Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.09.2013, 17:46:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pentru ca nu exista mostenire. Persoana nu avea absolut nimic al lui. Nici casa, nici masina, nici mobila. Nimic. Statea in chirie. Si nu, nu era nici alcolist, nici drogat, nici nimic de genul. A ramas pur si simplu fara nimic in urma cu multi ani pentru ca a vandut tot pentru a salva o viata. Acum ma gandesc, Dumnezeu n-a tinut cont de fapta lui chiar deloc?!
Deci pana la urma se certau cine sa dea bani sa-l ingroape.
Ca tot nu mi-ai raspuns, un singur preot era in orasul ala, sau s-au vorbit toti sa nu-l ingroape fara cateva sute de RON?

Citat:
Nu mai merg la Biserica, decat ff rar acum si atunci can o fac, la bunici la tara merg.
Inainte mergeam, la bunici, la tara. Am incercat sa merg si la oras, dar pur si simplu mi s-a luat. Cand ajungi in jurul tau sa auzi, IN BISERICA barfe despre cum sta ala, si cum e imbracata aia si asa mai departe si injuraturi... mai bine pas! Su nu, nu prea ai cum sa ignori cand unii o fac in spatele sau langa tine.
Mai sa fie. Dar ce urechi de Superman ai.
Eu am intrat de multe ori in multe biserici si nu mi-a fost dat sa aud astfel de lucruri.

Citat:
Si motivul pentru care mergeam la Biserica e simplu: mergeam sa ma rog. Dar la fel e bine pot sa ma rog si acasa. In opinia mea, Dumnezeu aude rugaciunile si de acasa, nu degeaba Dumnezeu e peste tot, aude si vede tot.
Si tu cum o faci acasa, arunci un "Doaaamneee!" la o scena mai tare de telenovele sau da laptele in foc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.09.2013, 20:32:48
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?
Pana cand o sa observe ca nu mai avem nevoie de ei si o sa le fie pusa in pericol tagma.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.09.2013, 23:19:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Unul ca tine sau "tiger" au cea mai mare nevoie, pacat ca nu-si pot da seama de asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.09.2013, 23:50:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
it garantez ca nu este un pretext. Din pacate am vazut prea multe. Si in mod normal, chiar daca, normal, si preotii sunt oameni, macar sa nu faca pacatele grave (adulter spre exemplu) chiar in vazul comunitatii.

Si nu am sustinut niciodata ca as practica ortodoxia. Cred, si la asta se rezum totul la mine. Ca tin post, ca ma rog, le fac pentru sufletul meu si spre mantuire. Pentru ca da, inca sper ca pt fi mantuita. Si sincer, prefer sa dau bnii care i-as da la Biserica cuiva care chiar are nevoie de ei, sau as cumpara daruri pentru cei nevoiasi.

Dupa PAREREA MEA, Dumnezeu vede si ce faci cat timp nu esti in Biserica si tine cont si de aia.

Nu se poate zice ca ii judec neaparat, pentru ca daca as judeca, ar trebui sa dau si sentinte, in plus nu sunt Dumnezeu sa judec, dar pur si simplu treburile astea m-au facut sa nu mai cred in preoti.

Daca ai sti tu ce e in liceele si facultatile de teologie te-ai speria (si nu, nu generalizaz, repet, sunt persoane care fac teologia din dragoste pentru Dumnezeu si pentru a-i invata pe oameni adevarul despre Dumnezeu), dar vor ajunge preoti si mare parte dintre cei despre care vorbeam. Din pacate, azi, mare parte dintre cei ce vor sa devina preoti o fac pentru bani si imbogatire. Si culmea, functioneaza.

Lucian008, nu acelasi lucru faci si dumneata prin afirmatia "este un dobitoc"?? Nu judeci?!

Hai sa Il lasam pe Dumnezeu sa judece. Eu nu am dat verdicte si nume, eu pur si simplu am descris ce am patit si vazut. Nimic mai mult.

Si preotul mi-a zis pur si simplu sa mergem IMPREUNA la Biserica, indiferent unde am merge, pentru simplul fapt ca sa nu ne desparta asta armonia.

Oooo, acuma dac m-as apuca sa filizofez despre Biserica m-ar lua dimineata.
Dar totusi, o intrebare pentru cei care intr-adevar stiu mai multe, pentru ca eu chiar nu am intrat prea adanc in invataturile despre Biseria: De ce ne inchinam la Cruce, cand crucea e locul unde a murit Iisus? si de ce ne inchinam la icoane (nu zice o porunca sa nu te inchini la chip cioplit?). Uite, sincer, la reformati, nu sunt in biserica si in case icoane si picturi. Este o simpla cruce in toata Biserica, e mult mai simplu, e cum era inainte sa se inventeze pictura. De unde pana unde a ajuns la restul religiilor crestine sa apara atatea picturi si icoane? Credeti ca la inceputul crestinismului, in vremea lui Iisus erau icoane si picturi in Biserici?

Ok, ma opresc aici, sa nu imi iau reun ban. Eventual deschis alt thread despre intrebarile care le am legate de religie...

O zi buna sa aveti.
Sa le luam pe rand. A spune ca daca un preot invata pe cineva ceva in contradictie cu invatatura Bisericii este un dobitoc nu inseamna ca judeci. In schimb, a spune ca preotii sunt in nu stiu ce fel, ca fac si dreg, dar eu nu dau pe la biserica e cu totul altceva.

Al doilea aspect legat de sfatul preotului. Indiferent de motivatie sfatul este prost. Nu indrumi un ortodox spre alta credinta. Nu este mai importanta relatia si intelegerea intr-un cuplu decat mantuirea. Doar daca intelegi gresit scopul existentei.

Si cel mai important: intrebarea legata de Sfanta Cruce si despre icoane. Exista multi protestanti care acuza ortodocsi ca daca noi tot consideram ca invatatura noastra este corecta de ce nu facem misionarism, de ce nu mergem in toate "colturile" lumii sa propovaduim Evanghelia, doar asta este porunca Mantuitorului, nu? Da. Doar ca surse de informare sunt multe. Corect, puterea exemplului si cuvantul direct au un alt impact, dar exista atatea surse de informare. Cei care refuza mesajul il vor refuza indiferent de canalul pe care il primesc. Asa si cu intrebarea asta. Catehismul ortodox explica foarte bine motivatia cinstirii Crucii si a icoanelor. Surse pe internet sunt nenumarate. Dar pe dvs nu va intereseaza raspunsul. Ati aruncat o "chestie". Este simplu sa arunci afirmatii, cand nu te intereseaza raspunsul. Daca v-ar fi interesat ati fi cautat. "Mie mi se pare ca Biserica greseste in privinta icoanelor. Asta este parerea mea. Dar ei cu siguranta au o motivatie, o explicatie. Hai sa vad care este asta." Daca cineva ar fi procedat asa l-as fi "suspectat" de buna intentie, dar cand cineva vine si ACUZA Biserica fara a se informa evident da dovada de rea intentie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.09.2013, 10:00:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

""În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?""

Tiger, nu cred ca e vorba de mandru sau nu... Da, ok, ne fac de rusine, ne fac sa nu mai credem in ei, sa nu mai mergem la Biserica, DAR CREDINTA IN DUMNEZEU TOT NU NE-O IA.

aa, ca atunci nu ma mai numesc ortodoxa, n-am nici o problema cu asta. Sunt botezata ortodoxa, dar cam atat. Mai zicem undeva, nu cred in religii, in separarea religiilor. Pur si simplu nu cred ca ar avea dreptate ortodocsii sau catolicii sau oricare altii, pentru ca oricate explicatii s-ar da, nu au cum sa demonstreze ca au dreptate.


Acuz Biserica prin prisma a ceea ce am vazut, nu ca asa am io chef, hai sa acuz fara nici un motiv, doar asa pentru ca am visat eu azi noapte. Nu! Acuz avand motive. Si acun preotii, nu Biserica. De ce nu se fac recrutari calumea pentru acceptarea la licee si fcultati teologice? De ce nu se fac testari menite sa descopere adevartii oameni cu har, care chiar au ce cauta in Sfantul Altar?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.09.2013, 11:00:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' cât de mare ai tu moțu' să te apuci să acuzi pe nu'ș cine?
Cred că nu-ți vezi vârful nasului de lung ce-i, nu?
Smerito!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.09.2013, 12:17:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt o categorie de oameni asa impiedicati in pacatele lor, incat nu mai ajung la scaunul de spovedanie, in schimb baga mana pana la coate in r*****l personal si-l arunca in altii, mai cu seama in cei care i-ar putea salva de iad.

Si sa vezi cu ce infatuare isi proiecteaza ignoranta in stanga si dreapta, ca "eu nu cred", dar "eu stiu" si bla bla.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.09.2013 at 12:20:35.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.09.2013, 15:15:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Bine ca sunteti voi aparatorii preotilor. Si nu-ti trebuie urechi de Sperman sa aui. Ca unde umbli tu la Biserica n-ai auzit, asta e alta poveste. Poate mergi la biserica regulat.
Dar noi, pacatosii care nu umblam regulat la Biserica auzim destule exact despre noi si altii care vream sa mergem. Nuuu, dar se trezesc altii sa comenteze de parca n-ar mai fi vazut om imbracat normalm care calca pentru prima data in biserica respectiva. Dar voi nu ziceti asa ceva, cum sa nu? Mai uitati-va si voi la lungul nasului, nu doar la astia "noi", pacatosii pe care-i asteapta Iadul.

Cine ma [oate scapa de Iad? Preotul din scara vecina care din pacate se AFISEAZA cu amanta pe strada, cel care fara 700 de lei nu te cununa, cei care isi cumpara masini de lux din banii enoriasilor? Ei sa ma salveze de Iad?

Da, ok, nu fa ce face popa, fa ce zice popa, dar n-ar trebui sa fie ei un exemplu pentru comunitatea e credinciosi? N-ar trebui ei sa se freasca macar?!

Hai sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.09.2013, 15:19:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci pana la urma se certau cine sa dea bani sa-l ingroape.
Ca tot nu mi-ai raspuns, un singur preot era in orasul ala, sau s-au vorbit toti sa nu-l ingroape fara cateva sute de RON?





Si tu cum o faci acasa, arunci un "Doaaamneee!" la o scena mai tare de telenovele sau da laptele in foc?
Uite ca asa s-a patit. Da, pana la urma au gasit preot sa il ingroape fara bani, nu zic nu...

Nu desteptule. Nu poti sa zici rugaciuni decat in Biserica? Nu poti citi carti religioase ecat in Biserica?
Ah, si nu ma uit la telenovele. Prefer sa citesc ceva util sau sa ma uit la un documentar in locul unei telenovele.

DragosP, bine ca esti tu smerit.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.09.2013, 15:23:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu smerit?
Când?
De unde?
Nu cred.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00