Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.11.2013, 09:15:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Auzi? Ți-au trecut dorințele de hirotonisire?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 13.11.2013, 12:39:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Total nu, dar incep sa vad putin diferit lucrurile.
diferit...in ce sens?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 13.11.2013, 16:48:56
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Eu stiu ce zici, Aline, dar in situatia ei... nici ea nu e destul de credicioasa sa puna punct si nici el destul de doritor sa cunoasca ortodoxia. Daca ei vor neaparat, cu orice pret...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.11.2013, 16:53:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

So, crezi ca cineva care ar vrea sa se sinucida fizic, ar trebui ajutat, daca vrea cu orice pret?
Dar spiritual?

Oricum, nu stiu daca ai vazut ce am mai scris pe topicul asta, personal nu cred ca personajele sunt reale :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.11.2013, 18:50:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca trebuie sa-i condamnam asa de radical pe fratii nostri protestanti ! Unii dintre ei, accepta si cred in Sfanta Treime (penticostalii ,bunaoara!).
Ceea ce spuneti dvs, inseamna ca aproape un miliard de protestanti sunt...atei !!!
Ar lasa Dumnezeu, in mare lui bunatate,atatia oameni in ratacire absoluta ???
E un subiect foarte sensibil,in care amblele parti pot aduce argumentele lor, inclusiv biblice (din partea protestanta !!!),si nu e bine sa ne lansam in atacuri fata de celelalte doua confesiuni crestine surori : catolicismul si protestantismul !!!
Domnul insusi a lasat o formula triadica a credintei crestine,pentru ca nici o confesiune sa nu esueze in pacatul madriei de a fi UNICA cale a ADEVARULUI !!!
Eu vorbeam, de atei aici, nu de protestanti, eu consider ca ateii ce resping vehement crucea si icoanele sunt indraciti, nu ar fi atat de impotriva incat sa nu poata suporta sa sarute crucea si icoana, daca Satana nu i-ar pune sa se comporte asa, deci o respingere totala bazata pe motive puerile ca de exemplu ideea micobilor.

Nici nu ma intereseaza absolut deloc problema protestantilor, ei sunt niste sectanti iar biserica lor nu e biserica, e adunare, singura biserica existenta pe pamant este biserica ortodoxa, ei sunt secta! Protestantii sunt la fel de indraciti ca si ateii si asta se vede foarte bine in comportamentul din adunarile lor.

Nu Dumnezeu ii lasa pe oameni in ratacire, ei singuri ratacesc calea adevarata, pentru a intra in toarte sectele.
Religia ortodoxa nu este sora celor doua enumerate mai sus.

Ortodoxia este unica cale a adevarului, nu este vorba de mandrei aici este ca si cum ati spune ca Hristos este mandru, blasfemiati cu stiinta sau fara stiinta.
Dumnezeu nu a lasat aceasta formula triadica ci oamenii au ratacit calea cea dreapta, calea ortodoxa.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.11.2013, 18:55:48
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este o mare diferenta intre un om cu mintea intunecata si un om posedat.
Posedatul are o credinta in Dumnezeu mai puternica decat mii dintre cei neposedati.

Neortodocsii sunt tinuti in intunericul inselaciunii prin viclenia diavolului.
Diavolul este multumit, nu ar avea de ce sa ceara mai mult de la ei.
Nu prea inteleg asa de bine, este o chestiune de nuanta, eu inteleg ca posedatii prezinta semne de posedare si sunt credinciosi, dar nu exista si atei posedati?

Eu vad respingerea ferma a crucii si a icoanelor tot ca pe o forma de posedare intr-o mica masura, altfel nu imi explic...

Refuzul unui om-ateu de a intra in biserica cum il vedeti? REspingerea totala a bisericii? In paralel si posedatii cand sunt in biserici fac foarte urat la vederea celor sfinte!

Last edited by aubergine; 13.11.2013 at 18:59:34.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.11.2013, 19:02:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa nu exageram. Daca nu cred, dc sa o faca, de ochii lumii?
Ca nu cred, stiu, dar de ce sunt asa de inversunati, asta ma intereseaza pe mine...

Esti indiferent la ce nu crezi, nu te deranjeaza sa faci pe placul celui de langa tine, doar daca mai e ceva la mijloc...

Last edited by aubergine; 13.11.2013 at 19:06:21.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.11.2013, 19:57:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ca nu cred, stiu, dar de ce sunt asa de inversunati, asta ma intereseaza pe mine...

Esti indiferent la ce nu crezi, nu te deranjeaza sa faci pe placul celui de langa tine, doar daca mai e ceva la mijloc...
In liceu am avut si noi un profesor ateu inrait care raspandea multa otrava in randul elevilor. Cand a mers Parintele cu botezul (un preot foarte deosebit, pregatit, cu multe calitati) acest profesor a lasat usa deschisa, ca si cum l-ar fi invitat sa intre si cand a intrat l-a dat afara cu mare scandal. Un asemenea comportament nu face cinste nimanui. Ce te impiedica daca esti ateu sa fii macar om, sa te porti cinstit si fara viclesug.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.11.2013, 20:06:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Oricum, nu stiu daca ai vazut ce am mai scris pe topicul asta, personal nu cred ca personajele sunt reale :)
In ziua de azi, cand exista internet, daca vrei sa fii autor de best-seller, poate ca trebuie sa intrebi publicul mai inainte ce deznodamant ar prefera sa aiba romanul...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.11.2013, 21:26:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu prea inteleg asa de bine, este o chestiune de nuanta, eu inteleg ca posedatii prezinta semne de posedare si sunt credinciosi, dar nu exista si atei posedati?

Eu vad respingerea ferma a crucii si a icoanelor tot ca pe o forma de posedare intr-o mica masura, altfel nu imi explic.

Refuzul unui om-ateu de a intra in biserica cum il vedeti? REspingerea totala a bisericii?
In paralel si posedatii cand sunt in biserici fac foarte urat la vederea celor sfinte!
Nu cred ca un ateu, din clipa posedarii reale, mai poate ramane ateu.
In acea clipa se incredinteaza deplin de existenta diavolului, iar, prin aceasta, de existenta lui Dumnezeu.
Diavolul nu este un stapan bun, deci, prin suferintele patimite de cel posedat, cauta spre Dumnezeu, sa'l scape.

Respingerea icoanelor si a Sfintei Cruci nu vine atat din posedare, cat din necredinta si mandrie, care intuneca mintea.
Necredinta, mandria si toate celelalte patimi nu sunt posedari in sensul de indracire, ci influente ascunse ale diavolului.
In posedare, el se descopera celui posedat, in schimb, in patimi, el cauta sa ramana ascuns, ca omul sa se creada liber.

Un ateu nu face urat la atingerea celor sfinte, pe cand un posedat se arunca pe jos si urla.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare