra filozofala". Detalii in cartea lui Axente Sever Baciu : "Din istoria descoperirii elementelor chimice", Editura Albatros , 1981.
L-a descoperit distaland urina umana, in care credea el ca va gasi esenta acelei "pietre filozofale". Timp de 100 de ani, toti cei cativa chimisti care au obtinut fosforul, au trebuit sa distileze zeci de litri de urina pentru un gram de fosfor. Costa 16 ducatzi de aur uncia (vreo 30 de grame).

Abia dupa fix 100 de ani, in 1769, un chimist suedez identifica prezenta semnificativa a fosforului in oasele umane si animale. Cativa ani mai tarziu, s-a inventat un procedeu de a obtine fosforul din oase, mai ieftin, mai rapid si cu randament mai bun. In secolul 19 s-au inventat chibriturile.

Problema nr. 1 este ca lumina de la Ierusalim se pogoara cu multe, multe secole inainte de Brand. Sper ca nu veti sustine ca fosforul fusese descoperit de crestinii din antichitate, care au pastrat secretul chiar mai bine decat Brand (care pana la urma l-a vandut pe 200 de taleri).
Intrebare : Pana la punerea fosforului in circulatie, ce teorie exista cu privire la lumina sfanta ?

A doua problema: fosforul alb se auto-aprinde in aer la temperatura de 44 grade Celsius. Celalalte variante de fosfor se aprind la temperaturi si mai ridicate. Oricum, nu cred ca veti sustine ca in Sf. Mormant cineva aduce aerul la 44 de grade, ca sa se aprinda fosforul.

Trei: fosforul e periculos de manipulat. El se pastreaza sub apa. Daca e luat cu mana, provoaca arsuri chimice grave. N-a fost prins nimeni venind cu borcanul in Sfantul Mormant.

Patru: lumina se pogoara din tavanul incaperii, iar nu din podea. Chiar daca cineva ar unge cu fosfor tavanul, cum se explica faptul ca acea lumina efectiv umbla prin incinta si aprinde (selectiv!) lumanarile tinute in mana de catre unii dintre pelerini ?

Cinci: o "ploaie" de fosfor aprins ar avea urmari dintre cele mai grave. Dar nimeni nu pateste nimic atunci cand lumina se pogoara si umbla prin incinta.

Sase: experimentul ala... il poate face orice elev de clasa a 7-a. Numai ca nu la Sfantul Mormant.

Sapte: daca faceti cerere din timp, sigur vi se va permite sa verificati si dvs. la Sf. Mormant faptul ca nu se utilizeaza nimic pentru aprinderea vreunui foc.
Deschid o subscriptie pentru finantarea pelerinajului dvs. de Pasti la Sf. Mormant, oferind 100 de euro.
Rog binevoitorii sa completeze pana la suma necesara voiajului si sederii in Ierusalim a surorii Ilinca. In felul acesta, va fi martora directa la minunea respectiva. Multumesc.
Nu multumesc,nu doresc sa se completeze nici o suma pentru plecarea mea la Ierusalim.Ma pot descurca si singura.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.05.2011, 19:29:31
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Interesanta e reactia asta, se produce exact de inviere!
Da,normal ca de inviere,doar atunci se fac ``minuni``,nu?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.05.2011, 19:43:59
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am mai scris pe un topic despre teoria fosforului, dar reiau cu placere.


Fosforul a fost descoprit (din greseala) in 1669, de catre un alchimist german _ Hennig Brand _ care cauta sa obtina "piatra filozofala". Detalii in cartea lui Axente Sever Baciu : "Din istoria descoperirii elementelor chimice", Editura Albatros , 1981.
L-a descoperit distaland urina umana, in care credea el ca va gasi esenta acelei "pietre filozofale". Timp de 100 de ani, toti cei cativa chimisti care au obtinut fosforul, au trebuit sa distileze zeci de litri de urina pentru un gram de fosfor. Costa 16 ducatzi de aur uncia (vreo 30 de grame).

Abia dupa fix 100 de ani, in 1769, un chimist suedez identifica prezenta semnificativa a fosforului in oasele umane si animale. Cativa ani mai tarziu, s-a inventat un procedeu de a obtine fosforul din oase, mai ieftin, mai rapid si cu randament mai bun. In secolul 19 s-au inventat chibriturile.

Problema nr. 1 este ca lumina de la Ierusalim se pogoara cu multe, multe secole inainte de Brand. Sper ca nu veti sustine ca fosforul fusese descoperit de crestinii din antichitate, care au pastrat secretul chiar mai bine decat Brand (care pana la urma l-a vandut pe 200 de taleri).
Intrebare : Pana la punerea fosforului in circulatie, ce teorie exista cu privire la lumina sfanta ?

A doua problema: fosforul alb se auto-aprinde in aer la temperatura de 44 grade Celsius. Celalalte variante de fosfor se aprind la temperaturi si mai ridicate. Oricum, nu cred ca veti sustine ca in Sf. Mormant cineva aduce aerul la 44 de grade, ca sa se aprinda fosforul.

Trei: fosforul e periculos de manipulat. El se pastreaza sub apa. Daca e luat cu mana, provoaca arsuri chimice grave. N-a fost prins nimeni venind cu borcanul in Sfantul Mormant.

Patru: lumina se pogoara din tavanul incaperii, iar nu din podea. Chiar daca cineva ar unge cu fosfor tavanul, cum se explica faptul ca acea lumina efectiv umbla prin incinta si aprinde (selectiv!) lumanarile tinute in mana de catre unii dintre pelerini ?

Cinci: o "ploaie" de fosfor aprins ar avea urmari dintre cele mai grave. Dar nimeni nu pateste nimic atunci cand lumina se pogoara si umbla prin incinta.

Sase: experimentul ala... il poate face orice elev de clasa a 7-a. Numai ca nu la Sfantul Mormant.

Sapte: daca faceti cerere din timp, sigur vi se va permite sa verificati si dvs. la Sf. Mormant faptul ca nu se utilizeaza nimic pentru aprinderea vreunui foc.
Deschid o subscriptie pentru finantarea pelerinajului dvs. de Pasti la Sf. Mormant, oferind 100 de euro.
Rog binevoitorii sa completeze pana la suma necesara voiajului si sederii in Ierusalim a surorii Ilinca. In felul acesta, va fi martora directa la minunea respectiva. Multumesc.
Referitor la problema nr 1:As zice ca da,crestinii stiau demult aceasta stiinta,in Antichitate era cel mai mult folosita stiinta,ba dealtfel eu nu sunt o pierduta cum scriu unii ci sunt in cautarea adevarului si include stiinta in ea,nicidecum pe dumnezeu ca si crestinii stiau multa stiinta asta e altceva dar nu vi s-a fost spus asa ceva.
Pb.nr 2:Ba da,sustin asta...ma puteti contrazice?Aveti dovezi?
Pb nr 3::))Cam asta e si chestia da,este pus in apa normal ca nu adus in borcan :)) nici macar luat in mana.
Pb nr 4:Pentru ca unele dintre lumanari sunt unse cu acest fosfor la intamplare pana sa le ia oamenii
Pb. nr 7:Vedeti dumneavoastra s-or permite niste verificari dar asta este INAINTE !!!Totul este facut in mare secret,sub nici o forma nu va puteti da seama cum,nici nu va imaginati.Va recomand sa vedeti cu alti ochi aceasta asa zisa minune,si cand gasiti voi crestinii niste atei ca noi ar fi bine si necesar sa ne vorbiti altfel si sa stiti cum sa ajungeti la inima noastra caci noi nu suntem pierduti...as vrea sa va intreb oare cine e mai pierdut dintre atei si crestini?Oare cine?Si va spun asta cu tot respectul de care sunt in stare si cu toata ratiunea mea.Daca vreti sa intelegeti crestinismul ar trebui sa-i cunoasteti si pe pe atei,nu credeti?Si repet ganditi-va de 2 ori pana sa ne faceti pierduti.Oare ce stiti concret despre aceasta minune ma intreb.
P.S.Oamenii rareori observa cu adevarat lucrurile ce se afla in fata lor...LA ADEVARATUL LOR SENS daca ma intelegeti...nu trebuie sa ma ascultati,nici macar sa cititi acest mesaj din partea unei ``pierdute``dedicata stiintei,dar macar ganditi-va de 2 ori.....
Cu stima
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11