Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 06.07.2010, 23:31:58
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
foarte bine. felicitari... vedeti ca pana la urma tot de la ortodocsi luati adevarul. sincer nu inteleg de ce nu il luati pe tot...
Te inseli singur. In primul rand originea cartii lui Enoh nu e sigura. Se pare ca a fost scrisa de mai multi autori iar partea cu lupta dintre Mihail si diavol e preluata de autorul cartii Enoh din Sf Scriptura si nu invers. Ce garantii ai tu ca a fost scrisa inainte de epistola lui Iuda?Doar ca poarta numele lui Enoh?
Dar ti-am pus o intrebare, ce om crezi tu ca putea sa vada lupta dintre Mihail si diavol?
  #1112  
Vechi 06.07.2010, 23:33:52
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Ba sunt de acord, despre carta lui Enoh este vorba. vroiam toate detaliile, nu doar franturi... vroiam sa vad sursele voastre de documentare... dar mi-ati oferit tot surse ortodoxe :)

deci iata ca traditia are un rol extrem de important din moment ce Sfantul Iuda si Sfantul Pavel citeaza in Noul Testament din carti care erau doar in traditia evreiasca. iata cum elemente doar din traditia evreiasca pentru noi ajung sa aiba valoare scripturistica.
Pavel de unde a mai citat? si in ce context?Daca citesti Sf Scriptura vei vedea ca Pavel a citat din niste scriitori ai vremi, asta nu inseamna ca acele scrieri ale lor erau inspirate.
  #1113  
Vechi 06.07.2010, 23:35:33
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
fii sincera Doriana... tu ai aflat aceste informatii acum cand ai dat un search pe google, la fel cum a facut si colegul tau.

eu ma refeream la toate sursele. dintre acelea cartea lui Enoh este cea mai importanta.
Oricum aceste citari ale traditiei evreiesti in Noul Testament arata valoarea traditiei!
traditia evreiasca spune ca trupul lui Hristos a fost furat de ucenici. Ce faci, crezi traditia?
  #1114  
Vechi 06.07.2010, 23:42:34
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Te inseli singur. In primul rand originea cartii lui Enoh nu e sigura. Se pare ca a fost scrisa de mai multi autori iar partea cu lupta dintre Mihail si diavol e preluata de autorul cartii Enoh din Sf Scriptura si nu invers. Ce garantii ai tu ca a fost scrisa inainte de epistola lui Iuda?Doar ca poarta numele lui Enoh?
Dar ti-am pus o intrebare, ce om crezi tu ca putea sa vada lupta dintre Mihail si diavol?
Nu pot edita altfel asa ca imi corectez postarea asa. In cartea lui Enoh era vorba de miile de ingeri si nu de lupta lui Mihail cu diavolul.
  #1115  
Vechi 07.07.2010, 00:14:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Pavel de unde a mai citat? si in ce context?
Sfantul Pavel se refera la cartea ne-canonica Ianes si Iambres (II Tim. 3:8) când numeste pe vrajitorii de la curtea lui Faraon.
  #1116  
Vechi 07.07.2010, 00:22:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Te inseli singur. In primul rand originea cartii lui Enoh nu e sigura. Se pare ca a fost scrisa de mai multi autori iar partea cu lupta dintre Mihail si diavol e preluata de autorul cartii Enoh din Sf Scriptura si nu invers.
deci tu zici ca autorul cartii lui enoh a preluat acel pasaj din Sfanta Scriptura din epistola Sfantului Iuda? pai nu ai dreptate petru ca epistola lui Iuda a fost scrisa in sec I d.Hr iar cartea lui enoh in sec III i.d.Hr.

Cartea lui Enoh a fost compusă în secolul al treilea înainte de Hristos. Textul este parțial dependentă de cele cinci cărți ale Pentateuhului atribuite lui Moise. De exemplu, 1 Enoh 1:9 (citată Epistola lui Iuda 1.14-15) este un midraș asupra Deuteronom 33:2.

http://en.wikipedia.org/wiki/Book_of_Enoch
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_lui_Enoh
  #1117  
Vechi 07.07.2010, 00:33:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Iuda a fost inspirat de Duhul Domnului. Doar nu te gandesti ca un om a putut sa vada lupta dintre Mihail si diavol ca sa poata scrie despre asa ceva....
Inspiaratia divina are multe forme, poate fi extaz (ca in cazul sfantului Petru), poate fi vedenie (ca in cazul Sfantul Pavel si al lui Anania ), poate fi dictare efectiva cum este cazul proorocilor vechiului testament care redau in anumite contexte exact cuvintele lui Dumnezeu, poate fi cugentare(gandire) inspirata (dupa cum spune sfantul Pavel in I corinteni cap 2).

eu am precizat ca in cazul Sfantului Iuda nu a fost vorba de o inspiratie divina gen extaz sau vedenie, ci inspiratia divina in cazul epistolei sale face parte din ultima categorie metionata mai sus.

Hristos a vazut pe "satana cazand ca un fulger din cer".
Valaam are o vedenie in care vede efectiv pe Hristos " Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape" Numeri 24,17.
  #1118  
Vechi 07.07.2010, 00:41:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Credinta ortodoxa marturiseste ca precum Moise a murit dar Dumnezeu a trimis pe Sfantul Arhanghel Mihail sa ia trupul sau si apoi l-a inviat si este viu in trup si se arata oamenilor atunci cand Dumnezeu doreste aceasta; intocmai si Maica Domnului, Fecioara Maria dupa ce a murit, Fiul ei, Hristos Domnul Dumnezeu nostru a luat si trupul ei si a inviat-o iar acum ea este vie alaturi de Hristos Iisus si se arata oamenilor (in anumite ocazii) spre slava lui Dumnezeu.
  #1119  
Vechi 07.07.2010, 01:03:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Cu permisiunea dumeavoastra as dori sa abordam un alt subiect sensibil, anume raiul si iadul, care sunt vesnice. Evident vom folosi argumente scripturistice.

"încă și trupul meu va sălășlui întru nădejde. Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. " Psalmul 15,9-10.

Este evident vorba de profetia mesianica despre moartea lui Iisus Hristos Domnul Dumnezeul nostru.
Astfel, cand a murit pe cruce Hristos, sufletul Sau indumnezeit s-a pogorat in iad exact atunci in acel moment, iar trupul acestuia a ramas pe cruce si apoi a fost pus in mormant unde "s-a salasluit in nadejdea ca nu va vedea stricaciunea" adica descompunera fireasca a oricarui trup omenesc in pamantul din care a fost luat, intrucat trupul este indumnezeit. Mai este vorba bineinteles de nadejdea invierii din morti, evident cu trup si suflet.

Ca sufletul omului are constiinta de sine, ratiune (independenta de trup), adica cand merge in rai sau in iad, o arata foarte clar urmatoarele pasaje din sfanta scriptura:

"Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe. Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască. " II corinteni 12,2-4

"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui." Luca 16,22-23.

"Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai" Luca 23,43


" Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul, Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare" I Petru 3,18-19.
  #1120  
Vechi 07.07.2010, 09:15:32
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Inspiaratia divina are multe forme, poate fi extaz (ca in cazul sfantului Petru), poate fi vedenie (ca in cazul Sfantul Pavel si al lui Anania ), poate fi dictare efectiva cum este cazul proorocilor vechiului testament care redau in anumite contexte exact cuvintele lui Dumnezeu, poate fi cugentare(gandire) inspirata (dupa cum spune sfantul Pavel in I corinteni cap 2).

eu am precizat ca in cazul Sfantului Iuda nu a fost vorba de o inspiratie divina gen extaz sau vedenie, ci inspiratia divina in cazul epistolei sale face parte din ultima categorie metionata mai sus.

Hristos a vazut pe "satana cazand ca un fulger din cer".
Valaam are o vedenie in care vede efectiv pe Hristos " Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape" Numeri 24,17.
Pai tocmai asta e, ca Iuda a fost inspirat si nu a citat din nici o carte, cum incerci tu sa spui. Hristos l-a vazut pe satana pentru ca El este Dumnezeu. Dar oamenii nu pot vedea realitatile spirituale.
Balaam are o vedenie pentru ca Dumnezeu i-a dat-o dar dupa cum vezi vedenia respectiva apare in Sf Scriptura. Ce te face sa crezi ca Iuda nu a avut o astfel de vedenie?Pe ce te bazezi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42