Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.07.2012, 05:59:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumesc Delia, pentru gândul bun și rugăciune.
Attached Images
File Type: jpg Christ and flowers.jpg (26,3 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.07.2012, 19:05:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mulțumesc, Dorina. Acum mă pregătesc și eu să mă duc la înmormântare. Ieri am stat în cumpănă dacă să merg la Funeral Home sau nu... și până la urmă nu m-am dus. E greu și la înmormântări, dar'mite la priveghiuri. Eu țin minte că prima înmormântare la care am fost, a fost a bunicului meu matern, Petre îl chema. Nu eram chiar copil (aveam 13-14 ani) dar țin minte că atunci când era în biserica și a trebuit să trecem toata familia prin fața sicriului și să-i sărutăm mâna, eu până la urmă am sărutat pânza care era peste mâna bunicului, căci mi-a fost teamă că mâna ar fi fost rece și nu vroiam să mă ating de ea așa. Iar ultima înmormântare a fost a nașei mele, Maria, cu câțiva ani în urmă. Ce bine că datorită circumstanțelor n-am putut merge și la înmormântarile altor rude apropiate. Sună ciudat, știu. Dar parcă nu vrem să ne amintim de ei ca morți, ci ca persoane încă în viață, care îți au un colțișor aparte acolo în sufletul nostru. Dumnezeu să-i odihnească în pace pe toți !
Surorile mele tot asa imi dau sfat sa nu merg la inmormantarea mamei mele ca sint asa departe si poate nu ajung in timp si e bine sa-mi amintesc de ea cum era vie, Doamne dar e foarte greu.
Mirela Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei trecuti dincolo.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 20.03.2013 at 12:53:42.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.07.2012, 17:42:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Surorile mele tot asa imi dau sfat sa nu merg la inmormantarea mamei mele ca sint asa departe si poate nu ajung in timp si e bine sa-mi amintesc de ea cum era vie, Doamne dar e foarte greu.
Mirela Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe aia trecuti dincolo.
Dumnezeu să-i odihnească, iar pe noi ca un bun și iubitor de oameni, să ne miluiască !

Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.07.2012, 22:45:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte pe Octavian!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.07.2012, 20:00:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ieri am aflat ca un tanar Parinte Diacon de la Manastirea Crasna, Arsenie (pe care il cunosteam din vedere) a murit, suferind de mai multa vreme de cancer. M-am intristat tare mult, Parintele era foarte tanar, putin peste 30 de ani si avea o voce cu totul deosebita. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in Imparatia Sa!.

Ne-a ramas de la Parintele Arsenie Acatistul Bunei Vestiri, pe care l-a inregistrat impreuna cu un Parinte din Muntele Athos. Parintele Arsenie canta incepand cu Ingerul cel mai intai statator...
http://www.crestinortodox.ro/cantari...udio-3609.html
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.08.2012, 20:36:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ieri am aflat ca un tanar Parinte Diacon de la Manastirea Crasna, Arsenie (pe care il cunosteam din vedere) a murit, suferind de mai multa vreme de cancer. M-am intristat tare mult, Parintele era foarte tanar, putin peste 30 de ani si avea o voce cu totul deosebita. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in Imparatia Sa!.

Ne-a ramas de la Parintele Arsenie Acatistul Bunei Vestiri, pe care l-a inregistrat impreuna cu un Parinte din Muntele Athos. Parintele Arsenie canta incepand cu Ingerul cel mai intai statator...
http://www.crestinortodox.ro/cantari...udio-3609.html
Dumnezeu să-l odihnească în pace pe păr. Arsenie de la Crasna.

Nu l-am cunoscut personal, deși pe vremea când locuiam în țară obișnuiam ca în fiecare an de Florii să mergem la Mănăstirea Crasna de Prahova, în grup mai mare sau doar 2-3 prietene. Superbe locuri alese pentru această mănăstire, iar călugarii aceia care ostenesc acolo, cunoscuți sau necunoscuți de lume, cu adevărat au sfințit locul.

O lacrimă să varsam pentru părintele Arsenie, dacă putem, și o lumânare să-i aprindem întru fericita adormire.



Mulțumiri Arhim. Siluan Vișan pentru cuvinte scrise cu această ocazie.
http://www.crestinortodox.ro/diverse...mi-136979.html
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.03.2013, 10:15:55
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Va rog sa o pomeniti care puteti pe matusica mea, Silvia, care saptamana aceasta a trecut la Domnul; era foarte apropiata de biserica si pana la o varsta inaintata mergea zilnic la slujbe.
Dumnezeu s-o aseze in randul celor drepti!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.03.2013, 12:51:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Va rog sa o pomeniti care puteti pe matusica mea, Silvia, care saptamana aceasta a trecut la Domnul; era foarte apropiata de biserica si pana la o varsta inaintata mergea zilnic la slujbe.
Dumnezeu s-o aseze in randul celor drepti!
Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe Silvia.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.03.2013, 14:06:36
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Bunul Dumnezeu sa o ierte si sa ii odihneasca sufletul la loc cu liniste si verdeata!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.01.2014, 04:00:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Astăzi 15 Ianuarie a trecut la Domnul o buna prietenă de-a mea, Elena (Coloma), după o lungă și grea suferință.
Dumnezeu să aibă milă de sufletul ei și Maica Domnului să mijlocească pentru ea, că tare mult o iubea.
Aprindeți vă rog o lumânare și pentru pacea adormitei roabei sale, Elena.



"Cu sfinții odihnește, Hristoase, sufletul adormitei roabei Tale, Elena, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit."
Attached Images
File Type: jpg Elena in Israel.jpg (29,5 KB, 20 views)
File Type: jpg 198.jpg (34,8 KB, 19 views)

Last edited by mirela.t; 16.01.2014 at 07:36:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 20:38:07
Un suflet apropiat s-a mutat la Domnul Melissa Umanitare 23 14.06.2011 16:38:14
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 01:28:33
Parintele Ioan Iovan a trecut la Domnul mihailt Biserica Ortodoxa Romana 1 19.05.2008 20:14:19