Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.01.2010, 20:49:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Fani, atunci de ce dreptii din Vechiul Testament au stat in iad, pana la Invierea Mantuitorului? Nu datorita pacatului neascultarii al protoparintilor Adam si Eva?
Stiu, dar ce legatura are asta cu problema pruncilor morti nebotezati?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.01.2010, 20:51:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Fani, anticonceptionalele sunt 100 % avortive. Medici renumiti au demonstrat asta. Ca tu vrei sa crezi ce scrie pe acel prospect, foarte bine, dar alea sunt minciuni. Mint ca sa faca bani din anticonceptionale. Cea mai profitabila afacere din lume e cea farmaceutica (anticonceptionalele sunt pe primul loc detasat).
Ce medici au demonstrat asta? In general, nu cred in teoria conspiratiei mondiale, a medicilor si a altora.
Sunt si medici ortodocsi care iti pot confirma ceea ce am scris eu.
100 la suta abortive ar insemna ca nu ar opri de loc conceptia, ci ar opri numai nidatia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 15.01.2010, 21:35:43
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Stiu, dar ce legatura are asta cu problema pruncilor morti nebotezati?
Si in ziua de azi, noua crestinilor ortodocsi, cum ni se sterge acest pacat stramosesc?
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #184  
Vechi 15.01.2010, 21:49:12
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce medici au demonstrat asta? In general, nu cred in teoria conspiratiei mondiale, a medicilor si a altora.
Sunt si medici ortodocsi care iti pot confirma ceea ce am scris eu.
100 la suta abortive ar insemna ca nu ar opri de loc conceptia, ci ar opri numai nidatia.
Nu crezi? Pai e cuvantul unora impotriva cuvantului altora. un ateu daca spune ca nu exista Dumnezeu, nu inseamna ca asa e. Daca eu spun ca pamantul e plat si nu e rotund, nu inseamna ca asa e. Asa si in cazul asta, faptul ca cineva spune ca anticonceptionalele nu sunt avortive, nu inseamna ca asa e. Trebuie cercetat. Tu spui ca medici ortodocsi au aratat ca anticonceptionalele nu sunt avortive. Pai daca au facut asta, inseamna ca sunt ortodocsi doar cu numele, sau au spus asta pt bani, ca d-ul Adrian Streinu Cercel care ne vinde gogosi cu vaccinul impotriva gripei porcine. Tu refuzi sa crezi, ca anumiti medici mint cu nerusinare, doar ca sa faca bani. Nu ti-o spun cu rautate, dar nu mai crede orice.
Da, anticonceptionalele sunt 100 % avortive, pt ca ele opresc numai nidatia, nu impiedica zamislirea.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.01.2010, 21:57:08
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca totul este avortiv, ii rog pe barbati sa formeze un rind si sa treaca frumusel la VASECTOMIE care nu mai este avortiva ci doar opritoare de productie de sperma.

Deci curaj! ..Destul s-au sacrificat femeile!
Mai bine stati frumusel asa cum v-a creat Dumnezeu. Recomand ultimele doua paragrafe din:

http://tainacasatoriei.wordpress.com...atul-lui-onan/
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.01.2010, 19:25:48
Galilei's Avatar
Galilei Galilei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Galilei
Implicit

eu am gasit un copil avortat pus intr-o punga cand eram mai mic. Intamplarea esti uimitoare.

Eram cu inca 2 vecini , aveam 11 ani pe atunci . Ne placea sa facem gropi , sa sapam cu gandul ca vom gasi comori, etc. Intr-o zi cand ne jucam noi 3 mai apare un baiat care statea in al bloc. Unul dintre vecinii mei s-a dus sa se joace cu el , lasandu-ne pe noi singuri . Asa ca neam gandit sa-i facem o farsa celui care a plecat sa se joace cu celalt. Am luat 2 bete si le-am asezat sub forma de cruce la baza unui copac , dupa care am mutat locatia langa alt copac (cu scopul sal chemam si sa dezgropam in locul ala, adica sa-i zicem ca asa am gasit noi).
l-am chemat , si am inceput sa dezgropam , dar am dat peste un sac menajer spre suprinderea noastra. Cand ne-am uitat in sac credeam cas rosii (batea soarele in el si era rosiatic) dar cand am rasturnat era copilasul. Eram uimiti , s-a adunat o multime de oameni (noi eram mandrii , de parca eram detectivi , adica nu realizam).

Va las pe voi sa meditati.
__________________
Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: `Cine dintre voi este
fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra in ea`. (Ioan 8,7)

__________________________________________________
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.01.2010, 19:44:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Si in ziua de azi, noua crestinilor ortodocsi, cum ni se sterge acest pacat stramosesc?
Cei care erau in iad (in sensul: in imparatia mortii, pentru ca drumul catre pomul vietii, Dumnezeu, era oprit) inainte de Inviere au fost scosi de acolo de Hristos.
De acum, se ajunge in iad din cauza propriei vieti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.01.2010, 19:50:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cei care erau in iad (in sensul: in imparatia mortii, pentru ca drumul catre pomul vietii, Dumnezeu, era oprit) inainte de Inviere au fost scosi de acolo de Hristos.
De acum, se ajunge in iad din cauza propriei vieti.
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #189  
Vechi 16.01.2010, 20:13:10
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca totul este avortiv, ii rog pe barbati sa formeze un rind si sa treaca frumusel la VASECTOMIE care nu mai este avortiva ci doar opritoare de productie de sperma.

Deci curaj! ..Destul s-au sacrificat femeile!
de acord cu tine!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 16.01.2010, 20:51:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare.
Pai, intrebarea era cum explic de ce cei dinainte de Hristos erau in iad, daca zic ca pruncii nebotezati nu ajung in iad. (De ce nu ajung in iad, am explicat mai sus) Ma rezum aici la aceasta problema si spun ca cei care erau in iad inainte de Hristos nu au avut nevoie de botez ca sa fie scosi de acolo. Deci, mantuirea depaseste planul fizic. Daca cineva nu a avut ocazia sa se boteze, nu inseamna ca este despartit de Dumnezeu pe vecie, pentru ca El a daramat deja zidul care ne despartea de la cadere.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04