Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2010, 20:30:06
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Andrei_im,as vrea sa te intreb doar atat:ai vazut filmul ? 3D ?
In rest as vrea sa spun despre mine ca sunt un mare nihilist dar al desertaciiunii ,refuz in corpore cultura asta care,in momentele ei cele mai de succes nu face decat sa copieze vag unele idei de la crestinism,despre bine,adevar ,sens etc
Totusi,cu toata aceasta respingere care o am fata de filme in general,nu imi dau seama de ce mi-a placut asa mult acel film ,chiar am fost emotionat si infiorat .Cu atat mai mult cu cat urasc efectele pe calcuator(odata ce lucrez non stop cu el) . Si mai ales ca apoi am aflat ca regizorul Cameron e cel care a orchestrat farsa cu urna cu oasele lui Iisus
Si cu atat mai mult cu cat personajul pozitiv lupta impotriva rasei umane,si pentru o polpulatie care avea o zeitatate care era omniprezenta ,ca un fel de retea informationala a acelei planete
Erau toate premisele de a considera acest film inca o porcarie de succes,si cu toate astea m-a emotionat profund.Bine,ca odata iesit din sala,nu am avut nostalgia acelui film,dar pe moment,m-a transpus in alt orizont de valori,dar fara ceva agresiv in ele. :) Am aplaudat ca un copil cand au venit brontozaurii aia,peste invadatorii pamanteni .
Curat murdar !
nu l-am vazut dar am citit despre el, din amble parti, atat pro cat si contra. Nu e nevoie sa tragi din tigara ca sa-ti dai seama ca e pacat sa fumezi. :) nu te lasa pacalit de efecte speciale, mai ales la o asemenea anvergura. am spus mai sus - aceste efecte sunt o forma de placere bruta, nu au nici o legatura cu arta adevarata, cu subtilitatea artistica. un prieten mi-a spus ca daca nu e vazut 3d, filmul aproape nu mai are nici o valoare. asta spune multe...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.01.2010, 20:32:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit reactii la vizionarea filmului!

Stiu ca nu sunt lucruri care se intampla oamenilor normali, dar pe net se vorbeste de tristetea cauzata de vizionarea filmului si compararea vietii imaginare, cu cea reala.

"Ever since I went to see 'Avatar' I have been depressed. Watching the wonderful world of Pandora and all the Na'vi made me want to be one of them. I can't stop thinking about all the things that happened in the film and all of the tears and shivers I got from it," Mike posted. "I even contemplate suicide thinking that if I do it I will be rebirthed in a world similar to Pandora and the everything is the same as in 'Avatar.' "
sursa: http://edition.cnn.com/2010/SHOWBIZ/...r.movie.blues/

Mi se pare o mare tampenie sa compari viata personala cu fanteziile celor de la hollywood.. dar iata ca filmul modeleaza viata interioara a oamenilor si creeaza asteptari si dorinte nerealiste!
Oamenii viseaza la planeta utopica, la viata prezentata acolo... la toate tampeniile.
In realitate, parerea mea este ca omul actual are o viata atat de lipsita de SENS incat este gata sa imbratiseze orice "sens" care vine impachetat in ambalaj adecvat!
Oamenii sunt nemultumiti de viata lor, ei simt ca ceva lipseste, sunt flamanzi si insetati.. Dar in lipsa adevarului se hranesc cu toate minciunile vehiculate de media. Prind din zbor o iluzie frumoasa si tanjesc dupa ea. (reactiile la film o dovedesc din plin)
Mi se pare foarte, foarte dureros.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2010, 20:42:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Oricum, cei care au facut filmul au avut simtul umorului (sau isi bat joc de spectatori).
Cica oamenii s-au dus pe Pandora (presupun ca toti stiu ce este cutia pandorei) ca sa obtine .. "unobtainium" (= ceea ce nu poate fi obtinut)!
hahaha.. pe mine m-a amuzat mult chestia asta
Dar nu este gata.
Ei folosesc hell trucks (camionanele de iad, in traducere aprox.) ca sa transporte unobtainium la hell's gate (poarta iadului). Pam, pam!! M-au dat gata.

Last edited by anna21; 12.01.2010 at 20:47:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2010, 21:31:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiu ca nu sunt lucruri care se intampla oamenilor normali, dar pe net se vorbeste de tristetea cauzata de vizionarea filmului si compararea vietii imaginare, cu cea reala.

"Ever since I went to see 'Avatar' I have been depressed. Watching the wonderful world of Pandora and all the Na'vi made me want to be one of them. I can't stop thinking about all the things that happened in the film and all of the tears and shivers I got from it," Mike posted. "I even contemplate suicide thinking that if I do it I will be rebirthed in a world similar to Pandora and the everything is the same as in 'Avatar.' "
sursa: http://edition.cnn.com/2010/SHOWBIZ/...r.movie.blues/

Mi se pare o mare tampenie sa compari viata personala cu fanteziile celor de la hollywood.. dar iata ca filmul modeleaza viata interioara a oamenilor si creeaza asteptari si dorinte nerealiste!
Oamenii viseaza la planeta utopica, la viata prezentata acolo... la toate tampeniile.
In realitate, parerea mea este ca omul actual are o viata atat de lipsita de SENS incat este gata sa imbratiseze orice "sens" care vine impachetat in ambalaj adecvat!
Oamenii sunt nemultumiti de viata lor, ei simt ca ceva lipseste, sunt flamanzi si insetati.. Dar in lipsa adevarului se hranesc cu toate minciunile vehiculate de media. Prind din zbor o iluzie frumoasa si tanjesc dupa ea. (reactiile la film o dovedesc din plin)
Mi se pare foarte, foarte dureros.
Bine, oamenii pot gandi orice si pot experimenta sentimente din cele mai variate atunci cand vine vorba de o astfel de productie, iar in ceea ce ii priveste pe americani, nimic nu ma surprinde, dar cu toate acestea Avatar e doar un film menit sa aduca incasari si premii cate incap...orice regizor/producator urmareste acest target.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2010, 22:02:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
nu l-am vazut dar am citit despre el, din amble parti, atat pro cat si contra. Nu e nevoie sa tragi din tigara ca sa-ti dai seama ca e pacat sa fumezi. :)
Serios acum, relaxeaza-te, si du-te sa vezi filmul. Chiar merita, si nu are legatura cu fumatul sau cu orice altceva iti da dependenta. E doar un film, si in mod clar unul peste medie, calitativ.

Citat:
aceste efecte sunt o forma de placere bruta, nu au nici o legatura cu arta adevarata, cu subtilitatea artistica.
Ba au. Efectele "pe calculator" facute fara simt artistic arata ca naiba. Avatar are niste "poze" frumoase, si e evident touch-ul artistic. Nu trebuie sa fie din pensula, ca sa fie arta, sa stii.

Citat:
un prieten mi-a spus ca daca nu e vazut 3d, filmul aproape nu mai are nici o valoare. asta spune multe...
Mai multe ar spune posturile tale daca chiar ai merge sa vezi filmul, si ai posta o parere personala, despre o experienta personala.

Nimic personal, dar mi se pare pueril sa interpretezi "religios" o poveste, pentru ca pana la urma asta e filmul asta. E o poveste interesanta (daca sari peste cliseurile a la Hollywood, dar pana la urma, ele sunt si cele care vand) iar filmul e bine facut. Merita vazut, chiar daca mergi sa il vezi "cu titlu informativ".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2010, 22:04:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
dar cu toate acestea Avatar e doar un film menit sa aduca incasari si premii cate incap...orice regizor/producator urmareste acest target.
"Avatar" e doar un film. Corect. Dar un regizor de calibrul lui Cameron urmareste si altceva decat incasari si premii. Sunt binevenite daca se intampla, pentru ca pana la urma, un film ca "Avatar" costa enorm, dar sa nu uitam ca, pana la urma, filmul e arta.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2010, 22:06:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Filmul imi mai aminteste cu tristete de distrugerea plaminilor planetei in Amazon sau la noi proiectul Rosia Montana, coordonat cu precizie de mogulii cocalari ai Romaniei ... este trist ca romanul coplesit de necazuri si de valurile excitante ale mediei cu tot felul de stiri captivante nici macar nu intelege ce se petrece, este complet bahaburez, si ce distrugere va urma... crezind ca asta este mersul "Normal" al crestinismului, ca daca nu vine prapadul nu va veni Hristos, asociem aiurea una cu alta. Vai de capul nostru!

Last edited by andreicozia; 12.01.2010 at 22:24:57.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 22:09:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

iti multumesc pentru recomandare, dar chiar nu cred ca o sa merg sa-l vad. :) am incercat sa nu intru prea mult in detalii pe care nu le cunosc, am vorbit mai mult "in mare". nu imi place sa-mi dau cu parerea despre ce nu cunosc, dar ma tem ca aici imi voi permite acest "pacat". :)
cat despre efectele speciale, sunt constient ca e nevoie de multa munca pentru ele, dar nu imi dau nici o emotie artistica. mi se pare ca tin strict de domeniul senzorialului..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2010, 22:12:56
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mi-a placut foarte mult cu cita maiestrie a fost realizata imaginea agresiunii brutale si nemernice asupra culturilor si Traditiilor si asaltul impotriva oamenilor credinciosi si a naturii lui Dumnezeu.
Cred ca numai printr-o uniune ziditoare a facatorilor de pace si a celor blinzi vom putea face fata agresiunii pe care, intr-un fel sau altul, o simtim cu totii.
perfect de acord.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2010, 22:30:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
mi se pare ca tin strict de domeniul senzorialului..
Nu-i adevarat. James Cameron a lucrat la el 12 ani(!!!) pentru a scoate in evindenta TOT ce a vrut sa redea prin filmari si dialog!
Intr-un inteviu spunea ca a preferat sa astepte pina tehnica de animatie digitala s-a ridicat la nivelul asteptarilor lui de artist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30