Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.09.2009, 19:17:47
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
daca tot v-ati bagat in hora jucati ! adica dati informatii ,care este stilul de viata sanatos adoptat de fratii nostrii protestanti si neoprotestanti ? bunicul meu are 81 de ani ,fost farmacist ,dascal la biserica ,a trait un stil de viata sanatos ,aproape de D-zeu ,crestin ortodox ,si cu voia lui Doamne va mai trai ! deci ...nu inteleg ,sunt mai mototoala ,ma faci sa inteleg ,multumesc !
Când se face un studiu de acest fel, sunt importante concluziile bazate pe un eșantion apreciabil de subiecți, nu cazuri izolate. Și este vorba de zeci de mii de subiecți urmăriți pe parcursul a zeci de ani, nu doar la un moment dat...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2009, 19:20:56
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

in ce consta studiul ? fiti mai explicit scumpul meu frate crestin !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2009, 19:14:26
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Una din prostiuțele cu care sunt indobitociți adventistii este si aceea că secta lor ar fi "inițiat reforma in sanatate" in America, (de paracă până la ei, oamenii se spălau de două ori pe an, traiau in păduchi și nu aveau nici un fel de cunoștiințe de igienă).

Adevărul este că din patru copii câți a a adus pe lume fondatoarea sectei, Ellen White, doi au murit de mici, adică e vorba de o mortalitate infantilă de 50% la născuți vii in cazul ei, de aproape două ori mai mare decât era mortalitatea infantilă în America la mijlocul secolului 19.
Sotul Ellenei White, afaceristul James White nu a trăit decât 60 de ani. Fondatoarea sectei, adică soția lui, în schimb i-a supraviețuit mai mult de 20 de ani (neducând altă grijă decât să își indobitocească adepții din câteva țări).
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2009, 00:24:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
in ce consta studiul ? fiti mai explicit scumpul meu frate crestin !
Prestigioasa revista National Geographic a publicat un lung articol pe această temă. Pe scurt, aici:

http://ngm.nationalgeographic.com/ng...re1/learn.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.10.2009, 10:43:17
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

nu domnule eu nu vreau sa citesc pe site-ul dat de tine ,eu vreau sa imi exemplifici din secta ta ,din casa unde va duceti voi sa va tineti rugaciunile ,ce se intampla cu acolo !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.10.2009, 13:42:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu domnule eu nu vreau sa citesc pe site-ul dat de tine ,eu vreau sa imi exemplifici din secta ta ,din casa unde va duceti voi sa va tineti rugaciunile ,ce se intampla cu acolo !
Nu înțeleg ce informație doriți mai concret.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.10.2009, 16:27:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

voi nu mancati carne deloc ? pe ce se bazeaza stilul de viata sanatos adventist? ati auzit de grupele de sange ?
eu din cauza bolii mele cronice trebuie sa mananc in functie de ea ,dar si de grupa mea de sange,dc nu mananc porc este pt ca am colonul iritabil si nu am voie .nu stiu explica-mi in ce consta stilul de viata sanatos al casei adventiste pe care o frecventezi !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2009, 18:48:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
voi nu mancati carne deloc ? pe ce se bazeaza stilul de viata sanatos adventist? ati auzit de grupele de sange ?
eu din cauza bolii mele cronice trebuie sa mananc in functie de ea ,dar si de grupa mea de sange,dc nu mananc porc este pt ca am colonul iritabil si nu am voie .nu stiu explica-mi in ce consta stilul de viata sanatos al casei adventiste pe care o frecventezi !
Unii mânânca carne, alții nu, însă în general toți tind spre o dietă cât mai vegetariană. Însă stilul de viață cuprinde mai mult decât dieta, se are în vedere și abstinența totală de la alcool, tutun, droguri, evitarea exceselor de orice fel, mișcare în aer liber, etc. În general cam tot ce a descoperit în acest domeniu medicina modernă, lucruri pentru care am fost luați în bătaie de joc acum 140 de ani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.10.2009, 08:51:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unii mânânca carne, alții nu, însă în general toți tind spre o dietă cât mai vegetariană. Însă stilul de viață cuprinde mai mult decât dieta, se are în vedere și abstinența totală de la alcool, tutun, droguri, evitarea exceselor de orice fel, mișcare în aer liber, etc. În general cam tot ce a descoperit în acest domeniu medicina modernă, lucruri pentru care am fost luați în bătaie de joc acum 140 de ani.
... asa vrei tu sa crezi ! cafea aveti voie sa beti ? si nu inteleg : unii mananca carne ,altii nu ! pai nu trebuie sa fie o regula pt toti ? sau fiecare face ce vrea ...si chiar imi permit sa te contrazic ,nu doar voi duceti un stil de viata sanatos ,si unii dintre noi o fac,ca ex uite eu duc o viata cu dieta de cand mi s-a descoperit boala ,recunosc mai am momente cand mai mananc dulciuri in exces etc
dar mi se pare ca nu e dreapta convingerea ca doar voi duceti o viata sanatoasa !
eu stiu adv care ....
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.10.2009, 09:39:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu inteleg : unii mananca carne ,altii nu ! pai nu trebuie sa fie o regula pt toti ? sau fiecare face ce vrea
Nu este o "regulă" în această privință, calitatea de membru nefiind afectată de dieta carnată. Este doar o recomandare privind viața sănătoasă.


Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
...si chiar imi permit sa te contrazic ,nu doar voi duceti un stil de viata sanatos ,si unii dintre noi o fac [...] dar mi se pare ca nu e dreapta convingerea ca doar voi duceti o viata sanatoasa!
Nu mă contrazici, deoarece nu am afirmat că suntem singurii ce ducem o viață sănătoasă. Este adevărat că tot mai multe persoane neadventiste descoperă avantajele unui asemenea stil de viață: fără tutun, alcool, carne, etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost la Parintele Proclu andmih Generalitati 29 21.01.2013 18:31:34
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42