Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 17.04.2015, 21:16:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fertilitatea.

Si tot n-ai raspuns la intrebari :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 17.04.2015, 21:21:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Diferenta de varsta nu este impediment canonic al casatoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.04.2015 at 02:57:41.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 21.04.2015, 18:00:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ce ne facem insa daca ajungem la concluzia ca, laun moment dat, copiii nostri par sa nu mai aiba nevoie de Cristos in viata lor ? Daca, mici fiind, sunt fericiti si multumiti ca sunt iubiti de familie, de parinti si bunici, care le fac toate poftele, si ii invata ca asta e cel mai important in viata, sa fii fericit aici si acum, ca dincolo...nu se stie daca mai e ceva? Putem noi sa ne permitem sa le stricam fericirea si starea de bine spunandu-le ca e mai important sa se impartaseasca cu Cristos, ca doar El ii poate iubi si proteja cu adevarat si pentru totdeauna,'mai mult decat o facem noi parintii, si ca pe El trebuie sa il iubeasca cel mai mult pe lume ??? Nu e ca, greu sa-i ceri unui copil sa iubeasca ceva ce nu vede si nu simte pe pielea lui ???
Bne, acum, n-am pretentia sa inteleaga si sa reada chestia asta, ca acel personaj pictat pe tavanul bisericii il iubeste mai mult decat noi parintii, cel putin nu la varsta cat e inca dependent de noi; insa, daca vad ca e mai fericit primind o educatie mai putin crestineasca de la tata si familia acestuia, decat stand cu mine si incercand sa-i dau pe cat ma pricep si eu o educatie cat de cat crestineasca ( asa-zis), ca si credinta mea e slaba, si mai rau il derutez, pot eu sa risc sa ii compromit starea de bine in care se afla ???
Pe de alta parte, mai pot sa merg eu la biserica, vreodata, sa spun ca n-am adus copilul cu mine pt ca..se simte mai bine acasa cu taica-su ???

Last edited by fallen; 21.04.2015 at 18:15:54.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 21.04.2015, 21:49:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stai linistita, la cat de mult ziceai ca isi doreste taicasu' copii, o sa stea mai mult cu tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 22.04.2015, 15:32:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu e adevarat, acum ca i l-a dat Dumnezeu si si-l poate permite, si-l doreste foarte mult ! Inainte probabil gandea ca strugurii la care nu ajungi pesemne sunt acri, si de aceea nu indraznea sa si-i doreasca prea mult.
Si daca nu se indura Dumnezeu sa i-l dea, probabil la fel ar fi gandit in cele din urma, ca mai bine ca nu are copii...acum nustiu exact in ce masura realizeaza el faptul ca e de la Dumnezeu si nu numai rodul trudei lui personale, dar ar fi realizat cu siguranta daca nu venea atat de repede si de usor, daca mai astepta si trudea o vreme....si ai lui il doresc de mult, de cand ne bat la cap, intr-o vreme ajunsesera sa creada ca nu vreau eu sa ii fac copii, ca sunt prea comoda si egoista, etc...
. acum nu stiu cum va fi in viitor daca copilul va fi ca mine, si nu cum il vor ei, dar sincer ma cam indoiesc ca va fi asa, cel mai probabil il vor influenta si il vor face sa fie cum vor ei. Eu probabil ma voi intoarce la munca peste 2 ani si nu voi mai avea timp sa ma ocup, si sincer, nu as vrea sa sufere ca e diferita, ca e ca mine si ei o vor altfel, mai bine sa fie cum vor ei si sa nu intre in conflicte...oricum fetele seamana in partea tatilor mai mult, si fizic si ca caracter; pe de o parte mai bine ca nu e baiat ca ma gandesc ca soacra-mea l-ar fi idolatrizat excesiv, ea are un astfel de complex vizavi de superioritatea barbatului, pecand cu femeile nu e asa indulgenta, ceea ce io zic ca e bine, nici un copil nu are nevoie sa fie rasfatat peste masura...
( chiar ma intreba cineva pe alt forum, ce-i sa faca al tau daca fii-ta va fi proasta ca tine, va tipa la ea si o va injura ca pe tine? Nu m-am gandit la varianta asta, dar din cate am vazut el spera ca nu va fi asa ci ca va fi ca el; si acum daca nu va fi asa cum o vrea, sa isi asume vina ca nu a educat-o cum trebuie, pana la urma, cum ar trebui sa faca orice parinte...)

Last edited by fallen; 22.04.2015 at 15:40:58.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 22.04.2015, 20:08:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

hehe, stai sa vina schimbatul pemparsilor, trezitul noaptea, etc. si vezi tu cat de mult o sa stea cu el.

O sa zica bun, de la vreo 3 ani incolo, pana atunci e treaba ta.

Dar si atunci o sa-l intrerupa de la televizor, ii va cere sa joace jocuri care le va gasi poate plicticoase, o sa mai amane cativa ani interactiunea cu odrasla.

Si etc. etc.

Problema reala e ce ai sa faci tu...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 23.04.2015, 10:10:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

"si-l permite"... sa-mi fie cu iertare, dar suna GROAZNIC zis asa...

Citind postaea ta, mi-am dat seama ca tu ai fost obisnuita rau de tot sa te simti josnica, inferioara, proasta si ale asemenea...
Esti atat de dependenta de parerea celorlalti de tine, incat incerci sa le faci pe plac si o dai in bara mai rau. Il lasi pe nemernicul ala de "sot" sa tipe la tine si sa se poarte cu tine ca cu un obiect; mi-e ciuda sa ma gandesc cum se va comporta cu fica-sa, ca doar tot fata va fi; tot asa o va injosi? sau o fi si mai rau, cu mentalitate idioata de "eu te-am facut, eu te omor"? Ce te faci daca cumva (Doamne ajuta sa nu!) va avea mentalitatea asta si o va considera nedemna de el ca deh, e fetita?
Ma gandesc si eu ca l-ar putea duce mintea la chestii de genul. Ce ai face in asemenea caz? Doamne fereste de asa ceva, dar nu avem de unde sti ce si cum. Eu inca n-am reusit sa raman graviduta (desi am o mica intarziere luna asta-poate, poate luna asta), dar mi-am pus zici de intrebari si mi-am raspuns in 2-3 feluri la zeci de scenarii posibile si chiar si imposibile...
Ohoo, cum zce si Alin, vine schimbatul pampersilor, urlatul de foame noaptea, urlatul de durere e gingii noaptea si ziua, apoi altele si altele; daca reuseste sa le faca pe astea, si o sa le faca cu drag, inseamna ca omul are potential de om si tat bun; daca teva lasa balta cu TOATE pe capul tau si nu te va ajuta, e clara treaba, revenim la intrebare ce-ai sa fci tu? Ca doar banuiesc ca pe langa fetita, va trebui ca tot tu sa speli, calci, gatesti, cureti... Ce-o sa faci?
Mi-am pus si eu intrebarea asta, si am discutat cu al meu sot (adevarul e ca el stie deja scimb scutece, ca a schimbat scutece la 4 nepoti, cat timp cumnata era naiba stie unde; in schimb eu n-am schimbat scutece in viata mea; mi-e rica ca o sa ma descurc lamentabil, cel putin o vreme) si am ajuns la concluzia ca ne vom imparti sacinile, desi in momentul de fata nu suport sa il las sa faca curatenie in casa, ca nu mai gasesc apoi nimic, o sa incercam sa facem sa fie bine. Cum va fi exact, vom vedea si noi la fata locului.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 23.04.2015, 10:48:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din ce a povestit pana acum, va fi lucru mare daca macar o sa se joace cu copilul :)

Si chestiile astea nu le accepta neaparat din necesitatea de a le face altora pe plac ci probabil mai degraba din comoditate si teama de nou.

Ca sa aiba parte de ceva mai bun, trebuia sa intoarca spatele la tot, ori ar fi fost o abordare prea dificila si riscanta din punctul ei de vedere.
Mai bine o viata de chin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 10:51:24.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 23.04.2015, 13:36:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Daca o sa am timp o sa ma joc, normal, daca nu o sa se joace el, au o sa faca curat, de-abia asteapta sa-mi arate cat de vrednic e el n comparatie cu mine, si dc nu facem fata poate o aduce chiar pe ma-sa ( doamne fereste, eu am o problema grava cu suportatul criticilor sau cand incearca cineva sa-mi demonstreze ca e mai vrednic si eu sunt varza, daca se ntampka asta cred ca eu imi iau lumea in cap si plec .....)

Chiar azi am auzit ca conform unui sondaj copiii si-ar dori cel mai mult de la parintii lor sa nu mai fie asa stresati :) si sa se joace mai mult cu ei, ceea ce imi amintesc ca azi ca mi-am dorit si eu de la ai mei pana tarziu ( nu sa se joace cu mine, dar sa nu mai fie stresati si sa se bucure si ei de ceva in viata asta...

Problema e insa ca s-ar putea ca ce mis eintampla sa fie si din vina mea, ca si eu sun foarte intoleranta fata de prostia altora...mai ales la copii chiar nu pot sa tolerez cand vad combinatia de stupiditate cu tupeu; pe vremea noastra daca dadeam asemenea replici stupide si nonsalante la intrebari de bunsimt, eram " trozniti" atat acasa cat si la scoala.....si de-asta poate nii ceilalti nu sunt induratori cu greselile si neputintele mele...
Si nu numai cu prostia sunt intoleranta, ci cu multe alte aspecte care nu-mi convin...de ex cand citesc cele scrise de unii si altii si ma enervez si nu apuc sa va raspund, ca ma intrerup unii si altii cu diversetreburi, dealtfel indreptatite, simt ca imi explodeaza capul de nervi...
Si iar imi stresez copilul aiurea...
Poate nici nu artrebui sa mai intru pe net, in ultima vreme gasesc numai motive de enervare si suparare in orice, atat cele care mi se intampka in viata dezicuzi cat si in cele care le citesc pe net ... acum adev e ca sunt prea stresata si preocupata de problemele mele si de ce o sa se intampke cu copilu ca sa ma pot " detasa" si concentra si la problemele altora si ca sa ma preocupe si acestea ( care vitamina e mai buna, care tratament, care insecticid...la n** ba cu toate, pan' la urma....

Last edited by fallen; 23.04.2015 at 14:01:34.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 23.04.2015, 15:46:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

ei, fallen, l tin si hormonii isi fac de cap si te ajuta la starea e nervozitate si iritare; e ca si cum ai avea SPM 9 luni de zile, sau ce putin in primul trimestru am intalnit cazuri de irascibilitate maxim la femeile gravide.

Eu iti doresc sa fie bine in cele din urma si sa reusiti sa claditi o familie frumoasa; dar asta depinde si de barbatul de langa tine; nimni nu e perfect, dar vine o vreme cand ambii trebuie sa fiti pusi de acord in privinda unor decizii si lucruri...

Teama de nou cred ca toti o avem; e si normala, dar cand deja viata de zi cu zi devine mai mult un chin, atunci ar trebui luate masuri; eu, cunoscandu-ma pe mine, de eram in situatia lui Fallen, eram plecata de mult timp de langa barbatul asta; nu-s eu foarte rezistenta la injosiri repetate si la neintelegeri constante; eu mi-as fi luat lumea in cap si plecam; dar poate fallen totusi are un grad mai ridicat de toleranta si rezistenta la asemenea lucruri, iar pentru ca o nu o cunosc pe fallen, am expus doar ce as face/fi facut eu in situatia respectiva cunoscandu-ma pe mine.

Oricum Fallen, tu o sa educi mai mult etita decat el, pentru ca, cu siguranta, tu vei petrece mai mult tmp cu ea; asa ca depinde mult si de tine va creste. Iar cat desre soacra ta, nu esti obligata sa o suporti sau sa o lasi sa iti creasca copilul; e copilul tau si al baiatului ei, nu al ei; sa-l viziteze, sa se implice, dar nu sa il cresca si sa il educe ea. E responsabilitatea voastra sa va cresteti copilul, nu al soacrei, iar daca iti impui punctul de vedere, tot va trebui sa inteleaga; daca n-o si si ea ca barbatul tau...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05