Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 20.05.2008, 23:09:54
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cine poate posta o pascalie a BOfinlandeze?sa vad si eu despre ce este vorba!
  #772  
Vechi 20.05.2008, 23:16:36
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

eu inteleg ca sunt 2 calendare in BOR(2 in 1). Cel Gregorian dupa care se tin sarbatorile cu data fixa si cel Iulian dupa care se calculeaza data Pastelui. Doar BO a Finlandei stiu ca foloseste numai calendarul Gregorian.(dupa cum au spus si altii mai sus)
1.Nu inteleg de ce ati calculat data Pastelui folosind calendarul Gregorian
2.Nu stiu daca ati tinut cont de Pastele evreilor (nu stiu pe cat a picat)
Nu prea am inteles cum ati calculat dar eu cred ca Ortodoxia nu a calculat gresit data Pastelui anul acesta. Poate v-a scapat ceva.
  #773  
Vechi 20.05.2008, 23:39:42
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Data Pesah a fost cu cateva zile inainte de 21 martiesn(8martiesv).Modificarea s-a operat la Moscova in 1948.Regula cu Antiohia s-a schimbat atunci si au acceptat-o toti(inclusiv bosv)deci nu se fac pascalii in mod canonic ci o patriarhie calculeaza data Pastelui si o arata tuturor!Asa spun canoanele,dar acum ori stil vechi ori stil nou fac altfel.De aceea este necesar un sinod ecumenic,sau cel putin panortodox.Data Pastelui se poate verifica si de catre oameni simpli folosind rabojul si mana Sf Damaschin.Si aceasta metoda poprie ortodoxiei da tot cum am aratat eu,ca nu s-a respecta regulile pascale niceniene!
  #774  
Vechi 20.05.2008, 23:46:34
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Eu am calculat data pastelui folosind ambele calendare si tot rau a iesit anul acesta.Trebuie sa plec de la ischimeria reala,indiferent de ce data este si sa caut prima luna plina.Caci Dumnezeu tine cont de ce vrea nu de cevreau eu!
  #775  
Vechi 21.05.2008, 12:30:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nam spus ca numai schitul acela unde am fost eu a fost schismatic , ci ca toata bor este schismatica ...
deci daca este adevrata schisma bor datorita ecumenismului si caendarului , atunci eu nam facut nici o greseala ca am plecat din schitul ascela si din bor
iar daca nu este adevarat , atunci am gresit ca am plecat numai din bor , caci din schit nam gresit oricum ca am plecat , deoarece eu dinainte de a intra in acel schit , iam spus staretului ca eu nu voi sta acolo decat atatat timp cat va fi liniste acolo , si el a fost de acord cu aceasta ; deci de la inceput am avut o intelegere cu el in sensul acesta ; si de aceea cand am plecat iam spus de ce plec , in primul rand pentru ca bor greseste cu ecumenismul , si in al doilea rand pentru ca al acel schit nu mai era liniste de doi ani , si nici nu mai putea sa fie ; lucru care si staretul la recunoscut ... de aceea mia dat binecuvantare cand ma plecat , si mia spus ca eu tot pe calea linistii si necasatoriei trebui e sa merg ... atata ... deci nam gresit cu nimica ... si asa este , daca gresesc prin aceea ca cred ca bor este schismatica atunci , voi plati pentru aceasta , dar pentru faptul ca am plecat din manastire , odata ce acolo nu mai era liniste , nu este nici o greseala , deoarece asa mam inteles de la bun inceput ... si am binecuvantare de la multi ca eu sa caut mereu linistea siu nu sa stau neaparat in manastire ...
cam astai ...
  #776  
Vechi 21.05.2008, 13:00:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanuel,fac o simpla paranteza;ai auzit de cratima?
  #777  
Vechi 21.05.2008, 13:54:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da cu Parintele Rafail Noica ce avetzi?
Dvs nu stitzi ca Parintele Sofronie Saharov s-a rugat pentru umanitate in timpul celui de-al doilea razboi mondial?
Pai ce lui Dumnezeu ii place sa fie razboaie?
Sau doreste Dansul sa se faca vrun razboi?
Si cine stie cine s-o mai fi rugat de nu am avut parte de razboi atomic...

Pai ce Maica Domnului nu s-o fi rugand si dansa pentru toata umanitatea?
Si Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos pe vremea sa a vindecat pe totzi care l-au rugat chiar daca unii erau inchinatori la idoli...ce s-o fi schimbat dansul de atunci pana acum?



Apropo de erezie - eretic poate sa fie cineva declarat numai de un sinod ecumenic - panortodox in ziua de azi.

Iar Parintele Rafail Noica la ora actuala este cel mai mare duhovnic roman.

  #778  
Vechi 21.05.2008, 14:40:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

emanuel2007 a spus:
Citat:
Rafail Noica spunea ca a invatat de la par . Sofronie ca dupa al treilea razboi mondial nu va mai fi posibila pe pamant nicaieri nici macar dogma ortodoxa , nu numai canoanele ... deci ce sa mai zici de asemenea invatatura halal ortodoxi ... ei se cred ortodoxi fara sa respecte canoanbele , ba chiar pretind ca pot ramane ortodoxi chiar si fara dogemele ortodoxe ... ce mai erezie ?!!!!!1
si cine a spus asta !!!!! par . rafail noica si par. sofronie ... mai da ce ortodoxie in BOR .... faraq dogme ... daca nu credeti ceea ce am spus eu , intrati pe siteul crestinortodox pe serile filocalice ale par. rafail noica si ascultati convrbirile de acolo si va veti convinge ca par sofronie a zis cai gata acusa cu dogmele ortodoxe ... va inchipuiti ... ortodoxie fara dogme.
Pai asta nu-i barfa depre parintele Rafail Noica?
Emanuel, ai trait tu cosmarul unui razboi ca sa-ti dai cu parerea despre ce si cum este cu lumea pe timp de razboi; poate e adevarat ca majoritatea lumii cade din credinta in vreme de razboi din cauza deznadejdii ce o apasa. Pai unde sa mai tii canoanele si dogmele daca in fiecare minut esti amenintat de bombardamentele aviatiei inamicului? Eventual,poti sa repeti in minte Rugaciunea Domnului Iisus Hristos: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-mape mine pacatosul!"
Apoi hulesti toata BOR facand-o schismatica numai pentru politica ei ecumenista (si pe mine ma ingrijoreaza, dar atata vreme cat nu se tin Liturghii comune cu preotii catolici si nici nu s-a pus problema efectiva a unirii totul e OK. Pe ce altceva in afara faptului ca BOR a adoptat calendarul nou numai pentru calcularea datei sarbatorilor cu data fixa. Da exemple concrete si nu vorbi numai generalitati, caci asa hulesti Sfanta Biserica, iar hulitorii stii unde ajung dupa moartea lor fizica...
Vino cu exemple concrete, nu cu vorbe goale in ce priveste asa-zisa schisma a BOR.
Iar daca vrei sa-mi dau cu parerea despre Pr. Rafail Noica (dar mai bine nu mi-as da-o caci sunt cu adevarat pacatos si nu stiu decat sa vorbesc de rau pe toti), da-mi link-ul catre zisa-conferinta in cadrul Serilor Filocalice, sa aud in intregime cuvantul Pr. Rafail Noica nu numai fragmentul pus de tine la dispozitie, aici pe forum...

Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. ........
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #779  
Vechi 21.05.2008, 15:25:15
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmmm, Emanuel, o iei pe o cale ce duce cam spre IAD, afirmand ca atat Pr. Rafail [Noica], cat si Pr. Sofronie Saharov, ucenicul Sfantului Siluan Athonitul sunt ambii schismatici. Prin extenso, prin intermediul acuzarii Pr. Sofronie ca fiind schismatic, il acuzi si pe Sfantul Siluan ca este schismatic si ca atare nu este sfant, iar Biserica Ortodoxa Rusa s-a inselat cand l-a canonizat. Deh, pareri eretice... Sper ca bunul Parinte Proclu sa nu plece dintre noi si, in preajma Craciunului, atunci cand il voi mai vizita pe sfintia sa, sa ma poata lamuri care este adevarata Biserica Ortodoxa din Romania (BOR sau BOSVR) si care este cea schismatica.


Doamne ajuta.
.................................................. .............................................. ............
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #780  
Vechi 21.05.2008, 21:49:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cinevaposteaza aici o MINCIUNA despre Biserica Ortodoxa Finlandeza.Constat iar ca unii din BOSV ridica minciuna la rang de proprietate .BOFinlandeza serbeaza pastele odata cu toate Bisericile ortodoxe autocefale.Sa le fie rusine celor ce mint!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07