Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.10.2009, 17:02:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
nu mai aruncati margaritarele porcilor si cele sfinte cainilor
Insa suntem datori sa ne iubim unii pe altii, nu? Ce daca cel cazut intre talhari este de alt neam, il lasam sa moara pe carare?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.10.2009, 17:21:11
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ti se pare ilogic ce spun? In perspectiva ortodoxa, normal, caci stiu credinta ta in intreruperea vietii de la moarte pana la Invierea generala...
Nu mi se pare logic, ce spui, nici macar din perspectiva ortodoxa (aceea a "nemuririi sufletului").

Cred ca cel mai logic ar fi, din orice perspectiva, sa ascultam de ceea ce ne-au spus Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos, referitor la Maica Domnului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.10.2009, 17:43:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

pune mana si citeste atunci , iti recomand Sfantul Ioan Maximovici - Cinstirea Maicii Domnului in teologia ortodoxa si Adrian Lucian Dinu - Maica Domnului in Teologia Sfintilor Parinti ;

uite si linkuri mai iti dau sa fie bine : http://www.scribd.com/doc/8011248/Sf...ditia-Ortodoxa

http://www.scribd.com/doc/2058180/Ad...ntilor-Parinti
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.10.2009, 18:30:52
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
pune mana si citeste atunci , iti recomand Sfantul Ioan Maximovici - Cinstirea Maicii Domnului in teologia ortodoxa si Adrian Lucian Dinu - Maica Domnului in Teologia Sfintilor Parinti ;

uite si linkuri mai iti dau sa fie bine : http://www.scribd.com/doc/8011248/Sf...ditia-Ortodoxa

http://www.scribd.com/doc/2058180/Ad...ntilor-Parinti


Eu va recomand scrierile Sfintilor Apostoli, contemporani cu Domnul Iisus Hristos (le gasiti in Sfanta Scriptura).

Va recomand si scrierile Sfantului Ioan Gura de Aur. Postez un comentariu la Ioan 2:4. Imi pare rau ca nu am gasit nici un site romanesc cu acest comentariu (de inteles, nu place ortodoxiei ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur).
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf114.iv.xxiv.html

O intrebare importanta: stiti de cand au inceput crestinii sa o venereze pe Maica Domnului. Daca se poate sa dati un raspuns documentat (nu abureli din care sa reiasa ca a venerat-o insusi Hristos).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.10.2009, 19:00:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Te pune cineva sa o venerezi pe MD?Nu.

Atunci te rog veziti te topicurile avizate si care iti corespund.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.10.2009, 19:50:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Eu va recomand scrierile Sfintilor Apostoli, contemporani cu Domnul Iisus Hristos (le gasiti in Sfanta Scriptura).

Va recomand si scrierile Sfantului Ioan Gura de Aur. Postez un comentariu la Ioan 2:4. Imi pare rau ca nu am gasit nici un site romanesc cu acest comentariu (de inteles, nu place ortodoxiei ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur).
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf114.iv.xxiv.html

O intrebare importanta: stiti de cand au inceput crestinii sa o venereze pe Maica Domnului. Daca se poate sa dati un raspuns documentat (nu abureli din care sa reiasa ca a venerat-o insusi Hristos).
Bun, am citit.. ce ar fi trebuit sa inteleg?
Sf. Ioan Gura de Aur a cinstit-o pe Maica Domnului.. http://www.maicadomnului.ro/pr-adria...ui_l23_p0.html

Nu ne "place" Sf. Ioan Gura de Aur?! Ba chiar avem o scurta rugaciune catre el (alaturi de alti sfinti), se rosteste in fiecare seara.

De cand este cinstita Maica Domnului? Dintotdeauna!
Un articol despre timpurile apostolice la care faci referire: http://sfioanmaximovici.wordpress.co...xa-1/#more-159

Sa te lumineze Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.10.2009, 20:29:14
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Bun, am citit.. ce ar fi trebuit sa inteleg?
Sf. Ioan Gura de Aur a cinstit-o pe Maica Domnului.. http://www.maicadomnului.ro/pr-adria...ui_l23_p0.html

Nu ne "place" Sf. Ioan Gura de Aur?! Ba chiar avem o scurta rugaciune catre el (alaturi de alti sfinti), se rosteste in fiecare seara.

De cand este cinstita Maica Domnului? Dintotdeauna!
Un articol despre timpurile apostolice la care faci referire: http://sfioanmaximovici.wordpress.co...xa-1/#more-159

Sa te lumineze Dumnezeu.
Omiliile Sfantului Ioana Gura de Aur nu au nevoie de comentarii ulterioare. Trageti singura cocluzii din talcuirea episodului referitor la amestecul Maicii Domnului in treburile Mantuitorului (revedeti talcuirea Sf. Ioan Gura de Aur la Ioan cap. 2 incepand cu vers. 4 - omilia 22).

Referitor la timpurile apostolice: va rog sa-mi spuneti ce concluzie trageti, referitor la venerarea Maicii Domnului, cercetand chiar scrierile Sfintilor Apostoli (nu comentariile ulterioare). Va este greu sa cititi Epistolele Sfintilor Apostoli (se gasesc in Sfanta Scriptura)? Sau, ca sa va fie mai usor, va pot da un link unde gasiti Sfanta Scriptura in varianta online, cu program de cautare. Veti putea descoperi usor de cate ori scriu Sfintii Apostoli despre Maica Domnului.

Doar daca va intereseaza ce spun Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Poate, preferati scrierile "mult mai inspirate" ale sfintilor contemporani.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.10.2009, 20:57:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Omiliile Sfantului Ioana Gura de Aur nu au nevoie de comentarii ulterioare. Trageti singura cocluzii din talcuirea episodului referitor la amestecul Maicii Domnului in treburile Mantuitorului (revedeti talcuirea Sf. Ioan Gura de Aur la Ioan cap. 2 incepand cu vers. 4 - omilia 22).

Referitor la timpurile apostolice: va rog sa-mi spuneti ce concluzie trageti, referitor la venerarea Maicii Domnului, cercetand chiar scrierile Sfintilor Apostoli (nu comentariile ulterioare). Va este greu sa cititi Epistolele Sfintilor Apostoli (se gasesc in Sfanta Scriptura)? Sau, ca sa va fie mai usor, va pot da un link unde gasiti Sfanta Scriptura in varianta online, cu program de cautare. Veti putea descoperi usor de cate ori scriu Sfintii Apostoli despre Maica Domnului.

Doar daca va intereseaza ce spun Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Poate, preferati scrierile "mult mai inspirate" ale sfintilor contemporani.
Mda, sfintii, contemporani sau nu, sunt purtatori ai Sf. Duh. De aceea cine batjocoreste cuvantul lor se face vinovat de pacat impotriva Sf. Duh.
Ei nu sunt morti, ci prin lor viata daruita lui Iisus Hristos au dobandit viata vesnica si pururea se roaga pentru mantuirea oamenilor. Biserica este vie, iar a cere ajutor in rugaciune unui sfant nu este ceva nefiresc.
Ar fi multe de spus..
Asa, ca o observatie, ma doare ca in afara ortodoxiei a fost redus crestinismul la o suita de invataturi (morale, de viata etc...). A fost redus si "croit" pe ingusta masura a intelegerii umane.
Este dureros!
Eu as fi foarte suspicioasa in fata unei doctrine care poate fi patrunsa cu mintea, este golita de "taine".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.10.2009, 21:40:47
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mda, sfintii, contemporani sau nu, sunt purtatori ai Sf. Duh. De aceea cine batjocoreste cuvantul lor se face vinovat de pacat impotriva Sf. Duh.
Este mult spus "batjocorirea" cuvantului unor oameni deosebiti. Dar, putem accepta ca astfel de oameni (cum sunt Sfintii Parinti), pot gresi in invataturile lor. Chiar biserica ortodoxa recunoaste acest lucru. Nu toate invataturile Sfintilor parinti sunt acceptate. Asa ca, riscati sa acuzati biserica ortodoxa de pacat impotriva Sfantului Duh.

Ceea ce ne deosebeste, este criteriul de clasificare a invataturilor Sfintilor Parinti (in invataturi bune si in invataturi gresite). Dvs. credeti in hotararea sinoadelor (desi, chiar si pe unele din acestea le considerati eretice).
Noi verificam totul cu Sfanta Scriptura, dupa cum ne indeamna Sfintii Apostoli:
"Cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spune este asa." (Fapte 17:11)

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa, ca o observatie, ma doare ca in afara ortodoxiei a fost redus crestinismul la o suita de invataturi (morale, de viata etc...). A fost redus si "croit" pe ingusta masura a intelegerii umane.
Este dureros!
Eu as fi foarte suspicioasa in fata unei doctrine care poate fi patrunsa cu mintea, este golita de "taine".
Ceea ce dvs. numiti "reducere a crestinismului" este, de fapt, intoarcerea la invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli, si eliminarea adaugirilor (facute de-a lungul a 2000 de ani), care au transformat Crucea lui Hristos intr-o sorcova.

Vorbiti de taine. Si Sfanta Scriptura vorbeste de "taine", dar se refera la taine descoperite, aduse la cunostinta omului (cu vre-o 3 exceptii). Prin "tainele" dvs. il transformati pe crestin intr-o persoana mistica si credula (nu credincioasa). Prin cunoasterea tainelor (asa cum sunt dezvaluite in Cuvantul lui Dumnezeu) crestinul devine o persoana cunoscatoare si credincioasa. Asta este si voia Domnului.

P.S. Referitor la taine: Sfanta Scriptura ne prezinta vre-o trei taine care nu pot fi explicate rational. Curios este faptul ca, una dintre taine, foarte importanta, nu face parte din tainele ortodoxiei.
"sa pastreze taina credintei intr-un cuget curat."(1 Timotei 3:9). Ca tot va laudati cu taine: Ce ati facut cu "taina credintei"? Unde ati pierdut-o? Caci, nu face parte dintre cele 7 taine cu care va tot laudati.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.10.2009, 22:08:22
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Maica DOMNULUI

Sora mea draga Intru DOMNU IISUS un mic exemplu vreau sa dau si eu aici pentru ca sint nenumarate si cum spunea un frate aici pe forum daca cineva ne jigneste mama In fata noastra am fi Instare sa Ii facem ori ce pentru ca mama este mama si este numai una pIna la sfIrsit si In veac. Altul este la rastignirea MINTUITORU spune ucenicului pe care la iubit si era la poala cruci lui DOMNUL Ii zice FIULE VEZI ACEASTA ESTE MAMA TA , Iar MAICI SFINTE Ii zice FEMEIE vezi acesta este fiul tau de ce a facut aceasta ca sa arate celor ce erau de fata si celor ce lau ascultat ca noi toti prin aceste vorbe SFINTE SINTEM FII DUHOVNICEATI AI MAICI DOMNULUI NEA INCREDINTATO NOUA CA MAICA SPIRITUALA SI CA MAICA DIN LUMME SA O RESPECTAM CA PRIN EA NEA VENIT MINTUIREA PRE CUM PRIN MAICA NOASTRA EVA ASA CUM AVENIT PACATUL IN LUME PRINTRO FEMEIE care avea libertatea sa aleaga intre a asculta de DUMNEZEU si a trai vesnic fara sa munceasca si sa sufere dar ea a ales sa guste din pomul cunostintei binelui si al raului cazind in pacatul ne ascultari ;DUMNEZEU pirn marea lui purtare de grija si dragoste de OM creatia mIinilor lui care la creat dupa chipul si asemanarea lui vezi la facerea lumi ca zice sa facem OM dupa chipul si asemanarea noastra drep dovada ca SFINTA TREIME ERA INAINTE DE A FI LUMEA si HRISTOS UNUL DIN TREIME de ce era nevoie sa se mai nasca ? , pentru ca DUMNEZEU sa arate omului cazut din veata cea vesnica si mort prin pacatul neascultari dar avind posibilitatea sa redevina iarasi cetatean al raiului pirin invierea cea de obste si judecata de apoi vedti de puteti sa intelegetii Bunul DUMNEZEU a trmis pe unicul sau Fiu sa vina in lume sa arate calea prin pe care se poate ajunge napoi de unde am venit in lumea de aici vedet simlu nasterea lui hristos Inchipuie nasterea noastra si moartea pe cruce rastignirea pacatelor noastre umilinta rabdarea bataii pIna la sIge Incredintarea noastra Maici lui si a MAICI LUI NOUA , INVIEREA DOMNULUIN INVIEREA NOASTRA acesta este ciclul veniri noastre pe pamInt si avitei si reveniri la starea cea din tIi amin amin amin slavaSLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH ACUM SI PURUREA SI IN VECIUL VECIULUI AMI SLAVA TIE DUMNEZEU NOSTRU SLAVA TIE AMNI AMIN AMIN ++++++++++++

Last edited by ioan_strainul; 21.10.2009 at 22:25:56. Motiv: PT ELENA VIOLETA TACOCOS
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05