Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2009, 09:18:35
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Archanghel, măcar acest topic al Rugăciunii să nu-l mânjim cu ură și cu răzbunare ! Folosește pentru refulări de acest gen mesageria privată . << A TE RUGA PENTRU CEI CE FACANDU-ȚI RAU, TE-AU AJUTAT SA TE MANTUIEȘTI, IMITAND PE HRISTOS, E SUPREMA TREAPTA A IERTARII >> ( Filocalia XII ) . Precum și << ÎN ÎNDELUNGA RABDARE TREBUIE SA ARAT NUMAI REȚINEREA DE LA A RASPUNDE LA RAU CU ALT RAU, CI ȘI ÎN A NU AVEA UN GAND DE NEMULȚUMIRE FATA DE EL >> ( Filocalia XII ) . Răutatea pe care o arăm altora, ne stăpânește în primul rând pe noi . Vrem să dureze răul asupra altuia ? Va stăpâni răul în veci asupra noastră ! Nu vrem eliberat pe cel ce ne-a făcut rău ? Nu vom fi nici noi liberi ! << DE NU IERȚI , NU EȘTI LIBER DE STAPANIREA UNEI PATIMI ȘI FARA VOIA TA NICI DUMNEZEU NU TE POATE FACE LIBER . APOI NU PUTEM FI LIBERI UNUL FARA ALTUL ; NE CONDIȚIONAM ÎN LIBERTATE PRECUM NE CONDIȚIONAM PRIN DEPENDENȚA UNUL DE ALTUL. ( și foarte important de reținut : DUMNEZEU NE ELIBEREAZA DEODATA PE AMANDOI CAND NE-AM ELIBERAT RECIPROC UNUL PE ALTUL >>
Multumesc din inima,ASTA SIMT CITIND CELE SCRISE DE TINE ,ACUM.
Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2009, 09:59:38
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

multumesc celor care s-au oprit sa citeasca si sa ma incurajeze ...azi dimineata inainte de a pleca la firma sotul meu a citit din Biblia Ortodoxa (cea de la 1688) si apoi eu am citit Crezul ,caci spre rusinea mea nici eu nu il stiu,dar am convenit sa il invatam impreuna ! iar duminica vom merge impreuna la biserica ! Doamne ajuta ! inca o data VA MULTUMESC celor care mi-ati spus vorbe bune ! ce poate fi mai frumos decat sa vezi ca cineva care nu te cunoaste se opreste sa iti zica o vorba buna si sa se roage pt tine sau pt durerea ta ! VA PUP PE TOTI ! si o sa va tin la curent cum decurg lucrurile !



archanghel : No comment la ce ai scris ! insa te rog sa nu mai scrii nimic urat aici ,daca vrei sa ne "razboim" ,eu nu vreau ! multumesc !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta! Eufrosina Generalitati 18 06.03.2011 21:08:40
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18