Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 10:24:54
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Am fost la o adunare a NP

Sambata sotul meu a dorit sa mearga la adunare ,i se spusese ca va veni un fost puscarias ,care se convertise ,si vroia sa vada ce are de zis.Am mers cu el ,pt ca si el merge cu mine cand ma duc la biserica ,iar el provenind din familie de adventisti,am zis ca nu are cu ce sa ma impiedice sa merg la ei,din moment ce eu sunt foarte convinsa de ceea ce simt! Sincer m.am simtit ca si cum m.as duce la teatru ! Adica pentru mine biserica e BISERICA ! MIROSUL DE TAMAIE ,ICOANELE,LINISTEA PLACUTA ,SENTIMENTUL DE BINE ,astea nu le-am simtit la adunare ! la un moment dat ma plictisisem...ma uitam pe pereti ,ma gandeam la ale mele ,pana a venit o scumpete de fetita si mi s.a asezat in brate ...iar eu sunt topita dupa copii! a mai fost vreun ortodox la adunare ? dc da,spuneti-mi cum a fost ! ce nu mi.a placut a fost ca au folosit niste cuvinte care mi s-au parut asa ...hmmmm...cum sa le zic ...futuriste : serviciul divin (echivalentul slujbei bisericesti la noi).Iar cand mi.au dat cartea sa cant din ea ,nu mi-au iesit cuvintele din gura ,pt ca dc nu simt cu sufletul ceva ,eu nu ma pot preface ! Dar a fost o experienta noua,din care am invatat ca tre sa urmez drumul pe care mi l-a dat D.zeu: dc m-am nascut ortodoxa,sa mor ortodoxa!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2009, 11:27:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai demult am fost si eu uneori pe la baptisti si evanghelici. Nu m-au impresionat cu nimic, n-am simtit nici o dorinta sa le frecventez intalnirile saptamanale.

Dintotdeauna mi-a placut la noi in biserica ortodoxa si aici o sa raman pana la sfarsit. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2009, 11:52:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La baptisti

Intr-o perioada foarte grea a vietii mele, am cedat insistentelor vecinilor mei, care erau baptisti, de a merge la adunarea lor. Mai aveam putin si aplaudam, ca la spectacol. Asta am vazut eu acolo, spectacol literar-artistic, nu slujba. Nu se compara ceea ce tin ei acolo cu slujba din biserica mea ortodoxa! Nu sunt in masura sa judec eu pe cineva, dar pentru mine nu a insemnat nimic acea adunare, ba cred ca le-am mai facut si paguba, inchinandu-ma in casa lor de rugaciune. Am fost de vreo trei ori, apoi nu am mai mers si nu as mai merge. Nu am ce cauta acolo, nu acolo e locul meu. Regret ca am mers, poate ca trebuia sa trec pe acolo ca sa apreciez ceea ce am primit de la parintii si nasii mei.
Fratele meu a trecut de la ortodoxie la penticostali, urmare casatoriei. A murit acum cativa ani: atunci cand penticostalii au venit acas la el sa se roage pentru sanatatea lui, cat si la serviciul (ca nu pot sa-i spun slujba, pentru ca nu seamana cu ceea ce stiu eu ca se face la ortodocsi) de inmormantare, eu m-am rugat in felul meu, inchinandu-ma cu semnul Sfintei Cruci. De asemenea ii trec in pomelnicele pe care le dau la biserica, dar pe un bilet separat unde mentionez ca erau penticostali si la urma scriu "daca pot fi pomeniti", iar parintele care citeste pomelnicele stie dansul daca este ingaduit sau nu si face asa cum trebuie, doar. Mie mi se pare normal sa-mi amintesc de ei atunci cand pomenesc ceilalti raposati din neamul meu. Am inteles ca nepotului meu nu-i placea cest lucru mi-a zis "ca la noi nu se face asa", el sa faca cum crede de cuviinta, eu fac cum am invatat de la mama mea si cum stiu eu ca e bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2009, 11:52:45
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit experiente personale

Am fost si eu de cateva ori la astfel de "adunari" in astfel de "biserici" si am asistat chiar si la botezarea a catorva zeci de oameni.
La "serviciul divin" am inceput sa simt o durere groaznica de cap intrucat "fratii" se rugau asemenea posedatilor tipand si dand din maini ca apucatii si un val de rautate parea ca-mi apasa crestetul capului. Mi s-a parut ca am intrat intr-un spital de nebuni. Dupa reprezentatie s-au mai linistit intrucat se pare ce se refulasera suficient asa ca durerea de cap mi s-a mai atenuat.
Apoi a fost botezul. A fost un botez valid, adica facut in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant dar eu personal nu am simtit nici o prezenta divina. Adica am mai fost la botezul pruncilor la catolici sau greco-catolici si chiar se simte un anume har dat de sus dar la penticostali sau baptisti nimic... aqua clara (apa chioara)...
Ma rog... de cate ori am fost la astfel de "biserici" mai mult impins de necesitati sociale am plecat cu dureri ingrozitoare de cap asa ca evit sa merg iar daca chiar sunt fortat de imprejurari o iau ca atare, ca si cum as intra intr-o casa in care se intalnesc mai multi oameni care cred ca au ceva de-a face cu Hristosul...
Personal am prieteni in astfel de biserici si ma rog pentru ei si pentru intoarcerea de la cararile diavolului.
Multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de mine pacatosul si m-a intors de la rataciri mai rele decat acestea si ca mi-a dat un nume nou si mi-a aratat credinta cea adevarata, ortodoxa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2009, 12:10:58
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Surorile tatalui meu fac parte din cultul penticostal. Toata viata s-au chinuit sa-l atraga si pe tatal meu in religia lor, dar nu au reusit. Cand eram mai mica, tatal meu m-a luat si pe mine la una din adunarile lor. Inca de mica ma duceam la biserica, asa ca pentru mine a fost ca un sacrilegiu faptul ca m-am dus, dar n-am vrut sa-l supar pe tatal meu. Bineinteles ca nu mi-a placut, am vrut tot timpul sa ma inchin, desi stiam ca ei nu se inchina. A fost o experienta neplacuta, pentru ca nu m-am simtit bine. De-abia asteptam sa se termine si sa plec.
Tin minte ca atunci cand a murit tatal meu, ei au venit la inmormantare si ne-au spus ca : "ce pacat ca tatal tau nu s-a pocait si nu s-a mantuit". Erau indignati de faptul ca el s-a spovedit si s-a impartasit inainte sa moara, pentru ca ne ziceau ca nu ii este de nici un folos si ne priveau cu mila. Dar pentru noi a fost o bucurie mare pentru ca el s-a intors la Dumnezeu in ultimul ceas si asta a fost cea mai mare minune din viata noastra.


__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.09.2009, 01:15:37
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prieteni..aduceti-va aminte ceea ce le-a spus Iisus ucenicilor care-l urmau pe Ioan atunci cand acesta din urma i-a trimis LA Iisus pentru a-l intreba "..daca EL este acela care trebuie sa vina sau daca asteapta pe alcineva..". Va aduceti aminte ce le-a spus Iisus? A spus asa ucenicilor lui Ioan: "..spune-ti celui ce v-a trimis ca orbii isi recapata vederea, mutii vorbesc, schiopii sar in picioare.."etc. Atat le-a zis Iisus si cand a auzit Ioan Botezatorul aceste cuvinte a fost sigur ca acela care face aceste lucruri este MANTUITORUL. Ceeace mi-a fost dat ochilor sa vad in satul bunicilor mei (si poate ca nu numai aici se petrec asemenea lucruri) m-a lasat ingandurat. Am vazut pe unul care-l stiam ca umbla numai beat si jegos in ultimul hal toata ziua si care si-a distrus familia mergand la adunare imbracat atat de frumos ca mi-a fost greu sa-l recunosc, si ma intreb ce a vazut ala acolo? Ce a vazut ciobanul satului care toata viata lui a stat numai pe camp cu oile..de primavara pana iarna.. si acum, de cand merge la adunare parca este alt om? Ce a vazut omul ala care si-a omorat nevasta cu bataia si dupa ce a iesit de la parnaie este cu totul alta persoana? Nu stiu ce vad unii oameni acolo, dar stiu ceva si anume..faptul ca ceea ce vad acolo nu vad la Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2009, 11:58:30
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Prieteni..aduceti-va aminte ceea ce le-a spus Iisus ucenicilor care-l urmau pe Ioan atunci cand acesta din urma i-a trimis LA Iisus pentru a-l intreba "..daca EL este acela care trebuie sa vina sau daca asteapta pe alcineva..". Va aduceti aminte ce le-a spus Iisus? A spus asa ucenicilor lui Ioan: "..spune-ti celui ce v-a trimis ca orbii isi recapata vederea, mutii vorbesc, schiopii sar in picioare.."etc. Atat le-a zis Iisus si cand a auzit Ioan Botezatorul aceste cuvinte a fost sigur ca acela care face aceste lucruri este MANTUITORUL. Ceeace mi-a fost dat ochilor sa vad in satul bunicilor mei (si poate ca nu numai aici se petrec asemenea lucruri) m-a lasat ingandurat. Am vazut pe unul care-l stiam ca umbla numai beat si jegos in ultimul hal toata ziua si care si-a distrus familia mergand la adunare imbracat atat de frumos ca mi-a fost greu sa-l recunosc, si ma intreb ce a vazut ala acolo? Ce a vazut ciobanul satului care toata viata lui a stat numai pe camp cu oile..de primavara pana iarna.. si acum, de cand merge la adunare parca este alt om? Ce a vazut omul ala care si-a omorat nevasta cu bataia si dupa ce a iesit de la parnaie este cu totul alta persoana? Nu stiu ce vad unii oameni acolo, dar stiu ceva si anume..faptul ca ceea ce vad acolo nu vad la Biserica.
nu te supara ce religie ai ? spune-mi si mie ce a vazut el acolo ,si nu vede la biserica ortodoxa? chiar sunt curioasa ....
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2009, 12:23:32
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Am fost si eu la o inmormantare la catolici,dar in Germania.Ceea ce m-a frapat a fost ca in loc sa fie oficiata de barbat a fost oficiata de femeie(popeasa ca nici nu stiu cum sa le denumesc).Nu vrea sa fiu intelesa gresit,nu am nimic cu religia catolica dar nu mi-a placut deloc.Ma uitam si eu pe pereti si ma gandeam la biserica noastra.
Ce bine ca sunt ortodoxa!
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2009, 12:31:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Am fost si eu la o inmormantare la catolici,dar in Germania.Ceea ce m-a frapat a fost ca in loc sa fie oficiata de barbat a fost oficiata de femeie(popeasa ca nici nu stiu cum sa le denumesc).Nu vrea sa fiu intelesa gresit,nu am nimic cu religia catolica dar nu mi-a placut deloc.Ma uitam si eu pe pereti si ma gandeam la biserica noastra.
Ce bine ca sunt ortodoxa!

Pai inseamna ca nu erau catolici adevarati in comuniune cu Roma, romano-catolicii nu accepta hirotonia femeilor. Sunt unele grupuri si in Europa si in SUA care se dau, chiar se intituleaza, catolici, si incearca sa imite ritualul catolic, dar sunt pe dinafara bisericii catolice. Sunt de fapt un fel de neoprotestanti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2009, 13:32:23
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Vreau sa va spun ca asa a facut si popeasa.A avut inbracamintea tot asa ca si catolicii,si isi fac cruce invers de cum o facem noi.Si la groapa se inchina exact cum fac la carolici.Nu am reusit sa inteleg,dar am fost dezamagita.V-am spus nu vreau sa supar pe nimeni dar asa a fost.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost la Parintele Proclu andmih Generalitati 29 21.01.2013 18:31:34
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42