Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2007, 22:03:50
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ory draga,

Eu nu ma pricep la asa ceva, dar am cautat pe niste site-uri din afara si am gasit efectele care pot sa apara asupra sanatatii (sunt in franceza, cred ca intelegi):
Nausées
Perte d’appétit
Perturbations visuelles
Irritabilité
Tendance dépressive
Difficultés de concentration
Perte de mémoire
Vertiges
Céphalées
Fatigue
Ménopause prématurée
Problèmes cutanés
Sentiment d’inconfort.

Totusi, in ciuda acestor efecte, oamenii de stiinta spun ca nu se pot pronunta daca e efectul direct al antenelor. S-ar putea sa fie si bine mituiti sa spuna asta, ca doar telecomunicatiile sunt sustinute de tot sistemul de mondializare...dar eu cred ca sunt efecte nocive, ca altfel nu s-ar plange atatia oameni. Iar daca maturii se plang, pentru un copilas e si mai grav. Luati masuri ca nu-i de gluma.

Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2007, 23:50:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da,am inteles foarte bine ceea ce s-a scris pana acum si va multumesc,am sa ma mai documentez.Intr-adevar a fost semnata acea lista pentru acceptarea montarii acestei antene,de catre toata scara,inclusiv de mine.Initial m-am opus asupra acestui demers,pe care l-am considerat din start nociv,insa seful scarii a insistat si s-a afisat la usa mea pentru a treia oara ca sa semnez,explicandu-mi verzi si uscate de cate lucruri poate beneficia intreaga scara,si pana la urma am cedat,de rusine....caci cam asa se merge pe la noi.Sincer nu prea stiam ce amploare poate avea acest lucru,dar acum il simt si nu stiu ce sa fac,cred ca nu mai este nimic de facut,oricum,seful scarii m-a asigurat inainte de a semna ca lucrarea se va desfasura si fara semnatura mea,acumuland totalul necesar de semnaturi.Sau poate era o semnatura importanta faptul ca ma situam la etajul superior al blocului.Ma rog,faptu-i consumat si nu cred ca pot sa mai protestez cumva,e pacat ca se ajunge la folosirea tuturor mijloacelor nocive pentru oameni,doar pentru dobandirea de profituri si beneficii materiale.
Oricum,sper ca pe viitor sa ma mut la un apartament cu trei camere,fiindca asta-mi doresc de cand am baietelul,si astfel sa scap si de problema aceasta,pe care o consider destul de serioasa,acum.Dar cine stie cum se vor rezolva lucrurile,am sa ma mai documentez in aceasta priviinta.Inca o data va multumesc,si mai astept pareri,daca se poate si cu solutii juridice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2007, 23:21:17
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Ca inginer electronist iti pot spune urmatoarele: Antena respectiva care emite pe 900 de megaherti si pe 1.9 gigagaherti cu o putere suficient de mare, nu prea te afecteaza decat astfel:
- pentru inceput, la o expunere mai indelungata (de cateva luni), nu vei mai putea avea copii decat daca vecinii din celalat colt al strazii te ajuta.
- cat despre baietelul tau.. s-ar putea sa aiba urmasi... prin clonare, daca mai stai acolo multa vreme.
- probabil ca ti-ai luat deja bilet de ordine pentru chimioterapie, pentru ca s-ar putea sa te trezesti cu vreo metastaza. (Nu se stie exact unde). Cat despre familia ta.. Doamne ajuta.
- Si tinand cont ca locuiesti la etajul 8, cred ca inca inainte de a scrie eu vreun "c" cuiva din familia ta, i-au plecat ceva celule cancerigene dintr-un ganglion limfatic, la plimbare, prin organism.
Prea dur.. dar asta e realitatea.
Cei ce pun aceste antene (si nu ma refer la cei care le monteaza), stiu foarte bine efectele pe termen mediu ale influentei radiatiei de microunde asupra oamenilor, dar mizeaza pe ideea ca: lasa-i ca ei "nu stie", "e prosti".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2007, 20:13:39
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cindva am vazut o emisiune pe tema asta.Nu-mi mai aduc aminte decit ca.... mai bine te muti!:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2007, 04:43:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

"Inainte de toate am o intrebare:locatarii blocului,in speta familia ta,nu a fost consultata cu privire la amplasamentul acelor antene?"

Daca poti sa-ti permiti mutati-va, din ce se vorbeste despre aceste radiatii nu merita sa mai stati acolo doar pentru ca intretinerea este redusa oarecum cu un procentaj platit de propietarii antenelor,... si banuiesc ca locatarii, saracii, privesc aceste antene precum Mana cereasca si deci nu ai ce sa le ceri
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2007, 09:44:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din cate stiu,nu este redusa intretinerea,platind un procent din ea proprietarii antenelor,deci,nu cred ca lucrurile stau astfel,uneori chiar ma-ntreb pentru ce au fost amplasate,caci,dupa cum am mentionat mai sus cheltuielile scarii nu au fost diminute.
Si,blocul este unul de "stabi" cum se spune,procurori,doctori,etc,locatarii sunt intariti si nu considera amplasarea acestor antene o mana cereasca,au o situatie financiara buna.Cred ca mai degraba am fost "dusi cu presul"intr-un fel,fiindca si eu ma-ntreb cum de au acceptat amplasarea acestora atatia oameni intelectuali.
Oricum,stau in bloc de 7 ani,imi este oarecum greu sa ma mut,pur si simplu,am investit mult in apartament prin modernizare si ar insemna sa-l vand chiar si cu mobila,ceea ce nu este atat de usor.In aceiasi zona sunt foarte scumpe apartamentele cu 3 camere,dar sper sa reusesc sa fac aceasta tranzactie,fiindca vreau sa scap si de antene,si vreau sa am si o camera in plus pentru fiul meu.Va multumesc!
Am sa vorbesc cu administratorul sa vad care este realitatea acestor antene.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2007, 16:09:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

E foarte posibil ca administratorul blocului sa aiba un interes in toata afacerea asta, asa ca nu vei afla adevarul de la el. Te-a mintit deja o data, spunandu-ti ca oricum se amplaseaza si fara semnatura ta. Eu cred ca trebuia sa aiba acordul unanim, nu majoritar, iar persoana cea mai importanta erai tu, fiind chiar langa antene. Deci nu te baza pe ce spune administratorul.

Pe langa interesul telecomunicatiile. In mod normal, firmele GSM ar trebui sa construiasca stalpi speciali pe care sa amplaseze antenele, care sa fie situate la o anumita distanta de orice casa sau apartament. Vad aici pe unde sunt, am chiar la aproape un km de mine un astfel de stalp. Si ar fi putut foarte usor sa puna antenele pe una din cladirile din jur, mai ales ca sunt si vreo doua inalte, dar sunt sigura ca legislatia nu permite.

In astfel de situatii, rezolvarea nu inseamna fuga, ci solutionarea situatiei. Mai ales ca daca tu pleci, vor veni alti oameni acolo, deci o minima iubire de aproape te face sa te gandesti si la ei. In plus, cred ca in Romania sunt sute de astfel de cazuri si fiindca nu e legislatia pusa la punct, sau fiindca ea poate fi usor incalcata pana se fac sesizari, atunci se merge pe reducerea cheltuielilor firmelor de telecomunicatii si amplasarea antenelor pe blocuri.

Daca as fi in locul tau:
- as analiza legislatia in domeniu din UE si din Romania;
- as trimite sesizare la organele de protectie a oamenilor (banuiesc ca exista asa ceva in Romania; pe aici exista si pentru animalute);
- as trimite catre firma si administrator scrisoare de reclamatie cu aviz de receptie, ca sa ai dovada in cazul unui proces sau pentru a putea sa demonstrezi in presa sau in alte situatii ca ai facut reclamatie.

Ory, pentru faptul ca ai semnat, explicatia e simpla: nu ai cunoscut efectele pe care le poate avea amplasarea antenei, firma si administratorul nu au informat legat de asa ceva si acum le observi, le simti. Iar data viitoare cand mai semnezei ceva, nu mai merge pe principii de rusine sau de influenta a celor din jur sau de a face cum face majoritatea, ci vezi ce vrei tu si ce e mai bine pentru tine si familia ta. A fi crestin nu inseamna a fi prost sau influentabil, din contra, avem toate avantajele sa vedem lucrurile in adevarul lor si sa ne protejam de cele care ne pun in pericol sanatatea trupeasca sau sufleteasca.

Elena


Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2007, 22:12:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc mult Elena,ai fost metodica in ceea ce priveste analizarea situatiei si acest lucru m-a facut sa-mi analizez prioritatile mai amanuntit,chiar daca uneori ma gandesc ca,de fapt,nu am nici o prioritate in acest sens,faptul este realizat,iar desfiintarea lui se intrevede mai greoaie...aproape imposibila,fiindca dupa cum se stie "banii vorbesc",iar patronii astia care nu-si permit un amplasament special pentru o antena,isi permit avocati care sa calce principiile oamenilor si drepturile acestora.Am stiut de la inceput ca aceste antene sunt nocive,de aceia am refuzat semnarea,insa administratorul si seful de scara s-au afisat sistematic la usa mea pentru a-mi influienta decizia,ceea ce s-a si-ntamplat.
M-am interesat din punct de vedere juridic cum sta situatia,si ea nu este tocmai roz,nu exista reglementari care sa faca lumina intr-o astfel de situatie,nu exista proceduri clare in ceea ce priveste desfiintarea antenelor GSM.Oricum am sa vad ce pot face,si acest lucru imi este invatare de minte,n-am sa mai semnez niciodata acte...doar din perseverenta celor cu interese.Am sa vad ce pot face,chiar daca pentru mine ramane deschisa posibilitatea de-a ma muta de-acolo din mai multe motive.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2007, 23:02:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca solutia cea mai buna e sa mutati antena, nu sa te muti tu, ory. Chiar daca tu pleci din apartamentt, vine altcineva, care la fel de bine isi pune sanatatea in pericol. Nu cred ca e o solutie sa pasezi pisicul, ci sa indepartezi pericolul. In plus ii poti alerta si pe ceilalti locatari, care locuiesc pe acelasi tronson, caic undele nu se opresc la tine, ci ii afecteaza si pe ceilalti. Fiind mai multi, aveti alte sanse de reusita. Succes.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2007, 13:54:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dansan,sa stii ca am citit postarea ta,si-am citit cu atentie fiecare postare imparte,atata timp cat eu am deschis topicul si am facut-o cu un interes deosebit pentru situatia descrisa.Anca spunea ca nu este o solutie "aruncarea pisicii in bratele altuia" si asa este,dar analizand mai bine problema,cel putin momentan,pentru demararea demersurilor in vederea desfiintarii acestor antene cred ca tine totusi de o chestiune de timp.Pe palier cu mine mai locuieste o singura familie,la polul opus,cum s-ar spune,si am observat ca exact deasupra apartamentului acesteia este amplasata o antena,ceea ce ma mira este faptul ca,capul familiei este un patron foarte influient din oras,patronul unei mare si vechi firme de publicitate,nu inteleg de ce acesta nu a protestat,sau nu s-a opus?!Si mai stiu ca si acesta are diverse societati care se ocupa cu telefonia mobila.Dar a nu se intelege ca este chiar firma lui cea care a amplasat antena,fiindca nu este asa,el este doar un dealer,si chiar daca era asa,nu cred ca-si amplasa singur un camp de radiatii atat de nocive in jurul casei.
Acum nu stiu nici daca in tot blocul se aud si se simt interferente ale radiatiilor acestor antene,cu aparaturile personale ale locatarilor,sau la mine este intensitatea cea mai mare?Curios,m-am uitat de pe balcon la acoperisurile blocurilor din oras si sunt foarte multe cu astfel de antene.Toata lumea este "proasta"sau neinformata?Cum de se reuseste manipularea in masa a cetatenilor cu astfel de lucruri care nu fac decat sa ne afecteze viata in mod negativ?E dureros,si chiar daca am intrat in Europa,constat cat de inapoiati suntem,si cat de lipsita de etica este atitudinea marilor companii,dar mai ales sustinerea aceasta de catre guvern,fiindca ar trebui sa existe o lege care sa oblige,efectiv la protejarea cetatenilor in acest sens,asa cum se pretinde ca se face cu poluarea de catre autoturismelor.Ar trebui ca in acest sens lucrurile sa fie clar delimitate,asa cum a specificat Elena ca se-ntampla in alte tari.Personal cred ca am sa lupt cu morile de vant.
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"
Reply With Quote
Răspunde