Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2010, 18:35:14
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit Am nevoie de ajutor

Buna. Sunt elev la un liceu(nu vreau sa dau detalii) si acum 2 zile clasa noastra s-a dus sa ajute la informatica la instalarea calculatoarelor. Si in timp ce faceam acest lucru, profesorul a iesit din clasa si am observat ca niste colegi scoateau parti din calculatoare si le bagau in buzunar. Nu au fost prinisi si asta au facut-o cu vreo 3-4 calculatoare. EU si cativa colegi i-am vazut facand acest lucru dar nimeni nu le-a zis nimic pentru ca ei sunt ,,tarii" clasei si nu asculta de nimeni. Va cer sfatul. Stiu ca este un pacat foarte mare sa furi, mai ales lucruri de valoare. Va rog sa imi spuneti ce sa fac? Sa las totul asa cum e fara sa ma bag? SI in caz ca profesorul va observa lipsa acelor parti si daca ma intreaba cine a fost sa ii zic? SUnt confuz deoarece stiu ca furtul e pacat mare, dar de asemenea si paratul sau tradarea aproapelui. Sunt sigur ca degeaba vorbesc cu ei pentru ca nu ar asculta, mai ales de mine. Va rog scrieti-mi parerea voastra ce pot sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2010, 18:39:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Tu vezi-ti de pacatele tale, si lasa-i pe ei cu ale lor. Domnul va da fiecaruia dupa masura faptelor lui. Fii fara grija!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2010, 18:40:36
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Va inteleg si aveti dreptate, dar Domnul ne spune si sa ne ajutam aproapele tot timpul orice s-ar intampla. Si eu nu mi-as dori ca ei sa ramana asa cu fapta savarsita. Unul dintre ei e penticostal si nici nu se poate spovedi, nici daca ar vrea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2010, 18:43:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ecou ...

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Va inteleg si aveti dreptate, dar Domnul ne spune si sa ne ajutam aproapele tot timpul orice s-ar intampla. Si eu nu mi-as dori ca ei sa ramana asa cu fapta savarsita. Unul dintre ei e penticostal si nici nu se poate spovedi, nici daca ar vrea.
Tu vezi-ti de pacatele tale, si lasa-i pe ei cu ale lor. Domnul va da fiecaruia dupa masura faptelor lui. Fii fara grija!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2010, 19:19:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate aceia daca fac asa pagubesc si pe alti elevi care nu ar avea calculator si ar trebui sa invete pe acele calculatoare.
Da iti dai seama ca daca respectivii afla ca ai spus ce fac integritatea ta fizica va fi in primejdie,cine stie ce o sa ii insele dracii sa iti faca.
Cauta un preot duhovnicesc spune-i aceasta si lasa-l sa se roage sa iti dea sfat ce sa faci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2010, 19:25:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Va inteleg si aveti dreptate, dar Domnul ne spune si sa ne ajutam aproapele tot timpul orice s-ar intampla. Si eu nu mi-as dori ca ei sa ramana asa cu fapta savarsita. Unul dintre ei e penticostal si nici nu se poate spovedi, nici daca ar vrea.
LapetiteMoc ti-a dat un sfat foarte bun!
Ce treaba ai tu cu mantuirea lor?Tu ai treaba cu a ta si fiecare om hotaraste pe propria sa viata ce face,e alegerea lui si trebuie respectata indiferent ca este buna sau rea.
A ajuta un om este una,a interveni impotriva vointei lui in viata sa e total altceva!
Dumnezeu iubeste intr-atat omul incat ii da dreptul sa aleaga,atunci iti dai seama ca noi ca oameni cu atat mai putin ne este permis sa intervenim in acest mod in existenta unui seaman de-al nostru.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2010, 19:28:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate aceia daca fac asa pagubesc si pe alti elevi care nu ar avea calculator si ar trebui sa invete pe acele calculatoare.
Da iti dai seama ca daca respectivii afla ca ai spus ce fac integritatea ta fizica va fi in primejdie,cine stie ce o sa ii insele dracii sa iti faca.
Cauta un preot duhovnicesc spune-i aceasta si lasa-l sa se roage sa iti dea sfat ce sa faci.
Daca ar face-o sa isi ajute colegii pagubiti ar suna putin diferit,insa eu inteleg ca el e motivat de mantuirea colegilor hotomani.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2010, 20:56:05
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Deci credeti ca daca nu fac nimic nu pacatuiesc? SI inca ceva... daca profesorul ma va intreba daca stiu cine le-a furat sa ii spun?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2010, 21:43:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna. Sunt elev la un liceu(nu vreau sa dau detalii) si acum 2 zile clasa noastra s-a dus sa ajute la informatica la instalarea calculatoarelor. Si in timp ce faceam acest lucru, profesorul a iesit din clasa si am observat ca niste colegi scoateau parti din calculatoare si le bagau in buzunar. Nu au fost prinisi si asta au facut-o cu vreo 3-4 calculatoare. EU si cativa colegi i-am vazut facand acest lucru dar nimeni nu le-a zis nimic pentru ca ei sunt ,,tarii" clasei si nu asculta de nimeni. Va cer sfatul. Stiu ca este un pacat foarte mare sa furi, mai ales lucruri de valoare. Va rog sa imi spuneti ce sa fac? Sa las totul asa cum e fara sa ma bag? SI in caz ca profesorul va observa lipsa acelor parti si daca ma intreaba cine a fost sa ii zic? SUnt confuz deoarece stiu ca furtul e pacat mare, dar de asemenea si paratul sau tradarea aproapelui. Sunt sigur ca degeaba vorbesc cu ei pentru ca nu ar asculta, mai ales de mine. Va rog scrieti-mi parerea voastra ce pot sa fac?
Dar la cel care va plati paguba te-ai gandit?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2010, 22:09:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Simpla intrebarea,greu raspunsul
Bine e sa nu tolerezi furtul.Dar tot bine este sa nu parasti.Si tot bine e sa nu le zici ,ca o sa se simta agresati,si nu stiu nici daca le va pare rau,si vor da cumva vina pe tine,ca nu iti tii gura.
In viata intalnim multe faradelegi .Cele mai multe scapa nepedepsite.Dreptatea nu este aici pe pamant.
Dar totusi,daca era agresat un om,sau se fura ceva intr-un autobuz,bine ar fi daca am putea interveni,caci uite asa se ajunge de ti se da in cap pe strada,si nu reactioneaza nimeni.
Nu te stressa prea mult de intamplarea asta cu colegii.Las-o sa treaca si vei vedea tu ce e de facut.Mai importanta e poate invatatura,ca exista nedreptate,decat atitudinea ta concreta
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare ajutor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37