Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2009, 22:27:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

este vorba de respect intre diversele religii, chiar daca sunt diferite. Credeti ca luptele acestea sunt sanatoase? Dumnezeu este Dragoste. Cel putin cu atat cred ca e de acord toata lumea...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2009, 22:37:53
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
este vorba de respect intre diversele religii, chiar daca sunt diferite. Credeti ca luptele acestea sunt sanatoase? Dumnezeu este Dragoste. Cel putin cu atat cred ca e de acord toata lumea...
Mantuitorul e in inima noastra, si nimeni nu ni-l poate lua de acolo, decat daca avem putina credinta... Si tocmai la asta trebuie lucrat, nu la a te uita in ograda vecinului si a-l pizmui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2009, 23:07:52
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Mantuitorul e in inima noastra, si nimeni nu ni-l poate lua de acolo, decat daca avem putina credinta... Si tocmai la asta trebuie lucrat, nu la a te uita in ograda vecinului si a-l pizmui.
E si bine si rau ceea ce spui.Da mare este dragostea,insa multi sfinti parinti si credinciosi au patimit pentru faptul ca nu au renuntat la ortodoxie.Deci ingaduitori pana la o limita.Intoarcem obrazul cand suntem loviti noi,dar nu il in intoarcem cand este lovita ortodoxia.

Tocmai asta este,nu ne-am uitat in ograda vecinului,ei au intrat in ograda noastra si nu sunt multumiti,mai fac si atentate din astea.

Adica,stai putin,vizitezi,dar mai si pleci acasa la tine :D
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2009, 23:57:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu vroiam sa intervin aici, dar pe scurt: mi-e rusine de ce s-a intamplat. Daca asta inseamna ortodoxia, atunci nu stiu ce sa mai spun. Bine ca stiu ca nu nu asta inseamna, fiindca sa fi fost asa, eu as fi fost in alta parte.

Unii moldoveni, care sunt atat de sarmani din atatea puncte de vedere, si-au gasit si ei dusmanul national: EVREII!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2009, 23:59:57
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit si ce vrei tu? sa tacem? sa nu facem nimic?

si ce vrei tu? sa tacem? sa nu facem nimic? eu am mai spus: sunt evrei si evrei oameni intre oameni... asa a fost si pe vremea apostolilor; apostoli prigoniti de ... evrei. pare incrdibil, nu? evrei sa prigoneasca evrei... dar, fiecare era facut din alt aluat... De ce nu le spui tu Maria Luiza si apostolilor (Petru, Pavel, Toma), ucenicului Stefan, omorat cu pietre pentru credinta lui in Iisus Hristos (tot de evrei ca si el) ce ne spui noua aici? Homo Homini Lupus a fost valabil ieri, azi si mereu. Si cat timp omul, oricare ar fi el, nu traieste cu adevarat in Dumnezeu, ramane o fiara. Religia conteaza mai putin. Fie ca esti roman, rus, german, chinez, indian, evreu....
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
este vorba de respect intre diversele religii, chiar daca sunt diferite. Credeti ca luptele acestea sunt sanatoase? Dumnezeu este Dragoste. Cel putin cu atat cred ca e de acord toata lumea...
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 15.12.2009 at 00:03:49.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2009, 00:29:41
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
E si bine si rau ceea ce spui.Da mare este dragostea,insa multi sfinti parinti si credinciosi au patimit pentru faptul ca nu au renuntat la ortodoxie.Deci ingaduitori pana la o limita.Intoarcem obrazul cand suntem loviti noi,dar nu il in intoarcem cand este lovita ortodoxia.

Tocmai asta este,nu ne-am uitat in ograda vecinului,ei au intrat in ograda noastra si nu sunt multumiti,mai fac si atentate din astea.
Adica,stai putin,vizitezi,dar mai si pleci acasa la tine :D
Dar acesta nu este un atentat, ci mai degraba au vrut sa se apropie de noi, ca fratii si noi i-am respins. Nu credeti?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2009, 00:36:26
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
si ce vrei tu? sa tacem? sa nu facem nimic? eu am mai spus: sunt evrei si evrei oameni intre oameni... asa a fost si pe vremea apostolilor; apostoli prigoniti de ... evrei. pare incrdibil, nu? evrei sa prigoneasca evrei... dar, fiecare era facut din alt aluat... De ce nu le spui tu Maria Luiza si apostolilor (Petru, Pavel, Toma), ucenicului Stefan, omorat cu pietre pentru credinta lui in Iisus Hristos (tot de evrei ca si el) ce ne spui noua aici? Homo Homini Lupus a fost valabil ieri, azi si mereu. Si cat timp omul, oricare ar fi el, nu traieste cu adevarat in Dumnezeu, ramane o fiara. Religia conteaza mai putin. Fie ca esti roman, rus, german, chinez, indian, evreu....
Nu, dar cum e mai bine, sa ne certam ca niste nebuni sau sa lucram impreuna in pace si intelegere, in felul acesta contribuind la imparatia lui Dumnezeu? Fiara din om urla in general atunci cand omul vede ca fiara urla in altii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.12.2009, 00:41:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

omul cu multa credinta si dragoste de Dumnezeu nu si-o piede nici de-ar fi chinuit de cele mai groznice chinuri, dar nici nu face razboi in numele Domnului. Hristos ne-a invata iubirea... sa nu uitam asta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2009, 00:54:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma intreb daca un protest in scris si bine documentat ar fi avut rezultatul scontat, sau daca a fost neaparat necesara interventia pe loc.
Ma intreb deasemeni, daca atunci cand s-au dat toate aprobarile pentru punerea menorei in acel loc, a fost intrebata si Biserica; sau primaria a dat aviz favorabil, fara a cerceta, daca nu sunt lezate sentimentele a sute de mii de crestini.
Oricum, cineva a gresit aici - ma gandesc la cei care au dat aprobarile fara sa tina cont de anumite lucruri - si ar trebui sa suporte consecintele. S-ar fi putut gasi o solutie mai buna pentru toata lumea, spre linistea tuturor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2009, 01:19:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Deci, daca imi poate cineva explica: cum anume jigneste sentimentele a sute de mii de crestini o lampa cu 8 brate??? Fiindca asta este pana la urma daca nu esti evreu si nu crezi in acest simbol.

Nu stiu care este situatia ina cest moment, dar pana la inceputul celui de al doilea razboi mondial, Chisinaul era populat cel putin 50% de evrei. De atunci s-au intamplat multe, si comunitatea lor s-a imputinat, dar ma gandesc ca tot au ceva membri. Nu merita oamenii aia, locuitori ai orasului, care platesc taxe, muncesc si traiesc in oras sa aiba si ei, asa cum au si crestinii tot timpul anului, un mic simbol al credintei lor pentru doar cateva zile?? Din cate am vazut din poze nici nu era ditamai monumentul... Si pana la urma ce au facut? Au dat foc la vreo biserica? Au scos o cruce si au pus in loc o stea a lui David? Au proclaman ca Republica Moldova face parte din Israel? Care este crima asta asa de grava??

Adica ne plangem ca vai, vai, ne vor fi interzise simbolurile noastre crestinesti in public, si ce tragedie e asta, si ce abuz .... dar cand ai nostri fac exact acelasi lucru, dar cu mai mare violenta, si cu mai mare ura, ne facem ca am uitat ca de fapt suntem in aceeasi oala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ortodox la slujba evreiasca fanietta Iudaismul 51 26.08.2016 13:34:19
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12