Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2009, 10:32:40
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Talking

[quote=archanghel;169948]
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Violeta ,nu cunoasterea si interpretarea bibliei ne mantuie .

Cu tot respectul,surioara draga,acestea NU SINT CUVINTELE TALE
Cele scrise de tine,sint ALE SFINTULUI DUH care ti-a soptit.
Biblia ESTE doar INVATATURA....si,atita timp cit te ghidezi dupa ea,te afli SUB LEGE...''caci cunoscut este ca din faptele legii NIMENI nu se poate mintui''...iar aceasta invatatura trebuie sa FI TU INSUTI,trebuie SA DEVI CELE CITITE si atunci nu mai esti sub lege,ai trecut SUB HAR.Nu mai traiesti tu,Cristos traieste in tine.
Amin.
ma repet ,gramatica limbii romane ...ufff ce grea e
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2009, 10:37:35
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

[quote=elenavioletacocos;169949]
Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul

ma repet ,gramatica limbii romane ...ufff ce grea e
Ok...te rog transpune aceste cuvinte de pe tastatura ta sa vad cum se prezinta...pls.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2009, 10:49:25
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

[quote=archanghel;169952]
Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul

Ok...te rog transpune aceste cuvinte de pe tastatura ta sa vad cum se prezinta...pls.
care cuvinte ? laptopul meu are tastatura spaniola ,si tot reusesc sa scriu corect gramatical ,plus ca eu am stat 9 ani plecata ,si tot mai stiu sa scriu in romana ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2009, 11:01:29
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=elenavioletacocos;169957]
Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul

care cuvinte ? laptopul meu are tastatura spaniola ,si tot reusesc sa scriu corect gramatical ,plus ca eu am stat 9 ani plecata ,si tot mai stiu sa scriu in romana ...
Si eu,care-ti cerusem ceva CONCRET...dar,din nou,am primit cuvinte,asa cum face toata lumea...se justifica repede...si gata.Se sterge pe maini.
Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2009, 11:16:39
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

[quote=archanghel;169962]
Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Si eu,care-ti cerusem ceva CONCRET...dar,din nou,am primit cuvinte,asa cum face toata lumea...se justifica repede...si gata.Se sterge pe maini.
Amin.
pai ce ai cerut ? ca nu am inteles...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2009, 11:45:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
multumesc anita ,stiu ca nu cunoasterea Bibliei ma va mantui ! suferind din cauza familiei adventiste si evangheliste a sotului meu ,nu ma pot stapani ...stiu ,nu e frumos din partea mea ...dar am intors de atatea ori obrazul (asa cum spunea Hristos ) iar ei m-au lovit de fiecare data ... nu ii mai suport cand ii aud ce frumos vorbesc ei despre ei ,sau cum dau ei citatele din Biblie ,si apoi fac rautati....nu generalizez ...poate mai sunt si oameni buni printre ei ...dar eu am avut parte numai de cei rai ,care m-au calcat in picioare ,care mi-au luat bunatatea drept prostie ...nu stiu dc ma poti intelege ,dar suferinta m-a schimbat !
Nu te obliga nimeni sa ai de-a face cu acesti oameni.
Adevaratii crestini nu sunt razbunatori ,nu sunt rautaciosi.
Noi trebuie ,prin atitudinea noastra sa aratam ca suntem crestini ,prin fapte ,nu vorbe.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2009, 11:56:00
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu te obliga nimeni sa ai de-a face cu acesti oameni.
Adevaratii crestini nu sunt razbunatori ,nu sunt rautaciosi.
Noi trebuie ,prin atitudinea noastra sa aratam ca suntem crestini ,prin fapte ,nu vorbe.
ai mare dreptate ...insa sunt om ,si mai gresesc si eu ...ti-am spus vad rosu ca taurul la corinda ,cand ii vad cum fac pe bunii crestini ...Doamne iarta-ma ! roaga-te pt mine te rog ,sa fiu mai buna ,mai toleranta ,si cel mai important sa te rogi si pt sotul meu ,sa il ajute Doamne in decizia privind botezul ...multumesc anita
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2009, 12:18:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

De ce ne este atat de greu sa avem dragoste ?! Oare nu ne pune pe ganduri aceasta greutate ?!

Hristos a iubit pe toti si toate, Apostolii au iubit pe toti si toate, Sfintii au iubit pe toti si toate.

De ce sa nu facem si noi insine astfel ?!
Sa lasam pe fiecare in randuiala lui si sa dam marturie prin viata noastra proprie.
Cui ii va da Domnul urechi de auzit si ochi de vazut, va simti lucrarea lui Dumnezeu din noi, daca aceasta exista cu adevarat.

Cuvantul nu va castiga niciodata dragostea aproapelui, mintea si inima lui, ci mai curand in va pierde.
Dragostea faptica insa are mare putere, chiar daca nu prea se mai crede in ea astazi.

Sa tacem in fata acestora si sa'i iubim, iar Domnul va lucra in ei prin iubirea noastra fata de ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.09.2009, 12:19:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
ai mare dreptate ...insa sunt om ,si mai gresesc si eu ...ti-am spus vad rosu ca taurul la corinda ,cand ii vad cum fac pe bunii crestini ...Doamne iarta-ma ! roaga-te pt mine te rog ,sa fiu mai buna ,mai toleranta ,si cel mai important sa te rogi si pt sotul meu ,sa il ajute Doamne in decizia privind botezul ...multumesc anita
Faptul ca te infurii dovedeste ca nu te rogi tu insuti mai mult ,trebuie sa participi la sf.Liturghie si la sf.Maslu care te intareste sufleteste.
Si sa ai canon de rugaciune ,sa nu te culci fara sa te rogi ,rugaciunile de seara si Paraclisul Maicii Domnului.
Nu mai incerca sa demonstrezi acestor sectanti ca fac rau ,nu ii ajuti si te pierzi si tu.
Imi povestea un prieten de un amic de-al lui care se luase de baut si de femei si isi neglija familia.
Neoprotestantii l-au ajutat si a devenit alt om.
Cum e posibil ca un om atat de inteligent si cult cum era acela sa treaca la neo protestanti ,nu stiu ce erau ,baptisti sau altceva.
Draga mea ,protestantii curati ,cei din Germania nu fac prozelitism.
Numai sectele astea sunt periculoase.
Sa ne feresca Dumnezeu ,in Ardeal am auzit ca au mare putere.
Doamne ajuta si tie si sotului sa mearga pe calea cea dreapta asa cum ne-a lasat-o Hristos !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.09.2009, 12:27:11
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Doamne ajuta ! crede-ma incerc sa ma rog in fiecare zi ,am inceput sa citesc Biblia ,sa fiu mai aproape de Doamne! ma simt atat de bine la bisericutza Maica Precista cand ma duc la slujba ,si stiu ca e gresit sa gandesc rau despre ei ...incerc ,sper ca Doamne vede ca incerc !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Se lucreaza de Ziua Inaltarii Sfintei Cruci ? Daniel_7 Biserica Ortodoxa Romana 3 12.09.2011 09:23:33
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40