Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2022, 21:21:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mii de scuze , dar ai dovedit un singur lucru , că ești obsedat de cele materiale , speriat de prețuri și cam atât !!!
Eu vorbesc de mere și dumneata de pere , ne înțelegem perfect :))

Deci multă superficialitate , superficialitatea fiind un păcat al zilelor noastre care se manifestă destul de pregnant.
Faci cum crezi , după cum crezi și în cine crezi !+++++
Părintele Nicolae Velimirovic avea și multe adresări legate de provocările vremurilor în care trăia de ex îi certa pe sârbi că au case mari și nu au familii mari, deci din toată literatura lui deduc că era axat pe temele care erau la un anumit timp istoric, așa și eu am făcut o analogie cu ziua de azi.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci nu ai dovedit nimic din punct de vedere spiritual !!!
Nu ai cum să dovedești practic pe un forum spiritualitate și nici să verifici un om dacă e sau nu spiritual, nici dacă aș inunda cu texte religioase nu se știe ce e în sufletul omului.

Dvs țineți candela aprinsă 8 ore sau cât durează somnul pt veghe noaptea să fiți ferit de atacuri nevăzute, zilnic, câteva sute de zile pe an ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.06.2022, 22:56:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Dvs țineți candela aprinsă 8 ore sau cât durează somnul pt veghe noaptea să fiți ferit de atacuri nevăzute, zilnic, câteva sute de zile pe an ?
Candela pe ulei am ținut-o ani în șir , imaginile le-am postat în pagina mea personală de aici și chiar m-a ajutat imens .
Am renunțat la ea la observațiile insistente ale soției care mi-a reproșat că afumă și sunt pete vizibile de ulei pe perete. După o renovare generală a apartamentului , am găsit o soluție și am înlocuit-o cu una pe baterii care este identică cu cea veche . Funcționează ca cea veche , chiar nici nu-ți dai seama de schimbare , dar totuși bateriile nu țin chiar așa mult.
A trebuit să mă supun observațiilor primite , care în mare parte se justificau.
Important e colțișorul meu de rugăciune cu icoanele de acolo , care totuși nu este în întuneric niciodată.
Totuși regret după fosta candelă !
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.06.2022, 23:15:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Candela pe ulei am ținut-o ani în șir , imaginile le-am postat în pagina mea personală de aici și chiar m-a ajutat imens .
Am renunțat la ea la observațiile insistente ale soției care mi-a reproșat că afumă și sunt pete vizibile de ulei pe perete. După o renovare generală a apartamentului , am găsit o soluție și am înlocuit-o cu una pe baterii care este identică cu cea veche . Funcționează ca cea veche , chiar nici nu-ți dai seama de schimbare , dar totuși bateriile nu țin chiar așa mult.
A trebuit să mă supun observațiilor primite , care în mare parte se justificau.
Important e colțișorul meu de rugăciune cu icoanele de acolo , care totuși nu este în întuneric niciodată.
Totuși regret după fosta candelă !
Doamne ajută !
O mărturie ziditoare, mulțumesc că ați împărtășit-o cu mine. Doamne ajută.

Referitor la superficialitate și preocupări materiale, vă mai stresez doar cu un articol din 2021 care a făcut înconjurul presei locale și naționale, când oameni din arhiepiscopia Sucevei au scris episcopului cu mâhnire că s-a scumpit lumânarea de la 1 leu la 1 leu 50 bucata.

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/lu...c--310340.html

O persoană a trimis o sesizare către Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, exprimându-și „profunda tristețe” din cauza scumpirii lumânărilor mici de la 1 leu la 1,50 lei.

„De cele mari nu mai vorbesc cât au crescut. Oamenii în zonă muncesc toată vara să facă fân și îngrijesc animalele, iar pe un litru de lapte iau 1 leu. La București o lumânare mică costă 0,50 bani și nu s-au scumpit. Nu știm care este graba scumpirii lumânărilor și motivul, dar vă rugăm să coborâți prețul măcar la 1 leu, cum au fost înainte, altfel oamenii vor cumpăra mai puține sau vor aprinde lumânări din comerț mult mai ieftine. Vă rugăm să vă implicați personal și să ajutați persoanele vulnerabile să poată cumpăra lumânări la un preț accesibil”.

_______
Deci iată că pt unii contează ceea ce nouă ni s-ar părea insignifiant 0,50 de bani, nu că e vorba despre bani în sensul de caliceală, dar unii oameni sunt sensibili la prețurile bisericești că nu-și permit, cel mai probabil așa va apărea contrabanda în Biserică, lumânări de parafină față de cele de ceară produse în atelierele bisericești.

Pe termen lung unii se vor ruga doar acasă și atât, nu vor mai cumpăra nimic, nu vor mai cerceta Bisericile dacă prețurile vor fi mari pt că unele fețe bisericești îi văd doar ca pe niște consumatori de comerț religios, nu aveți dvs nicio vină în toată situația, eu doar v-am relatat ca unui coleg de dialog și celor care citesc.

Iertare pt lungimea cuvântului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.06.2022, 23:25:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ai impresia că eu simt scumpirile ?
Le simt , dar credința mă întărește !!!
Nu am o pensie uriașă , cam 2000 și ceva , dar nu mă plâng. Bineînțeles că tot timpul e loc de mai bine , dar repet , credință mă întărește enorm și Dumnezeu mi-a demonstrat că merită acest drum.
La noi lumânările simple sunt 75 bani . Mult , puțin , nu judec acum !!!
Oricum la o Sfântă Liturghie nu cheltui mai mult de 10-13 lei noi. Mult , puțin ....? Dar o Sfântă Liturghie nu se măsoară în bani ci în complet altceva.
E greu , știu , simt , dar merg cu credință înainte și să fim siguri că Dumnezeu nu-i va lăsa pe cei care-L iubesc , așa păcătoși cum sunt.
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.06.2022, 04:02:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Nicolae Velimirovic avea și multe adresări legate de provocările vremurilor în care trăia de ex îi certa pe sârbi că au case mari și nu au familii mari, deci din toată literatura lui deduc că era axat pe temele care erau la un anumit timp istoric, așa și eu am făcut o analogie cu ziua de azi...
Sf. Nicolae Velimirovici a trait intre anii 1880-1956, desfasuruandu-si viata monahiceasca in prima jumatate a sec XX. Despre ce timpi istorici vorbesti diferiti de ziua de azi? Erau anii bunicilor tai!? Chiar si azi taranii(batrani, ce-i drept) locuiesc in bucataria de vara(ca toata viata), iar in camerele de la ulita nu intra deloc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.06.2022, 18:57:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sf. Nicolae Velimirovici a trait intre anii 1880-1956, desfasuruandu-si viata monahiceasca in prima jumatate a sec XX. Despre ce timpi istorici vorbesti diferiti de ziua de azi? Erau anii bunicilor tai!? Chiar si azi taranii(batrani, ce-i drept) locuiesc in bucataria de vara(ca toata viata), iar in camerele de la ulita nu intra deloc.
Era război mondial și o mare lepădare în Serbia de preocupările cele pt Dumnezeu, cel puțin așa se înțelege din carte....

Prin fereastra Temniței link pdf - N.Velimirovici, scrisă când era închis la Dachau de nemți:
paginile 20-21
[...]Și în țara noastră începuse aurul să prețuiască mai mult decât omul. De aceea și țara noastră e lovită de cumplitul bici al războiului, bici împletit din toate răutățile și nenorocirile, asemenea unor șerpi de foc. Pentru a ne învăța să-l prețuim pe Dumnezeu mai mult decât pe om și pe om mai mult decât pe aur.
Când a fost întemeiată Serbia, oamenii mari locuiau în case mici. Când Serbia a fost înlocuită de Iugoslavia, oamenii mici locuiau în palate mari.
Întreaga oaste a lui Karageorge, care a început Răscoala,ar fi putut încăpea în palatul unui aristocrat Iugoslav din Belgrad.
Poporul s’a împotrivit, dar treptat a urmat și el pilda boierilor săi, iubitori de aur și disprețuitori de oameni.
Din pricina banilor, au fost uciși oameni, s’au ars case, s’au încheiat căsătorii pripite, s’au desfăcut căsătorii, s’au împărțit lucrurile comune, s’au înființat partide, s’au învrăjbit frați, s’a întinat numele de Sârb, s’a lepădat credința, s’au trădat cele sfinte, s’a vândut țara.
Iată, fraților, de ce a trebuit să vină înfricoșata zi a Domnului și asupra noastră, și asupra voastră. Iar acum, ferice de noi, dacă vom învăța să prețuim omul mai mult decât aurul, mai mult decât bogăția, mai mult decât slava, mai mult decât luna și stelele, mai mult decât toată lumea văzută, pe care Ziditorul a încredințat-o omului – atunci nu am suferit zadarnic. Atunci vom fi puternici, fericiți și vom trăi în pace și liniște, în dragoste și cinstire unii față de alții, slăvind pe Dumnezeu cel în Treime, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, în vecii vecilor.[/...]

[...]Încă vă mai întrebați pentru ce ne-ar mai putea învinui Sfântul nostru Sávva înaintea Domnului Dumnezeu? Cu adevărat, pentru zece sau douăzeci de lucruri ne-ar mai putea învinovăți.
Pentru bătrânii necăsătoriți și desfrânați; pentru tinerii căsătoriți, dar ușuratici; pentru cămătarii fără de suflet; pentru cei ce trăiesc în lăcomie și fără copii; pentru mintea necurată; pentru limba întinată; pentru hulirea lui Dumnezeu; pentru jignirea părinților; pentru luarea în derâdere a dascălilor; pentru întrecerea în trufie și nu spre ajutorarea fraților; [/...]
Velimirovic - Prin fereastra temniței, pag 39
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.06.2022 at 18:59:47.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2022, 23:21:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mie mi-a zis un preot că se ține candela aprinsă pe tot parcursul zilei, sau măcar cât ești în casă deci și noaptea când dormi dacă ziua ești la serviciu, cine ține vreo 10-12 ore candela aprinsă, nu știu pe nimeni ?
Aș vrea să văd și casele preoților dacă o țin măcar 5 ore aprinsă, unii poate n-au nici candelă, în unele Biserici poate stă 3-5 ore aprinsă și vine un ”pălimar” și tot alimentează.
De ce sa aprinzi candela daca afara e lumina? Nu pare aceasta o risipa inutila de resurse? De ce se aprinde candela in fata icoanelor? Pentru ca probabil exista o simbolistica asociata luminii. Cum s-a ajuns la aceasta? Candelele se foloseau cu mult timp inainte de aparitia crestinismului. Dar probabil o prima folosire a lor a fost una mult mai prozaica, anume iluminatul. Ca sa conduci un ritual religios ai nevoie de lumina, iar daca n-ai la dispozitie lumina solara, trebuie sa improvizezi ceva, asa ca faci ceea ce faci si acasa atunci cand ai treaba pe intuneric: aprinzi o candela. De ce iluminat cu ulei? Pentru ca uleiul e ieftin spre deosebire de alte metode: pacura, foc de lemne, ceara de albine pentru lumanari, foc venit din cer etc. Cel putin asta era valabil pentru cei vechi de unde ne vine obiceiul.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Credeți că vor fi resurse nelimitate ca acum și în domeniul consumului de obiecte bisericești ?
Toate resursele care presupun arderea unor combustibili sunt limitate. Asadar, daca fiecare ar tine aprinsa o candela zi si noapte, 365 de zile pe an, ar exista inca odata pe atatia oameni care ar suferi din pricina ca n-ar avea ulei pentru hrana, ca sa nu mai vorbesc despre risipa inutila de teren cultivat cu floarea-soarelui sau maslini pentru activitatea de ardere a uleiului de pomana, in loc sa se cultive cu grau sau legume pentru hrana amaratilor de africani muritori de foame.

Pe de alta parte nu cred ca ar fi o problema daca am aprinde o data sau de doua ori pe an o candela cu ocazia vreunei sarbatori. Nimeni nu s-a plans, de exemplu, ca se ard resurse de pomana cu flacara olimpica. Nimic nu e rau daca e facut cu masura. Cat despre bisericile in care ard non-stop candele, prefer sa zic doar atat: sfintii de pe pereti sunt chiar atat de chiori incat au nevoie de lumina cand nu e nimeni in jur? Prefer sa nu continui si sa nu-l includ si pe cel de sus in ecuatie. Daca in toate bisericile s-ar face asa, n-am merita sa ni se puna accize la ulei precum la tigari si sa triplam pretul?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am dovedit că nici măcar noaptea 8 ore când ar trebui ținută candela aprinsă de veghe să apere omul, nu se ține din motive financiare probabil, deci candela conform învățăturilor pe care le-am auzit de la un preot profesor, ar trebui aproape continuu să fie aprinsă dar lumea nu-și permite, nu văd nimic superficial, sau răutăcios în constatarea aceasta.
Deci e bine ca uleiul e scump.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așadar, ține candela aprinsă cât de des poți și dă slavă lui Dumnezeu pentru toate.
18 milioane de flacari olimpice, cat populatia Romaniei, e prea mult! Sa se scumpeasca uleiul, dar cat mai urgent! Alo, guvernul, vrem accize si taxe pe poluare!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.11.2022, 01:16:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

18 milioane de flacari olimpice, cat populatia Romaniei, e prea mult! Sa se scumpeasca uleiul, dar cat mai urgent! Alo, guvernul, vrem accize si taxe pe poluare!
Chiar s-a mai scumpit uleiul de atunci, acu e vreo 11-12 lei litrul, nu mai e 8-10 lei și evident mă refer la cel de floarea soarelui care e inferior calitativ celui de măsline, cel de măsline nerafinat e și mai scump.
La ritmul actual va fi spre 15 lei la anul cel mai rudimentar ulei posibil, inflația nu se va mai opri până prin 2024-2025 când se vrea trecerea la monedă digitală.

Nu sunt 18 milioane de ortodocși sunt sub 15 milioane, s-a schimbat și structura etnică a celor numărați la recensământ erau incluși și muncitorii și studenții din Sri Lanka și alte țări.
Restul confesiunilor nu cred că aprind candela.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pe de alta parte nu cred ca ar fi o problema daca am aprinde o data sau de doua ori pe an o candela cu ocazia vreunei sarbatori. Nimeni nu s-a plans, de exemplu, ca se ard resurse de pomana cu flacara olimpica. Nimic nu e rau daca e facut cu masura. Cat despre bisericile in care ard non-stop candele, prefer sa zic doar atat: sfintii de pe pereti sunt chiar atat de chiori incat au nevoie de lumina cand nu e nimeni in jur? Prefer sa nu continui si sa nu-l includ si pe cel de sus in ecuatie. Daca in toate bisericile s-ar face asa, n-am merita sa ni se puna accize la ulei precum la tigari si sa triplam pretul?
Am auzit că pictura bisericească e afectată de fum la modul general, fum din candelă, fum din cărbunele de tămâie, fum de la lumânări etc, deci picturile pe zid mai ales se conservă mai bine acum că e electricitate.

Dar atmosfera reală la o rugăciune de noapte de priveghere e tot cu ulei de candelă, e mai bine să nu fie electricitate la Liturghie, pt asta exista funcția de Pălimar om care schimba lumânările din candelabru și pe Athos sunt responsabili cu schimbatul luminii.
Ce te faci dacă se ia curentul sau va fi penurie/restricție în timpul Liturghiei, nu poți opri slujbele.

Nu e mai puțin adevărat ce ai sesizat și tu că o candelă e o sursă de lumină și când se întâlneau creștinii în vechime în catacombe, untelemnul era un dar, cum e azi vinul liturgic, prescura, coliva. cărbunele de tămâie, tămâia.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
De ce sa aprinzi candela daca afara e lumina? Nu pare aceasta o risipa inutila de resurse? De ce se aprinde candela in fata icoanelor? Pentru ca probabil exista o simbolistica asociata luminii. Cum s-a ajuns la aceasta?
Simbolul e mai mult de jertfă, că faci o jertfă personală să muncești acel untelemn și arăți o mărinimie de a dărui acea nevoință de muncă.

Acum mai e și lumânarea cu 1 leu bucata, e convenabilă să aprinzi cât te rogi măcar și dacă te rogi 2-3 ore, aprinzi mai mult, deci e candelă și sau lumânare și e în regulă că poți să alegi.

Despre candelă apare mențiune în Pilda fecioarelor înțelepte și neînțelepte, că privegheau având untelemn în candelă:

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=25#1

Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, care luând candelele lor, au ieșit în întâmpinarea mirelui.
Iar cele înțelepte au luat untdelemn în vase, odată cu candelele lor.
Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Toate resursele care presupun arderea unor combustibili sunt limitate. Asadar, daca fiecare ar tine aprinsa o candela zi si noapte, 365 de zile pe an, ar exista inca odata pe atatia oameni care ar suferi din pricina ca n-ar avea ulei pentru hrana, ca sa nu mai vorbesc despre risipa inutila de teren cultivat cu floarea-soarelui sau maslini pentru activitatea de ardere a uleiului de pomana, in loc sa se cultive cu grau sau legume pentru hrana amaratilor de africani muritori de foame.
Resursele ajung la cei care dau mai mult, deci ar ajunge tot în țările bogate nu în cele marginale, a fost deja faza cu războiul și cerealele care nu ajunseseră prin Africa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.11.2022 at 01:19:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare