Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 20.12.2009, 15:38:05
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
Iesirea 12:29. Iar la miezul nopții a lovit Domnul pe toți întâi-născuții în pământul Egiptului, de la întâi-născutul lui Faraon, care ședea pe tron, până la întâi-născutul robului, care sta în închisoare, și pe toți întâi-născuții dobitoacelor.
30. Și s-a sculat noaptea Faraon însuși, toate slugile lui și toți Egiptenii, și s-a făcut bocet mare în toată țara Egiptului, căci nu era casă unde să nu fie mort.

se pare ca lui doamne-doamne ii place sa ucida nou nascuti.....cata iubire, cata compasiune.

Hitler, Pol-pot, Stalin, Mao...pfff mici copii. daca ar fi sa dam crezare tutoror povestilor biblice atunci Yahve ii intrece cu mult.

daca prin absurd zeul biblic exista, atunci prefer sa ard in iad decat sa ma inchin unui criminal dement insetat de sange.
Poate ca o sa ti se indeplineasca dorinta.Credema o sa ai o mare surpriza cind o sa mori(daca nu o sa te schimbi in timp).



Reply With Quote
  #232  
Vechi 20.12.2009, 16:31:33
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
se pare ca lui doamne-doamne ii place sa ucida nou nascuti.....cata iubire, cata compasiune.
Lui Dumnezeu ii place sa CREEZE prunci,tu fiind unul din ei.Acest fapt ar trebui sa-l vezi inainte.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #233  
Vechi 21.12.2009, 07:21:16
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Poate ca o sa ti se indeplineasca dorinta.Credema o sa ai o mare surpriza cind o sa mori(daca nu o sa te schimbi in timp).



daca un detinut politic ar fi dus in fata plutonului de executie sovietic, iar ultimele sale cuvinte ar fi "Traiasca Stalin, traiasca partidul" chiar crezi ca acel om ar fi brusc iluminat de valorile "sfinte" ale comunismului stalinist sau ar fi pur si simplu un ultim act de disperare?

la fel ar fi si cu un ateu in momentul mortii, daca prin absurd Yahve ar exista. probabil ar incerca sa i se inchine din disperare si frica, dar in sinea lui ar sti ca dumnezeul biblic tot un dement gelos si degraba varsatoriu de sange ramane.
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #234  
Vechi 21.12.2009, 07:25:30
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Lui Dumnezeu ii place sa CREEZE prunci,tu fiind unul din ei.Acest fapt ar trebui sa-l vezi inainte.
zeul biblic se ghideza dupa principiul stramosesc folosit in continuare de unii betivi dezaxati prin te miri ce sate - "Eu te-am facut, eu te omor"

daca Yahve este "parintele" nostru, atunci el a decazut din drepturile parintesti cand a trimis potopul. (ca sa mentionez doar una din faptele sale de iubire)
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #235  
Vechi 21.12.2009, 09:06:52
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Sau noi am cazut din drepturile noastre de fii, cand de bunavoie si nesiliti de nimeni am ajuns sa facem acele lucruri care au atras asupra noastra potopul. Am fost facuti sa fim poate asemeni ingerilor, sa vorbim direct cu Dumnezeu asa cum facea Adam in Eden, si am ajuns sa fim mai mult ca animalele.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 21.12.2009, 13:28:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
zeul biblic se ghideza dupa principiul stramosesc folosit in continuare de unii betivi dezaxati prin te miri ce sate - "Eu te-am facut, eu te omor"

daca Yahve este "parintele" nostru, atunci el a decazut din drepturile parintesti cand a trimis potopul. (ca sa mentionez doar una din faptele sale de iubire)
Am o veste pt tine:betivii de prin sate nu-ti creaza sufletul.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #237  
Vechi 21.12.2009, 13:43:01
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Sau noi am cazut din drepturile noastre de fii, cand de bunavoie si nesiliti de nimeni am ajuns sa facem acele lucruri care au atras asupra noastra potopul. Am fost facuti sa fim poate asemeni ingerilor, sa vorbim direct cu Dumnezeu asa cum facea Adam in Eden, si am ajuns sa fim mai mult ca animalele.
Sau Dumnezeu a decazut din drepturile lui de DuUmnezeu,pentru ca apeleaza la astfel de pedepse tampite pentru a-si aduce poporul pe calea cea dreapta.

S-a mai repetat,n-ai inteles.
Nu ti se pare ca un zeu atotiubitor sa apeleze la pedeapsa cu moartea ,atunci cand poporul lui nu-l mai asculta?Chiar asa de iubitor e?pana si eu faceam altceva daca eram dumnezeu.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 21.12.2009, 14:00:37
daaniell daaniell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 12
Implicit Doamne ajuta

Dragii mei frati..tot vorbim noi..stiti cum spun Sfintii Parinti..palavrajeli. Sa nu credem noi ca vicleanul ar fi in necunoastere..stie el mai multe decat ne inchipuim noi, dar prefera sa se hraneasca cu mandrie, caci adevarul nu poate sa-l accepte. Vicleanul este mereu acelasi, doar ia diferite forme..si tinta lui e sa amageasca..pai altfel ce ar cauta pe aici..si usor este a cadea in plasa lui..mai ales prin pacatul judecarii. Acest pacat rapeste o mare parte din oamenii virtuosi din Rai..De aceea sa nu-i facem pe plac, caci pofta lui e mare..si iadul tot ar inghite. Sa ne facem Cruce (cand vede Crucea se cutremura), sa ne rugam pentru tot omul, asa cum o fi el, credincios, necredincios..si ne ferim de "palavrajeli", ca mult se bucura vicleanul cand cadem in plasa lui, sa ne rugam Lui Dumnezeu sa ne invete a ne ruga si a dobandi smerenia..
Sarbatori binecuvantate la toata lumea..si cat mai aproape de biserica, caci acolo e viata..
Dumnezeu in mijlocul nostru..
Reply With Quote
  #239  
Vechi 21.12.2009, 14:40:28
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Sau Dumnezeu a decazut din drepturile lui de DuUmnezeu,pentru ca apeleaza la astfel de pedepse tampite pentru a-si aduce poporul pe calea cea dreapta.

S-a mai repetat,n-ai inteles.
Nu ti se pare ca un zeu atotiubitor sa apeleze la pedeapsa cu moartea ,atunci cand poporul lui nu-l mai asculta?Chiar asa de iubitor e?pana si eu faceam altceva daca eram dumnezeu.
Nu are NICI o importanta ce am face eu, sau tu, sau oricine aiurea, daca ar fi dumnezei, tinand cont ca insasi ipoteza asta tine de absurd :) Moartea vine oricum, napraznic sau la 100 de ani, si se stia asta inca de cand au fost avertizati Adam si Eva sa nu manance din pomul interzis, caci negresit veti muri. Si cu toate astea noi am intins mana si am mancat si pe urma ne-am mirat de consecinte. De atatea mii de ani, te-ai fi asteptat sa ne fi obisnuit cu ideea mortii, dar vad ca si acum ne mai razvratim impotriva ei, desi e singura certitudine pe care-o avem:) Ia, sa fi fost noi zei, faceam noi, dregeam noi, gestionam problema.
Dumnezeu nu decade din nimic.

Last edited by lareine; 21.12.2009 at 14:45:01.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 21.12.2009, 14:58:45
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Salutare tuturor,am si eu o intrebare despre Vechiul Testament.
Vreau sa mentionez ca sunt agnostic si ca am o atitudine mai critica la adresa religiilor.

Nu am citit toata Biblia,dar am gasit niste citate evil in VT,ca de exemplu:

"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. "
Nu te poti face vinovat de toate greselile daca ai facut doar o greseala.Asta e o nedreptate ,dupa parerea mea.
"Voi trimite împotriva voastră nu numai foametea, ci și fiarele sălbatice, care vă vor lăsa fără copii. Ciuma și vărsarea de sânge vor trece prin mijlocul tău: voi aduce peste tine și sabia. Eu, Domnul, vorbesc."


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."

" Când au ajuns la aria lui Chidon, Uza a întins mâna să apuce chivotul, pentru că boii erau să-l răstoarne.
10 Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza, și Domnul l-a lovit, pentru că întinsese mâna pe chivot. Uza a murit acolo înaintea lui Dumnezeu. "

"Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6 El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării. "

"Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.
3 Ați văzut cu ochii voștri ce a făcut Domnul cu prilejul faptei lui Baal-Peor: Domnul, Dumnezeul tău, a nimicit din mijlocul tău pe toți aceia care se duseseră după Baal-Peor. "

Unde este Dumnezeul acela bun si iubitor de care se tot pomeneste?Eu am vazut o gramada de masacre...
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar asta e parerea mea.
Vreau sa stiu cum isi explica un crestin aceste nedreptati si atrocitati facute de Dumnezeu.
Vreau sa stiu de ce ?De ce un Dumnezeu atotiubtor si atutputernic a facut asa ceva in VT?

Astept parerile voastre.
Spune-mi un parinte de ce-si pedepseste copii !! pentru ca sunt neascultatori si fac rele, nu? Dar mai bine iti dau un citat din Sfanta Scriptura, Cartea lui Iov , Cap. 38 : 1.Atunci Dumnezeu i-a răspuns lui Iov, din sânul vijeliei, și i-a zis: 2."Cine este cel ce pune pronia sub obroc, prin cuvinte fără înțelepciune? 3.Încinge-ți deci coapsele ca un viteaz și Eu te voi întreba și tu Îmi vei da lămuriri! 4.Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui. 5.Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat? 6.În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului, 7.Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau? 8.Cine a închis marea cu porți, când ea ieșea năvalnică, din sânul firii, 9.Și când i-am dat ca veșmânt negura și norii drept scutece, 10.Apoi i-am hotărnicit hotarul Meu și i-am pus porți și zăvoare 11.Și am zis: Până aici vei veni și mai departe nu te vei întinde, aici se va sfărâma trufia valurilor tale? 12.Ai poruncit tu dimineții, vreodată în viața ta, și i-ai arătat aurorei care este locul ei, 13.Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ? 14.În revărsatul zorilor, pământul se face roșu ca roșiile peceți și ia culori ca de veșmânt. 15.Cei răi rămân fără noaptea (prielnică lor) și brațul ridicat este frânt. 16.Ai fost tu până la izvoarele mării sau te-ai plimbat pe fundul prăpastiei? 17.Ți s-au arătat oare porțile morții și porțile umbrei le-ai văzut? 18.Ai cugetat oare la întinderea pământului? Spune, știi toate acestea? 19.Care drum duce la palatul luminii și care este locul întunericului, 20.Ca să știi să-l călăuzești în cuprinsul lui și să poți să nimerești potecile care duc la el acasă? 21.Tu știi bine, căci atunci erai născut și numărul zilelor tale e foarte mare. 22.Ai ajuns tu la cămările zăpezii? Ai văzut tu cămările grindinei, Eu cred ca nu ar trebui sa ne pui astfel de intrebari, caci Iov a intrebat din nestiinta vinei lui, dar tu de ce ai intrebat ? Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!! Sarbatori fericite !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38