Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.05.2013, 22:33:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hristos a inviat, Sophia!

Eu una tin mult la libertatea de opinie - deh, generatia dupa 90.
Stiu ca si mie mi s-a reprosat pe forum ca ma bag in lucruri care pe care nu le-am experimentat si ca nu se cuvine asta, dar eu cred ca fiecare are libertate de opinie si ca oamenii de pe forum au suficient discernamant sa ia ce e bun din postarile fiecaruia, tanar sau batran. Nu trebuie sa bagam pumnul in gura nimanui daca nu suntem de acord cu ideile lui, mai ales in ce priveste aspectele relative ale vietii. Dogma si adevarurile evidente sunt altceva. Nu o sa intalnesti pe niciun crestin care are notiunile elementare sa accepte ideea ca avortul nu e crima, precum nu o sa vezi niciun ortodox autentic care sa accepte ideea ca poate o fi si altfel cu Sfanta Treime, spre exemplu.

Nici eu nu cred ca a fi batran inseamna neaparat a fi om intelept, nici ca a fi tanar inseamna a fi necopt. Parerea mea este ca batranii intelepti au avut si o tinerete inteleapta.

Acum, na, si in viata reala, spre exemplu, ma sfiesc sa le spun persoanelor batrane din jurul meu din biserica sa faca liniste cand vorbeste preotul chiar daca stiu ca as fi indreptatita sa le spun, pentru ca nu fac bine ce fac si mai si deranjeaza linistea altora. Daca nu asculta de preot, doar nu o sa asculte de mine!

Acum, sa stii ca si eu am observat ca generatia noastra, a tinerilor, nu e neaparat mai nerespectuoasa cu cei mai in varsta, ci le place sa fie considerati egali cu ei. Acum ceva timp, era o batrana in autobuz, care facea galagie cum ca tinerii stau pe scaune si ei nu ii da nimeni loc. Iar un tanar, dupa ce i-a dat locul, i-a explicat politicos ca el plateste abonament 50 lei pe luna si ca nu i se pare normal sa i se ceara locul de catre o persoana care nu a platit nimic si care practica un fel de santaj sentimental. Nu zic ca aprob punctul de vedere al tanarului, dar este si asta un punct de vedere.

Eu personal, ca tanara forumista, m-am intrebat cateodata de ce sunt atat de putine persoane in varsta dispuse sa isi impartaseasca din experienta lor? Ma rog, poate persoanele in varsta care chiar ar avea ce impartasi stau acasa si isi cresc nepotii, se roaga, nu stau pe forum, dar am impresia ca, pe forum, segmentul de varsta 55+ este cam slab reprezentat in scris.
Adevarat a inviat, draga mea!

Uite vezi, pe tine nu te-am enumerat la geberatia tanara, pentru ca tu scrii altfel: bland, senin, potrivit varstei, respectuos.

"Nici eu nu cred ca a fi batran inseamna neaparat a fi om intelept, nici ca a fi tanar inseamna a fi necopt. Parerea mea este ca batranii intelepti au avut si o tinerete inteleapta. "

"Si tu Brutus?" Fraza este totusi numai partial valabila. Ca or fi si exceptii. Dar in general tanrul este mai verde, iar batranul mai intelept/copt. Este prin firea lucrurilor.
Adica nici tu nu crezi ca un om nu trece degeaba prin viata?
Si tu vrei sa spui ca unul mai in varsta nu mai valoreaza nimic? E trist.
Dar fiecare va ajunge sa-si schimbe parerea la o anumita varsta.
Si mie mi s-a intamplat.
Sa poti sa fii atat de sigur la 20 ani in lucruri nesigure prin natura lor (nastere de prunci)? Eu nu cred.

La intrebarea ta: pentru ca mai nimeni nu este dispus sa spuna despre sine pe internet. Motive de siguranta. In viata reala eu una spun.
Si totusi anumite lucruri le-am spus si pe forum.

Si mie imi pare rau ca nu vine nimeni aici din cei in varsta sa-si spuna opinia.
Nu stiu cati si cine este mai in varsta aici pe forum. Pe Cristi il stiu.
In rest doar banuieli.

La exemplul cu tanarul:
Batrana nu a platit bilet? Nu stiu, dar stiu ca in tara pensionarii au liber pe transportul in comun.
Tanarul are teoretic dreptate in sensul ca plateste pentru locul sau. Si normal fiecare ar trebui sa aiba loc pentru care plateste bilet.
Dar exista o lege nescrisa a respectului fata de cel mai in varsta. Si atunci punctul de vedere nu este relevant.

La noi in biserica este egalitate: si din cei in varsta fac galagie, dar mai ales copiii.

In primul alineat ai dreptate. Dar exact asta este problema: pumnul in gura.
Cu avortul este foarte delicat. O fi crima, dar nu asta este problema ci solutiile. Nu dam cu toporul in oameni intr-o problema atat de delicata si personala.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.05.2013, 22:58:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, cred ca nu m-am exprimat eu bine si sper sa nu te supar si mai tare cu ce o sa spun:

Uite, mie, ca tanara, mi-ar fi placut ca, de exemplu, in problema avortului intinsa pe mai multe topicuri sa ia cuvantul si o persoana de 50+, sa ia cuvantul si persoane care au facut avort in vremea comunismului si dupa, sa ne zica daca au facut bine sau rau ce au facut, sa ia cuvantul persoane care s-au cait de ce au facut, care sa ne spuna noua, celor tinere, din experienta lor, de ce e rau - sau bine, poftim - sa faci avort! Poate ca au fost totusi persoane trecute prin asa ceva care au scris si nu am vazut eu, si atunci imi cer scuze. Eu imi amintesc doar de idei de genul: dar cine esti tu sa scrii asta? cu ce drept ne judeci tu pe noi? dar ma rog, poate sunt eu mai carcotasa... La temele care vizeaza concubinajul stam parca ceva mai bine la acest aspect, in sensul ca si oamenii maturi se mai implica (si il amintesc cel putin pe Mihnea). Si apoi ne mai miram ca treburile sunt confuze.

Eu nu stau sa verific pe nimeni ce varsta si-a pus la profil, se vede din mesajul omului anumite caracteristici ale personalitatii sale. Un om batran (intelept / superior) se recunoaste imediat dupa intelepciunea / superioritatea ideilor, dupa rectitudinea morala, dupa modelul de comportament superior, nu dupa parul alb sau dupa varsta din buletin.

Nu e vorba ca sunt oameni care trec sau nu degeaba prin viata, e vorba ca respectul se si castiga, nu doar se pretinde. La fel si afectiunea. Daca doresti sa fii iubit si inteles, trebuie mai intai ca tu la randul tau sa iubesti pe cineva si sa intelegi.

Ah, acum imi aduc aminte ca si Mihnea a facut "lobby" impotriva avortului, dar deh, se va zice ca el e barbat si nu se pune...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.05.2013, 23:32:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, cred ca nu m-am exprimat eu bine si sper sa nu te supar si mai tare cu ce o sa spun:

Uite, mie, ca tanara, mi-ar fi placut ca, de exemplu, in problema avortului intinsa pe mai multe topicuri sa ia cuvantul si o persoana de 50+, sa ia cuvantul si persoane care au facut avort in vremea comunismului si dupa, sa ne zica daca au facut bine sau rau ce au facut, sa ia cuvantul persoane care s-au cait de ce au facut, care sa ne spuna noua, celor tinere, din experienta lor, de ce e rau - sau bine, poftim - sa faci avort! Poate ca au fost totusi persoane trecute prin asa ceva care au scris si nu am vazut eu, si atunci imi cer scuze. Eu imi amintesc doar de idei de genul: dar cine esti tu sa scrii asta? cu ce drept ne judeci tu pe noi? dar ma rog, poate sunt eu mai carcotasa... La temele care vizeaza concubinajul stam parca ceva mai bine la acest aspect, in sensul ca si oamenii maturi se mai implica (si il amintesc cel putin pe Mihnea). Si apoi ne mai miram ca treburile sunt confuze.

Eu nu stau sa verific pe nimeni ce varsta si-a pus la profil, se vede din mesajul omului anumite caracteristici ale personalitatii sale. Un om batran (intelept / superior) se recunoaste imediat dupa intelepciunea / superioritatea ideilor, dupa rectitudinea morala, dupa modelul de comportament superior, nu dupa parul alb sau dupa varsta din buletin.

Nu e vorba ca sunt oameni care trec sau nu degeaba prin viata, e vorba ca respectul se si castiga, nu doar se pretinde. La fel si afectiunea. Daca doresti sa fii iubit si inteles, trebuie mai intai ca tu la randul tau sa iubesti pe cineva si sa intelegi.

Ah, acum imi aduc aminte ca si Mihnea a facut "lobby" impotriva avortului, dar deh, se va zice ca el e barbat si nu se pune...
Uite eu am scris la avort, avand peste 50 ani. Mi-am spus parerea.
Nu inteleg exact acum dorinta ta. Ah, poate ca vrei sa spui ca nu a scris nimeni din experienta proprie. Nimeni care are un avort la activ.
Da, si mie imi lipseste asta. Cineva care s-a aflat in fata acestei decizii. Ce a simtit si ce nevoie de ajutor a avut in acele momente.

Mi se pare ca pe aceasta tema s-a vorbit si se vorbeste in general din punctul de vedere moral. Ca e crima, ca e rau. Asta stim toti.
Dar nu se spune nimic din aspectul practic. Ce inseamna concret pentru o persoana sa-l faca sau nu. Douazeci la fundul altuia e usor de dat.

Nu se pretinde nimic. E vorba de educatie si suflet. Daca nu vrei sa dai ceva, sa intelegi un om, asta este. Indiferent ca e vorba de locul in tramvai sau respect.
Chiar m-ai intristat cu fraza asta cu datul si pretinsul.

In firul cu "in vitro" si altele, e vorba si sa intelegi durerea unui om. Eu am trecut printr-o experienta trista, am scris din sufletul meu, cu lacrimi. Si eu una n-as fi putut nici daca din punct de vedere crestin aveam dreptate sa raspund in felul acela unui om. Pentru mine un om si suferinta lui cantareste mult.
De aia spun ca nu stiu cum sunt invatati tinerii de azi. Poate ca exista parinti sau/si duhovnici care pun omul pe ultimul loc, care invata sa fii dur. Exista din astia. Nu stiu. Tocmai asta incercam sa aflu pe acest fir.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.05.2013 at 23:38:42.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.05.2013, 00:06:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar in general tanrul este mai verde, iar batranul mai intelept/copt. Este prin firea lucrurilor.
Tocmai ai dovedit contrariul cu această afirmație.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adica nici tu nu crezi ca un om nu trece degeaba prin viata?
Si tu vrei sa spui ca unul mai in varsta nu mai valoreaza nimic? E trist.
Valorează atât cât valorează (unii își spun despre ei că sunt praf și cenușă), dar nu mai mult decât unul tânăr doar pentru că are mai mulți ani vechime. Oare de unde îți vin părerile astea "bune" despre tine?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa poti sa fii atat de sigur la 20 ani in lucruri nesigure prin natura lor (nastere de prunci)? Eu nu cred.
Ha...păi de asta avem duhovnici și cărți, crezi că "Laurele" au vorbit de la ele putere sau din ce s-au documentat?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La noi in biserica este egalitate: si din cei in varsta fac galagie, dar mai ales copiii.
Dacă ai ști ce dar sunt copiii din biserică și ce putere au rugăciunile lor, pentru ei mai ține Dumnezeu lumea.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu avortul este foarte delicat. O fi crima, dar nu asta este problema ci solutiile.
Dacă nu am călca strâmb și dacă am avea o viață creștină autentică avortul ar ieși din calcul. Și dacă tot am călcat strâmb atunci să ne asumăm responsabilitatea pentru greșeala făcută și să ne ducem crucea, nu să fugim de cruce recurgând la ucidere.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu dam cu toporul in oameni intr-o problema atat de delicata si personala.
Pe cel care dă cu "toporul" în copii nu-l vezi? Nu cred că cineva a dat cu toporul...dar trebuie să mai spunem și ce e bine și ce nu, ce e da, da; și ce e nu nu. "Ințelept" ai gândit măi Sophia, mai zi-le...sincer mă minunezi cu ideile tale de "creștină" 50+.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.05.2013, 00:37:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite eu am scris la avort, avand peste 50 ani. Mi-am spus parerea.
Și ar trebui să luăm de bune părerile tale? Cu avortul m-ai lămurit. De ce nu vrei să înțelegi că ori e albă, ori e neagră când vine vorba de viața unui copil și că acel suflet cântărește mult la mântuirea mamei. Mai poate fi vorba de altceva decât să spunem "NU avortului"?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ah, poate ca vrei sa spui ca nu a scris nimeni din experienta proprie. Nimeni care are un avort la activ.
Da, si mie imi lipseste asta. Cineva care s-a aflat in fata acestei decizii. Ce a simtit si ce nevoie de ajutor a avut in acele momente.
Și cu ce îți este de folos? Doar ca să știi tu prin ce "furtuni" a trecut mama? Să mai inventezi tu vreo nouă teorie?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi se pare ca pe aceasta tema s-a vorbit si se vorbeste in general din punctul de vedere moral. Ca e crima, ca e rau. Asta stim toti.
Se pare că nu știi. Dacă ai ști ai vorbi cu mai multă responsabilitate.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tocmai asta incercam sa aflu pe acest fir.
Nu știu de ce am vaga impresie că tu nu încerci să afli ceva, ci doar iți cauți adepți. Ne tot plângem de alții, dar de noi înșine când ne mai plângem? Glykys bine a zis că trebuie să fii tu cea care oferă fără să ai pretenții. Respectul se câștigă, nu se cere/pretinde.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.05.2013, 02:29:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Sophia
Da,imi place si ma reprezinta severitatea,deoarece am invatat pe propria piele ca abordarea aceasta"habotnica",face diferenta intre un caldicel si un fierbinte.
Caci patimile si pacatele se taie brusc cu o miscare iscusita de chirurg si nu se maseaza ani de zile asteptand sa dispara de la sine.
Nici Iisus nu I-a zis tanarului bogat sa-si dea averea azi un pic ,maine un pic si s-o lalaie asa pana la batraneti ci i-a cerut s-o dea pe toata intr-o clipita ,in cel mai radical mod!
Gasim numai scuze si acoperiri cand facem prostii si ne cautam numai indreptatiri sa pacatuim;acesta este adevarul!
Insa daca am fi mai severi cu noi insine si nu ne-am mai indreptati si plange de mila ,am uita o clipa de noi,de eul turbat care se pune el mandru taman in centrul buricului.

Ca sa fac o paranteza,chiar ma minunez ca nu ti-a trecut supararea de la discutiile acelea avute prin Decembrie( ca spui ca inca esti afectata de ele ).
Oare de ce? Stiu si eu acele discutii avute cu Laura si nu este nici pe departe vb ca te-ar fi invinuit de ceva,in mod personal.Erau discutii la nivel general.
Insa nici la general nu se putea vb caci dumneata te si facusei un fel de gardian de fier al forumului si nimeni nu putea sa se atinga de subiecte"feminine" daca nu prezenta documente ca este intitulat sa vb.
Ce atata zarva pentru niste subiecte?Ce atata iscodire si datul declaratiilor?
Peste tot cereati sa fie inchise threadurile(pumnul in gura) ca fiind o grava abatere de etica.Lipsa dvs de smerenie si de ingaduinta m-a intrigat foarte tare la momentul respectiv desi v-am inteles dintotdeauna durerea de a nu putea avea copii. Totusi este bolnavicios de obsedant acest trend pe care il afisati peste tot,continuand sa fiti ancorata in aceasta nefericire. Lasati-o libera sa plece.Stiu ca nu va consoleaza cu nimic dar nu sunteti singura pe lume care nu poate procreea.Am cunoscut si eu colege de serviciu mult mai echilibrate in aceasta problema.

Spuneti ca nu discutati despre alaptat,sarcina si copii deoarece nu ati fost in postura ...
Asta nu este un motiv intemeiat sa nu te informezi si apoi sa schimbi pareri cu prietenele,pe marginea lecturii,a informatiilor;pe marginea citatelor.
Defapt asta a fost si ceea ce a facut Laura:a pus linkuri si citate din alti autori decat din ea insasi;nu stiu de ce ati avut reactia aia de revolta si panica totodata...
De ce spuneti ca intindeti mana pacii? Singura care s-a suparat atunci ati fost dvs !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.05.2013, 09:13:34
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristos a inviat!
@Yasmina si ovidiu b.: excelente postari.
Acum, sa va povestesc ceva, ce este cit se poate de legat de topic: trei elemente:
1. O cunostinta a mea, trecuta bine de 60, ii numeste pe tinerii de 24-30 de ani "manji", la modul peiorativ, si in general nu are incredere in ei, aproape o ura. Oriunde se poate, ii sapa, indeosebi profesional.
2. Altcineva, un tinar de vreo 27 de ani, aflat intr-o relatie de multa vreme (relatie pe tipic mundan) detesta cu cerbicie ideea de copii si de a avea copii, si glumea (!!!!!!!!) zicind ceva de genul "poate desfac ca din greseala snurul de la rucsacul (ma rog, sacul acela care se pune fie in fata, fie in spate in care sunt tinuti copiii - nota mea) si daca a cazut...ups, asta e". Bre, sunt unul din ciudatii forumului, assentior, dar asa ceva m-a speriat de moarte, asa o "gluma".
3. Intr-o masina foarte aglomerata, asist la urmatoarea faza: niste pusti, nu cred ca erau inca la liceu, bombaneau foarte sonor, desi fara obsecnitati, pe tema faptului ca nu pot deschide niste geamuri, pen'ca "mosii astia nu suporta cuentul; cred ca respira o data pe ora".
Asa ca, frati si surori, exista un conflict, dar el poate fi rezolvat doar de tineri si anume tineri induhovniciti si intelepti. Da, ati citit bine. E logic: cei "batrini" (> 65-70) oricum sunt altfel formati, NU SE MAI POT SCHIMBA, si, ca sa fiu cinic si realist, oricum se vor duce curind. Cei care fac apologia senectutii pe forum habar nu au de capitolul Dreptului Iov din Tanakh (imi place mai mult denumirea iudaica a Vechiului Testament; in general sunt un filosemit patimas): chestia cu non-cauzalitatea obligatorie dintre "parul alb" si intelepciune/bun-simt/induhovnicire.
Batrinii sunt acaparati sau acaparabili cel putin, de un cult personal al unei inertii acerbe, un conservatorism gen "Doamne, chiar vrei sa creezi Lumile? Las-o asa, e mai frumos". Pina la un punct e de inteles, caci lupta entuziasta cu Universul, pentru cauze fie drepte si reale, fie imaginare si puerile, este ceva ce ai lasat in urma, la o virsta si in niste situatii in care poti ajunge super fericit/a ca, de data asta, ai ajuns la toaleta la timp. Trist, dar asa e.
Tinerii sunt, totusi, supusi unor clasificari si influente mai clare: daca nu sunt induhovniciti sensu lato, nu vor pretui viata, nici macar pe a lor cum trebuie, indifeent daca sunt sau nu "realizati" profesional, personal si financiar. In momentul in care nu vrei copii DOAR CA SA "ITI TRAIESTI VIATA", ar trebui sa iti tii fleanca cind marai pe tema unei populatii prea imbatrinite. Macar din simt de conservare a imaginii sociale, daca nu din logica si bun-simt. Eu le zic, din gluma+deformatie profesionala, la copii, uneori, "larve". Altii, nu le zic decit "copii", ceea ce nu ii impiedica sa ii omoare, citusi de putin, in treacat fie zis. Just. La mine e ciudat, poate. La altii, sa glumeasca pe tema propriului infanticid, e demential, cu siguranta.
Unii din noi sunt (relativ) tineri, dar iubesc banul si propria pozitia/clasa sociala, precum si ochelarii de cal subiectistivisti aferenti, de mama-mama, si-o apara furibund, nene. Altii, relativ batrini, au un bun-simt si echilibru, care te fac sa banuiesti cu destule procente pozitive unde vor fi asezati cind vor iesi din trup. Asa ca suntem toti sub efectele Seditiunii Neprietenului si Caderii Stramosilor. Tineri si batrini, deopotriva.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 10.05.2013 at 09:25:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.05.2013, 09:41:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Cristos a inviat!
@Yasmina si ovidiu b.: excelente postari.
Acum, sa va povestesc ceva, ce este cit se poate de legat de topic: trei elemente:
1. O cunostinta a mea, trecuta bine de 60, ii numeste pe tinerii de 24-30 de ani "manji", la modul peiorativ, si in general nu are incredere in ei, aproape o ura. Oriunde se poate, ii sapa, indeosebi profesional.
2. Altcineva, un tinar de vreo 27 de ani, aflat intr-o relatie de multa vreme (relatie pe tipic mundan) detesta cu cerbicie ideea de copii si de a avea copii, si glumea (!!!!!!!!) zicind ceva de genul "poate desfac ca din greseala snurul de la rucsacul (ma rog, sacul acela care se pune fie in fata, fie in spate in care sunt tinuti copiii - nota mea) si daca a cazut...ups, asta e". Bre, sunt unul din ciudatii forumului, assentior, dar asa ceva m-a speriat de moarte, asa o "gluma".
3. Intr-o masina foarte aglomerata, asist la urmatoarea faza: niste pusti, nu cred ca erau inca la liceu, bombaneau foarte sonor, desi fara obsecnitati, pe tema faptului ca nu pot deschide niste geamuri, pen'ca "mosii astia nu suporta cuentul; cred ca respira o data pe ora".
Asa ca, frati si surori, exista un conflict, dar el poate fi rezolvat doar de tineri si anume tineri induhovniciti si intelepti. Da, ati citit bine. E logic: cei "batrini" (> 65-70) oricum sunt altfel formati, NU SE MAI POT SCHIMBA, si, ca sa fiu cinic si realist, oricum se vor duce curind. Cei care fac apologia senectutii pe forum habar nu au de capitolul Dreptului Iov din Tanakh (imi place mai mult denumirea iudaica a Vechiului Testament; in general sunt un filosemit patimas): chestia cu non-cauzalitatea obligatorie dintre "parul alb" si intelepciune/un-simt/induhovnicire.
Batrinii sunt acaparati sau acaparabili cel putin, de un cult personal al unei inertii acerbe, un conservatorism gen "Doamne, chiar vrei sa creezi Lumile? Las-o asa, e mai frumos". Pina la un punct e de inteles, caci lupta entuziasta cu Universul, pentru cauze fie drepte si reale, fie imaginare si puerile, este ceva ce ai lasat in urma, la o virsta si in niste situatii in care poti ajunge super fericit/a ca, de data asta, ai ajuns la toaleta la timp. Trist, dar asa e.
Tinerii sunt, totusi, supusi unor clasificari si influente mai clare: daca nu sunt induhovniciti sensu lato, nu vor pretui viata, nici macar pe a lor cum trebuie, indifeent daca sunt sau nu "realizati" profesional, personal si financiar. In momentul in care nu vrei copii DOAR CA SA "ITI TRAIESTI VIATA", ar trebui sa iti tii fleanca cind marai pe tema unei populatii prea imbatrinite. Macar din simt de conservare a imaginii sociale, daca nu din logica si bun-simt. Eu le zic, din gluma+deformatie profesionala, la copii, uneori, "larve". Altii, nu le zic decit "copii", ceea ce nu ii impiedica sa ii omoare, citusi de putin, in treacat fie zis. Just. La mine e ciudat, poate. La altii, sa glumeasca pe tema propriului infanticid, e demential, cu siguranta.
Unii din noi sunt tineri, dar iubesc banul si propria pozitia sociala, precum si ochelarii de cal aferenti, de mama-mama, si-o apara furibund, nene. Altii, relativ batrini, au un bun-simt si echiliru, care te fac sa banuiesti cu destule procente pozitive unde vor fi asezati cind vor iesi din trup. Asa ca suntem toti sub efectele Seditiunii Neprietenului si Caderii Stramosilor. Tineri si batrini, deopotriva.
Adevarat a Inviat,Theodor!

Postarile tale aduc zambete instant :)
Eu sunt convinsa ca tachinezi copiii,numindu-i "larve" numai asa din dragoste!Apoi din punctul meu de vedere,larvele nu sunt ceva degradant sau scarbos.
Asa cum eu ma adresez copiiilor sau animalelor dragute cu"ce faci mai uratule?"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.05.2013 at 09:45:29.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.05.2013, 13:21:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
@Sophia
...

Spuneti ca nu discutati despre alaptat,sarcina si copii deoarece nu ati fost in postura ...
Asta nu este un motiv intemeiat sa nu te informezi si apoi sa schimbi pareri cu prietenele,pe marginea lecturii,a informatiilor;pe marginea citatelor.
Defapt asta a fost si ceea ce a facut Laura:a pus linkuri si citate din alti autori decat din ea insasi;nu stiu de ce ati avut reactia aia de revolta si panica totodata...
De ce spuneti ca intindeti mana pacii? Singura care s-a suparat atunci ati fost dvs !
Mai intai pun mesajele mele si ale Laurei de la vremea respectiva, ca sa stie si ceilalti despre ce este vorba:

"http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15948&highlight=infertilitate&pag e=3

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ilitate&page=4

Nu au adoptat. Au copii lor. Cum ce au facut? au apelat la Dumnezeu. Doar Dumnezeu poate orice, sa schimbe adn-ul, sa te vindece de cancer, si inclusiv sa iti dea un copil, caci asa cum am spus, Dumnezeu este Creatorul, nu medicul sau fertilizarea. Ce este asa mirare ca un cuplu steril din punct de vedere medical au resit sa aibe copii cu ajutorul Domnului? Dumnezeu face minuni mereu. Vorbim de Dumnezeu aici, Atotputernic.

Ba da cred ca daca este o rugaciune sincera, si nu egoista si daca nu este indoiala in credinta ta si esti drept-credincios, Domnul iti va da un copil sau mai multi, depinde de fiecare cuplu. Poti sa te rogi si fals sau sa ai credinta putina si atunci normal ca nu este nici un rezultat. Sau cum a spus acel Parinte in articolul postat de mine, problema poate sa fie si pe baza psihologica. Doar ptr. ca mergi la Biserica si spui o rugaciune nu inseamna ca ai credinta. Poti fi fizic in Biserica, si sa fi plin de credinte false si sa te tot indoiesti de credinta, de ce spune Biblia, de ce spun Sf.Parinti si tot asa.

La Dumnezeu totul este posibil, totul este sa ai credinta sincera.

edit: Nu consider ca le-as da sperante desarte oamenilor daca ii sfatuiesc sa se lase in voia Domnului, sa traiasca ortodox si sa se roage din suflet. E ca si cum ai spune ca a avea incredere in Dumnezeu este o speranta desarta. Caci Domnul face doar ce vrea El, netinand cont de om si de aici ar rezulta ca Dumnezeu este rau. Nu cred asta. Ca Dumnezeu este rau si face doar ce vrea El si nu da copii oamenilor doar asa, ca vrea El sa nu le dea, caci pur si simplu nu are chef. Treaba este mai complicata, zic eu. Ma repet. Depinde si cum s-a trait inainte de dorinta de a avea copii si de cata ravna duhovniceasca ai dat dovada dupa ce te-ai convertit la ortodoxie (in sensul sa nu fi doar botezat, ci sa fi practicant). Pai daca inainte ai facut avorturi sau ai luat contraceptive si ai trait o viata destrabalata, de ce sa asculte acum Domnul de tine? Dumnezeu nu este robul nostru, ci noi suntem robii Sai. Sunt mai multi factori.

Nu a spus nimeni ca cei fara copii ar fi mai prejos sau ca pacatuiesc ca nu le-a dat Domnul copii. Nimeni nu a spus asta. Asta totusi nu inseamna ca altii nu trebuie sa se mai roage si sa spere de la Domnul un copil, caci si asa altii nu au primit. Fiecare este unic si fiecare are credinta sa si Domnul are un plan cu fiecare in parte. A sfatui oamenii sa aibe incredere in Dumnezeu, in Biserica, in Tainele Bisericii nu sunt sperante desarte. E urat sa spunem asa si sa indrumam oamenii sa nu se roage, ca oricum nu iese nimic si pe Domnul nu Il intereseaza.

Cand te casatoresti si faci Taina Cununiei nu poti sa divortezi si sa iti parasesti sotul/sotia la primul hop sau ptr. ca ceva nu iese imediat. Casatoria este o Cruce pe viata. Nu inteleg ideea asta. Adica sotia care nu poate face copii este egoista ptr. ca nu vrea sa fie parasita de sot? Pai sotul o iubeste doar daca poate face copii, dupa gata, numai? Pai asta e dragoste? Mie nu imi suna a dragoste. Este lasitate sa pleci daca sotia nu iti un copil imediat. Trebuie sa stai si sa lupti pana la capat. Si stiu ca casatoria este o jertfa, o cruce. Dar cu Domnul se poate orice. Am incredere in El ca nu isi lasa credinciosii la greu de dragul de ai vedea cum sufera. Dumnezeu este Iubirea Absoluta. Doar ptr. ca nu intelegem mereu caile Sale, nu inseamna ca nu ne iubeste absolut si Biserica, Tainele, rugile nu functioneaza."

Mai sus i-am explicat din experienta mea si a altora cati ani de rugaciune, asteptat si suferinta au unii. Au scris si altii inaintea mea pe acel fir si in alte parti, ca nu s-a putut, cu toata rugaciunea. Ea insa insista ca daca suntem pacatosi nu ne da Dumnezeu, si numai cu rugaciune si etc.

M-am intrebat si atunci si ma intreb si acum de unde are siguranta aceea? De unde scrie ea ceea ce scrie la 20 ani.

Am simtit personal mesajele ei, pentru ca eram direct afectata. Altfel nu-mi pasa probabil. Si problema este ca nu cunosti persoanele carora le scrii pe forum si ce viata duc/au dus. Ea nu stie cum am trait/traiesc eu si ce credinta am. Are doar convingerile ei.

Si nu, nu mi-a ramas suparare pe ea. Tocmai de aceea am si scris acest fir, ca sa facem pace.
Ea a plecat atunci imediat de pe forum. Dar au venit si vin alte fete ca ea.
Si vroiam sa nu mai apara astfel de conflicte si de aceea intreb despre felul in care sunt formati tinerii de azi. Poate ca stiind asta, ma voi putea eu proteja mai bine, sa nu ma mai necajesc la mesajele lor. Nu stiu.
Era doar un mesaj intre generatii. Ce-am facut asa de rau cu el?

Si tu Yasmina ai si mesaje rationale si care imi plac, in ultima vreme.
Dar uite cand scrii ca acum cu asa termeni : iscodesti, declaratie si lipsa de smerenie si ce mai scrii la adresa mea cum sa nu ma doara?

Eu am scris ca va imbratisez si am intins mana pacii. Eu voua. Daca nici asta nu este smerenie, atunci nu mai stiu. Mama ta ti-a cerut vreodata iertare?
Te-ai impacat cu ea? Cam asa ar fi si aici.

Si mai este ceva: nu e vorba de suparare ci eu nu am putut incheia acel capitol. Pot incheia capitole daca pot lamuri problema cu omul si face pace.
Dar Laura a plecat urgent si nu am nici cum sa-i scriu.

Si nu cred ca imi intelegi durerea. Altfel nu ai scrie asa mie si nici altor persoane. Si nu cred ca acele cunostinte ale tale sunt mai echilibrate ca mine.
Si noi (eu cu sotul) si altii ca noi inchid o usa la un moment dat, nu se mai vede suferinta pe afara. Dar asta nu inseamna ca suferinta a disparut. Aia va ramane pana la sfarsitul vietii.
Se intampla insa ca la anumite momente/provocari sa se redeschida rana. De aceea imi fac rau cand dau de vreun fir de discutie pe forum care redeschide rani si subiecte delicate. Pentru ca sunt unele probleme foarte private si delicate, chiar daca voi cei care nu sunteti afectati nu intelegeti asta : infertilitate, avort, adoptie. Astea privesc numai omul in sine care trece prin ele. Ceilalti, ca simpli spectatori, nu pot pricepe si vorbesc cu prea multa nonsalanta si dispret.

Nici nu m-am asteptat ca la acest fir sa mi se raspunda cu atatea rautati.

Eu cred ca totusi tu nu vrei o impacare, pentru ca altfel ar fi fost suficient doar doua vorbe: si eu iti intind mana impacarii.

Atat. Nu mesaje intregi de reprosuri si iscodiri (ca sa folosesc termenul tau). Nici nu am cerut informatii private. E asa grav ceea ce am intrebat, ca sa imi fac idee de felul in care sunteti voi formati?
Eu am tot spus despre mine ceea ce era cazul.

Legat de faptul ca eu nu ma bag sa dau sfaturi legate de copii, nastere, alaptat pentru ca nu ma pricep. Tu spui ca nu este un motiv intemeiat.

Ba este foarte intemeiat. O prietena a mea nu a avut lapte (nu stiu de ce, ca n-am iscodit-o) la nici unul din cei doi copii ai ei. Nu a avut. Ei ce era sa fac? Sa ma apuc s-o inebunesc cu sfaturi din carti? Da, era bine sa alapteze, dar daca femeia nu a avut lapte. Cu ce o ajutam eu daca ii citam din carti?
Crezi ca ar fi avut brusc lapte?

La fel si cu cezariana sau nasterea acasa. Fiecare isi stie problemele si decide pentru sine. Daca eu am anumite experiente in domeniu pot sa le spun, cu titlu informativ, dar sa ma bag pe capul omului cand habar nu am?
Ah, in cel mai rau caz as spune cum as face daca as fi vreodata in situatia ei.

Clar, pot sa spun cum as face eu daca as ramane insarcinata si daca as avea un copil. Si la ce ar folosi, in afara de a rani lumea din jur?

N-am inteles mesajul lui Theodor... as vrea doar sa spun ca in comunicarea intre generatii si conflictul aferent si pe undeva chiar normal, trebuie ca toti sa se implice sa fie totusi mai multa pace si armonie. Nu stiu de ce numai aceia peste 65 de ani. Si tinerii si copii si cei in varsta.
Si n-am gasit nimic amuzant in mesaj. Sorry.

Fiecare la randul lui are o datorie de onoare de a respecta pe cei din jur, indiferent de varsta. Si exista un adevar trist, dar adevarat: noi tineri nu mai ajiungem, dar stim cum am fost si ii intelegem pe tineri. Tinerii nu stiu cum ne este noua, prin ce am trecut, ce am acumulat la bord, dar vor ajunge si ei ca noi si atunci cel mai tarziu, o sa inteleaga si poate ca o sa si regrete anumite conflicte de tinerete.

Spune frumos un cantec romanesc: "Sa am iar anii tineretii si mintea mea de acum!" Asta ar fi idealul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.05.2013 at 13:26:24.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.05.2013, 13:32:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"Caci patimile si pacatele se taie brusc cu o miscare iscusita de chirurg si nu se maseaza ani de zile asteptand sa dispara de la sine.
Nici Iisus nu I-a zis tanarului bogat sa-si dea averea azi un pic ,maine un pic si s-o lalaie asa pana la batraneti ci i-a cerut s-o dea pe toata intr-o clipita ,in cel mai radical mod!"

Patimile si pacatele nu se taie brusc. E nevoie de timp ca sa scapi de ele, daca reusesti. Ca altfel ar fi disparut demult si diavolul.
Iar o operatie nu este solutia optima intotdeauna si mai are si efecte negative sau/si contraindicatii. Taietura este o rana. Si aia trebuie pe urma vindecata si ingrijita sa nu se infecteze.

Pilda cu tanarul nu se potriveste aici. Nu stiu ce ai vrut sa spui cu ea.
Ea se refera la intrarea in monahism.

Exista in schimb alte pilde unde chiar bogatul sau cel cu putere mai mare este laudat, descris pozitiv: pilda cu bogatul care a invitat la masa, cea cu stapanul care s-a rugat la Iisus pentru vindecarea slugii sale.

Iisus nu condamna automat bogatia si puterea si nici nu lauda automat saracia. Depinde ce faci cu ele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde