Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2021, 17:03:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cat timp hulesti credinta, am sa vorbesc.

Tot ce spui este hula si hulire a credintei....

Cat timp vii cu un aplomb sectar ca tu esti in BOR dar esti in NIP si nu te intereseaza BOR si BOR e bun dar NIP e si mai bun si BOR e rau dar NIP e bun pentru ca este in BOR.... cu vrajeli sectare o sa mentin acelasi discurs si ton...
Eu nu hulesc pe nimeni, eu laud Credinta Ortodoxa a BOR si Ortodoxia romaneasca milenara si pe Cele 7 Trambite Apocaliptice si lucrarea lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.

Tu n-ai decat sa minti in continuare de parca mesajele din postari n-ar dovedi indubitabil cine huleste, se cearta, provoaca, judeca, huleste.

M-am orpit sa nu-ti mai faci rau. Te iert si te rog sa te opresti. Te-am iertat si poti vorbi si scrie cat vrei, doar ca eu nu-ti mai raspund.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2021, 17:07:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Eu nu hulesc pe nimeni, eu laud Credinta Ortodoxa a BOR si Ortodoxia romaneasca milenara si pe Cele 7 Trambite Apocaliptice si lucrarea lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.

Tu n-ai decat sa minti in continuare de parca mesajele din postari n-ar dovedi indubitabil cine huleste, se cearta, provoaca, judeca, huleste.

M-am orpit sa nu-ti mai faci rau. Te iert si te rog sa te opresti. Te-am iertat si poti vorbi si scrie cat vrei, doar ca eu nu-ti mai raspund.
Faci 2 afirmatii:

1. Lauzi ortodoxia - de fapt tu nu ai spus nimic din ortodoxie - si nu ai fundamentat nimic in ortodoxie - ai fundamentat totul in sectarism - este o minciuna ordinara afirmatia asta a ta, pe care cu totii o condamnam - nu putem accepta ortodoxia ta cat timp tu vorbesti DOAR DIN NIP, numai despre NIP

2. A doua invatatura este sectara, apocaliptica, infara Bisericii, un apendice eretic adaugat din NIp, care nu este in BOR si care este condamandat de BOR, care suprascrie in fapt invatatura BOR.
In fapt aceasta este invatatura ta fundamentala si Biserica ta.

Tu nu esti membru BOR, este membru NIP care se acopera sub haina BOR.


Leapada-te aici pe forum de NIP asa cum cere BISERICA si cum a facut Biserica pentru aceasta erezie. !!!

Daca nu te lepezi atunci esti parte din NIP si inafara Bisericii.


Spune si tu cum a spus Biserica - SECTA REA !!!


Si evident ca ai sa eviti acest lucru si asta o sa te scoata din Biserica si o sa iti confirme pozitia ta de membru NIP inafara Bor.

Noi din BOR NU te recunoastem ca fiind parte din BOR desi sustii tare acest lucru. Iar fortarae din partea ta a unei apartenente, fara ca in fapt BOR sa confirme este degeaba.. .BOR te-a condamanta si ti-a spus SECTA SI SECTAR RAU.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 17:14:43.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2021, 17:24:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Acum hai sa o luam punctual.

Deci NIP sunt fratii tai. ...
.......
Nici macar o data nu ai vorbit de asculatarea de Biserixa ci din contra ai vorbit despre "neascultarea de biserixa si ascultarea de lucrarea sectara a NIP".

Asa zic si sectarii ca tine sa nu asculti de biserica.

Asa a scos diabolul pe adam in rai ca pe tine prin neasviltare de biserixa...

.....
....
...


Ti-am zis si eu si AlinB si Igor - suntem 3 teologi ai Bisericii care mai stim putin cu ce se mananca dogma Bisrricii.

....i
blablauri de foarte joasa speta, am inlocuit cu puncte puncte.

Am zis exact ceea ce am scris si nu ce minti tu ca as fi zis . Am zis ca nu sunt dator sa ascult de neascultarea de Dumnezeu a celor din BOR iar daca nu asculti de ascultarea lor de Dumnezeu poti fi tras la raspundere. Nu stii sa scrii, nu stii sa citesti, nu vrei sau nu poti sa intelegi. Tocmai ca am sfatuit sa se faca ascultare de BOR, de ascultarea care e ascultare de Dumnezeu in BOR si am spus ca nimeni nu e dator sa asculte de neascultarea cuiva de Dumnezeu si daca s-ar numi papa sau Patriarh.

Deci e vorba de a asculta de Dumnezeu prin BOR si nu invers de a asculta de satana sau de lume prin cei din BOR care nu vor sa asculte de Dumnezeu. Nu poti face diferenta dintre ce scriu eu si ce afirmi tu? Inseamna ca n-ai discernamant deci tu ar trebui sa nu deschizi gura pentru ca nu stii citi nici scrie si nu ai discernamant in BOR.

Iata-i pe cei 3 mari teologi ai BOR, Igor, AlinB si @gpalama care apara ortodoxia, de cine? Tocmai de Dumnezeu si de lucrarile lui Hristos de la sfarsit de timp, de lucrarile Domnului prin cele 7 Trambite Apocaliptice si de Cuvantul lui Dumnezeu , numele lui Hristos cel nou.

Astea-s vremurile.

Cu astfel de teologi ca voi si cu tine care nici nu stii scrie si citi si intelegi pe dos ce afirm e clar ce fel de ortodocsi va avea Romania in viitor. Mi-e si frica sa ma gandesc.

Ma opresc si nu mai afirma ca fac sau scriu ce zici tu, ce afirmi tu. Ce fac se dovedeste din ceea ce scriu nu din ce afirmi tu si oricine poate sa-si dea seama ca o discutie cu voi, cei trei magi de la apus e inutila.

Nu mai posta mizerii te rog frumos, oricum nu-ti mai raspund ca sa nu-ti faci rau.

V-am iertat pe toti trei si va binecuvintez. Sa fiti sanatosi. Nu m-am suparatpe tine as mai discuta cu tine ca esti simpatic in aiurelile pe care le repeti numai ca daca vad ca n-am cu cine discuta serios si politicos, trebuie sa ma opresc.

Nu vreau sa alunec in bordelatorie si procesomanie ca n-are rost fiindca se vede ca nu vrei sa respecti nicimacar textul pe care il scriu. Iti permiti sa spui ca am scris exact pe dos ca sa-ti justifici terorismul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 17:37:01.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2021, 17:28:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul


Leapada-te aici pe forum de NIP asa cum cere BISERICA si cum a facut Biserica pentru aceasta erezie. !!!

Daca nu te lepezi atunci esti parte din NIP si inafara Bisericii.


Spune si tu cum a spus Biserica - SECTA REA !!!


EVITOID ce esti... AI EVITAT CORPUL CEL MAI IMPORTANT AL SCRISULUI.

Eu am zis bine ca Moroco "Slalom" face slalom printre afirmatii...

Asa procedezi de fiecare data...

EVITI ESENTIALUL..

Ai ales tot ce ti-a convenit dar partea cea mai importanta ai evitat-o.


Halal "om al adevarului", care se confrunta "cu adevarul", dar doar cu cel care ii convine. Ti-a convenit mai bine rerstul paragrafului unde nu era nimic rau de tine ???

Acum ca am pus distinct, pune te rog un raspuns pentru ce am scris si care este cu adevarat important - dar pe care ai evitat sa raspunzii....

Biserica s-a lepadat de "acest fals adevar". LEAPADA-TE SI TU DE ACEST FALS ADEVAR... CE MAI TOT ATATA VORBA HAI SA VEDEM CEVA ACTIUNE, ca de vorba o lungesti cu scuze.


Cat timp ai sa eviti sa te lepezi de acest "fals adevar" de erezia NIP adaugata la credinta ta ??? Lepadata de Biserica?

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 17:33:31.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2021, 17:59:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

......
....
Am sters mizeria ca sa nu propag inaintea altora insultele, sa nu se sminteasca cineva cu naturel sensibil.

Asta spun. Nu e de ascultat BOR in ceea ce nu asculta de Dumnezeu ci in ceea ce asculta!

Deci ascult de BOR in tot ce asculta de Dumnezeu si nu sunt dator sa ascult de BOR in ceea ce BOR nu poate sau nu vrea sau nu e timpul sa asculte de Dumnezeu.

BOR s-a lepadat de ceea ce nu stia Cine este acolo si cine graieste si a osandit asa ca acum 2000 de ani socotind ca Iisus huleste si ca este un eretic in ciuda minunilor si faptelor exemplare fara pata ale Lui si ale ucenicilor Sai.

Deci doar in asta eu nu ascult de BOR fiindca eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind de la Hristos. Cine a osandit a crezut ca nu e de la Hristos. L-am citit, e perfect adevarat, e proorocie care s-a implinit si se implineste si e mare DAR pentru poporul roman ortodox si pentru toata omenirea deci stiu ce vorbesc. La fel e si cand e vorba de cele 7 Trambite. BOR s-a lepadat de toate cele 7 Trambite si acum cauta sa se reabiliteze in ochii poporului incercand sa canonizeze pe Arsenie Boca si sa reabiliteze oastea Domnului iar eu nu ma leapad de niciuna dintre Trambite ci le marturisesc ca fiind toate oameni nevinovati si crescuti de Hristos ca sa fie Trambite Apocaliptice. Tot ce citesti despre ei dovedeste ca eu am dreptate. Deci eu fac ascultare de biserica ortodoxa Cereasca Biruitoare dar si de BOR in ceea ce ea asculta de Dumnezeu. Asta sunt dator ca si ortodox, ca om. Nu sa ma iau dupa teologi raspopiti ca voi trei, care v-ati vandut lumii si stiintelor ei explicandu-mi voi fara sa cercetati de la cine sunt Trambitele si Cuvantul. Orbii te invata sa crezi in ei sustinand mereu ca ei stiu mai bine de la cine este.

Ai citit Cartile Albe cu buna credinta? Nu, dar afirmi ca stii tu de la cine sunt, de la om sau de la duhurile rele.

Eu cred ca marturisirea si invatatura celor 7 Trambite Apocaliptice ca e de la Dumnezeu si e vrednica de crezare chiar daca BOR i-a excomunicat pe fiecare dintre ei. Cred ca au fost si ca sunt cu Dumnezeu caci am cercetat indelung si am primit Har de la Dumnezeu ca sa inteleg si sa cred, nu doar 8 ani ca si parintele Irineu ci 15 ani am cautat.

Asa ca ar fi cazul sa te opresti din a-mi aduce acuzatii!

Daca ai fi fost ortodox le aduceai lor intrebari si nemultumiri, celor ce au oasndit intreband de ce a anatemizat si a blestemat si a excomunicat BOR toate cele 7 Trambit?

Iti raspund, pentru ca BOR avea o conducere colaborationista cu statul si regimul comunist in timp ce toate Cele 7 Trambite au fost oameni-ingeri-exemplari care au spus NU tuturor faradelegilor si minciunilor acceptand orice chinuri si torturi inclusiv sa fie omorati pentru Credinta in Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 18:07:23.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2021, 19:22:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Asta spun. Nu e de ascultat BOR in ceea ce nu asculta de Dumnezeu ci in ceea ce asculta!

Deci ascult de BOR in tot ce asculta de Dumnezeu si nu sunt dator sa ascult de BOR in ceea ce BOR nu poate sau nu vrea sau nu e timpul sa asculte de Dumnezeu.



1.
Citat:
Deci ascult de BOR in tot ce asculta de Dumnezeu si nu sunt dator sa ascult de BOR in ceea ce BOR nu poate sau nu vrea sau nu e timpul sa asculte de Dumnezeu.
Nu asculti de BOR in DOGMA. In fapt BOR condamna iesirea din dogma si din Biserica si adoptarea unei alte dogme.

Deci nu asculti de DOGMA BOR - chiar de Biserica...

Nu asculti de DOGMA BISERICII IN INTEGRALITATE


2.
Citat:
Deci doar in asta eu nu ascult de BOR fiindca eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind de la Hristos. Cine a osandit a crezut ca nu e de la Hristos. L-am citit, e perfect adevarat, e proorocie care s-a implinit si se implineste si e mare DAR pentru poporul roman ortodox si pentru toata omenirea deci stiu ce vorbesc. La fel e si cand e vorba de cele 7 Trambite. BOR s-a lepadat de toate cele 7 Trambite si acum cauta sa se reabiliteze in ochii poporului incercand sa canonizeze pe Arsenie Boca si sa reabiliteze oastea Domnului iar eu nu ma leapad de niciuna dintre Trambite ci le marturisesc ca fiind toate oameni nevinovati si crescuti de Hristos ca sa fie Trambite Apocaliptice. Tot ce citesti despre ei dovedeste ca eu am dreptate. Deci eu fac ascultare de biserica ortodoxa Cereasca Biruitoare dar si de BOR in ceea ce ea asculta de Dumnezeu. Asta sunt dator ca si ortodox, ca om. Nu sa ma iau dupa teologi raspopiti ca voi trei, care v-ati vandut lumii si stiintelor ei explicandu-mi voi fara sa cercetati de la cine sunt Trambitele si Cuvantul. Orbii te invata sa crezi in ei sustinand mereu ca ei stiu mai bine de la cine este.

Ai citit Cartile Albe cu buna credinta? Nu, dar afirmi ca stii tu de la cine sunt, de la om sau de la duhurile rele.

Eu cred ca marturisirea si invatatura celor 7 Trambite Apocaliptice ca e de la Dumnezeu si e vrednica de crezare chiar daca BOR i-a excomunicat pe fiecare dintre ei.
Cred ca au fost si ca sunt cu Dumnezeu caci am cercetat indelung si am primit Har de la Dumnezeu ca sa inteleg si sa cred, nu doar 8 ani ca si parintele Irineu ci 15 ani am cautat.
Am cumparat cartea Cuvantul lui Dumnezeu (cartea-textul Noului Ierusalim) editia I, 1995.
Cuprinsul ei este: viata sfintei virginia... cuvantul lui Dumnezeu pentru Romana...
Continutul ei este: sotii Zidaru vorbesc in numele lui Hristos si profetesc exact ca orice profet sectar protestant. Nimic nou in stil, nimic nou in cartile albe. Carti sectare obisnuite, care vorbesc in numele lui Hristos pentru PROSTI.

Este o carte sectara OBISNUITA. Nu contine decat "mesaje de iesire din Biserica, apocaliptice, de infricosare/...". Pe scurt, iesiti din biserica si veniti in Noul Ierusalim pentru ca "vine Hristos".. . Doar nebunii pot citi nebunia asta de carte. O sa pun cateva fotografii si pasaje din carte sa se convinga toti de nebuniile din aceasta carte.


Nu conteaza CREDINTA TA.
Conteaza CREDINTA BISERICII.


Prin fraza asta "eu cred" si prin fraza "nu sunt dator sa ascult de BOR" de fapt: 1. ti-ai afcut propria credinta si ai marturisit-o, 2. ai iesit din BOR... Amice... ti-ai marturisit lepadarea de CREDITNA. DE ADEVAR, si faptul ca ai o alta credinta proprie diferita...

De fapt asta este starea ta de fapt doar ai pus-o pe hartie.


Credinta ta INAFARA BISERICII este erezie, sectarism si eretica - ESTI ERETIC SI SECTAR, ESTI INAFAR BISERICII.

Chiar acum ai formulat PROPRIA TA CREDINTA - TU CREZI IN ALTCEVA DECAT BOR.

Si te-ai separat de BOR - si afirmi ca BOR NU INTELEGE ... PE BUNE ????

Amice esti o tufa de venetia in teologie, un tufolog care a papalicit niste formule teologice sectare (cuvantul lui dumenzeu... venirea... etc, frazele standard sectare) si nu stie ce e cu ele, si se da in splendoare pe un forum.

Esti un sectar protestant tipic care viseaza ca este ortodox.

De asta esti si condamnat si iesit din BISERICA.

Biserica a aruncat ANATEMA - cea mai grea si mai mare sentinta auspra Noului Ierusalim.

Si a mentionat DOGMA DE 2000 DE ANI, nu vreo dogma curenta.


3.
Citat:
BOR s-a lepadat de ceea ce nu stia Cine este acolo si cine graieste si a osandit asa ca acum 2000 de ani socotind ca Iisus huleste si ca este un eretic in ciuda minunilor si faptelor exemplare fara pata ale Lui si ale ucenicilor Sai.
Doar un idiot poate sa spuna ca BOR s-a lepadat de DOGMA.
BOR nu s-a lepadat de DOGMA - pentru ca Hristos este unde este DOGMA. Adica Adevarul.
BOR nu se leapada de dogma cum spun toti sectarii dupa capul lor.
Iar toti hristosii falsi aparuti la sectari ca ciupercile dupa ploaie la sfarsitul veacurilor nu au legatura cu HRISTOSUL BOR.

BOR se leapada de hristosii falsi nu de HRISTOSUL DOGMEI ADEVARATE.

Da BOR a lepadat toti hristosii falsi.

Vorbesti de un hristos fals anatemizat si condamnat de BOR.

Ucenicii lui ?? veronica este ca baba Vanga, o demonizata careia i-a fost prezentata frumos viata fara ca fraierii sa isi dea seama de modificarile de nuanta in prezentarea vietii ei... poveste repetata deja vu. Multi demonizati ajung in cultura populara "sfinti" facuti de niste naivi precum cei din noul ierusalim care nu stiu sa faca diferenta intre demonizare si sfintenie. Omule, femeia aia era inconstinta cand vorbea, era posedata. Sfintii sunt constienti cand vorbesc !!! Nu intelegi ce este sfintenia si cum merge.

4.
Citat:
Iti raspund, pentru ca BOR avea o conducere colaborationista cu statul si regimul comunist in timp ce toate Cele 7 Trambite au fost oameni-ingeri-exemplari care au spus NU tuturor faradelegilor si minciunilor acceptand orice chinuri si torturi inclusiv sa fie omorati pentru Credinta in Dumnezeu.
Judeci si osandesti BOR - exact ceea ce condamnai la mine si afirmi ca nu e corect ce au condamnat CONFORM DOGMEI BISERICII, deoarece colaborau cu statul comunist. Mizerie de argumentare sectara !!! Nu ascultam de BOR pentru ca au ascultat de comunisti ... Logica sectara ieftina...

Dar ce are dogma BOR cu comunismul? Ca si in comunism dogma a fost la fel....

Nu ti-e rusine la obraz sa condamni ce nu stii?

Sunt 50 de ierarhi in BOR care au analizat 1. dogma, 2. iesirea din biserica, 3. mesajele gresite, 4. duhul.
Si au dat ANATEMA - condamnare.


Condamnarea este in 1993 nu inainte de 1989 asa ca ce spui tu inainte legat de comunism este mizerie aruncata impotriva BOR. Mizerie curata aruncata pentru decredibilizare.

Moroco cel "curat" isi da acum arama sectara pe fata, prin judecata, osandire neascultare fata de BOR, pe care le gasesti la toti sectarii si protestantii. Astea sunt cuvinte sectare si fraze sectare repetate ca papagalul de orice sectar.

Last edited by gpalama; 03.02.2021 at 19:37:37.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.02.2021, 22:09:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1.


Nu asculti de BOR in DOGMA. In fapt BOR condamna iesirea din dogma si din Biserica si adoptarea unei alte dogme.

Deci nu asculti de DOGMA BOR - chiar de Biserica...

Nu asculti de DOGMA BISERICII IN INTEGRALITATE
Cum sa nu ascult de BOR in ce priveste Dogma cu privire la Dumnezeu, la sfanta Treime? Asta marturisim mereu cand la liturghie marturisim Crezul Ortodox, Marturisim dogma principala a BOR, a ortodoxiei. In fapt BOR condamna nu dogma ci pe Iisus Hristos cu numele sau cel nou Cuvantul lui Dumnezeu adica BOR isi condamna propriile dogme.

Deci nu ascult de neascultarea de Dumnezeu a BOR si de autocondamnare propriilor dogme.

2.


Citat:
Am cumparat cartea Cuvantul lui Dumnezeu (cartea-textul Noului Ierusalim) editia I, 1995.
Cuprinsul ei este: viata sfintei virginia... cuvantul lui Dumnezeu pentru Romana...
Continutul ei este: sotii Zidaru vorbesc in numele lui Hristos si profetesc exact ca orice profet sectar protestant. Nimic nou in stil, nimic nou in cartile albe. Carti sectare obisnuite, care vorbesc in numele lui Hristos pentru PROSTI.
Vorbesti prostii. Nu vorbesc sotii Zidaru si ei nu profetesc ci in carti vorbeste Domnul Hristos prin sf. Virginia. Sotii Zidaru s-au ocupat de arta, de sculptura. N-ai citit nimic. Nu stii nimic. Nu sotilor Zidaru le graieste Domnul si nimeni nu e prooroc acolo ci Cuvantul lui Dumnezeu este prooroc, Cuvantul care graieste celor care-L aud ca pe un Dumnezeu caci este Dumnezeu cel ce graieste. Cum niic nou? Doar la musulmani le-a dictat un duh rau care se poate vedea ca e duh rau din minciunile scrise in Coran, dar acesta e Duhul Domnului si se vede dupa proorociile care se implinesc si dupa adevarurile care sunt scrise acolo. Ande ai mai gasit asa ceva? La moise si la proorocii vechiului Testament, la Apocalipsa sf. Iaoan. In rest nu exista asa ceva oricat ai cauta in toate lumea.
Citat:
Este o carte sectara OBISNUITA. Nu contine decat "mesaje de iesire din Biserica, apocaliptice, de infricosare/...". Pe scurt, iesiti din biserica si veniti in Noul Ierusalim pentru ca "vine Hristos".. . Doar nebunii pot citi nebunia asta de carte. O sa pun cateva fotografii si pasaje din carte sa se convinga toti de nebuniile din aceasta carte.
Spui numai tampenii. Cuvantul vorbeste de ortodoxie. Marturiseste Adevarul pe care nimeni nu l-ar putea stii. Nu cheama pe nimeni acolo ci cheama ortodocsii la a Crede in Ortodoxie si a lepada lumea si minciunile ei si le vorbeste oamenilor din toata lumea si celor din BOR spre mantuirea tuturor. Nu e nicio nebunie si totul e bazat pe fapte reale, pe marturisiri reale. E Adevarul marturisit nu de om ci de Dumnezeu din 1955 pana azi.
Citat:
Nu conteaza CREDINTA TA.
Conteaza CREDINTA BISERICII.
Pentru mine conteaza CREDINTA in Dumnezeu si-n ADEVAR. Daca Biserica se ia dupa judecatile ei pripite sau dupa un sinod Cretan n-am sa ma iau dupa "credinta" bisericii caci asta e necredinta ci am sa ma iau dupa Credinta in Dumnezeu si dupa Credinta in Dumnezeu care marturiseste Adevarul.
Citat:
Prin fraza asta "eu cred" si prin fraza "nu sunt dator sa ascult de BOR" de fapt: 1. ti-ai afcut propria credinta si ai marturisit-o, 2. ai iesit din BOR... Amice... ti-ai marturisit lepadarea de CREDITNA. DE ADEVAR, si faptul ca ai o alta credinta proprie diferita...
Vorbesti prostii si deduci aiureli. Marturisesc ca eu cred ceea ce sunt dator sa cred, adica eu cred in Dumnezeu si in ce spune Dumnezeu. Am iesit din osandirile pe care BOR le-a facut la adresa lui Dumnezeu care se reveleaza prin Cuvantul lui Dumnezeu. Restul sustin la fel ca BOR si marturisesc aceleasi dogme ale BOR. N-am nicio credinta proprie ci e exact ceea ce trebuie sa cred.

Citat:
De fapt asta este starea ta de fapt doar ai pus-o pe hartie.
Exact asta e starea de fapt. Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind al lui Dumnezeu.
Citat:
Credinta ta INAFARA BISERICII este erezie, sectarism si eretica - ESTI ERETIC SI SECTAR, ESTI INAFAR BISERICII.
A crede in Cuvantul lui Hristos (Cuvantul lui Dumnezeu) in BOR (biserica lui Hristos nu ma situeaza in afara BOR ci in mijlocu BOR! Sectari si eretici sunt cei ce mint.

Citat:
Chiar acum ai formulat PROPRIA TA CREDINTA - TU CREZI IN ALTCEVA DECAT BOR.
Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu adica in Hristos pe care BOR il marturiseste ca Fiu al lui Dumnezeu la fiecare liturighie.

Citat:
Si te-ai separat de BOR - si afirmi ca BOR NU INTELEGE ... PE BUNE ????
Cum sa afirm ca BOR nu intelege? Irineu Pop Bistriteanul, Teofil Hrineanu si eu intelegem perfect.
Citat:
Amice esti o tufa de venetia in teologie, un tufolog care a papalicit niste formule teologice sectare (cuvantul lui dumenzeu... venirea... etc, frazele standard sectare) si nu stie ce e cu ele, si se da in splendoare pe un forum.
Tu impreuna cu cei trei magi de la apus, AlinB si Igor sunteti niste teologi ratati si raspopiti pe deasupra. Voi ma judecati pe mine? Nici scrie si nici nu stii nu reusesti prea bine darmite sa mai si intelegei ce faci. Stiu cu cine am avut deaface si cu cine am deaface. Multumesc lui Dumnezeu. Sunteti idiotii perfecti. Oricat va repet sunteti ca niste tonomate care repetati o singura idee. BOR a osandit deci BOR are dreptatw. N-are. Acela e Hristos si nu-s dator sa condamn si eu pe Hristos!

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.02.2021, 22:09:55
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea II

Citat:
Esti un sectar protestant tipic care viseaza ca este ortodox.
Sunt un ortodox de cand ma stiu care va spune ca v-ati dus afara din Ortodoxie si nu ma credeti. Normal. Daca ati osandit toate Trambitele Apocaliptice cum ati putea crede un amarat ca mine. Inciuda minunilor, invataturilor, in ciuda vietii exemplare a lor si a vietii martirice BOR i-a excomunicat. Atunci tampiti ca voi cum sa n-aveti curajul sa batjocuriti un pacatos amarat ca mine? Voi sunteti mari si tari acum, dar vine Ziua Adevarului, Ziua cea mare, vai de voi care nu ati crezut! Eu mi-am facut datoria, nu v-am mintit si nici cele 7 Trambite care spun eca Domnul este ultima Trambita, Ingerul Mihail si Gavril Impreuna cu sfanta Treime ce vine cu sfintii "Sa stam cu frica si cu luare aminte caci Domnul graieste peste pamant si se vesteste intru venirea Sa".

Citat:
[u][b]De asta esti si condamnat si iesit din BISERICA.
Nu-s condamnat de nimeni. Tu te condamni singur cu fiecare vorba desarta care-ti iese pe gurita.
Citat:
Biserica a aruncat ANATEMA - cea mai grea si mai mare sentinta auspra Noului Ierusalim.Si a mentionat DOGMA DE 2000 DE ANI, nu vreo dogma curenta.
Asa este, o mare gresala, au judecat si au anatemizat pe Dumnezeu. S-a mai intamplat asta acum 2000 de ani. Se pare ca istoria se repeta. Nu sunt dator sa urmez BOR in treaba asta ci sunt dator sa urmez BOR in ceea ce asculta de Dumnezeu. Acelasi Iisus Hristos cu numelelui Cel nou Cuvantul lui Dumnezeu inseamna ca e vorba de aceiasi dogma!

Citat:
3.Doar un idiot poate sa spuna ca BOR s-a lepadat de DOGMA.
BOR nu s-a lepadat de DOGMA - pentru ca Hristos este unde este DOGMA. Adica Adevarul.
BOR nu se leapada de dogma cum spun toti sectarii dupa capul lor.
Iar toti hristosii falsi aparuti la sectari ca ciupercile dupa ploaie la sfarsitul veacurilor nu au legatura cu HRISTOSUL BOR.

BOR se leapada de hristosii falsi nu de HRISTOSUL DOGMEI ADEVARATE.

Da BOR a lepadat toti hristosii falsi.

Vorbesti de un hristos fals anatemizat si condamnat de BOR.
Cuvantul lui Dumnezeu prin cele 7 Trambite e Adevaratul Hristos dovedit prin tot ce dovedeste pe Dumnezeu exact ca acum 2000 de ani. Nu exista alt Hristos decat cel pe care l-a marturisit BOR si la sfarsit de timp cele 7 Trambite Apocaliptice. BOR a anatemizat pe Hristos cel Adevarat, e Cuvantul lui Dumnezeu ce s-a dovedit a fi adevarat prin proorociile Confirmate care fiind confirmate si implinite inseamna ca sunt Adevarul care s-a implinit ca acum 2000 de ani si care implineste Apocalipsa. Tot ce face Domnul este ascultare de Tatal in Duhul si implinire ceea ce este scris in Scriptura. Nu face altceva decat ceea ce este Scris si Trimis ca sa faca.

Citat:
[u][b]Ucenicii lui ?? veronica este ca baba Vanga, o demonizata careia i-a fost prezentata frumos viata fara ca fraierii sa isi dea seama de modificarile de nuanta in prezentarea vietii ei... poveste repetata deja vu. Multi demonizati ajung in cultura populara "sfinti" facuti de niste naivi precum cei din noul ierusalim care nu stiu sa faca diferenta intre demonizare si sfintenie. Omule, femeia aia era inconstinta cand vorbea, era posedata. Sfintii sunt constienti cand vorbesc !!! Nu intelegi ce este sfintenia si cum merge.
Se numea Virginia si nu era demonizata ci Domnul sufla prin ea Cuvantul si apoi acelasi Cuvant se rostea sorei sale Maria si apoi mai departe. Deci Cuvantul nu tine de o persoana ci de cei alesi carora le graieste Dumnezeu.


Citat:
4. Judeci si osandesti BOR - exact ceea ce condamnai la mine si afirmi ca nu e corect ce au condamnat CONFORM DOGMEI BISERICII, deoarece colaborau cu statul comunist. Mizerie de argumentare sectara !!! Nu ascultam de BOR pentru ca au ascultat de comunisti ... Logica sectara ieftina...
Cum sa fie o logica ieftina? Cei ce au colaborat cu sistemul si erau sefi peste BOR voiau sa scape de incomozi la ordinul sefilor statului comunist pentru ca acesti incomozi nu au colaborat cu sistemul. Asa a lepadat BOR pe toate cele 7 Trambite.
Citat:
Dar ce are dogma BOR cu comunismul? Ca si in comunism dogma a fost la fel....
Nu ti-e rusine la obraz sa condamni ce nu stii?
Nu mi-e rusine pentru ca nu condamn pe nimeni. Tu condamni si BOR a condamnat si tu recondamni mereu ce a condamnat BOR lucur care este calcare canonica. Numeni nu poate fi condamnat de doua ori pentru aceleasi fapte!
Citat:
Sunt 50 de ierarhi in BOR care au analizat 1. dogma, 2. iesirea din biserica, 3. mesajele gresite, 4. duhul.
Si au dat ANATEMA - condamnare.
Au facut ce le-a comandat Patriarhul teoctist. Au semnat ca primarul. Daca stiau ca-L condamna pe Dumnezeu cred ca se mai gandeau inainte sa voteze. Au executat un ordin.
Citat:
Condamnarea este in 1993 nu inainte de 1989 asa ca ce spui tu inainte legat de comunism este mizerie aruncata impotriva BOR. Mizerie curata aruncata pentru decredibilizare.
Domnule eu nu condamn BOR ci iubesc BOR caci sunt mirean din BOR. Nu decredibilizez BOR ci decredibilizez neascultarea oricui fata de Dumnezeu. Nu e voie sa asculti de vreo neascultare de Dumnezeu caci practi neascultarea de Dumnezeu tre situeaza in tabara masonilor-comunistilor-ateilor-satanistilor-lumii perzarii, iadului, etc.

Citat:
Moroco cel "curat" isi da acum arama sectara pe fata, prin judecata, osandire neascultare fata de BOR, pe care le gasesti la toti sectarii si protestantii. Astea sunt cuvinte sectare si fraze sectare repetate ca papagalul de orice sectar.
minti ca un prost. Nu judec si nu oasndesc pe nimeni ci am afirmat ca Domnul i-a iertat si a ridicat pacatul lor. Deci cum as putea acuza pe cineva daca Domnul a iertat chiar daca ei la vremea respectiva n-au stiut ce fac. Au sunt de partea BOR si a Cuvantului lui Dumnezeu pe cand tu esti un naiv care nu stii ce vorbesti rastalmacind "logic" orice afirm!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.02.2021, 22:45:28
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Va certați crezându-vă sfinți și ați început să scrieți românește ca porcii, ca maimuțele și ca șoboanii.

Firește că BOR a condamnat Trâmbițele căci le era vădită neascultarea și colaboraționismul cu regimul de tristă amintire. Marturisitorii din temnițele comuniste n-au colaborat deci trebuiau ținuți la periferie, în funcțiile cele mai mici. N-aveau acces la putere în BOR.

Ceea ce nu înțeleg este de ce BOR menține azi o condamnare forțată facută de niște ierarhi care au executat un ordin în 1993. Statul era condus pe vremea aia tot de aceiași comuniști și securiști readuși la butoane de Ion Iliescu care a facut restaurația comunistă și avea fir roșu cu Moscova. Așa a fost restaurat și patr. Teoctist. Știau toți ierarhii BOR ce au dat condamnarea că trebuie să execute ordinul lui Teoctist și al statului uitând de voia lui Dumnezeu. Dacă mișca in front careva zbura afară și dacă nu ieșea ce voia sistemul adio fonduri pentru BOR. Trambițele scriau împotriva regimului. Din textul lor se ințelegea ca ciuma roșie este unealta celui rău.

Așa cum au reabilitat Oastea Domnului, pe Ciobanașul de la Maglavit, pe Arsenie Boca socotindu-i sfinți tot așa puteau renunța și ridica toate condamnările absurde dictate de cupola și de cei aflați la putere.

Acum ce mai contează? Pot onorabil face reabilitarea. Nu vor să o facă?.. ei pierd!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 03.02.2021 at 22:49:32.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.02.2021, 22:48:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Așa cum au reabilitat Oastea Domnului, pe Ciobanașul de la Maglavit, pe Arsenie Boca socotindu-i sfinți tot așa puteau renunța și ridica toate condamnările absurde dictate de cupola și de cei aflați la putere.

Acum ce mai contează? Puteau onorabil face reabilitarea. Nu vor să o facă?.. ei pierd!
De un ai scos astea???? Poti sa ne dai niste referinte, pentru ca sunt informatii false... Nu exista asa ceva din partea Bisericii.

Iar pentru Arsenie Boca exista un dosar de canonizare care spune clar ca este extrem de controversat....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare