Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2010, 00:36:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu?

As vrea sa discutam putin pe tema pe care a pus-o azi adminul pe site.

http://www.crestinortodox.ro/editori...a-lui-dumnezeu

Eu am ajuns la concluzia, mai ales vazand cam unde se intampla calamitatile naturale (adica in zone sarace cu precadere), ca Dumnezeu arata cu degetul prin ele: "uitati-va aici, i-ati uitat, faceti ceva odata!".
Arata unde se afla oamenii necajiti ai lumii si ca trebuie sa fie ajutati.
Prea se aduna numai in anumite zone totul si in altele deloc.
Rar se intampla in zone mai bogate (anumite zone din SUA de ex.), dar si acolo tot un deget al Lui este care arata niste probleme din zona care nu sunt in ordine.
Nu cred ca este o pedeapsa a lui Dumnezeu. Sunt oameni destul de pedepsiti si asa.

Intrebare: voi ati adopta un copil din Haiti de ex.?
Am citit azi undeva ca un cuplu de romani care n-au reusit sa adopte in tara, s-au orientat spre un copil din Haiti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2010, 21:50:20
tanaseva tanaseva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2009
Mesaje: 6
Implicit Cutremurul pedeapsa a Lui Dumnezeu

Intr-una din emisiunile Realitatea TV, 23.01.2010, am urmarit ca in Haiti, populatia practica WOO DOO in procent de peste 90%, practice recunoscute ca magie si ca o metoda de protest impotriva albilor .Daca ne aducem aminte de catastrofa (Tsunami) din Thailanda cand toata lumea era consternata la aflarea evenimentului dar, putini au remarcat atrocitatile ( vezi orgiile sexuale in special cu copii) care se savarseau in acel " paradis exotic " . Cat trebuie sa ne mai rabde Dumnezeu pentru ca noi sa intelegem si sa ne intoarcem la credinta ?

Last edited by tanaseva; 23.01.2010 at 21:57:39. Motiv: Adaugare text.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2010, 21:55:01
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Nu stiu daca este mana lui D-zeu ,si daca este mana lui D-zeu ,el stie de ce se intampla ,eu una nu am de unde sa stiu,pot sa imi dau cu presupusul . Imi pare rau pentru ce li s-a intamplat acelor oameni ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2010, 21:57:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Bine-ai venit Tanase!

Daca ar fi fost asa si adevarul ar fi fost in totalitate de partea celor care nu practica VODOO si alte dracovenii, noi acum in Romania am fi trait mereu ca-n sinul lui Avraam, zburdind ca iezii pe pajisti inflorite, fara saracie lucie, fara sate intregi de ortodocsi inghitite de ape, fara mame care-is omoara ficele cu 50 de lovituri de cutit dupa care se arunca si ele de la etajul 5 asa cum vedem in stiri, fara jafuri si omoruri, fara , fara, fara... intelegi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 21:57:53
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tanaseva Vezi mesajul
Intr-una din emisiunile Realitatea TV, 23.01.2010, am urmarit ca in Haiti, populatia practica WOO DOO in procent de peste 90%, practice recunoscute ca magie si ca o metoda de protest impotriva albilor .
am cunoscut acum vreo 3 ani o negrutza foarte simpatica careia i s-a facut woodoo si m-a ingrozit ceea ce i s-a intamplat .ceea ce a salvat.o a fost credinta in D-zeu !
tu crezi ca D-zeu ii pedepseste pe toti pentru ca unii din ei practica woodoo?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2010, 22:01:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
ca Dumnezeu arata cu degetul prin ele: "uitati-va aici, i-ati uitat, faceti ceva odata!".
.
Dumnezeu crezi ca ne atrage atentia asupra saraciei bagindu-i pe saraci sub darimaturi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2010, 19:45:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@andreicozia - nu stiu nici eu. Pare absurd, intr-adevar, dar daca nu intelegem altfel...

Pana la urma indiferent daca pentru saracie, sau prostiile care se fac intr-o zona, dar se atrage atentia lumii intregi cu asa ceva.
Am citit ca sute de copii asteptau sa fie luati de parintii adoptatori si birocratia nu mai avea margini. Acum vad ca s-au luat masuri.
Era o saracie lucie si pana acum in Haiti si nu s-a facut nimic. Razboaie, conflicte, etc.
La fel si in alte zone.

Andreicozia - adica vrei sa spui ca la noi in tara este un parfum de tei, numai pentru ca nu se face voodoo? Au fost cutremure mari si e posibil sa mai fie (eu nu doresc nimanui). Ca nici tara noastra nu mai iese din mizerie niciodata... Mereu altceva apare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2010, 21:41:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu cred ca Dumnezue pedepseste sau arata cu degetul prin cutremure.
Relele nu vin de la Dumnezeu, si de la ommeni; catastrofele naturale sunt si ele o consecinta a pacatului originar - lumea si-a pierdut armonia odata cu caderea lui Adam. De ce sunt mai multe in unele zoine - iarasi, o taina.
Ceea ce se mai spune este ca uneori Dumnezeu impiedica raul, alteori lasa sa se intample pentru motive tainice - spre binele nostru. dar nu El il provoaca.

Si in Europa erau mai multe catastrofe mai demult. Daca nu erau cutremure, in Europa de vest, erau epidemii grave sau inundatii sau foamete...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2010, 15:09:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am ajuns la concluzia, mai ales vazand cam unde se intampla calamitatile naturale (adica in zone sarace cu precadere), ca Dumnezeu arata cu degetul prin ele: "uitati-va aici, i-ati uitat, faceti ceva odata!". Arata unde se afla oamenii necajiti ai lumii si ca trebuie sa fie ajutati. Prea se aduna numai in anumite zone totul si in altele deloc. (...) Nu cred ca este o pedeapsa a lui Dumnezeu. Sunt oameni destul de pedepsiti si asa. (...) Intrebare: voi ati adopta un copil din Haiti de ex.?
Nu este doar atat, ca sa ne atraga noua atentia spre acele locuri.
Imi vin in minte miile de sate si asezari din Africa si alte asemenea zone, unde nu au loc nici calamitati, nici altceva de acest gen.
Si sunt sigur ca nevoile de pe acolo sunt cu mult mai mari decat in zonele cu calamitati.

Cutremurele sunt totuna cu inundatiile, cu incendiile si cu alte asemenea manifestari ale naturii.

In primul rand ele au loc cu ingaduinta lui Dumnezeu.
Cand poporul ales se indeparta de slujirea adevaratului Dumnezeu si incepeau sa se inchine la pietre si animale, atunci Domnul ingaduia asediul asupra lor a unui neam vecin.

In al doilea rand, acestea sunt o urmare fireasca a naturii in fata a ceea ce facem noi cu ea.
Noi distrugem natura si tot noi ne plangem de urmarile firesti ale faptelor noastre.
Nici macar animalele nu fac ce facem noi in lume. Suntem din ce in ce mai iresponsabili.

Acestea au loc spre a ne aduce aminte ca nu noi suntem ultima realitate intre cele existente si ca nu noi tinem lumea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2010, 15:30:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

binenles sunt semne.....toate au un rost.....daca suntem rai, Dumnezeu ne cuminteste....in fine, nu jdecam ca sa nu fim judecati...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 22:19:44
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
moastele.ce sunt ele pt noi?este un semn al Lui Dumnezeu? iulyaan Generalitati 0 23.09.2009 01:52:03