Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2013, 12:16:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intradevar, am avut foarte multi savanti si mari inventatori, insa din pacate nu prea stim sa-i facem cunoscuti peste hotare!
Nici in tara nu cred ca sunt (suficient) cunoscuti.
Mie imi place mult sa citesc biografii de persoane celebre (oameni de stiinta, scriitori, actori, artisti, muzicieni etc.).
Ei cei romani ori sunt foarte discreti si nestiuti de nimeni (viata lor), ori nu se scrie nimic. Am cautat si nu am gasit.
Wikipedia este o modalitate de a distribui informatii.
Cea romaneasca este slaba, nu gasesti biografii. Poate doar cateva si alea pe scurt.
Se tot duc mari personalitati, actori celebri, scriitori si noile generatii habar nu au si nu au sa aibe de ei.
Chiar ei insisi ar trebui sa-si scrie vietile.

Politica nu ma intereseaza si as vrea sa nu mai aud/vad despre relele din trecut. Este suficient. Important este sa nu se mai faca.
Exista in istorie atatea alte lucruri interesante.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2013, 12:48:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici in tara nu cred ca sunt (suficient) cunoscuti.
Mie imi place mult sa citesc biografii de persoane celebre (oameni de stiinta, scriitori, actori, artisti, muzicieni etc.).
Ei cei romani ori sunt foarte discreti si nestiuti de nimeni (viata lor), ori nu se scrie nimic. Am cautat si nu am gasit.
Wikipedia este o modalitate de a distribui informatii.
Cea romaneasca este slaba, nu gasesti biografii. Poate doar cateva si alea pe scurt.
Se tot duc mari personalitati, actori celebri, scriitori si noile generatii habar nu au si nu au sa aibe de ei.
Chiar ei insisi ar trebui sa-si scrie vietile.

Politica nu ma intereseaza si as vrea sa nu mai aud/vad despre relele din trecut. Este suficient. Important este sa nu se mai faca.
Exista in istorie atatea alte lucruri interesante.
Sa imi fie cu ieratre , dar tinind cont de felul de a fi al dvs. , va pun o intrebare :

Va plac aceste lecturi despre personalitati din curiozitate, din dorinta de noutate si de noutate fata de patria mama, despre locuitorii ei , despre faptul ca nu suntem ultimii oameni din lume ca popor, etc , sau va plac din dorinta de a retine vietile si activitatile lor ca si element de culturalizare, de a-i cunoaste pt. a va servi ca model pt. dvs. insasi, pt. a le face cunoscute si altora performantele lor , pt a va stabili nivele de performanta si dorinta neaparata de a le atinge, pt. a va alege conduite si atitudini in anumite circumstante, precum ei procedau, pt. a va mobiliza mai bine de la o etapa la alta a vietii, pt. a va gasi o disciplina, o pasiune, o atractie fata de care sa va dedicati timpul liber , pt. a va crea , a va dezvolta sau cultiva dorinta catre studiu, observatie, cunoastere, cugetare, informare , permanenta ?

Eu cred ca daca asemenea biografii ne suscita interes doar din cauza curiozitatii , ca sa mai aflam inca ceva senzational, atunci folosul a unor asemenea lecturi este zadarnic sau nesemnificativ .
Dar daca dorim sa le urmam , desigur , dupa puterile noastre (ca si in cazul sfintilor) si la locul de vietuirea al nostru , atunci putem transforma zadarnicul (sau zadarnicia) in lucru de mintuire si in felul acesta semnificatia este cu totul alta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2013, 12:59:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Grele întrebări frate! Iar te-ai luat de ea!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2013, 13:08:17
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Istoria nu trebuie sa fie interesanta, ci adevarata. (nu ma intereseaza actorii si cantaretii, eu inteleg altceva prin istoria unui neam)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2013, 13:35:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa imi fie cu ieratre , dar tinind cont de felul de a fi al dvs. , va pun o intrebare :

Va plac aceste lecturi despre personalitati din curiozitate, din dorinta de noutate si de noutate fata de patria mama, despre locuitorii ei , despre faptul ca nu suntem ultimii oameni din lume ca popor, etc , sau va plac din dorinta de a retine vietile si activitatile lor ca si element de culturalizare, de a-i cunoaste pt. a va servi ca model pt. dvs. insasi, pt. a le face cunoscute si altora performantele lor , pt a va stabili nivele de performanta si dorinta neaparata de a le atinge, pt. a va alege conduite si atitudini in anumite circumstante, precum ei procedau, pt. a va mobiliza mai bine de la o etapa la alta a vietii, pt. a va gasi o disciplina, o pasiune, o atractie fata de care sa va dedicati timpul liber , pt. a va crea , a va dezvolta sau cultiva dorinta catre studiu, observatie, cunoastere, cugetare, informare , permanenta ?

Eu cred ca daca asemenea biografii ne suscita interes doar din cauza curiozitatii , ca sa mai aflam inca ceva senzational, atunci folosul a unor asemenea lecturi este zadarnic sau nesemnificativ .
Dar daca dorim sa le urmam , desigur , dupa puterile noastre (ca si in cazul sfintilor) si la locul de vietuirea al nostru , atunci putem transforma zadarnicul (sau zadarnicia) in lucru de mintuire si in felul acesta semnificatia este cu totul alta !
Ipoteza asta mi-am pus-o si eu cu vreo doi ani in urma. Eram undeva in Sf. Gheorghe, in apartamentul unui cumnat, cu care m-am incins la o discutie ce parea sa nu se mai termine. In copilarie, el fusese ipodiacon, si multi din sat credeau ca va alege calea preotiei. De departe cred ca are o constiinciozitate cum nici macar preotii n-o au. Nu am cunoscut un om mai corect ca el, in toata lumea pe unde am umblat. Este inginer geolog, dar putea la fel de bine fi, profesor de matematica unde fusese olimpic din frageda tinerete, sau orice altceva, fiindca se dedica cu desavarsire oricarei pasiuni.
Discutia mea cu el era aceea ca, desi si-a petrecut atat de mult timp in Sf Altar si desi are un caracter pe care toti crestinii ar trebui sa-l aiba, cu toate astea, nu se poate lasa de fumat si nu merge la biserica... Si ne tot invarteam in cerc, aparent negasind sau neacceptand solutii si compromisuri. La un moment dat i-am marturisit: "La ce-mi foloseste mie acum, faptul ca mi-am pierdut mii de nopti citind carti in mare voga de autori celebri, in timp ce undeva, un altfel de literatura ar fi trebuit cercetata si care o descopar acum cand e deja mult prea tarziu? Simt ca tot acest timp a fost o mare risipa si am batut apa-n piua!?" Raspunsul lui m-a pus pe ganduri: "Noi suntem lucratorii ogorului, cumnate. Crezi ca Dumnezeu, dac-ar fi vrut, nu ti-ar fi deschis de-atunci ochii catre ceea ce crezi ca ai pierdut? Dar... nu era timpul tau atunci. Un lucru sa-ti fie clar: daca n-ai fi citit "de toate", nu stiu daca ai fi fost in stare sa intretii o conversatie cat de cat interesanta cu cineva. Faptul ca noi doi acum, avem acest subiect de discutie, se datoreaza tocmai acelor carti!"
Acum nu vreau sa te contrazic... Dar atat timp cat omul este interesat de ceva "inteligent", poate ca nu e chiar pierdere se vreme. Parafrazandu-l pe cumnatul meu, poate ca nu e timpul ei, acum!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2013, 14:59:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu am aruncat o piatra in lac , ci am o curiozitate strict legata de un aspect si un om . Chiar am venit in intimpinarea ei marturisindu-mi felul de a vedea problema .
Parafrazind cele de mai sus , spun ca indiferent daca a venit sau nu un timp pt. un asemenea fel de interes , este bine bine sa fim cu luare aminte .
Este un lucru important nu numai ca si o curiozitate , ci prin particularitatile lui . Daca acum nu ii este timpul , si tinind cont ca oamenii valorosi ai neamului sunt extrem de multi (nu numai cei d epe lista), nu prea vom mai avea timp in continuare ca sa putem lectura cu folos aceste informatii fiind prea multe, moment in care ele vor cadea in derizoriu , precum informatia ca impozitele se vor mari din anul acesta .
Sau si mai pe larg, este pacat de o astfel de preocupare, lectura, ca sa nu o exploatam la maxim acum, sau acum de la 17 ani , mai ales in situatia in care ne marturisim ca admiratori !
Si asta cu oamenii de stiinta ai neamului , ca daca trecem la dreptii si sfintii romani atunci desi lucrurile se limpezesc mult se si complica in aceiasi mnasura .
Asa vad eu lucrurile !

Pt. fratele care m-a stigmatizat (adica nu a avut treaba cu subiectul in nici o atingere, decit cu mine si cu ce fac eu ) : da frate, pai nu sti ca eu abia astept o ocazie ca sa ma iau de ea... de ce ma mai intrebi/comentezi ?!?!

Dar va rog sa nu va suparati nici unii si nici altii , era o curiozitate nevinovata si nu un nou subiect de discutie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.01.2013 at 15:05:01.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2013, 15:21:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa imi fie cu ieratre , dar tinind cont de felul de a fi al dvs. , va pun o intrebare :

Va plac aceste lecturi despre personalitati din curiozitate, din dorinta de noutate si de noutate fata de patria mama, despre locuitorii ei , despre faptul ca nu suntem ultimii oameni din lume ca popor, etc , sau va plac din dorinta de a retine vietile si activitatile lor ca si element de culturalizare, de a-i cunoaste pt. a va servi ca model pt. dvs. insasi, pt. a le face cunoscute si altora performantele lor , pt a va stabili nivele de performanta si dorinta neaparata de a le atinge, pt. a va alege conduite si atitudini in anumite circumstante, precum ei procedau, pt. a va mobiliza mai bine de la o etapa la alta a vietii, pt. a va gasi o disciplina, o pasiune, o atractie fata de care sa va dedicati timpul liber , pt. a va crea , a va dezvolta sau cultiva dorinta catre studiu, observatie, cunoastere, cugetare, informare , permanenta ?

Eu cred ca daca asemenea biografii ne suscita interes doar din cauza curiozitatii , ca sa mai aflam inca ceva senzational, atunci folosul a unor asemenea lecturi este zadarnic sau nesemnificativ .
Dar daca dorim sa le urmam , desigur , dupa puterile noastre (ca si in cazul sfintilor) si la locul de vietuirea al nostru , atunci putem transforma zadarnicul (sau zadarnicia) in lucru de mintuire si in felul acesta semnificatia este cu totul alta !
Vorba lui Dragos: iar te iei de mine?

Ca sa-ti raspund totusi:
Mai intai ca eu una nu pot face aceasta diferentiere, nici nu o inteleg.
Pentru mine sunt toate importante.
Mai intai ca viata unui om, oricare ar fie el este foarte interesanta, utila pentru omenire si are si multe curiozitati si o doza de senzational.
Si din toate ai de invatat cate ceva.
Iar de mari personalitati, ce mai spun. Daca la asta te referi, ei bine, imi place sa citesc totul despre ei, din copilarie, pana la moarte si inclusiv viata privata.
Pentru cultura, pentru ca am de invatat de la el, pentru tot ce ai insirat acolo.
Un singur lucru: pasiuni si hobby-uri pentru timpul liber am definite de foarte mult timp.

Cat despre a-mi face modele. Da, mi-am facut unele.
Recunosc nu in veiti de sfinti sau monahi, pentru ca nu pot sa fiu asa. Sfant nu poate fi nimeni (cel putin nu in viata, consider ca numai Dumnezeu va decide dupa judecata), iar monahi pot fi numai unii (tot de la Dumnezeu).
Da, am un model un preot de mir.

Si citesc biografii ale personalitatilor din intreaga lume.
Ma intereseaza sa cunosc multe despre ei.
Unii sunt de luat ca model, altii nu. De gustibus...

Sunt foarte interesante (pentru mine) anumite carti care cuprind experiente de viata ale unor persoane obisnuite, pentru ca pe langa amanunte de specialitate, poti invata si cum s-au descurcat unii oameni in anumite imprejurari si sa iei exemplu pentru tine.

In concluzie sa citim cat mai mult si numai religie.


Revenind la subiect si pentru ca sa raspund Laurei.
Istoria este interesanta pe ansamblu, dar pentru fiecare exista parti care fie nu spun nimic, sau nu se potrivesc gutului, sau chiar fac rau sufleteste (ating experiente sau traume personale).
In plus exista parti care sunt supra si supra discutate si filmate si scrise (razboaie, anumite grupari politice, revolutii si etc.)
Altele dimpotriva sunt foarte putin cunoscute si cu materiale putine.

Si eu consider ca istoria unei tari cuprinde nu numai evenimente istorice si/sau politice, ci si evolutia culturii, limbii, religiei, socialului etc.
Oamenii, inclusiv oameni de stiinta si actori, artisti, muzicieni, sunt parte a unei tari.

De altfel ai pus si tu o lista foarte interesanta mai sus. Si mi-ar placea sa aflu mai multe despre ei.

Uite un exemplu foarte bun la ceea ce spuneam eu mai sus:
Citesc in lista despre fizicianul Ion Agarbiceanu si raman surprinsa.
Ma gandesc: dar ala era scriitor, poate este o gresala.
M-am uitat repede pe net si am gasit ca este fiul scriitorului.
Uite ca si viata privata a acestuia este interesanta, pentru ca asa aflam ca are un fiu fizician de renume.

Si uitandu-ma mai bine am aflat ca scriitorul Agarbiceanu a fost si preot si parlamentar. Noi in scoala am invatat numai despre literatura lui.

Nu stiu la ce se refera fraza cu "nu e acum timpul ei". In general nu ma pot plasa temporal.
Daca se refera la problematica credintei in particular - nu e vorba de timp, ci de mod de a vedea (intelege, percepe lucrurile). Dar nu este vorba despre mine sau Zaharia pe acest topic, sa nu-l strica, ca este foarte interesant.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.01.2013 at 15:25:45.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2013, 15:59:36
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu vreau sa par rautacioasa,dar,din ce am citit pana acum, cred ca ar fi mai potrivit titlul de 'Pagini din istoria comunismului romanesc'.

tot respectul fata de martirii din aceasta perioada(fie ca au suferit sau nu in temnite),dar istoria nu a insemnat doar comunism(unde mai pui ca e plin forumul de el?).mi-ar placea sa citesc si altceva,despre Sfintii Brancoveni,Stefan cel Mare si Sfant,Vlad Tepes (intotdeauna m-au fascinat legendele care-l inconjoara) si altii care aduc mandrie neamului romanesc.

nu inteleg de ce se scoate in evidenta doar ce a fost rau in istoria Romaniei,adica sunt multe personalitati cu care ne putem mandri.
iertare,nu vreau sa supar pe nimeni!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2013, 16:25:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
nu vreau sa par rautacioasa,dar,din ce am citit pana acum, cred ca ar fi mai potrivit titlul de 'Pagini din istoria comunismului romanesc'.

tot respectul fata de martirii din aceasta perioada(fie ca au suferit sau nu in temnite),dar istoria nu a insemnat doar comunism(unde mai pui ca e plin forumul de el?).mi-ar placea sa citesc si altceva,despre Sfintii Brancoveni,Stefan cel Mare si Sfant,Vlad Tepes (intotdeauna m-au fascinat legendele care-l inconjoara) si altii care aduc mandrie neamului romanesc.

nu inteleg de ce se scoate in evidenta doar ce a fost rau in istoria Romaniei,adica sunt multe personalitati cu care ne putem mandri.
iertare,nu vreau sa supar pe nimeni!

Doamne ajuta!
Nu. Am pus titlul cu un scop, evident. Insa, postez si eu cand am timp. Si am inceput cu comunismul ptr. ca in decembrie ne aducem aminte de acea perioada, de "revolutie" etc. Comunismul a fost cu bune si cu rele si nu este singura perioada rea din istoria Romaniei. Secularizarea lui Cuza de ex. Bune sau rele sa le luam asa cum au fost, dar sa nu le scoatem din istorie. :)

Oricum, subiectul comunism l-am incheiat. :)) Doar am trecut de la comunism la inventatori. Am materiale diverse(inclusiv despre voievozii nostrii drepti si perioada de inflorire ortodoxa+nabadaiile date de turci), dar nu pot sta 24/7 sa scriu aici.

Last edited by Laura19; 10.01.2013 at 16:30:06.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2013, 17:58:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vorba lui Dragos: iar te iei de mine?

Ca sa-ti raspund totusi:
Mai intai ca eu una nu pot face aceasta diferentiere, nici nu o inteleg.
Pentru mine sunt toate importante.
Mai intai ca viata unui om, oricare ar fie el este foarte interesanta, utila pentru omenire si are si multe curiozitati si o doza de senzational.
Si din toate ai de invatat cate ceva.
Iar de mari personalitati, ce mai spun. Daca la asta te referi, ei bine, imi place sa citesc totul despre ei, din copilarie, pana la moarte si inclusiv viata privata.
Pentru cultura, pentru ca am de invatat de la el, pentru tot ce ai insirat acolo.
Un singur lucru: pasiuni si hobby-uri pentru timpul liber am definite de foarte mult timp.

Cat despre a-mi face modele. Da, mi-am facut unele.
Recunosc nu in veiti de sfinti sau monahi, pentru ca nu pot sa fiu asa. Sfant nu poate fi nimeni (cel putin nu in viata, consider ca numai Dumnezeu va decide dupa judecata), iar monahi pot fi numai unii (tot de la Dumnezeu).
Da, am un model un preot de mir.

Si citesc biografii ale personalitatilor din intreaga lume.
Ma intereseaza sa cunosc multe despre ei.
Unii sunt de luat ca model, altii nu. De gustibus...

Sunt foarte interesante (pentru mine) anumite carti care cuprind experiente de viata ale unor persoane obisnuite, pentru ca pe langa amanunte de specialitate, poti invata si cum s-au descurcat unii oameni in anumite imprejurari si sa iei exemplu pentru tine.

In concluzie sa citim cat mai mult si numai religie.


Revenind la subiect si pentru ca sa raspund Laurei.
Istoria este interesanta pe ansamblu, dar pentru fiecare exista parti care fie nu spun nimic, sau nu se potrivesc gutului, sau chiar fac rau sufleteste (ating experiente sau traume personale).
In plus exista parti care sunt supra si supra discutate si filmate si scrise (razboaie, anumite grupari politice, revolutii si etc.)
Altele dimpotriva sunt foarte putin cunoscute si cu materiale putine.

Si eu consider ca istoria unei tari cuprinde nu numai evenimente istorice si/sau politice, ci si evolutia culturii, limbii, religiei, socialului etc.
Oamenii, inclusiv oameni de stiinta si actori, artisti, muzicieni, sunt parte a unei tari.

De altfel ai pus si tu o lista foarte interesanta mai sus. Si mi-ar placea sa aflu mai multe despre ei.

Uite un exemplu foarte bun la ceea ce spuneam eu mai sus:
Citesc in lista despre fizicianul Ion Agarbiceanu si raman surprinsa.
Ma gandesc: dar ala era scriitor, poate este o gresala.
M-am uitat repede pe net si am gasit ca este fiul scriitorului.
Uite ca si viata privata a acestuia este interesanta, pentru ca asa aflam ca are un fiu fizician de renume.

Si uitandu-ma mai bine am aflat ca scriitorul Agarbiceanu a fost si preot si parlamentar. Noi in scoala am invatat numai despre literatura lui.

Nu stiu la ce se refera fraza cu "nu e acum timpul ei". In general nu ma pot plasa temporal.
Daca se refera la problematica credintei in particular - nu e vorba de timp, ci de mod de a vedea (intelege, percepe lucrurile). Dar nu este vorba despre mine sau Zaharia pe acest topic, sa nu-l strica, ca este foarte interesant.

Desi este exhaustiv raspunsul (s-a bagat si in interpretari si raspunsuri , sau aspecte, pe care nu le enumerasem/enuntasem) iti multumesc pt. el .
Poate ca tinind cond de interesul acesta al tau sincer fata de subiect , prin octombrie am sa te mai intreb ce mai sti din biografiile acestea si o sa reluam subiectul .
Poate ... Ori poate vom mai discuta si de alte personalitati de la curtea lui Vlaicu- Voda care au facut istorie... 'Om vedea !

Din nou multumiri si iertari pt. bunavointa de a raspunde si pt. insistenta mea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Web pagini pentru Biserici si Manastiri romeomoanta Stiri, actualitati, anunturi 0 01.01.2011 21:33:28
doua siteuri interesante: istoria neamului romanesc E_my Resurse ortodoxe on-line 5 01.12.2009 19:54:27
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45