Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2011, 23:06:14
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaEM Vezi mesajul
Buna! O prietena mi-a aratat niste carti oracol cu ingeri "Ce vor ingerii tai sa afli". Este si carte scrisa de o autoare din America, Doreen Virtue. Nu cunosc numele ingerilor din acele carti oracol; doar pe Arhanghelul Mihail. Acea prietena mi-a zis sa imi pun o intrebare, chiar banala, si sa aleg o carte. Am extras una si raspunsul meu se gasea in cartea cu Arhanghelul Mihail, unde scria ceva de genu nu iti mai face griji, sunt aici sa te ajut, cheama-ma cand ai nevoie de ajutor.

Intrebarea mea este: este pacat sa posed astfel de carti oracol de unde astepti un raspuns? Este pacat sa caut ingerul pazitor ce are nume ce nu-l cunosc?
Multumesc anticipat.
Aceste lucruri nu tin de spiritualitatea ortodoxa. Daca vrei sa vietuiesti ortodox, trebuie sa te feresti de practici de acest gen, ce sunt considerate vatamatoare pentru suflet. In ortodoxie nu e incurajat teribilismul, spectaculosul.

Multi, din curiozitate poate, prin anumite acte cu caracter magic, intra in legatura cu duhurile demonice, iar apoi nu mai pot scapa de ele, intrucat le-au dat drepturi asupra lor. E bine de stiut ca demonul nu-ti face niciun "serviciu" gratuit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2011, 07:33:32
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaEM Vezi mesajul
Buna! O prietena mi-a aratat niste carti oracol cu ingeri "Ce vor ingerii tai sa afli". Este si carte scrisa de o autoare din America, Doreen Virtue. Nu cunosc numele ingerilor din acele carti oracol; doar pe Arhanghelul Mihail. Acea prietena mi-a zis sa imi pun o intrebare, chiar banala, si sa aleg o carte. Am extras una si raspunsul meu se gasea in cartea cu Arhanghelul Mihail, unde scria ceva de genu nu iti mai face griji, sunt aici sa te ajut, cheama-ma cand ai nevoie de ajutor. Am cautat pe internet despre inegrul personal pazitor si am dat peste niste site-uri, bineinteles nu romanesti, unde gasesti ingerul tau dupa data de nastere, dupa semnul zodiei. Am gasit vreo 4-5 ingeri toti cu nume necunoscute. In cartea "Ce vor ingerii tai sa afli" sunt si cateva indrumari cum sa te rogi la ingerul tau, cum sa ii ceri sa iti lase semne ca exista, cum sa il intrebi cum il cheama. Prietena asta a primit 2 pene foarte albe, dar si o alta tipa a primit. Intrebarea mea este: este pacat sa posed astfel de carti oracol de unde astepti un raspuns? Este pacat sa caut ingerul pazitor ce are nume ce nu-l cunosc?
Multumesc anticipat.

Inseamna ca ai citit din Doreen Virtue....Cat despre chestia cu penele albe , da-mi voie sa am rezerve .....Ea are un alt mod de abordare a legaturii noastre cu ingerii, in speta cu arhanghelii...Insa cred ca e potrivit sa te rezumi la rugaciunile cunoscute si consacrate din credinta noastra,si sa crezi ca rugandu-te ai si capatat ajutor si atunci vei avea rezultate nebanuite.....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2011, 08:23:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Inseamna ca ai citit din Doreen Virtue....Cat despre chestia cu penele albe , da-mi voie sa am rezerve .....Ea are un alt mod de abordare a legaturii noastre cu ingerii, in speta cu arhanghelii...Insa cred ca e potrivit sa te rezumi la rugaciunile cunoscute si consacrate din credinta noastra,si sa crezi ca rugandu-te ai si capatat ajutor si atunci vei avea rezultate nebanuite.....Doamne ajuta!
Mie tot penele alea imi zboara prin cap...ce a vrut sa spuna ca a primit niste pene albe?De la cine?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2011, 08:48:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mie tot penele alea imi zboara prin cap...ce a vrut sa spuna ca a primit niste pene albe?De la cine?
Sincer? Unii au o imaginatie prea bogata....Am citit de curiozitate aproape toate cartile lui Doreen Virtue si unele mi-au placut ....De fapt din fiecare poti lua cate ceva , insa crede-ma ca nu era nimic cu astfel de sens....de trimitere omului in sens fizic, material ceva....Insa rezerve mi-a trezit autoarea cand citind ceva am realizat ca se contrazicea intr-o anume directie...Iar adevarurile le rostea pe jumatate, poate sa mai poata scoate o carte...N-o blamez insa categoric ce scrie are si un profund caracter pur comercial.....Parerea mea...
ps. ca o glumitza : apoi isi mai pierd si porumbeii pene pe la ferestre...bine ca nu sunt ...ciori..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2011, 08:55:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

A,deci ea a vrut sa spuna ca ingerii i-au dat acele pene albe...ma gandeam ca am inteles eu aiurea.Ingerii sunt in primul rand fiinte de lumina,ma indoiesc ca au la propriu pene asa cum sunt ilustrati in desene.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2011, 09:21:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
A,deci ea a vrut sa spuna ca ingerii i-au dat acele pene albe...ma gandeam ca am inteles eu aiurea.Ingerii sunt in primul rand fiinte de lumina,ma indoiesc ca au la propriu pene asa cum sunt ilustrati in desene.
Desigur ca nu au ....La ce le-ar folosi? Sunt entitati energetice , de lumina...nu au nimic material...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2011, 09:26:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mie tot penele alea imi zboara prin cap...ce a vrut sa spuna ca a primit niste pene albe?De la cine?
Din curiozitate,si nestiinta am cumparat si eu o carte a acestei Doreen Virtue(Messages from your angel-fara oracol)si intr-adevar in carte vb despre semnele materiale lasate de ingeri,in special ca raspuns la dorinta noastra de a intra in contact cu ei.
Persoana care spunea ca a gasit sau primit penele albe,voia sa confirme spusele lui Doreen-conform careia ingerii iti trimit semne fizice a existentei lor : pene albe,nori cu nimburi stralucitoare,nori cu forme de pene sau de ingeri,muzica ingereasca/cereasca auzita din senin,lumini radiante,sentimentul ca aerul se misca(in incaperi inchise)...


Din cate am citit,autoarea nu este decat o clarvazatoare/medium care trateaza subiectele spirituale din prisma new-age;astfel ea percepe prezenta ingerilor sau a persoanelor decedate totodata;de asemenea ea face si channeling cu Arhanghelii dar si cu persoane decedate...
No comment!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2011, 09:40:01
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
A,deci ea a vrut sa spuna ca ingerii i-au dat acele pene albe...ma gandeam ca am inteles eu aiurea.Ingerii sunt in primul rand fiinte de lumina,ma indoiesc ca au la propriu pene asa cum sunt ilustrati in desene.
Sarmanii ingeri, se ciupelesc si ei si mai nou impart pe pene ; numai sa nu fie de gasca!
Dar coarne sau trofee de draci, nu are?

Posvestile sunt pt copii, oameni buni! Nu credeti toate prostiile! mergeti la Biserica , rugati-va , postiti , faceti acte de milostenie, si daca D-zeu va voi va da si voua ceva...daca nu pene de inger, cu siguranta sanatate! si sincer, intre una sau alta, as prefera sanatatea...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2011, 15:52:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Deci....precum scrisesem...multa imaginatie.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.03.2011, 16:37:21
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Maculatura, hartie numai buna de reciclat...

Intrebare: "Cartea X o fi buna?"

Raspuns Persoana_1: "Nu e asa buna, dar are cateva idei interesante. Merita citita."
Raspuns Persoana_2: "Cartea are invataturi anapoda. Renunta."
Raspuns Persoana_3: "Dar trebuie sa luam si din cartile eretice ceea ce este bun!"

Raspunsul meu: Chiar vrei sa irosesti atata timp si energie pentru cateva idei (posibil) bune? Poti mult mai usor sa iei vietile sfintilor, omiliile lor si alte invataturi, care cel putin 99% (din punctul meu de vedere 100%) iti sunt de folos.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50