Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2006, 02:28:08
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mult iubita doamna,

Slava Domnului ca sunteti in viata toti trei! Durerea prin care treceti e mare si nadajduiesc ca Bunul Dumnezeu sa va dea forta sa depasiti aceasta situatie. Ca sa fiu sincera, citind relatarea dumneavoastra, am plans gandindu-ma cata nedreptate si ura e in lume. Dar, fiindca aveti credinta, va puteti da seama ca diavolul ii impinge pe acesti oameni sa faca ceea ce fac. Sa nu-i judecam pe oameni, ci fapta lor. Stiu ca e greu, foarte greu, dar incercati sa nu raspundeti cu ura, ci sa raspundeti cu iubire. Rugati-va pentru cei care va prigonesc si va fac rau! E o cruce foarte grea, dar Hristos e acolo si o veti duce impreuna.

Cand am citit ca urmatorul proces va avea loc pe data de 15 ianuarie 2007, la Inalta Curte de Casatie si Justitie din Bucuresti, primul gand care mi-a venit in minte a fost sa treceti inainte pe la Sf. Mc. Mina (are Sfintele Moaste la Biserica de langa Unirea); oamenii va vor ghida ca sa ajungeti. Oricand e o nedreptate, Sfantul Mina vine in ajutor. Va spun ce as face eu daca as fi in locul dumneavoastra...desi sincer nu mi-as dori. As citi acatistul acestui Sfant pana la data procesului in fiecare zi, impreuna cu familia. Ne-am spovedi cu totii, ne-am impartasi, si daca duhovnicul ar fi de acord si ceilalti membri ai familiei (Andrei si sotul dvs.) am posti pana la data procesului, cu o dezlegare pentru 25-27 decembrie. Postul si rugaciunea sadite pe un fundament de curatenie si iubire fac minuni.

Mie nu mi s-a intamplat vreodata sa-i cer ceva Sfantului Mina si sa nu se realizeze. E drept ca nu am fost confruntata cu astfel de situatii, dar cu atat mai mult el va fi acolo ca sa duca rugaciunea dumneavoastra la Cel Care S-a jertfit pentru mantuirea noastra - Hristos, Fiul lui Dumnezeul. Sa credeti ca Dumnezeu poate sa faca minuni. "Ce-i cu neputinta la oameni e cu putinta la Dumnezeu". Credeti numai!

Sunt cu inima langa voi si daca va decideti sa spuneti o rugaciune Sfantului Mina, o sa ma alatur si eu din cand in cand, chiar daca cu nevrednicie, dar cu dorinta de a fi aproape. Si apoi, peste o luna, o sa ne dati o veste buna. :)

Va imbratisez pe toti,
Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2006, 03:25:54
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Acuma sa fiu sincer.Eu daca aveam un pistol la mine le trageam una
direct in cap agresorilor.Nu cred ca era paguba prea mare in definitiv
era un bine facut umanitatii: doi infractori mai putin.Si dupa aia dispaream
de la locul faptei invaluit de ceatza.
Sau le puneam niste otrava in bautura
la carciuma.Nu m-ar fi prins nimeni si as fi scapat un cartier intreg
de doi tampiti.Mie imi place sa judec la rece.

Poate va intrebati daca nu cumva si eu sunt violent? Nu, nicidecum.
Eu daca , constat un pericol vital incerc sa-l elimin prin orice mijloace
cu judecata rece si logica.Lupta corp la corp nu ajuta pe nimeni.
Asa ca le veneam eu de hac cumva, daca de vorba buna nu intelegeau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2006, 15:56:00
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SCORPIUS
Acuma sa fiu sincer.Eu daca aveam un pistol la mine le trageam una
direct in cap agresorilor.Nu cred ca era paguba prea mare in definitiv
era un bine facut umanitatii: doi infractori mai putin.Si dupa aia dispaream
de la locul faptei invaluit de ceatza.
Sau le puneam niste otrava in bautura
la carciuma.Nu m-ar fi prins nimeni si as fi scapat un cartier intreg
de doi tampiti.Mie imi place sa judec la rece.
Scorpius draga, Hristos a venit sa aduca pace si iubire, nu ura si razbunare.

Legat de ce numesti tu "un bine facut umanitatii", cel mai mare bine pe care putem sa-l facem pentru noi si pentru intreaga umanitate este sa nu pacatuim. Iar omorand niste oameni, indiferent cat de pacatosi, iti dai seama in ce pacat cadeai. Nu mai spun ca si gandul pe care tu il ai este tot o premeditare a faptei, ceea ce iti innegreste sufletul.

Iar apoi cand spui ca dispareai de la locul faptei, inseamna ca tu constientizai ca nu e bine ce faci, dar totusi faceai acel lucru. Imi vine in minte un cuvant din Psaltire: "Cel Care a facut ochiul oare nu vede? Cel Care a facut urechea oare nu aude?" Si apoi tot ce se face la intuneric, se va aduce mai devreme sau mai tarziu la lumina. Dumnezeu vede totul, chiar si cele mai ascunse ganduri ale noastre, deci nu putem sa disparem din fata Lui. Sa ne traim viata ca si cand suntem numai noi cu Dumnezeu si sa ne raportam mereu la ce crede El despre atitudinea noastra si la ce Ii este placut Lui sa facem...si astfel vom simti inca de aici bucuria, pacea, impacarea, linistea, dragostea si toate celelalte.

Legat de judecarea la rece, sa nu fie o imbinare de ura, judecare si razbunare. Frate drag, oare tu esti crestin?

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2006, 22:21:55
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

E adevarat ca am scris ceva ce pare destul de razbunator si violent,
dar prima data cand am citit povestea m-am infuriat rau de tot.
Ma gandeam ce ar fi daca as pati eu asa ceva.Ar fi nasol in orice caz.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2006, 16:09:21
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Scorpius ,multi sunt revoltati pentru ceea ce s-a intamplat familiei mele . Multi locuitori ai cartierului in care locuiesc spun ceea ce ai scris tu in comentariul anterior . Noi am crezut ca vorbind frumos si civilizat vom rezolva ceva si nicidecum ca vom fi batuti toata familia . Cei care ne cunosc ne zic ca acesti infractori au simtit ca ne este frica si de aceea ne-au atacat si ne-au batut pe toti . Daca ei nu veneau la noi ,noi nici nu stiam cine sunt cei care l-au batut pe fiul meu . Legea taceri se instaurase printre cei prezenti . Frica de acesti infractori i-au facut sa taca .Sunt foarte cunoscuti in cartier pentru infractiunile care le fac de ani de zile . Eu ii inteleg pe oameni ca le este frica de ei . Dar daca stau cu mainile incrucisate ,rezolv ceva ? Nu . Martori la acel spectacol de groaza au fost multi ,dar toti tac ,nu vor sa fie implicati in aceasta problema a mea . Chiar multi vecini ai nostri stiu ca infractorul Argeseanu insotit de complici lui , fratii Geonea ,cat si alti au venit dupa noi pana in fata blocului , pt a ne bate din nou . Dar frica s-a instaurat si in ei .De ce nu Directia Inspectiei Judiciare a CSM- ului nu trimite o echipa de investigatii in aceasta zona pt a cerceta acest caz . Au luat la cunostinta de mult timp ceea ce a patit familia mea cat si de problemele cu care ne confruntam in momentul de fata . In zona Vaii Jiului rata infractionalitati creste odata cu saracia ,dar in loc sa fie stopata unii oameni ai legi favorizeaza si fraternizeaza cu infractorii . De ce nu fac ceva in momentul de fata pt. a aduce lumina in acest caz ? Pentru ca nu le pasa de familia mea si nici cat de multa suferinta a adus in familia noastra . Ne-au tradat pana si un martor de al nostru . Acesta nu a spus in instanta tot adevarul ,cu toate ca a pus mana pe Biblie si a jurat ca va spune adevarul . Acesta stie totul de la venirea noastra pana la sfarsitul scandalului ,dar si-a cenzurat memoria , de frica infractorilor . Acesta ne-a spus tot timpul ca Argeseanu si inca o persoana il ataca pe Andrei atunci cand Andrei a lovit la voia intamplari . Deci rezulta ca a fost foarte atent la spectacolul groazei si a vazut tot ce se intampla . Acesta ii era prieten sotului meu de ani de zile . A stat si s-a uitat cum ne omora infractori ,la fel ca toti cei care asistau . Pentru acest martor am cerut protectia martorilor ,dar mi-a fost refuzata , de instata Curti de Apel Alba ,spunand ca este in interesul nostru sa-l aducem . Si cand a venit in instanta nu a mai spus nimic cu privire la loviturile mele si nici cu privire la atacul celor doi infractori impotriva fiului meu . A spus ; ' am vazut ca se dadea pumnii din toate partile ' DA ? Cine erau cei care loveau cu pumni din toate partile ? Va spun eu . Infractorii cat si alti care le erau alaturi ,acestia au sarit pe fiul meu si pe sotul meu cand Argeseanu ma lovea cu bata . Acestia i-au imobilizat pt a nu-mi sari in ajutor ,astfel cum primeam eu cele trei lovituri de bata ? Ce facea sotul si fiul meu ,se uita cum ma batea Argeseanu ? E clar ca nu ,imi sareau ajutor . Deci, ma intelegiti oameni buni prin ce cosmar trec si cat de greu e sa lupt de una singura cu forta raului . De aceea scriu peste tot si cer ajutot ,deoarece sunt multe persoane care s-au alaturat fortei raului .' Dumnezeu sa ne fereasca pe toti de cei rai '
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2007, 21:00:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Catalina, uite ce mi s-a intamplat si cum cred eu ca s-a ajuns la a-mi pierde copilul.

Daca ti-ai imaginat ca aici vei gasi raspuns la problemele tale, te-ai inselat. Nu stiu in ce masura ti-ai dat seama cam la ce nivel se discuta.
Am citit postarea ta chiar din prima seara insa m-am abtinut sa-ti dau un raspuns. Poate iti voi spune ceva asta seara sau maine pe mess sau mail. Atunci vom discuta mai detaliat.
Este o postare recenta de a mea, ceva de genul "Cum interpretati" (pe prima sau a doua pag. nu stiu ca nu am mai intrat de mult)in care am pus in dezbatere un moto: "Inainte sa-i convingi, zapaceste-i!" Citeste, te rog, primele doua-trei raspunsuri ca sa te crucesti si sa vezi si tu de la cine asteptai raspunsuri care sa te ajute in rezolvarea necazului tau...

De ce cred in Dumnezeu? Sau, mai curand, cand am descoperit atotputernicia lui Dumnezeu? A trebuit sa dau de necaz, de necaz foarte mare ca sa cred in Dumnezeu si in atotputernicia Lui.
S-a intamplat cu multi ani in urma. In viziunea unora, ca o anumita problema sa se rezolve favorabil lor, desi eu nu prezentam un pericol real pentru rezolvarea acelei probleme, eu trebuia sa dispar, adica sa mor. Fusesem avertizata ca persoana respectiva (printr-o vrajitoare, desigur!) imi face farmece cu oase de mort si pamant de pe morminte, dar nu am crezut, am ras spunand ca asa ceva exista numai in povesti, nu poate fi adevarat cu buna stiinta sa condamni pe cineva la moarte.
De la un timp, noaptea, mai ales joi spre vineri, dar nu stiu la ce intervale se repeta, o voce de femeie, fix la miezul noptii, ma scula din somn si-mi poruncea sa ma arunc de pe balcon. (Pe atunci locuiam la et. 6 intr-un bloc turn). De frica, de rusine, de teama de ridicol nu am spus la nimeni ce mi se intampla, dar nici nu am facut vreo legatura cu ce mi s-a spus in legatura cu farmecele. Cand se intampla, ma trezeam extrem de speriata, luam copilul in brate si cartea de rugaciuni pe care o tineam langa perna si plagand, citeam rugaciuni acolo unde se deschidea cartea, nu cautam o rugaciune anume. Dar la biserica nu mergeam, nu ma ducea mintea. Atat, faceam o cruce din cand in cand, iar in biserica daca intram de 2, 3 ori pe an, la vreo ocazie.
S-a intamplat ca printr-o asemenea stare sa trec acasa la parintii mei, casa pe pamant. Fix la miezul noptii, vocea, foarte autoritara, mi-a spus ca e ultima oara si ca trebuie sa ma arunc de pe balcon, pentru ca ea nu mai are rabdare cu mine, ca pentru mine totul s-a termint. Eu eram la departare de 100 de km. de casa mea, de apartamentul in care locuiam. Simteam ca nu mai rezist, asa ca atunci, in puterea noptii am trezit copilul si voiam sa plec spre casa ca sa fac ceea ce mi se cere. Copilul a inceput sa planga si-atunci mama a venit sa vada ce se intampla. Eu repetam intr-una ca trebuie sa ajung acasa, pe balcon. Intre timp, in puterea noptii, mama a chemat o vecina deoarece era speriata tare de starea mea. Dupa ce a trecut momentul acela cat eu am fost sub puterea vocii, a vrajei, plangand, am povestit ce mi se intampla de aproape un an de zile.
Dupa un timp m-am linistit si m-am culcat inapoi, numai linistita nu, la gandul ce s-ar fi intamplat daca eram acasa la mine, la bloc.
A doua zi, vecina mea a fost si i-a povestit unui preot ce mi se intampla. Preotul a spus ca sunt farmece si ca ar trebui sa vin la biserica, numai daca vreau eu, nu obligata, nu adusa cu forta. Sigur ca m-am dus de buna voie, singura. Slujbele pe care mi le-a facut mi-au fost de mare ajutor. Am simtit imediat puterea lui Dumnezeu. Am respectat ce mi-a spus parintele, am facut intocmai cum m-a invatat si m-am intors acasa la mine, dupa cateva saptamani, complet "vindecata" de tot raul care fusese aruncat asupra mea.
Dar, in tot acest timp, am facut o greseala foarte mare, greseala pentru care voi suferi toata viata. Nu mi-am luat si copilul cu mine la slujbe, nu l-am dus la biserica, nu l-am impartasit si, cam la 2 ani de lac cele povestite, intr-una din zile cand veneam acasa, copilul a calcat pe o movilita de pamant asezata in fata usii, chiar la iesirea din lift. Atunci nu mi-am dat seama ce e cu picul acela de pamant in usa noastra. La doua zile de la aceasta intamplare, copilul meu a murit in accident de masina, la numai 6 ani si 15 ore. I-a ramas tortul in frigider si mie durerea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2007, 22:25:28
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Catalina, uite ce mi s-a intamplat si cum cred eu ca s-a ajuns la a-mi pierde copilul.

Daca ti-ai imaginat ca aici vei gasi raspuns la problemele tale, te-ai inselat. Nu stiu in ce masura ti-ai dat seama cam la ce nivel se discuta.
Am citit postarea ta chiar din prima seara insa m-am abtinut sa-ti dau un raspuns. Poate iti voi spune ceva asta seara sau maine pe mess sau mail. Atunci vom discuta mai detaliat.
Este o postare recenta de a mea, ceva de genul "Cum interpretati" (pe prima sau a doua pag. nu stiu ca nu am mai intrat de mult)in care am pus in dezbatere un moto: "Inainte sa-i convingi, zapaceste-i!" Citeste, te rog, primele doua-trei raspunsuri ca sa te crucesti si sa vezi si tu de la cine asteptai raspunsuri care sa te ajute in rezolvarea necazului tau...

De ce cred in Dumnezeu? Sau, mai curand, cand am descoperit atotputernicia lui Dumnezeu? A trebuit sa dau de necaz, de necaz foarte mare ca sa cred in Dumnezeu si in atotputernicia Lui.
S-a intamplat cu multi ani in urma. In viziunea unora, ca o anumita problema sa se rezolve favorabil lor, desi eu nu prezentam un pericol real pentru rezolvarea acelei probleme, eu trebuia sa dispar, adica sa mor. Fusesem avertizata ca persoana respectiva (printr-o vrajitoare, desigur!) imi face farmece cu oase de mort si pamant de pe morminte, dar nu am crezut, am ras spunand ca asa ceva exista numai in povesti, nu poate fi adevarat cu buna stiinta sa condamni pe cineva la moarte.
De la un timp, noaptea, mai ales joi spre vineri, dar nu stiu la ce intervale se repeta, o voce de femeie, fix la miezul noptii, ma scula din somn si-mi poruncea sa ma arunc de pe balcon. (Pe atunci locuiam la et. 6 intr-un bloc turn). De frica, de rusine, de teama de ridicol nu am spus la nimeni ce mi se intampla, dar nici nu am facut vreo legatura cu ce mi s-a spus in legatura cu farmecele. Cand se intampla, ma trezeam extrem de speriata, luam copilul in brate si cartea de rugaciuni pe care o tineam langa perna si plagand, citeam rugaciuni acolo unde se deschidea cartea, nu cautam o rugaciune anume. Dar la biserica nu mergeam, nu ma ducea mintea. Atat, faceam o cruce din cand in cand, iar in biserica daca intram de 2, 3 ori pe an, la vreo ocazie.
S-a intamplat ca printr-o asemenea stare sa trec acasa la parintii mei, casa pe pamant. Fix la miezul noptii, vocea, foarte autoritara, mi-a spus ca e ultima oara si ca trebuie sa ma arunc de pe balcon, pentru ca ea nu mai are rabdare cu mine, ca pentru mine totul s-a termint. Eu eram la departare de 100 de km. de casa mea, de apartamentul in care locuiam. Simteam ca nu mai rezist, asa ca atunci, in puterea noptii am trezit copilul si voiam sa plec spre casa ca sa fac ceea ce mi se cere. Copilul a inceput sa planga si-atunci mama a venit sa vada ce se intampla. Eu repetam intr-una ca trebuie sa ajung acasa, pe balcon. Intre timp, in puterea noptii, mama a chemat o vecina deoarece era speriata tare de starea mea. Dupa ce a trecut momentul acela cat eu am fost sub puterea vocii, a vrajei, plangand, am povestit ce mi se intampla de aproape un an de zile.
Dupa un timp m-am linistit si m-am culcat inapoi, numai linistita nu, la gandul ce s-ar fi intamplat daca eram acasa la mine, la bloc.
A doua zi, vecina mea a fost si i-a povestit unui preot ce mi se intampla. Preotul a spus ca sunt farmece si ca ar trebui sa vin la biserica, numai daca vreau eu, nu obligata, nu adusa cu forta. Sigur ca m-am dus de buna voie, singura. Slujbele pe care mi le-a facut mi-au fost de mare ajutor. Am simtit imediat puterea lui Dumnezeu. Am respectat ce mi-a spus parintele, am facut intocmai cum m-a invatat si m-am intors acasa la mine, dupa cateva saptamani, complet "vindecata" de tot raul care fusese aruncat asupra mea.
Dar, in tot acest timp, am facut o greseala foarte mare, greseala pentru care voi suferi toata viata. Nu mi-am luat si copilul cu mine la slujbe, nu l-am dus la biserica, nu l-am impartasit si, cam la 2 ani de lac cele povestite, intr-una din zile cand veneam acasa, copilul a calcat pe o movilita de pamant asezata in fata usii, chiar la iesirea din lift. Atunci nu mi-am dat seama ce e cu picul acela de pamant in usa noastra. La doua zile de la aceasta intamplare, copilul meu a murit in accident de masina, la numai 6 ani si 15 ore. I-a ramas tortul in frigider si mie durerea...
Cata suferinta cred ca ai in suflet Silverstar, numai tu si Bunul Dumnezeu stiu . Eu sincer iti spun ,te inteleg . Mi s-au umplut ochii de lacrimi citindu-ti povestea .Dupa cum ti-am scris ,eu nu sunt o ipocrita ,scriu ceea ce gandesc cu adevarat . Nu voi da importanta nimanui care va crede altceva . Sunt sigura ca daca banuiai ca se poate intampla ceva , pe viitor , cu copilul tau ai fi facut orice pentru a impiedica acest lucru . Multi vor spune ca aceasta i-a fost soarta si misiunea lui pe pamant se terminase .Sincer ,eu nu stiu ce as fi reactionat la asa necaz . Este ceva foarte tragic . Fiul meu este viata mea si pentru el sunt in stare de orice sacrificiu . Cu pretul vietii mele i-am aparat viata lui ,de loviturile de bata care ii erau destinate . Acele trei lovituri de bate care l-am primit in cap ,maini si peste picioare , de la infractor , mi-au distrus sanatatea . Da ,Silvestar si cate mai cate am facut pentru a nu i se intampla ceva . Povestea mea am scris-o pe multe forumuri . De ce am scris-o ? Caut ajutor ,de aceea am facut public . Cat ajutor am primit ? NO COMENT . Nu am cerut nimanui bani sau ceva material . Doream sfaturi si o vorba buna . Oamenii citesc doar si trec mai departe tratand cu nepasare aceasta poveste adevarata . Dumnezeu spune sa ajutam pe semeni nostri cand au un necaz ,nu sa tratam cu indiferenta ceea ce li se intampla . Eu nu am sufletul rece .Lacrimile ,suferinta celor din jur ma afecteaza . Eu ajut cum pot pe fiecare ,in limita posiblitatilor mele . Pe alte forumuri am intalnit si persoane cu sufletul rece , care au luat povestea mea in batjocura . Dar nu le-am raspuns cu aceasi raceala . M-am lasat umilita si chiar chiar jignita . Crezi ca le-am dat importanta ? NU . Nu le-am dat satisfactia asta . Multi care au citit aceasta poveste a mea cred s-au speriat cand au vazut cu ce problema ma confrunt . Eu am spus intotdeauna adevarul si nu am de gand nici pe viitot sa spun vreo minciuna . Urasc minciuna . Ma lupt cu minciuna de atata timp si stiu cat rau poate face . Ca sa poti ajuta o persoana cu asa problema iti trebuie curaj . Cati oameni au curaj Silverstar ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2007, 23:03:02
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ti-am spus, Catalina, ca nu ti-am scris nimic pentru ca nu vreau sa sara si sa judece, ca doar la asta sunt buni fanaticii de aici. Am vazut postarea ta si pe alte forumuri, dar doar aici am citit-o din prima seara.
Cred ca ai fost sincera in ceea ce ai postat, dar vezi tu, sunt lucruri care te dezavantajeaza. Eu nu am cunostinte juridice, dar pot sa vad ca certificatele medicale si martorii nu-ti sunt pe potriva. Apoi, din cate ai prezentat, cel vinovat de scandal are pile, cunostinte, bani. Cum crezi tu ca ce e rau intr-un loc, poate fi bun in alt loc sau invers? Ma refer la hotararile de pana acum. Cei care judeca sunt colegi, ei intre ei, se cunosc, se servesc, nu se lasa la greu.
In oras la mine a murit cu dosarul in mana un om dupa ce a facut greva pe scarile Curtii de apel nu stiu cate zile. Nici dupa ce a murit nu i s-a facut dreptate. Stii doar cum e cu justitia. Sunt atatea exemple si la TV. Nu vreau sa te descurajez, nu vreau sa zici ca sunt rea. Nefiind implicata direct sunt realista. Chiar daca justitia face o nedreptate si tu te adresezi, sa spunem, presedintelui tarii, nici el nu poate face nimic. O hotarare definitiva stiu ca nu mai poate fi atacata de absolut nimeni. Eu ce pot sa-ti spun? Decat sa te intareasca Dumnezeu, sa-ti dea putere sa lupti cu mafia, pentru ca aici e mafie adevarata ori... Gandul mi-a venit acum scriind, incearca o impacare cu individul. Orice compromis e mai bun decat sa-ti vezi baiatul la inchisoare. El de acolo iese, raman insa pata, anii de facultate pierduti, tot viitorul compromis. Ia in calcul toate variantele si opreste-te la cea care-ti avantajeaza fiul.
Spui ca oamenii nu te-au ajutat cu un sfat macar. Catalina, intelege-i, te rog, pe oameni. Traim timpuri grele, vremuri tulburi, multi sunt sau au fost loviti de nedreptatile justitiei si nu vor nici sa auda. Altii poate nu inteleg.
Un alt sfat pe care ti l-as da: daca nu ai incredere in avocatii din Petrosani, mergi in alt oras, eu nu cunosc zona, plateste un avocat care sa stea de vorba cu voi, cu fiul tau, in primul rand, care sa studieze dosarul si hotararile date pana acum de instantele prin care ati trecut si sa va invete ce sa faceti.
Tu ce faci? Astepti rezolvarea, sfaturi de pe forumuri? N-or sa vina niciodata. Trebuie sa actionezi intr-un fel, dar nu pe forumuri. Despre stramutarea procesului in alt oras ti-a spus cineva? Sunt atatea lucruri de care am auzit si eu. Mai multe ce pot eu sa spun, ca e o situatie care depaseste competenta mea. Eu sunt filolog.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2007, 18:02:20
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Cazul familiei Mihalcea nu este un caz usor . Nu . A fost foarte usor ,(dar este grav ceea ce s-a ntamplat ) la inceput ,dar l-au complicat oamenii legi prin infractiunile comise de dansii , care se tin lant . Oamenii stau neputinciosi la acesta problema deoarece sunt implicate persoane sus puse . Noi familia Mihalcea aratam tot timpul ilegalitatile comise ,prin dovezi si nimeni nu face nimic . In ce tara traim oameni buni ? Ce fel de oamenii am devenit ? Chiar nimanui nu ii mai pasa de aproapele lui ,cand acesta este la necaz ? Credeti ca daca as fi mintit cu ceva as fi avut curajul sa dau numele celor implicati ? Va asigur ca nu . Minciuna pana la urma va pierde in fata adevarului . Minciuna vine din partea raului ,pe cand adevarul vine din partea lui Dumnezeu . Ceea ce s-a intamplat familiei mele s-a intamplat din nou in noaptea de 31 dec-2006 . Alti tineri au fost batuti si injunghiati de o gasca de raufacatori . De ce ? Din acelasi motiv pt care ne-au batut si pe noi . Pentru a-si arata suprematia aici in cartier .Sa vedem ce va face Politia si in aceasta privinta . Creste infractinalitatea pe strazi si pentru acest fapt trebuie sa facem ceva .Sa ajung eu la o intelegere cu infractorii ? Acest infractor este un om rau si urmareste numai interesele lui .Pe cei doi care i-a angajat ca martorii i-a pus sa minta diferit de ceea ce a declarat el si martorii(complici) lui .Nici nu le-a spus macar acestora ca ceea ce ia pus el sa declare nu se aseamana cu ceea ce s-a intamplat in acea seara . Acestia nu au fost la locul faptei ,in acel moment . Am dovezi . Acesta i-a propus fiului meu sa mearga cu el la Curtea de Apel Alba Iulia sa mituiasca un procuror . Cand am auzit aceasta propunere ,am ramas uimiti cat tupeu are acest infractor . Pe ce s-a bazat cand a propus asa ceva ? Bineinteles ca nu am fost de acord cu asa ceva . I-am raspuns ca singura intelegere la care vreau sa ajungem ,este SA DECLARE ADEVARUL ,pe care il stie foarte bine ,nu cum spune el ca nu isi aminteste . Si-a cenzurat amintirile deoarece stie ca adevarul odata spus arata ca el si martorii lui mincinosi si-au batut joc de justitie . Avocatii pe care ii am sunt din Alba Iulia si sunt considerati avocati foarte buni ,dar cum in cazul meu este atata minciuna din patea adversa cat si a persoanelor implicate ,incat mi-e cam frica sa nu ne tradeze si dansii . Eu le-am spus acestor doi avocati sa nu ne tradeze si sa nu se lase corupti . Acum vom vedea daca sunt avocati cinstit si incoruptibili . ADEVARUL le-am spus intotdeauna dansilor si sunt sigura ca si-au dat seama ca nu am mintit niciodata si ca suntem victimele acestui sistem corupt . Eu voi avea grija ca acest caz sa nu fie numai pe internet ci si pe masa doamnei ministru al Justitiei Monica Macavei ,doamnei Procuror General cat si altor persoane care pot face ceva in acest caz . Nu sunt atat de naiva sa cred ca voi gasi solutia si rezolvarea pe internet . Cazul meu poate va deschide o poarta spre sufletul romanilor si vor fi mai atenti pe viitor in privinta multor lucruri care nu merg bine in aceasta tara .Curajul meu de a spune lucrurilor pe nume este bine de urmat de toti romanii . Credeti ca daca bagam capul in nisip ,precum strutul , facem ceva bun pentru viitorul copiilor nostri ? Eu un om simplu nu cred asa ceva . Curajul pe care il am se datoreaza carti pe care am citit-o 'Arta succesului la romani 'scrisa de domnul Pavel Corut ,cat si a experientei neplacute pe care am trait-o . Cand viata imi putea fi luata de un infractor intr-o zi ,asa din senin ,nu stiu daca ma mai complac in indiferenta si nepasare fata de ceea ce se intampla in jurul meu .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2007, 00:12:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Catalina draga,

Ce mai faceti? Aveti nadejde ca Dumnezeu o sa se milostiveasca daca si voi ati facut un pas spre El. Si nu uitati ca inainte de proces sa-l "salutati" pe Sf.Mc. Mina. El face dreptate in toate.

Drum bun si sa va intoarceti luni cu vesti bune!

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ma sa-mi gasesc linistea! Padureanca Maria Generalitati 6 21.07.2011 13:50:12
Cum ne putem păstra liniștea sufletească? NECTARIE Generalitati 20 09.01.2011 23:17:53
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 01:25:02
Vibratie sufleteasca adrian73 Pocainta 4 15.07.2007 01:39:58