Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2012, 13:01:20
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Uneori mă gândesc, sau am citit/ auzit, că moaștele sau racla în care se află sunt unse cu mir - ceea ce ar putea explica mirosul frumos... Nu știu...
Si eu m-am gandit la asta...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2012, 13:13:21
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Nu e canonizat dar minuni se intampla in viata celor ce merg la Sfantul Ilie Lacatusu. Cel mai bine este sa mergeti acolo.
Puteti ajunge sambata intre orele 13-16.
Ati auzit de cazuri concrete?
Ca daca e asa, poate ca ar trebui sa se inceapa un topic separat, daca nu exista, cum are Par Arsenie Boca - prin intermediul caruia lumea spune ca ar avea parte de minuni, mai mari sau mai mici.
Exista vreun documentar/emisiune inregistrata despre el?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2012, 13:16:23
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Ati auzit de cazuri concrete?
Ca daca e asa, poate ca ar trebui sa se inceapa un topic separat, daca nu exista, cum are Par Arsenie Boca - prin intermediul caruia lumea spune ca ar avea parte de minuni, mai mari sau mai mici.
Exista vreun documentar/emisiune inregistrata despre el?
Da, exista cazuri concrete. Este si o carte cu minunile Parintelui.
Lasati-mi o adresa de e-mail si va pot trimite carte. Este si in format electronic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2012, 02:06:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De ce intrebi?
Sfantul Calinic de la Cernica - Man. Cernica.
Mana Sfantului Nicolae de la Sf. Gheorghe Nou este, de obicei inchisa, dar este o anumita zi din saptamana cand racla se deschide, parca Lucian008 era cel care scria pe alt topic ca se deschide miercuri seara.
Pe langa moastele Sfantului Calinic, la Manastirea Cernica se afla si moastele Sfantului Staret Gheorghe (doar capul).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.09.2012, 12:32:57
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Da, exista cazuri concrete. Este si o carte cu minunile Parintelui.
Lasati-mi o adresa de e-mail si va pot trimite carte. Este si in format electronic.
V-am trimis pe privat e-mailul meu.
Multumesc!

Last edited by tinutza; 07.09.2012 at 12:40:00.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2012, 14:01:55
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

La Sf Ilie Lacatusul de la cimitirul Adormirea Maicii Domnului din cartierul Giulesti se poate ajunge,in afara de sambata, martea si joia, intre orele 15-18 (dar cand e multa lume mai sta deschisa vre-o jumatate de ora sau o ora in plus).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.09.2012, 14:56:37
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

MARTURIE

Annyta (si nu numai), legat de mirosul Sf Moaste, pot sa spun acum in mare, despre experienta pe care am zis ca vroiam sa mi-o explic.

Da, dupa ce am fost si la alte Sf Moaste in speranta ca poate voi mai avea vreo experienta asemanatoare, am ajuns la concluzia ca eu am avut parte de o minune pt rugaciunea unui Parinte (caci la celelalte Sf Moaste nu am avut parte de ceva iesit din comun, chiar nimic). Minunea a constat in faptul ca eu ma aflam in afara bisericii, la distanta de vreo 10-15 m de ea si am simtit de 2 ori miros ca de tamaie/mir (in 2 locuri diferite, la distanta de 4-5 pasi unul de altul). La inceput nu mi s-a parut nimic iesit din comun. Am zis ca a inceput slujba, ca tamaiaza, si ca iese pe undeva pe la ferestre, ca nu etanseaza bine. Dar nu era inca ora pt slujba. Dupa cateva minute intru si eu in biserica. Am observat ca Sf Moaste erau scoase. Nu mirosea a nimic cand am intrat. Nici macar nu dadusera cu tamaie, ca nu incepuse slujba. Ca sa imi miroasa asa de puternic cum mi-a mirosit mie mai sus trebuia sa miroasa si in biserica. Dar in biserica nimic. Doar cand m-am aplecat sa le sarut am simtit iar, miros frumos, dar fuuumooss, un miros parca nemaintalnit, intre tamaie si mir, cam asa. Directia, inertia mea era sa ajung cu buzele pe Sf Moaste, dar cand m-a ,,lovit" acel miros nu am putut sa continui traiectoria, am savurat profund acel miros, mi-a ridicat nasul la propriu. Apoi am coborat capul ca sa le sarut.

Iar pana sa le sarut, am asteptat un pic la rand. In acest timp, plutea in jurul nostru o tacere, o atmoslera solemna, cum n-am mai intalnit!!! Ori doar eu simteam asta pt mijlocirea Parintelui, nu stiu... Si mi-a tasnit in minte rugaciunea ,, Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!" Am apucat doar sa constat gandul, rugaciunea cum curgea de la sine, iar cand am ajuns pe la ,,pe mine pacatoa..." am inceput sa ma mir, si parca sa ma impotrivesc zicandu-mi: ,, dar de ce ma rog lui Iisus , cand in fata mea am nu-stiu-ce Sfinti??Lor ar fi trebuit sa ma rog..."Si apoi m-am gandit imediat la un raspuns: ca poate Sfintii ne fac legatura cu Iisus Hristos, sau ca prin Sfinti ajungem sa slavim pe Iisus Hristos.

Dumnezeu sa-i dea sanatate si cat mai multa sfintenie Parintelui care mi-a facut un asemenea Dar (mie, nevrednicei)!

PS: Daca ii vine cuiva ideea sa ma intrebe de localitate si de Parintele, ii spun de pe acum cu parere de rau in acelasi timp, ca nu pot sa dau mai multe amanunte pt ca ar insemna sa dea lumea buluc peste Parintele sau la acea Biserica, unde si asa e destul de multa lume. Si apoi exista riscul ca sa se transforme intr-un fel de ,,supermarket" al senzatiilor tari. Mie mi s-a intamplat cu o anumita logica, a avut un scop acest Dar. (Ma iertati daca v-am intristat cumva, sper ca ma intelegeti). Iar Harul si oamenii lui Dumnezeu, printre care si Sfintii trecuti deja la cele vesnice, sunt peste tot, nu doar intr-un singur loc.

Doamne ajuta!

Last edited by tinutza; 22.09.2012 at 15:30:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel pentru racla Sfantului Ioan Rusul addavv Stiri, actualitati, anunturi 8 02.08.2011 17:20:01
Racla Sfantul Mina andreea9 Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2011 06:56:48
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42